PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για παλμικο Μ/Σ



P.J.
18-11-08, 18:04
Καλησπέρα σε όλους.
Προσπαθώ να κατασκευάσω ένα παλμικό τροφοδοτικό και έχω κωλίσει στον παλμικό Μ/Σ. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τους τύπους που διέπουν τον συγκεκρημένο τομέα του τροφοδοτικού για να έχω ένα μπούσουλα :confused1:

lbak
18-11-08, 23:28
Το να φτιάξεις έναν M/Σ για παλμοτριοφοδοτικό είναι αρκετά δύσκολο.
Κάθε M/Σ έχει τη δική του συχνότητα και το λόγο τάσης εισόδου/τάσης εξόδου.
Αν θέλεις να πειραματιστείς βρες έναν Μ/Σ από ένα παλιό τροφωδοτικό του οποίου γνωρίζεις την συχνότητα λειτουργείας και μέτρα το λόγο των τάσεων.
Μετά φτιαξε το δικό σου κύκλωμα πάνω σε αυτόν τον Μ/Σ.

P.J.
19-11-08, 15:58
Σωστο ειναι αυτό που λες.Αλλα τον παλμικό Μ/Σ θα τον πάρω έτοιμο.Αυτό που ψάχνω ειναι να βρώ τους νόμους που τον διέπουν προκειμένου να εντρυφήσω σ'αυτον και να κάνω την σωστη επιλογή για το τροφοδοτικό που θέλω να κατασκευάσω.Οσο περισσότερα μπορώ να μάθω τόσο καλύτερα:wiink:

P.J.
19-11-08, 20:04
Αν καποιος βρεί κατι η ερωτηση είναι ανοικτή.Thenks!!!!!

gep58
20-11-08, 00:21
Γιάννη,

από εδώ http://www.powerint.com/en/design-support/pi-expert-design-software

μπορείς να κατεβάσεις το PI Expert Suite v7.0

PI Expert: an interactive program that takes a user's power supply specifications and automatically determines the critical components (including transformer specifications) needed to generate a working switch mode power supply. Optimization choices for cost or efficiency are included to deliver designs that meet specific needs. The program reduces design time from days to minutes.

Ίσως σε βοηθήσει...
gep58

P.J.
21-11-08, 00:07
Φιλε μου ευχαριστω!!! Δεν απάντησα αμέσως γιατι δουλευω ολη την μερα και δεν βρίσκω πολύ χρονο. Οστόσο θα κοιτάξω στην διευθυνση αυτή και θα σου πω νεοτερα.ευχαριστώ και παλι!!!!:thumbup: