PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση προβολέων σε μηχανή



crableg
16-11-08, 23:33
Καλησπέρα. Έχω τοποθετήσει σε μηχανή προβολάκια που ενεργοποιούνται με τον διακόπτη της μεγάλης σκάλας μέσω ρελέ. Θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να μπει διακόπτης για να δουλεύουν ανεξάρτητα, και αν θέλω να δουλεύουν και με την μεγάλη σκάλα. Μπορεί να γίνει αυτό και πως?

gep58
17-11-08, 00:29
Παναγιώτη,

εξήγησε πρώτα, ποιές είναι οι περιπτώσεις δηλ με ποιόν διακόπτη θέλεις να ανάβουν μαζί και πότε όχι ή ότι άλλο θέλεις.

gep58

crableg
17-11-08, 11:01
Παναγιώτη,

εξήγησε πρώτα, ποιές είναι οι περιπτώσεις δηλ με ποιόν διακόπτη θέλεις να ανάβουν μαζί και πότε όχι ή ότι άλλο θέλεις.

gep58Θέλω να ανάβουν οι προβολείς με τον διακόπτη μεγάλης σκάλας-σινιάλου που υπάρχει στην μηχανή αλλά να βάλω και έναν έξτρα διακόπτη για να μπορώ να τους ανάβω όποτε θέλω.

xampos
17-11-08, 13:29
αν συνδεσεις παραλληλα τουσ προβολεις με τα μεγαλα μεσο μιας διοδου και ενα διακοπτη απο το + τησ μπαταριας στουσ προβολεισ παλι μεσο μιασ διοδου. κοιτα η διοδος που θα βαλεις να αντεχει στο ρευμα που θελουν οι προβολεις

gep58
17-11-08, 16:52
Παναγιώτη,

ίσως σε βοηθήσει το παρακάτω ηλεκτρ. σχέδιο γι΄αυτό που ζητάς.

Όμως αφού τα φώτα ομίχλης είναι για άλλο σκοπό, γιατί θέλεις να ανάβουν μαζί με τους προβολείς τη στιγμή που όταν υπάρχει ομίχλη αυτοί χειροτερεύουν το οπτικό πεδίο;

Αν πάλι δεν υπάρχει ομίχλη για ποιό λόγο να ανάβουν μαζί με τα άλλα;
Εννοώ δηλ ότι κατά τη γνώμη μου θα αρκούσε ένα ξεχωριστό κύκλωμα για τα ομίχλης!

Τέλος πάντων... κάτι δεν καταλαβαίνω φαίνεται.
gep58

crableg
17-11-08, 20:03
Παναγιώτη,

ίσως σε βοηθήσει το παρακάτω ηλεκτρ. σχέδιο γι΄αυτό που ζητάς.

Όμως αφού τα φώτα ομίχλης είναι για άλλο σκοπό, γιατί θέλεις να ανάβουν μαζί με τους προβολείς τη στιγμή που όταν υπάρχει ομίχλη αυτοί χειροτερεύουν το οπτικό πεδίο;

Αν πάλι δεν υπάρχει ομίχλη για ποιό λόγο να ανάβουν μαζί με τα άλλα;
Εννοώ δηλ ότι κατά τη γνώμη μου θα αρκούσε ένα ξεχωριστό κύκλωμα για τα ομίχλης!

Τέλος πάντων... κάτι δεν καταλαβαίνω φαίνεται.
gep58Σε ευχαριστώ για το σχέδιο. Συγγνώμη, λάθος δικό μου. Είναι προβολάκια καρφιά(για μακριά),όχι ομίχλης. Τοποθετήθηκαν για ενίσχυση των φώτων μεγάλης σκάλας.

crableg
17-11-08, 20:17
Νομίζω ότι μπορεί να γίνει και αυτό που είπε ο φίλος xampos αλλά εγώ το σκέφτηκα με έναν διακόπτη συνδεμένο παράλληλα στην εντολή του ρελέ που πάει στην μεγάλη σκάλα. Κάποιος μου είπε ότι ίσως χρειαστεί να μπει και μια δίοδος στο καλώδιο της εντολής του ρελέ, αν έχει επιστροφή ρεύματος. Είναι σωστά αυτά? Γιατί να υπάρξει επιστροφή ρεύματος και από πού?

crableg
17-11-08, 20:25
αν συνδεσεις παραλληλα τουσ προβολεις με τα μεγαλα μεσο μιας διοδου και ενα διακοπτη απο το + τησ μπαταριας στουσ προβολεισ παλι μεσο μιασ διοδου. κοιτα η διοδος που θα βαλεις να αντεχει στο ρευμα που θελουν οι προβολειςΕννοείς χωρίς να μπει και ρελές?

gep58
17-11-08, 21:28
Παναγιώτη,

στο σχέδιο μπορείς να δεις τα δύο πηνία των ρελέ Κ1, Κ2 που συνδέονται μεταξύ τους με μια δίοδο.
Έτσι όταν πατήσεις τον διακόπτη της μεγάλης σκάλας (όπως το ονομάζεις) ταυτόχρονα θα ανάψουν και τα προβολάκια (φώτα ομίχλης μέχρι πριν).
Αν όλα είναι σβηστά και πατήσεις τον διακόπτη από τα προβολάκια θα ανάψουν μόνο εκείνα.
Ρελέ θα χρησιμοποιήσεις οποσδήποτε, καθώς και τις αμάλογες ασφάλειες!

gep58

crableg
17-11-08, 22:05
Παναγιώτη,

στο σχέδιο μπορείς να δεις τα δύο πηνία των ρελέ Κ1, Κ2 που συνδέονται μεταξύ τους με μια δίοδο.
Έτσι όταν πατήσεις τον διακόπτη της μεγάλης σκάλας (όπως το ονομάζεις) ταυτόχρονα θα ανάψουν και τα προβολάκια (φώτα ομίχλης μέχρι πριν).
Αν όλα είναι σβηστά και πατήσεις τον διακόπτη από τα προβολάκια θα ανάψουν μόνο εκείνα.
Ρελέ θα χρησιμοποιήσεις οποσδήποτε, καθώς και τις αμάλογες ασφάλειες!

gep58Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου.