PDA

Επιστροφή στο Forum : MOTER Και μετρήσεις



DIOGENIS
15-11-08, 19:11
Αν κάποιος γνωρίζει εργαλεία για μέτρηση μοτέρ.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι θέλω να ξέρω αν :
1) Είναι καμένο το μοτέρ.
2) Αν η περιέλιξη που έχει γίνει είναι σωστή

Και γενικά τι μπορούμε να μετρήσουμε σε ένα μοτέρ.

Ευχαριστώ πολύ Διογένης

TeslaCoil
16-11-08, 02:26
Για δεις τα τυλίγματα μόνο και να δεις αν είναι καμένα ή βραχυκυκλωμένα , είτε να έχει λιώσει η μόνωση από βερνίκι και να δείχνει ποιο μικρή αντίσταση από όσο ήταν ,

Ένα πολύμετρο στην θέση Ωμομέτρησης είναι αρκετό!!!

για να δεις και αλλά πράγματα

1 πολύμετρο και 1 πολύμετρο με αμπεροτσιμπίδα που να μετράει ac και dc μέτρηση για dc μοτέρ , ή συγχρονους κινητήρες

Εναλακτικά μετατροπέα πολυμέτρου σε αμπεροτσιμπίδα
http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=4250


και ένα ψηφιακό ή αναλογικό στροφόμετρο για να δεις τις στροφές έχει στο ανάλογο ρεύμα που τραβάει και στην τάση που το έχεις ρύθμιση την συγκεκριμένη στιγμή, η οποια αλλαζει αν ο μοτέρ είναι υπο φορτίο

Με μια σειρά μετρήσεων για διαφορετικές τάσεις ή φορτία στον άξονα βγάζεις μερικά συμπεράσματα , όπως την χαρακτηριστική φορτίου

Άλλα εργαλεία μέτρισης είναι τα βαττόμετρα έχουν τέσσερεις υποδοχές , 2 για μέτρηση ρεύματος και 2 για μέτρηση τάσης ανάλογα τι ηλεκτρικό μοτέρ έχεις , πάντος και με πολύμετρα κάνεις την δουλειά σου , εγώ τα αναφέρω γιατί ρώτησες

Αν έχεις 3 τυλίγματα πρέπει και τα 3 να έχουν ίδια αντίσταση, μετράς ωμική αντίσταση , δηλαδή όταν θα μπει το μοτέρ σε λειτουργία το πηνίο δεν θα έχει την ίδια αντίσταση που μέτρισες. Εκεί μετράς τόση και ρεύμα και κάνεις πράξεις :).

Αυτα!!!

Σχετικό θέμα συζήτησης για αμπεροτσιμπίδες

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38335&page=2

gep58
16-11-08, 02:56
Διογένη,

εξαρτάται πάντα από τον τύπο του κινητήρα.
Αν είναι πχ universal (κινητήρες ηλεκτρ. σκούπας, σύγχρονων πλυντηρίων, οικιακών και ηλεκρτικών εργαλείων κλπ) χρειάζεσαι συσκευή Growler να ελέγξεις τον ρότορα.
Αν σε ενδιαφέρει τέτοια συσκευή και έχεις όρεξη να φτιάξεις πες μου να σου δώσω λεπτομέρειες.

Ο βασικότεροι τρόποι είναι πρώτα οι ανθρώπινες αισθήσεις οπτικός έλεγχος, ακουστικός έλεγχος, έλεγχος αφής για κραδασμούς και θερμοκρασία, έλεγχος για μυρωδιά καμμένου βερνικιού (η γεύση δεν παίζει, είναι μόνο για τα παΐδάκια, τα σουβλάκια,τις πανσέτες...).

Το ωμόμετρο και η αμπεροτσιμπίδα είναι τα φτηνότερα όργανα για την μέτρηση της συνέχειας και των ρευμάτων σε σχέση με τα ενδεικνυόμενα από τον κατασκευαστή.
Με το ωμόμετρο μην περιμένεις να εντοπίσεις κατεστραμμένο τύλιγμα παρακολουθώντας τα Ωhm!

Άλλο ένα πολύ απλό αξεσουάρ, που δεν λείπει από κανένα πάγκο περιελiκτή κινητήρων, είναι δύο ακροδέκτες με λάμπα πυρακτώσεως 230V σε σειρά για εύρεση διαρροών των τυλιγμάτων ή του συλλέκτη ως προς το σώμα του κινητήρα.
Σημ. το ωμόμετρο, λόγω κατασκευής του, τις περισσότερες φορές δεν αντιλαμβάνεται τις διαρροές!

Υπάρχουν βέβαια εξελιγμένες συκευές ελέγχου, αλλά όπως καταλαβαίνεις ελάχιστοι επαγγελματίες διαθέτουν, λόγω του κόστους.

Αυτά κι από μένα.
gep58

GR_KYROS
16-11-08, 13:32
Όπως υπε και ο gep58
(Ο βασικότεροι τρόποι είναι πρώτα οι ανθρώπινες αισθήσεις οπτικός έλεγχος, ακουστικός έλεγχος, έλεγχος αφής για κραδασμούς και θερμοκρασία, έλεγχος για μυρωδιά καμένου βερνικιού)
Αφού πρώτα προηγηθεί μια ωμική μέτρηση ως προς τα μεταλλικά μέρει του μοτέρ.
Όλες οι άλλες μέθοδοι, αντίστροφα μαγνητικά πεδία κλπ. τα διαθέτουν μόνο ειδικευμένα συνεργεία.

DIOGENIS
16-11-08, 20:56
Ευχαριστώ πολύ TeslaCoil, gep58, GR_KYROS.

Είμαι ηλεκτρονικός και εργάζομαι σε μεγάλη βιομηχανία.

Θεωρήστε ότι έχω μια εμπειρία καλή και στα ηλεκτρολογικά.
Και φυσικά η ανθρώπινες αισθήσεις, με έχουν βοηθήσει πολλές φορές.

Τα μοτέρ που συζητάμε δεν είναι μικρότερο απο1 kw γιατί αν ένα τέτοιο μικρό μοτέρ είναι καμένος φωνάζει από μακριά τις περισσότερες φορές 99%. Είτε γιατί πέφτει το θερμικό είτε γιατί μετρώντας το με το πολύμετρο φαίνεται η διαρροή, είτε και με το μάτι. !!!
Αλλά όταν είναι ένα μοτέρ 5 η 10 …20KW , πρώτων δεν μπορείς να το βγάλεις από εκεί που είναι περασμένο γιατί θέλει ώρες, και πρέπει εξωτερικά, δηλαδή μόνο από το καπάκι των καλωδίων να καταλάβεις τα δέοντα.
Αν είναι εντελώς καμένο 1 τύλιγμα από τα 3 το μετράς σχετικά εύκολα, και το λέω εύκολα στην περίπτωση που είναι βραχυκυκλωμένο με το σώμα, αν είναι ώμος καμένες σπείρες ( αρκετές ) δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα, γατί η διαφορά των ΩΜ θα είναι πολύ μικρή, π.χ. σε ένα μοτέρ 15kw η αντίστασης των τυλιγμάτων θα είναι στο περίπου 1,7ωμ αν αυτό γίνει 1,5 ωμ δεν σου λέει και πολλά, γιατί από κατασκευαστή σε κατασκευαστή των μοτέρ η αντίσταση είναι ελαφρός διαφορετική.

Αλλά όταν δουλεύει καί έχεις καμένες σπίρες τα αμπέρ στην μία περιέλιξη θα είναι πολύ περισσότερα, και θα πέφτει το θερμικό, αν δεν προλάβει να καεί. Σ΄ αυτό το σημείο πρέπει να δώσεις λύση. Να πεις στους μηχανικούς να το βγάλουν ΓΙΑΤΙ είναι καμένο η ζορίζετε από μηχανικές βλάβες, ρουλεμάν, … η ότι ακολουθεί μετά το μοτέρ

Άρα χρειαζόμαστε ΟΡΓΑΝΟ,
Για να μην σας πω ότι πολλές φορές αυτοί που κάνουν περιέλιξη μπορούν να αφήσουν διαφορά στις σπείρες για να μειωθεί η ζωή του μοτέρ ……. .
Πυστεύω απο τα παραπάνω να καταλάβατε τι θέλω να πώ !!!

Τι κάνει ακριβός το Growler !!!! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕ

DIOGENIS
16-11-08, 21:30
Πολλές φορές μου έχει τύχει καμένες σπείρες πού με ταλαιπωρούν, και φυσικά να με κάνουν και ρεζίλι.

Σπείρες που δύσκολα τις βλέπεις με το μάτι και μπόλικο φωτισμό.

Αυτό γιατί αφού φυσικά έχει ζεσταθεί αρκετά το μοτέρ έχει πάρει το χρώμα του καμένου και φυσικά και την μυρωδιά, πολλές φορές χωρίς να είναι καμένο έτσι.

Μην φανταστείς πολλές σπείρες. :cursing:

gep58
16-11-08, 21:47
Διογένη γειά σου,
να απαντήσω με τη σειρά στις αναφορές σου
1ον

...Αλλά όταν δουλεύει καί έχεις καμένες σπίρες...
το πεις δεν το πεις ο κινητήρας θέλει περιέληξη και δεν προλαβαίνεις τίποτα.
2ον


...ζορίζετε από μηχανικές βλάβες, ρουλεμάν...

δεν παθαίνει κάτι αμέσως! Αν είναι ρουλμάν σε προειδοποιεί, φωνάζει στα αυτιά σου! Με την αμπερομέτρηση των φάσεων καταλαβαίνεις αν πρόκειται για απότομη αύξηση του φορτίου λόγω μηχανικών προβλημάτων. Αυτό ίσως, μπορεί να φανεί και από ολίσθηση στους ιμάντες, όπως είχα μια περίπτωση.
3ον


Αν είναι εντελώς καμένο 1 τύλιγμα από τα 3 το μετράς σχετικά εύκολα

Η μέτρηση που μπορείς να κάνεις με επιτυχία είναι για τη συνέχεια του τυλίγματος (σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να καταλάβεις αν έχει βραχυκυκλωμένες σπείρες) και αν έχει "σπάσει" η μόνωσή του ως προς το σώμα. Ειδικά το δεύτερο δεν επιτυγχάνεται 100% με το ωμόμετρο αλλά τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείς την μέθοδο της λάμπας.
4ον


Άρα χρειαζόμαστε ΟΡΓΑΝΟ,
Για να μην σας πω ότι πολλές φορές αυτοί που κάνουν περιέλιξη μπορούν να αφήσουν διαφορά στις σπείρες για να μειωθεί η ζωή του μοτέρ ……. .


Όταν έχεις αμφιβολίες για κάποια επισκευή ή αν θέλεις το εφαρμόζεις κατά κανόνα, ζητάς από τον περιελικτή να γίνει μπροστά σου αμπερομέτρηση των τυλιγμάτων του κινητήρα εν κενώ, κατά την παραλαβή του, με την επισήμανση ότι θα μετρηθεί ακολούθως αφού τοποθετηθεί και συνδεθεί στο φορτίο του.
Τα συνήθη όργανα, σου τα περιγράψαμε. Αν οποσδήποτε χρειάζεσαι κάτι πιο εξειδικευμένο, μπορείς να βρείς στο διαδύκτιο δεν νομίζω να σώζει όμως την κατάσταση.
5ον

Τι κάνει ακριβός το Growler !!!! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕ
Έχω ήδη περιγράψει

Αν είναι πχ universal (κινητήρες ηλεκτρ. σκούπας, σύγχρονων πλυντηρίων, οικιακών και ηλεκρτικών εργαλείων κλπ) χρειάζεσαι συσκευή Growler να ελέγξεις τον ρότορα.

όπως διάβασες αφορά μικρούς κινητήρες και ελέγχεις τους ρότορες για βραχυκυκλωμένα τυλίγματα, που κι αυτά δεν μπορείς ωμικά να ελέγξεις.

Τώρα μια ερώτηση κι από μένα, γράφεις


Είμαι ηλεκτρονικός και εργάζομαι σε μεγάλη βιομηχανία.

αυτή η μεγάλη βιομηχανία, δεν διαθέτει ειδικευμένο συντηρητή ηλεκτρολόγο για να αντιμετωπίζει αυτές τις περιπτώσεις; Εσύ σαν ηλεκτρονικός, θεωρώ, έχεις άλλο πεδίο δράσης!

Ποιά είναι η γνώμη σου; Είμαι λάθος;
gep58

DIOGENIS
16-11-08, 23:44
Αρχίζοντας από το τέλος.

Ξέρεις πολλούς ηλεκτρολόγους που να έχουν εμπειρία μετρήσεων.
Εγώ αυτούς που ξέρω έγιναν με τα χρόνια σωστοί γνώστες.
Εκεί που λες ότι των ακούς οι βλέπεις ιμάντες να γλιστράνε καλά, Αλλά όταν μια μικρή μηχανή σου έχει περί τα 40 μοτέρ και 3 από αυτές τις μηχανές έχουν απόσταση 5 μέτρα έλα άκου εσύ ποιο μοτέρ σου σφυρίζει κλέφτικα ότι ετοιμάζετε έστω και από ρουλεμάν !!!!
Ο τομέας μου είναι τα ηλεκτρονικά, αλλά μπαίνω σε χωράφια άλλων γιατί μου φαίνετε πολύ εύκολο να τα κατανοήσω, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Στο θέμα μας ώμος.
Υπάρχει κάτι που θα με βοηθήσει. !!!
Έχω μια κάμερα υπερύθρων φοβερό όργανο.
Αλλά θέλω και το ΚΑΤΙ… που να με βγάζει από την ταλαιπωρία αμέσως

johny16
17-11-08, 01:04
Ασχετο τι κανεις στην βιομηχανια εαν επιτρεπεται φυσικα.

DIOGENIS
20-11-08, 19:34
Είμαι ο ηλεκτρονικός του εργοστασίου.

Από inverter ( 250w ----250kw) AC and DC μέχρι ιδικές κατασκευές.
Περισσότερο service – πλακετών , όργανα ….. κ.α.

Αλλά υπάρχουν και βλάβες που δύσκολα θα καταλάβει ένας ηλεκτρολόγος, και έτσι βρίσκομαι και σε ηλεκτρολογικές-ηλεκτρονικές βλάβες.


Τελικά έχει κάποιος να προτείνει κάποιο όργανο. !!!
.

iskam
09-02-09, 20:14
Καλησπέρα.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω γι' αυτό παρακαλώ συγχωρέστε μου τυχόν λάθη.
Ασχολούμαι με περιελίξεις και από την εμπειρία μου μπορώ να πω τα εξής:
Καταρχήν δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο από ενα απλό πολύμετρο (τουλάχιστο μέχρι τώρα δεν μου έχει χρειαστεί).
Για να μετρήσουμε ένα κινητήρα βραχυκυκλωμένου κλωβού τριφασικό θα πρέπει:
1) αν είναι δυνατό και εύκολο η μέτρηση να γίνει στο καπάκι του
2) να βγάλουμε τα καλώδια τροφοδοσίας και τα λαμάκια τυχόν αστέρα ή τριγώνου
Από εκεί και πέρα αρχικά μετράμε:
α) Με το όργανο για βραχυκύκλωμα με γείωση (με δοκιμαστική λάμπα είναι καλύτερο βέβαια, διότι βάζεις τάση και ανιχνεύει μικρές διαρροές)
β) Διαρροή ανάμεσα στις 3 αντιστάσεις (δηλαδή να βραχυκυκλώνουν μεταξύ τους)
γ) Ωμομέτρηση κάθε μία από τις 3 ωμικές αντιστάσεις των πηνίων.
Εφόσον ο κινητήρας είναι μικρής ισχύος βλέπουμε τυχόν διαφορά στις μετρήσεις (εννοείται διαφορά της τάξης 0,1-0,2 Ωμ δεν την λαμβάνουμε υπόψη)
Εφόσον ο κινητήρας είναι μεγάλης ισχύος (30 ΗΡ και πάνω) η αντίσταση είναι πολύ μικρή. Εκεί μικρή διαφορά π.χ. 0,2 Ωμ παίζει ρόλο. Συνήθως όμως όταν ένας μεγάλης ισχύος καεί βραχυκυκλώνει με γείωση γιατί το σκάσιμο στα τυλίγματα είναι μεγάλο λόγω των αμπέρ.
Τώρα αν είναι δύσκολο να ανοίξεις το καπάκι του κινητήρα γιατί θα πρέπει να τον ξεμοντάρεις, μετράς τα καλώδια που τροφοδοτούν το μοτερ, αφού πρώτα τα αποσυνδέσεις από τον πίνακα. Μετράς σώμα (βραχυκύκλωμα με γείωση), και κάνεις Ωμομέτρηση.
Και κάτι άλλο: ένας κινητήρας είναι ζήτημα σε ένα 5% των περιπτώσεων που είναι καμμένος να έχει καεί από αιτία της περιέλιξης, δηλαδή από τυχαίο σκάσιμο στα τυλίγματα (λόγω πτώσης στην ποιότητα κατασκευής στις μέρες μας θα το έκανα 10%). Στο υπόλοιπο ποσοστό καίγεται από κάποια αιτία: είτε είναι τάση, είτε ρουλεμάν, είτε υγρασία ή νερό, είτε λόγω πολλών εκκινήσεων (κυρίως στους υποβρύχιους), είτε λόγω ζορίσματος στο σημείο που δίνει την κίνησή του, π.χ. αντλία, μειωτήρας κλπ. Αυτό είναι σημαντικό τερο να ανακαλύψεις για να μην ξανακαεί.

GR_KYROS
09-02-09, 21:12
Λυπών και εγώ στα (νιάτα μου) δούλεψα περιελίξεις μοτέρ, δίπλα σε έναν μάστορα αστέρι.
Εκτός από διαρροή προς το μεταλλικό κέλυφος, με ένα πολύμετρο είναι περιορισμένες οι δυνατότητες εντοπισμού σοβαρού προβλήματος.
Η μέθοδος μέτρησης βραχυκυκλώματος σπειρών είναι η εξής.
Μια διάταξη ηλεκτρομαγνήτη με όργανο (Α) εν σειρά
Τοποθετείτε ο ηλεκτρομαγνήτης εναλλάξ σε όλους τους πυρήνες των τυλιγμάτων του μοτέρ.
Σε όλα τα τυλίγματα επαγωγικά μεταφέρει ρεύμα σαν Μ/Τ
Σε όλα τα σημεία έχουμε μια σταθερή ένδειξη στο όργανο (Α)
Εκτός από το σημείο που υπάρχουν βραχυκυκλωμένες σπείρες.
Εκεί έχουμε μεγαλύτερη ένδειξη ρεύματος, σαν να έχουμε Μ/Τ
με βραχυκυκλωμένο δευτερεύον.

Τέσλα
20-04-16, 13:11
Καλημερα.
Να ξανα επαναφερω το θεμα.
Με ενδιαφερει να μαθω το αντικείμενο των μοτερ.
Εχω κανει ενα περασμα απο τα μοτερ πριν καμια 10αρια χρονια στη σχολη αλλα δε θυμαμε και πολλα.
Δε με ενδιαφερει ο τομεας της περιελιξης.
Με ενδιαφερει να εντοπιζω βλαβες στα μοτερ (οποια και αν ειναι αυτα, απο μικρα, μεγαλα, dc, ac κτλ)
Απ οτι θυμαμε για να δουμε αν ενα μοτερ ειναι καμενο προσπαθουμε να το περιστρεψουμε με το χερι, αν δεν γυρνα τοτε ειναι καμενο
Με το μεγγερ σε μια φαση του μοτερ και στο σωμα του μοτερ (δεν θυμαμε τι περιμενουμε να δουμε αν ειναι καμενο και τι αν δεν ειναι καμενο)
Με το μπαζερ του πολυμετρου αν χτυπανε τα τυλιγματα μεταξυ τους (αν εχει βραχυκυκλωσει)
Νε την μυρωδια
Με το ματια σε dc μοτερ αν εχει φουσκωσει το βερνικι των τυλιγματων
Με το ομομετρο τι μετρησεις κανουμε και τι περιμενουμε να δουμε;
Τι αλλη μεθοδος υπαρχει να δουμε αν ειναι καμενο - βραχυκυκλωμενο ενα μοτερ;
Ακολουθουμε καποιες αλλες εργασιες στα dc και αλλες στα ac αλλες σε βραχυκυκλωμενου δρομεα κά;

Να το ξανα αναφερω δεν ειμαι γνωστης των μοτερ

Gaou
20-04-16, 14:00
Τελικά έχει κάποιος να προτείνει κάποιο όργανο. !!!
.

Ο μπαγλαμάς εμενα μου αρέσει πολύ.





Συγνώμη φίλε μου δεν κρατήθηκα...!

FILMAN
20-04-16, 17:17
Δεν υπάρχει ένας μόνο τρόπος ή μια μέτρηση που να σου δείχνει αν οποιοδήποτε μοτέρ είναι καλό ή όχι. Το ότι ο άξονας μπορεί να είναι κολλημένος δεν σημαίνει ότι το μοτέρ είναι και καμμένο. Μπορεί απλά να θέλει ρουλεμάν.

Τέσλα
21-04-16, 11:48
Με το μεγγερ τι περιμενω να δω.
Με τα ομομετρο τι περιμενω να δω παλι;
Ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν;

kostasmadness
21-04-16, 12:21
Με το μεγγερ τι περιμενω να δω.
Με τα ομομετρο τι περιμενω να δω παλι;
Ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν;


με το μεγγερ τσεκαρεις για τυχον υγρασιες απωλειες η διαρροες του μοτερ οπως θελεις πεστο...ο τροπος ειναι να γειωσεις το οργανο σου(μεγγερ) μεσω καποιας γειωσης η πανω στο σασι του μοτερ αν ειναι γειωμενο η απο καποιο καλωδιο γειωσης που θα πηγαινει πανω στο μοτερ κ με τον αλλον ακροδεκτη εφαρμοζεις την ταση δοκιμης πχ 500 vdc αφου εχεις ανοιξει το καπακι του μοτερ ακουμπας το probe απτο οργανο σε καθε εναν ακροδεκτη ξεχωριστα κ ξεκινας το τεστ πατωντας το αναλογο κουμπι στο οργανο για να εφαρμοστει η ταση δοκιμης εαν τωρα δεις σε καποια μετρηση κ η βελονα απο το οργανο εκτιναχθει σε τιμες κατω απο αρκετα κιλοομ τοτε κατι συμβαινει κανονικα για να ειναι ενταξει το μοτερ σου θα πρεπει το οργανο να δειχνει απο 1 μεγκαομ κ πανω για να μην εχει διαρροη(τσεκαρε βασικα για νερα κ υγρασιες)... επισης με το ομομετρο τσεκαρεις να δεις τα τυλιγματα μεταξυ τους ως προς την ωμικη συνεχεια των τυλιγματων αν πχ διαβασεις ασσο στο πολυμετρο τοτε εχεις θεμα μαλλον ειναι καμμενο......τελος μου εχει συμβει ουκ ολιγες φορες εκτος βεβαια απο ρουλεμαν προβληματα με το θερμικο να μ το ριχνουνε κ ητανε το ιδιο το ρελε......ειχε οξειδωθει η μια επαφη κ δεν καλοπερναγε το ρευμα(μεγαλη αντισταση στο ρελε σε μια επαφη)κ μου εριχνε το θερμικο γτ επιφορτιζονταν οι αλλες δυο επαφες του κεντρικου ρελε.

MacGyver
21-04-16, 12:55
Αγαπητέ DIOGENIS (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32790) .
Νομίζω ότι με μία καλή πρόληψη δεν χρειάζονται όλα όσα ρωτάς.
Ούτε πιστεύω ότι θα αρχίσεις να αποσυνδέεις προληπτικά ανά τακτό χρονικό διάστημα τα μοτέρ για να κάνεις αυτούς τους ελέγχους.
Άρα, εξασφαλίζοντας τις όσο γίνεται καλλίτερες συνθήκες στεγανοποίησης και καθαριότητας ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες βλάβης. Παράλληλα προσέχεις το χρώμα της βρωμιάς για τυχόν ενδείξεις νερού και οξείδωσης.
Αν θες να πας και λίγο παραπέρα, ένα ακουστικό θα σου έδινε κάποια ένδειξη για ρουλεμάν που αναφέρθηκε.
Οι μηχανικοί αυτοκινήτων έχουν κάτι ανάλογο.
Και κάτι πρακτικό: υπάρχει επιχειρηματίας που ενώ δουλεύει η μηχανή, θα του πεις ότι έχεις μια μικρή διαρροή στο μοτέρ και θα σε αφήσει να το στείλεις για τύλιγμα;

liferange
25-04-16, 00:09
παιδια εχω ενα μοτερ τριφασικο με 6 καλωδια-συνδεσεις(μεσα στο κουτι) αλλα δεν εχει καποιο μερος που να γραφει ταση λειτουργίας και αλλα(εχει χαθει).Ξερει κανεις πως μπορω να βρω τα χαρακτηρίστηκα του? κυρίως ταση λειτουργιάς αστερα ή τριγωνο

ευχαριστώ

el greco 1
25-04-16, 00:40
ποσα KW HP ειναι?

liferange
25-04-16, 01:10
δεν το γνωριζω παντος πρεπει να ειναι 2-3hp..υπαρχει λυση?

el greco 1
25-04-16, 07:44
λογικα στο τριγωνο πρεπει να δουλεψει κανε μια δοκιμη.

vasilllis
25-04-16, 11:12
λαμακια δεν εχει;πως ειναι τοποθετημενα;

liferange
25-04-16, 11:35
σαν τριφασικο θελω να δουλεψη.απλα εχω ενα καλωδιο και μεσα εχει 6 αγωγους.αυτα ξερω απο το μοτερ.να δοκιμασω σε αστερα η τριγωνο?(αφου βρω τυλιγματα)

vasilllis
25-04-16, 11:45
αν ειχε εξι αγωγους,λογικά το δουλεύανε αστερα τριγωνο

liferange
25-04-16, 12:45
ναι και εγω αυτο πιστευω.Πες οτι θελω να το δοκιμασω τριγωνο απευθειας,αν βαλω τυχαια τις φασης θα υπαρχει προβλημα?και για αλλαγη φορας αλλαζω τα δυο

FILMAN
25-04-16, 16:04
Γιατί, οι κινητήρες 220Δ / 380Υ που ΔΕΝ επιτρέπεται να δουλέψουν σε Δ στα 380V δεν έχουν 6 καλώδια ή δεν έχουν λαμάκια;

Βρες ένα ίδιας ισχύος μοτέρ με γνωστές τάσεις και αμπερομέτρησέ το, στη συνέχεια αμπερομέτρησε το άγνωστο μοτέρ σε σύνδεση Υ (μη το λειτουργήσεις σε Δ μέχρι να σιγουρευτείς ότι είναι 660Υ / 380Δ - άν είναι)

liferange
25-04-16, 16:47
δυσκολο να βρω ενα ιδιο...ξερω οτι πριν δουλευε με τριφασικο..αρα θα το δοκιμασω σε Υ.μπορω να καταλαβω οτι δουλευει σωστα ετσι(με αλλο τροπο-οχι με ιδιο μοτερ)
τις φασεις υπαρχει προβλημα αν μπουν μπερδεμενες-τυχαια?

ευχαριστώ

elektronio
25-04-16, 16:50
Αν είναι 2-3ΗΡ είναι απίθανο να το δουλεύανε αστερο/τρίγωνο, κοστίζει πολύ και δεν χρειάζεται για τόσο μικρή ισχύ. Μάλλον λείπουν τα λαμάκια.

Αν δεν υπάρχει άλλο μοτέρ για σύγκριση, δοκίμασε το αρχικά σε Αστέρα (το πιο πιθανό) χωρίς φορτίο για λίγη ώρα και παρακολούθησε συνεχώς την θερμοκρασία του πιάνοντας το κέλυφος με τα χέρια σου ή με όργανο για μέτρηση θερμοκρασίας. Αν ζεσταθεί γρήγορα χωρίς φορτίο σημαίνει ότι είναι σε λάθος συνδεσμολογία (ή ότι έχει πρόβλημα) και πρέπει να διακόψεις την τάση γρήγορα πριν καεί.
Αν δουλέψει χωρίς να ζεσταθεί δοκίμασε και με φορτίο πάλι παρακολουθώντας την θερμοκρασία.

Υ. Γ. Με τις φάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι μόνο θέμα προς τα που θα γυρίζει. (αλλάζεις δύο φάσεις μεταξύ τους)

FILMAN
25-04-16, 16:53
δυσκολο να βρω ενα ιδιο...ξερω οτι πριν δουλευε με τριφασικο..αρα θα το δοκιμασω σε Υ.μπορω να καταλαβω οτι δουλευει σωστα ετσι(με αλλο τροπο-οχι με ιδιο μοτερ)
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι...

τις φασεις υπαρχει προβλημα αν μπουν μπερδεμενες-τυχαια?
Τις φάσεις όπως και να τις βάλεις, θα συμβεί ένα από τα παρακάτω
α) Το μοτέρ θα γυρίσει δεξιόστροφα
β) Το μοτέρ θα γυρίσει αριστερόστροφα

Αλλάζοντας οποιεσδήποτε δύο φάσεις μεταξύ τους, το μοτέρ θα γυρίσει ανάποδα

liferange
25-04-16, 17:29
παιδια ευχαριστώ,λογικα ενα απο τα δυο θα δοκιμασω(να δω αν ζεσταινετε η βρω ιδιο).και κατι τελευταιο στην συνδεσμολογια Υ βαζουμε και ουδετερο στα <<κοινά>> ?

FILMAN
25-04-16, 17:31
στην συνδεσμολογια Υ βαζουμε και ουδετερο στα <<κοινά>> ?Μπορείς να το κάνεις, αλλά επειδή δεν είναι απαραίτητο δεν το κάνει κανείς

gep58
25-04-16, 19:10
πρόσεξες αν στο καπάκι του κυτίου σύνδεσης του κινητήρα -από τη μέσα πλευρά- μήπως υπάρχει κάποιο αυτοκόλλητο ή ανάγλυφο με τις συνδεσμολογίες και τις τάσεις ;

liferange
25-04-16, 19:47
εννοειτε και δεν υπαρχει τιποτα

antonisfa
06-05-16, 21:11
Τι έκανες τελικά δε μας είπες?

Μπορεί και να είναι τριφασικό 220 πάντως...

FILMAN
12-05-16, 15:06
Αν είναι τριφασικό 220V τότε αυτό θα ισχύει πιθανότατα για συνδεσμολογία Δ ενώ για συνδεσμολογία Υ θα είναι 380V οπότε μπορεί να τροφοδοτηθεί από το δίκτυο. Αν είναι 220V για συνδεσμολογία Υ τότε για συνδεσμολογία Δ θα είναι 127V. Τέτοιος κινητήρας είναι δυνατόν να κατασκευαστεί αλλά δεν έχω συναντήσει πουθενά.

klik
12-05-16, 16:57
...Αν είναι 220V για συνδεσμολογία Υ τότε για συνδεσμολογία Δ θα είναι 127V. Τέτοιος κινητήρας είναι δυνατόν να κατασκευαστεί αλλά δεν έχω συναντήσει πουθενά. Κάτι καναδέζικα είναι έτσι.

FILMAN
12-05-16, 17:33
Κάτι καναδέζικα είναι έτσι.
Ενδιαφέρον!