PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός και SMS



GkLab
17-11-08, 22:55
Καλησπερα σε ολους.
Καταρχας να δηλώσω οτι ειμαι τελειως ασχετος με ηλεκτρονικα , απλα επεσα τυχαια πανω στο site σας και σκεφτηκα να ρωτησω τους "ειδικους" για μια λυση.
Ενδιαφερομαι για το εξης κυκλωμα:
Ενας συναγερμος αυτοκινητου ή μηχανης ο οποιος δεχεται το αναλογο ερεθισμα (μετακινηση,κραδασμος κλπ) στελνει προφανως καποιο σήμα (σαν output) και ενεργοποιείται η σειρηνα του.
Πως θα γινοταν αυτο το σημα να "πιαστει" και να σταλει (σαν input) σε μια "?πλακετα?" η οποια με τη σειρα της θα εστελνε το αναλογο σημα σε ενα κοινο , απλο , καρτοκινητο τηλεφωνο , το οποιο λαμβανοντας αυτο το σημα , θα μπορουσε να στειλει ενα αποθηκευμενο SMS σε ενα προκαθορισμενο κινητο τηλέφωνο.
Ετοιμα συστηματα τετοιων συναγερμων με αυτη την τεχνολογια βρηκα πολλα (και ακριβα)...αλλα ολα αυτα εχουν μεσα στην μοναδα τους και το GSM Module.
Εγω θα ηθελα (αν φυσικα ειναι εφικτο) μονο την πλακετα που θα ενεργοποιειται απο τον συναγερμο και θα ενεργοποιει με τη σειρα της την αποστολη του SMS απο το απλο τηλεφωνο.
Αν φανταζει σεναριο επιστημονικης φαντασιας...παρακαλω συγχωρεστε με μιας και δηλωνω εξ αρχης ασχετος.
Παραθετω και ενα σχημα...οπως το φανταζομαι.
http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/alarm.jpg
Υπαρχει λύση ?

Nemmesis
17-11-08, 23:14
gsm module λεγεται... αλλα αν εισαι αρχαριος αστο μην το ψαχνεις εχεις πολυ ψαξιμο και θελει να γνωσεις μΕ

dimitris_p
17-11-08, 23:23
Kαλησπερα φίλε...

Δεν είναι σενάριο αυτό όπως λες!! φυσικά και υπάρχουν πλακέτες GSM που μπαίνουν στους συναγερμούς και με μια κάρτα sim μπορεί να στείλει sms ο συναγερμός όταν ενεργοποιηθεί μια και ο κλέφτης το πρώτο που κάνει όταν κάνει διάρρηξη είναι να κόβει το καλώδιο του ΟΤΕ..
Αυτό που ζητάς μάλλον μπορεί να γίνει. κάπου στα σχέδια μου έχω ένα τέτοιο κύκλωμα της τεχνικής εκλογής (αρκετά παλιό)που παίρνει εντολή από μια επαφή του συναγερμού αν θυμάμαι καλά και έχει μια έξοδο που αυτή συνδέεται στο κινητο.ομως χρειάζεται να επέμβεις εσωτερικά στο κινητό για να το συνδεσεις.Νομιζω ότι δουλεύει με κινητά που κάνουν κλήση όταν πατήσεις μια φορά το πλήκτρο της κλησης.Αν δε σε βιάζει δώσε μου μερικές ημέρες να κοιτάξω να το βρω.

Nemmesis
17-11-08, 23:31
Kαλησπερα φίλε...

Δεν είναι σενάριο αυτό όπως λες!! φυσικά και υπάρχουν πλακέτες GSM που μπαίνουν στους συναγερμούς και με μια κάρτα sim μπορεί να στείλει sms ο συναγερμός όταν ενεργοποιηθεί μια και ο κλέφτης το πρώτο που κάνει όταν κάνει διάρρηξη είναι να κόβει το καλώδιο του ΟΤΕ..
Αυτό που ζητάς μάλλον μπορεί να γίνει. κάπου στα σχέδια μου έχω ένα τέτοιο κύκλωμα της τεχνικής εκλογής (αρκετά παλιό)που παίρνει εντολή από μια επαφή του συναγερμού αν θυμάμαι καλά και έχει μια έξοδο που αυτή συνδέεται στο κινητο.ομως χρειάζεται να επέμβεις εσωτερικά στο κινητό για να το συνδεσεις.Νομιζω ότι δουλεύει με κινητά που κάνουν κλήση όταν πατήσεις μια φορά το πλήκτρο της κλησης.Αν δε σε βιάζει δώσε μου μερικές ημέρες να κοιτάξω να το βρω.

εγω μιλησα συγκεκριμενα για αυτο που ζητησε δλδ να στελνει SMS... τωρα εκεινα τα μπακαλε μου γινονται μονο με κατι παλια κντ να κανουν αναπαντητες δεν το θεωρω λυση.. τωρα το αλλο που λες για ετοιμα module για ακριβως αυτη την λειτουργια δεν το υξερα.. εγω ξερω τα σκετα gsm module με τα οποια εχω ασχολιθει και λιγο...

GkLab
18-11-08, 00:20
Μα αυτο ακριβως θελω να κανω.
Να αποφυγω το GSM module και να χρησιμοποιήσω ενα παλιο κινητο....καλα καταλαβε ο φιλος πιο κατω.
περιμενω εναγωνιος την απαντηση σου
:001_rolleyes:

GkLab
18-11-08, 13:55
Τελικα ,ψαχνωντας ψαχνωντας το βρηκα.
Κατι ΤΕΤΟΙΟ (http://www.alibaba.com/product-gs/213268322/GPS_Tracking_for_Motorcycle.html) θελω.

Που λετε να βρω κατι τετοιο εδω ? Κατουμα ?καπου αλλου ?

Απο το link που το βρηκα...στελνει μονο σε εμπορους και σε συσκευασιες των 100 κομματιων :saad:

Nemmesis
18-11-08, 16:34
καλα ενταξει... οτι νανε... αυτο που δειχνεις ειναι gps...

GkLab
18-11-08, 16:39
ειναι ΚΑΙ GPS...μπες στον κοπο να διαβασεις τα specs πιο κατω....
Πολυ επιθετικος εισαι ή μου φαινεται ?

Nemmesis
18-11-08, 19:36
δεν ειμαι επιθετικος... γενικα παντα νομιζω ετσι ειμαι.. αλλα απο την μια λες οτι θες κατι απλο οπως να χακαρεις ενα παλιο κντ και να στελνει ενα μνμ... σου δειχνω εγω για gsm module και σου απανταει καποιος καλητερα απο μενα λεγοντας σου οτι υπαρχει ετοιμο αυτο που θες (ειναι αυτο που ελεγα εγω να φτιαξεις) και μετα μας δειχνεις και το gsm με gps... σαφως και ειδα οτι ειναι KAI gsm αλπα τονισα το gps γιατι αυτο ηταν το νεο στην υποθεση...
με αυτα και με εκεινα δεν σου ειπα ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ!!!!:001_smile:
και δεν ειχα κανενα λογο να ειμαι επιθετικος... ισως φεναιτε ετσι λογο του οτι απαντησα στα γρηγορα. ηθελα μονο να τονισω οτι αυτο που δειχνεις εχει κατι το οποιο δεν ανεφερες μεχρι τωρα οποτε υπεθεσα οτι θα ειναι αχρηστο... νομιζω αν ψαξεις στο e-bay για "gsm alarm" ή "gps alarm" θα σου βγαλει κατι ενδιαφερον...

φιλικα παντα!!!
Πανος

GR_KYROS
18-11-08, 20:15
εάν κατάλαβα καλά θες τηλεειδοποίηση με ένα παλιό κινητό.
Διεγείρεις ένα μικρό relay από τον συναγερμό (όταν αυτός ενεργοποιείτε)
Και συνδέεις τις επαφές του στο πλήκτρο (1) του κινητού
Αν θυμάσαι πατώντας παρατεταμένα το 1 το κινητό καλεί το τηλέφωνο που έχεις αποθηκεύσει εκεί.
Το παραπάνω εγχείρημα απαιτεί επέμβαση στο κινητό, εάν μπορείς φυσικά.

GkLab
12-12-08, 14:56
Τελικα κατεληξα σε οικονομικοτερη λυση και εβαλα τηλεειδοποιηση πανω.
Δειχνει να δουλευει κανονικα...δλδ μολις ενεργοποιηται ο συναγερμος αρχιζει και χτυπαει και η τηλεειδοποιηση.
Ενα προβλημα μονο υπαρχει.
Η συγκεκριμενη τηλεειδοποιηση καθε φορα που ενεργοποιηται,και για 5 λεπτα,στελνει συνεχως ενα σημα στην οθονη του χειριστηριου...για να ξερεις αν βρισκεσαι σε εμβελεια επαφης.
Αυτο εμενα δεν το κανει ομως.
Με τον πωλητη που επικοινωνησα μου ειπε το εξης : (ελευθερη μεταφραση απο τα αγγλικα)
"Να ΜΗΝ συνδεσεις το μπλε καλωδιο σε μονιμη γειωση.Η λειτουργια της ενεργης εμβελειας δουλευει μονο την πρωτη φορα που δεχεται το μπλε καλωδιο σημα γειωσης" ? ? ?

Παραθετω και 2 διαγραμματα...αν κανεις βγαζει ακρη...θα με σωσει....(στο ενα διαγραμμα περιγραφει συνδεση με το αντικραδασμικ...στο αλλο απευθειας με το συναγερμο...μαλλον το 2ο μας ενδιαφερει)

http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/1.jpg

http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/2.jpg