PDA

Επιστροφή στο Forum : EW Multisim & αναζήτηση γενικότερων πληροφοριών



Digitalman
14-11-08, 01:05
Γειά και χαρά.

Φέτος μέρος της φοιτητικής μου εκπαίδευσης είναι η μελέτη ενός κυκλωματος, που έχει να κάνει με την περαιτέρω ερεύνηση και αξιοποίηση του microcontroller PIC 18f4585.

Κύριο μέρος της εργασίας είναι ο προγραμματισμός του PIC,χρησημοποιώντας έτοιμα προγραμματα, τα οποία μελέτώ και κανώ register στον PIC μέσω λειτουργικού Linux.(εφαρμογές όπως, mcpgm, gpasm, &
gpsim).


Δυστυχώς το φόρτο της εργασίας μεγάλο και οι ώρες που τα εργαστήρια είναι διαθέσιμα είναι
περιορισμένες.

Για αυτό θεώρησα απαραίτητο να προσπαθήσω παράλληλα με τα εργαστήρια να εξομοιώσω το κύκλωμα μου χρησιμοποιώντας κάποιο computer aid program.

Λόγω κάποιας μικρής μου εμπειρίας με το Multisim της Electronic Workbench, κατέβασα την τελευταια έκδοση του, που από ότι πληροφορήθικα, υποστηρίζει πολλες δυνατότητες στον χειρισμό και την εξομοίωση των microcontrollers σε σχέση με της προηγούμενες εκδόσεις του.

Το πρόβλημα μου είναι ότι στα component database δεν μπορώ να βρω το component για τον PIC 18F4585.
Προφανώς by initial default δεν υπάρχει στα components database.

Μήπως μπορείτε να με συμβουλέψετε, εάν με κάποιο τρόπο μπορώ να κατεβάσω το database του PIC18F4585, και να το περάσω στο Multisim?
(Υποστηρίζει κάτι τέτοιο το Multisim?)


Μπορέιτε να με συμβουλέψετε, για κάποιο άλλο computer aid program, που να υποστηρίζει εξομοίωση κυκλωμάτων και παράλληλα προγραμματισμο των Pic, για τις εξομοιώσεις? (σε οποιοδήποτε λειτουργικό και αν είναι)

Ευχαριστω εκ των προταίρων,

με εκτίμηση,

Νίκος

savnik
14-11-08, 09:17
Μπορέιτε να με συμβουλέψετε, για κάποιο άλλο computer aid program, που να υποστηρίζει εξομοίωση κυκλωμάτων και παράλληλα προγραμματισμο των Pic, για τις εξομοιώσεις? (σε οποιοδήποτε λειτουργικό και αν είναι)

Proteus
Δες εδώ: http://www.labcenter.co.uk/products/pic18.cfm