PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΡΟΦΩΝ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ 3,6V



androutso
14-11-08, 00:33
Ειμαι νεος στο φορουμ και δεν γνωριζω πολα απο ηλεκτρονικα αλλα και απο φορουμ.Οποτε παρακαλω συνχωρεστε μου οποια λαθη κανω απο αγνεια.

θελω με καποιο τροπο που να μειωσω τις στροφες σε ενα επαναφορτιζομενο κατσαβιδι 3,6ν.
Αυτο που θελω να κανω ειναι να προσαρμοσω την κίνηση του κατσαβιδιου σε μια κατασκευη.αλλα αυτο γυριζει πολυ γρηγορα.
Δεν γνωριζω πολλα απο ηλεκτρονικα.Οποτε παρακαλω οποιος με βοηθησει να το κανει οσο ποιο ευκολονοητο γινεται.

ευχαριστω πολυ

GEWKWN
14-11-08, 14:37
Αυτο μπορει να γινει με χρηση ενος τρανζιστορ, αλλα προσεξε οτι μια τετοια
πατεντα θα μεταβαλει και την ροπη του ηλεκτρικου σου κατσαβιδιου.
αν ενδιαφερεσαι ακομη να σου κανω ενα σχεδιο με ενα τρανζιστορ.

GR_KYROS
14-11-08, 22:12
Βαλε εν σειρά στο + 1-4 (όσες χρειαστούν) διόδους
Ισχύος

gep58
15-11-08, 02:07
androutso,

το πιο απλό πράγμα που μπορείς να κάνεις, σύμφωνα και με τις γνώσεις σου όπως γράφεις, είναι να αφαιρέσεις το ένα από τα τρία επαναφορτιζόμενα στοιχεία που υπάρχουν μέσα στο εργαλείο.
Έτσι αυτό θα λειτουργήσει μεν με λιγότερες στροφές θα χάσει δε κάποιο ποσοστό από την δύναμή του.

Υπάρχει βέβαια τρόπος να διατηρήσει τη ροπή και σε χαμηλές στροφές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έτοιμος είσαι να αντιμετωπίσεις μια κατασκευή ηλεκτρ. κυκλώματος που θα πρέπει να κάνεις.

Το εργαλείο είναι μάρκας B&D;

gep58

androutso
15-11-08, 22:07
Σας ευχαριστω ολους.Που με βοη8εισατε.
τελικα τα καταφερα βαζοντας σε σηρα διοδους.ηταν ευκολο και γρηγορο.
τωρα δεν ξερω αν στην κατασκευη μου δουλεψει.δεν εχω χρονο αυτη την εποχη γιανα το δοκιμασω.αν τα καταφερω θα σας ενημερωσω...


ευχαριστω και παλυ

lucky13
03-02-09, 18:03
androutso,

το πιο απλό πράγμα που μπορείς να κάνεις, σύμφωνα και με τις γνώσεις σου όπως γράφεις, είναι να αφαιρέσεις το ένα από τα τρία επαναφορτιζόμενα στοιχεία που υπάρχουν μέσα στο εργαλείο.
Έτσι αυτό θα λειτουργήσει μεν με λιγότερες στροφές θα χάσει δε κάποιο ποσοστό από την δύναμή του.

Υπάρχει βέβαια τρόπος να διατηρήσει τη ροπή και σε χαμηλές στροφές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έτοιμος είσαι να αντιμετωπίσεις μια κατασκευή ηλεκτρ. κυκλώματος που θα πρέπει να κάνεις.

Το εργαλείο είναι μάρκας B&D;

gep58

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα αυτο.Σκευτομουν να βαλω καποιο ποτενσιομετρο αλλα αυτο θα μιωσει την ροπη.Πως γινετε να διατηρήσει την ροπη?

lucky13
05-02-09, 22:19
Ισως με καποιο μειωτηρα η κατι τετοιο?!?

KOKAR
05-02-09, 23:26
για να μην έχουμε ελάττωση της ροπής θα πρέπει να παίξουμε με το dute cycle της τάσης
η αλλιως Pulse Width Modulation
π.χ με ένα 555 σαν ασταθή πολυδονητη όπως το παρακάτω κύκλωμα
http://www.electronics-circuit.com/image-basic-circuit/DC%20Motor%20Control.GIF

η με το 4011
http://www.elecfree.com/electronic/wp-content/uploads/2008/02/pulse-width-modulation-dc-motor-control-by-4011.jpg

more info ---> http://www.elecfree.com/electronic/pulse-width-modulation-dc-motor-control-by-4011/

lucky13
06-02-09, 02:42
Ευχαριστω πολυ ΚΟΚΑR θα το κοιταξω