PDA

Επιστροφή στο Forum : κινητα τηλεφωνα



zarkinos
16-11-08, 20:58
ξερει καποιος να μου πει πως θα κανω 2 κινητα να επικοινωνουνε μεταξυ τους?χωρις να εχονται σε επαφη με δυκτιο.

gep58
16-11-08, 21:33
Σάκη,

οι εταιρείες των κινητών (τηλέφωνα και δίκτυα) δεν έχουν σκεφτεί ότι εσύ κι εγώ θα θέλαμε να το κάνουμε αυτό χωρίς να τους πληρώνουμε;
Δεν το επιτρέπουν από το λογισμικό τους!

Όπως καταλαβαίνεις λίγα έως ελάχιστα μπορούμε να κάνουμε πλέον, Άλλοι αποφασίζουν, οι υπόλοιποι χαιρόμαστε την τεχνολογία τους!

Αν είμαι λάθος, ας με διορθώσετε, γιατί κατά την γνώμη μου, γενικά σ΄όλους τους τομείς κι όχι μόνο στην περίπτωση των κινητών, όσο πάει και χλωμιάζουν τα πράγματα!

gep58

zarkinos
16-11-08, 21:43
Γεωργιε πιστευω πως κατι γινεται,δεν εχω ασχοληθει με τα κινητα αλλα νομιζω πως τα παλαια μοντελα περνουνε μετατροπη.Στα καινουργια περιμενα να γινεται κατι με την καρτα τους. δηλαδη να μπορεις να αλλαξεις την συχνοτητα τους//πιστευω//αλλαγη=ολισθηση.

gep58
16-11-08, 22:16
Ε τότε Σάκη,
αν ισχύει και μπορεί να γίνει, ας παρέμβουν οι ειδικοί επί του θέματος για να μάθουμε κι εμείς οι φτωχοί κάτι! :w00t:

gep58

lynx
16-11-08, 22:16
Η απαντηση σου ειναι DECT...
περνεις 2-3 συσκευες και 1 βαση που να υποστηριζει αυτο τον τροπο λειτουργιας και κανεις την δουλεια σου...
τα DECT δουλευουν με την ιδια φιλοσοφια οπως και τα κινητα.
Η καλυψη σου θα ειναι περιπου 100μ.

βεβαια ολλα αυτα αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου. :001_unsure:

sigmacom
16-11-08, 23:25
Όχι απλά δεν γίνεται αυτό με τα κινητά, είναι τεχνικά τόσο φάουλ που... πείτε ότι δεν το σκεφτήκατε ποτέ! :)

Και δεν είναι καμία "συνομωσία", έτσι σχεδιάστηκε το σύστημα. Ειδάλλως θα πρέπει να κατηγορήσουμε π.χ. και τους κατασκευαστές ραδιοφωνικών δεκτών που δεν πιάνουν τηλεόραση!!!

gep58
16-11-08, 23:38
Στέλιο,
άτοπο πιστεύω το παράδειγμα. Εγώ το είπα στον Σάκη, εκείνος όμως δεν με πίστεψε και είπε ότι κάτι γίνεται! :thinking:
Όσο για την "συνομωσία" μην είσαι και τόσο ευκολόπιστος! Άκου που σου λέω... άλλοι αποφασίζουν, οι υπόλοιποι υπακούμε και στο τέλος το θεωρούμε δεδομένο. :wiink:

gep58

sigmacom
16-11-08, 23:47
Ναί, ενδεχομένως και να μη χρειαζόταν καν παράδειγμα.
Αρκούσε το "έτσι σχεδιάστηκε το σύστημα", το οποίο περιλαμβάνει και τον γνόμωνα "συνδρομητική/επί χρήμασι υπηρεσία".

gep58
17-11-08, 00:11
Στέλιο,
συμφωνούμε... :thumbup1:

gep58

Γιώργος 231
17-11-08, 00:46
Στέλιο,
συμφωνούμε... :thumbup1:

gep58

παλαιοτερα, θυμαμαι, υπηρχε ενα κινητο, οπου κοντα στο σπιτι σου (στην βαση του) επικοινωνουσε ως σταθερο.
αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν ερικσον.
δεν ξερω αν τελικα περπατησε....
οπως θυμαμαι και ενα ερικσον heavy duty που ηταν και pmr...


ρε παιδια, ως πιο ειδικοι, πειτε μου, θυμαμαι λαθος ?

plouf
17-11-08, 09:53
Συμφωνώ οτι δέν γινεται δια με΄σου της κεράιας.

Όμως σκεφτείτε λίγο ανοικτόμυαλα...
υπάρχει πχ το WiFi και το Bluetooth οπου αν δυο κινητά είναι εντος εμβέλεις
η στη περίπτωση WiFi απλά σε "internet" υπάρχουθν πολλές VoIP λύσεις....

ίσως και άλλεςλύσεις που δεν σκεφτήκαμε...

zarkinos
18-11-08, 19:50
ξερει καποιος να μου πει πως θα κανω 2 κινητα να επικοινωνουνε μεταξυ τους?χωρις να εχονται σε επαφη με δυκτιο.



καλησπερα σας κυριοι:001_smile:
εγω προσωπικα πιστευω πως το κολπο ειναι στην καρτα.
το λεω αυτο γιατι πιστευω πως τα κινητα δεν εχουνε κρυσταλους και συντονιζουνε απο εκει,οπου υπαρχει και η κωδικοποιηση<ισως μια μικρη παρεμβαση να φερει καλα αποτελεσματα απλα δεν ξερω πως>κριμα να πεταμε 4 w στα σκουπιδια.ξερει καποιος αν οι καρτες ειναι επρομ?

sigmacom
18-11-08, 22:28
zarkinos, δεν γίνεται φίλε μου...
Αν ποτέ σου δοθεί ευκαιρία να μάθεις πως δουλεύει το GSM, θα καταλάβεις τι λέω. ;)