PDA

Επιστροφή στο Forum : μονοφασική γεννήτρια



DT200
21-11-08, 00:51
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι γεννήτριες
έχουν ουδέτερο αγωγό.
δηλαδή , όπως το καταλαβαίνω εγώ έχουμε ένα
πηνίο μέσα σε ένα μεταβαλλόμενο μαγνητικό πεδίο και
παράγετε τάση , εγώ θα περίμενα να δω μία το ένα καλώδιο
+ και μία το άλλο καλώδιο + , όχι το ίδιο καλώδιο να είναι + και -
ενώ το άλλο να είναι στο 0 (ως προς την γείωση).

τι συμβαίνει ? :blushing:

manos_3
21-11-08, 00:54
Αυτά τα ερωτήματα τα έχω και εγώ,αλλά το θέμα είναι ότι και καθηγητές,που έχω ρωτήσει, δεν παίρνω ξεκάθαρη απάντηση.Μου τα μασάνε.

lunatic
21-11-08, 01:39
εγώ θα περίμενα να δω μία το ένα καλώδιο
+ και μία το άλλο καλώδιο + , όχι το ίδιο καλώδιο να είναι + και -
ενώ το άλλο να είναι στο 0 (ως προς την γείωση).

τι συμβαίνει ? :blushing:

Μιλας για μονοφασική γεννήτρια. Μήπως εννοείς γεννήτρια dc?
Πάντως ότι και να εννοείς, εγω έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου η "γείωση" ή ο "ουδέτερος" έχουν να κάνουν με συμβάσεις που κάνουμε κατα την σύνδεση και λειτουργία των κυκλωμάτων.
Δηλαδή, για μια γεννήτρια, για το μόνο που μπορεις να εισαι σίγουρος, είναι ότι μεταξύ των 2 (έστω μονοφασική) καλωδίων της θα έχει την ονομαστική ταση όταν δουλεύει. Τώρα για το τι γίνεται σε σχέση με κάτι που λέμε γή (0V) έχει να κάνει με το πώς είναι συνδεδεμένη η γεννήτρια και που.

DT200
21-11-08, 01:42
το θέμα είναι ότι η φάση σε "χτυπάει" ενώ ο ουδέτερος
δεν σου κάνει τίποτα, γιατί ?

lunatic
21-11-08, 01:47
την γεννήτρια που λες την έχεις καπου "μόνη της" να δουλευει ή ειναι συνδεδεμενη κάπου? Το ότι κάτι σε "χτυπαει" σημαίνει ότι υπάρχει διαφορά δυναμικού (ταση) ανάμεσα σε σένα (ας πούμε γή) και αυτο που ακουμπας. Ο μόνος τρόπος να γινεται αυτό που λες (ο μόνος που σκεφτομαι τωρα δλδ) είναι να έιναι κάπως (εσωτερικα?) ο ένας ακροδέκτης γειωμένος. ¶ρα παίζει το ρόλο ουδετέρου (όπως είπες στην αρχη).

DT200
21-11-08, 01:53
δεν μιλάω για κάποια συγκεκριμένη γεννήτρια ,
απλά θέλω να μάθω τι παίζει.

ας πούμε , πώς επιλέγουμε ποιος θα είναι ο ουδέτερος ?
έτσι στην τύχη ?

lunatic
21-11-08, 01:59
Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος (κι εγώ απο την σχολή ότι ξέρω) θα έλεγα ότι σε μία συγχρονη γεννήτρια (που παράγει εναλλασόμενη τάση, 3φ βέβαια) μπορούμε να γειώσουμε ότι θέλουμε και αν θέλουμε (εξάρτάται από τη συνδεσμολογία που θα κάνουμε και τον μ/σ που ενδεχομένως ακολουθεί).
Τώρα για μια dc γεννήτρια, επειδή έχει συγκεκριμένη πολικότητα η τάση, το λογικό θα ήταν να γειώσουμε τον αρνητικότερο ακροδεκτη ώστε να λέμε ότι ο άλλος έχει +τοσα βολτ.

Καληνύχτίζω καθώς έχω πρωινό ξύπνημα αύριο...:saad:

DT200
21-11-08, 02:07
στην τριφασική θα διαφωνήσω διότι αν είναι σε αστέρα (Υ) τότε
ξέρουμε ακριβός ποιος είναι ο ουδέτερος και ποιες οι φάσεις.

αν είναι σε τρίγωνο (Δ) δεν βγάζεις ουδέτερο.
(μπορεί να βγάλει άμα θέλει μετά, με μετασχηματιστή Π.Χ. ΔΕΗ)

για DC καλύτερα να μην ασχοληθούμε. καλή νύχτα.

RFΧpert
21-11-08, 02:38
Μιλας για μονοφασική γεννήτρια. Μήπως εννοείς γεννήτρια dc?
Πάντως ότι και να εννοείς, εγω έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου η "γείωση" ή ο "ουδέτερος" έχουν να κάνουν με συμβάσεις που κάνουμε κατα την σύνδεση και λειτουργία των κυκλωμάτων.
Δηλαδή, για μια γεννήτρια, για το μόνο που μπορεις να εισαι σίγουρος, είναι ότι μεταξύ των 2 (έστω μονοφασική) καλωδίων της θα έχει την ονομαστική ταση όταν δουλεύει. Τώρα για το τι γίνεται σε σχέση με κάτι που λέμε γή (0V) έχει να κάνει με το πώς είναι συνδεδεμένη η γεννήτρια και που.

καλα το πηγες, ολοκληρωσε κιολας τον συλλογισμο σου και θα εχεις λυσει το κουϊζ που εβαλε ο DT200... για εξασκηση!

jeik
21-11-08, 03:27
Δεν υπαρχει ουδετερος πρακτικα σε μονοφασικη γεννητρια.

Οταν βαζω το δοκιμαστικο ,αναβει και στους δυο αγωγους.

Απλως τον εναν αγωγο τον γειωνουμε αν θελουμε ,(σιγουρα το κανει ο κατασκευαστης σε γεννητριες για συγκεκριμενες αποστολες) , στην αρχη (μεσα στο πεδιο ισχυος - μεταλικο κυτιο διανομης-ελεγχου) επισης παραλληλα ειναι και η ραβδος γειωσεως (υποχρεωτικη) , οποτε εχουμε πλεον οταν παταμε γη και βαζουμε δοκιμαστικο μονο στον εναν αγωγο ρευμα .:001_smile:

jeik
21-11-08, 03:36
Τα υπολοιπα μιας συγχρονης γεννητριας ειναι τα κουφα , δηλ να φερει ηλεκτρονικο κυκλωμα και οταν δεν βγαζει ταση να την επαναφερεις βαζοντας σε συγκεκριμενο σημειο μια ταση πχ των 12 βολτ για να την διεγειρεις , και ενα ακομη να σκας 470 ευρω :bored: στον αντιπροσωπο , για μια κ.. ο...λ..ο..πλακετα που και καλα διορθωνει ταση , συχνοτητα κλπ και αμα καει , στα καλα καθουμενα , δεν εχεις ταση :bored:.Κι αμα δειτε την πλακετα , σαν υλικα πρεπει να κοστιζει γυρω στα 20 Ε αλλα ειναι βουτηγμενη σε σιλικονη και δεν βλεπεις τα χαρακτηριστηκα των εξαρτηματων :wiink:.

jeik
21-11-08, 03:44
Αυτά τα ερωτήματα τα έχω και εγώ,αλλά το θέμα είναι ότι και καθηγητές,που έχω ρωτήσει, δεν παίρνω ξεκάθαρη απάντηση.Μου τα μασάνε.

Να πανε να δουνε τα μορια καμια γεννητρια μπας και καταλαβουνε , και να τη βαλουν μπρος με σχοινι (σαλαμαστρα) οχι με μιζα , και να ειναι και μεγαλη με μπολικη συμπιεση :biggrin: να τους φυγει λιγο η μεση :001_tt2: να δεις που μετα θα σταματησουν το μασημα , αντε τα πηρα τωρα .

Μου θυμισες τον δικο μου , που καποτε τον ρωτησα για στερεογεννητρια και που εκανε ενα σχεδιο πως να αναβουμε το λαμπακι :w00t:, καθηγητες να σου πετυχουν :lool: .

DT200
21-11-08, 03:45
τελικά έχω πάρει την σωστή απάντηση, ή ακόμα το ψάχνουμε ?

jeik
21-11-08, 03:52
Ναι την πηρες απο ολους μας .

RFΧpert
21-11-08, 04:40
τελικά έχω πάρει την σωστή απάντηση, ή ακόμα το ψάχνουμε ?

Οχι εντελως αλλα το εχουν περικυκλωσει παντως... :wiink:
αρκει να καταλαβουν υπο ποια συνθηκη πιανοντας μονο τον εναν αγωγο, το σωμα μας κλεινει κυκλωμα (γινεται φορτιο) και διαρεεται απο ρευμα...

jeik
21-11-08, 12:33
Οχι εντελως αλλα το εχουν περικυκλωσει παντως... :wiink:
αρκει να καταλαβουν υπο ποια συνθηκη πιανοντας μονο τον εναν αγωγο, το σωμα μας κλεινει κυκλωμα (γινεται φορτιο) και διαρεεται απο ρευμα...

Ειπαμε , μην τα ξαναλεμε !!!!
Το περικυκλωσαμε και το παταμε στο λαιμο , πια απορια υπαρχει ???

Αντε να το αναλυσουμε παραπανω.

Λοιπον , η γεννητρια δεν εχει καμια επαφη ωμικα με την βαση της (λογω των σινεμπλοκ) και κατ επεκταση με το σασι και κατ επεκταση με το εδαφος που παταμε , ΑΛΛΑ , επαγωγικα λογω της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας που παραγει , τσιμπαει η γη μεσω του σωματος μας σε σειρα με το κατσαβιδι και με τη σειρα της επαγωγικα η βαση που παταει στη γη , και με τη σειρα του ο κορμος της γεννητριας και κλεινουμε κυκλωμαααα , κι εζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα.

Ουφφφ , τα ειπα. :001_smile:.

DT200
21-11-08, 13:27
δηλαδή, αν η γεννήτρια δεν είναι γειωμένη δεν σε "χτυπάει" ?
κι ας πιάσεις οποιοδήποτε καλώδιο από τα δύο (ένα κάθε φορά)?

stom
21-11-08, 16:00
Μια μη γειωμενη γεννητρια δεν σε χτυπαει για τους ιδιους ακριβως λογους που δεν σε χτυπαει ενας μετασχηματιστης απομονωσης.

(και οταν λεμε μη γειωμενη, εννοουμε ουτε μεσω επαγωγικων ρευματων...)

Chris Valis
21-11-08, 17:20
επαγωγικα λογω της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας που παραγει , τσιμπαει η γη


Η γεννήτρια; τί γράφεις ρε jeik;

Chris Valis
21-11-08, 17:45
δεν μιλάω για κάποια συγκεκριμένη γεννήτρια ,
απλά θέλω να μάθω τι παίζει.

ας πούμε , πώς επιλέγουμε ποιος θα είναι ο ουδέτερος ?
έτσι στην τύχη ?
Ένα τύλιγμα έχει δύο πλευρες, την εσωτερικότερη δλδ από εκεί που αρχιζει το τύλιγμα (λέγεται και ψυχρή άκρη) και την εξωτερική που λέγεται η θερμή άκρη.

Ο ουδέτερος πρέπει να είναι στην ψυχρή άκρη. Σε μονοφασικές γεννητριες δέν έχει καμμία πρακτική διαφορά όμως. Στις τριφασικές όμως πρέπει να ακολουθείται αυτός ο κανόνας (ειδικά για συνδεση Υ).

Chris Valis
21-11-08, 17:47
Μια μη γειωμενη γεννητρια δεν σε χτυπαει για τους ιδιους ακριβως λογους που δεν σε χτυπαει ενας μετασχηματιστης απομονωσης.

(και οταν λεμε μη γειωμενη, εννοουμε ουτε μεσω επαγωγικων ρευματων...)


Χωρητικών ρευμάτων. Όχι επαγωγικών. Την διαφορά στις μονοφασικές αγείωτες την κάνει η χωριτικότητα τυλίγματος-σώματος γεννητριας.

jeik
21-11-08, 19:03
Η γεννήτρια; τί γράφεις ρε jeik;

Ακυρον ο ορος ''ηλεκτρομαγνητικη'' ως προς την καθεαυτου λειτουργια του κυκλου -γεννητρια-κατσαβιδι-ανθρωπος-γη-ουδετερος-γεννητρια , επαγωγικη ηθελα να πω λογω εναλλασομενου.

Ομως , μην μου πεις οτι δεν υπαρχει και ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια απο το συστημα , που ομως , ενταξει , δεν ειναι η αιτια του παραπανω φαινομενου.

Αιτια το εναλλασομενο.

stom
21-11-08, 19:06
Σωστη η παρατηρηση... αν και η λεξη επαγωγικα ρευματα ειναι πιο συνηθισμενη...

DT200
21-11-08, 19:16
πολύ ωραία και χρήσιμα όλα αυτά !
τι άλλο θα ήταν καλό να ξέρω ?

Chris Valis
21-11-08, 20:56
πολύ ωραία και χρήσιμα όλα αυτά !
τι άλλο θα ήταν καλό να ξέρω ?

Γειώνουμε σωστά με ράβδο(ους) την γεννητρια ακόμα και αν αυτή είναι 0.5kW.
Όταν δεν έχει η γεννητρια mounting point, τότε γειώνουμε μία ακρη από την μπρίζα κάθε φορά και βλέπουμε το ρεύμα κατανάλωσης ή τις στροφές. Μερικές φορές λάθος άκρη της γεννήτριας γειωμένη μπορεί να κάνει την γεννήτρια να φορτώνεται πιο πολύ.
Δεν βάζουμε ποτέ ups πάνω σε γενήτρια.
Δεν βάζουμε ποτέ πράματα που έχουν active pfc τροφοδοτικά (όπως desktop pc η λαπτοπ).
Για την σύνδεση της γεννήτριας χρησιμοποιούμε πάντα διπλό διακόπτη.
Της κάνουμε service πριν βγάλει καπνούς :)

DT200
21-11-08, 21:10
Δεν βάζουμε ποτέ ups πάνω σε γενήτρια.
Δεν βάζουμε ποτέ πράματα που έχουν active pfc τροφοδοτικά (όπως desktop pc η λαπτοπ).
καλό είναι να τα ξέρεις όλα αυτά που δεν πρέπει,
αλλά είναι καλύτερο να ξέρεις και το γιατί δεν πρέπει .
αν έχεις χρόνο γράψε και το γιατί σε παρακαλώ.

Υ.Γ. πάντα είχα μία μανία με το "γιατί? "

Chris Valis
21-11-08, 22:15
Έχεις δίκιο, παράλειψή μου και συμπληρώνω!



Γειώνουμε σωστά με ράβδο(ους) την γεννητρια ακόμα και αν αυτή είναι 0.5kW.


Καταπνίγει τα χωρητικά ρεύματα (δεν τσιμπάενε τα όρια από την γεννήτρια). Αυξάνει την σταθερότητα λειτουργείας και τα EMC χαρακτηριστικά της τροφοδοσίας της γεννήτριας (κάτι σαν αυτό που είπε διορθωμένο ο stom παραπάνω)

Μεγάλες τριφασικές γεννήτριες χωρίς γείωση μπορούν να εμφανίσουν μεγάλες υπερτάσεις χωρίς αυτήν. Έχω μια 455kW (Πετρόπουλου με ωολωο diesel μηχανή) στην εγκατάσταση της εταιρίας που το κάνει αυτό (σύνδεση Υ).




Όταν δεν έχει η γεννητρια mounting point, τότε γειώνουμε μία ακρη από την μπρίζα κάθε φορά και βλέπουμε το ρεύμα κατανάλωσης ή τις στροφές. Μερικές φορές λάθος άκρη της γεννήτριας γειωμένη μπορεί να κάνει την γεννήτρια να φορτώνεται πιο πολύ.




Δεν βάζουμε ποτέ ups πάνω σε γενήτρια.


Η κυμματομορφή που βγαίνει από τις γεννήτριες όπως και οι Vpp και Vrms τάσεις είναι αρκετά ακανόνιστα, αυτό κάνει τα ups να δουλεύουν αρκετά εκτος ορίων.



Δεν βάζουμε ποτέ πράματα που έχουν active pfc τροφοδοτικά (όπως desktop pc η λαπτοπ).


Βλέπε παραπάνω.



Για την σύνδεση της γεννήτριας χρησιμοποιούμε πάντα διπλό διακόπτη.
Της κάνουμε service πριν βγάλει καπνούς :)

Για πλήρη απομόνωση της γεννήτριας από το φορτίο για την αποφυγή κρουστικών φαινομαίνων όταν συνδεεται ή αποσυνδεεται το ένα όριο.

DT200
21-11-08, 23:59
ευχαριστώ !:biggrin:

αν κάποιος θέλει να προσθέσει κάτι ακόμα, όλα είναι
καλοδεχούμενα.

jeik
22-11-08, 02:39
Ναι , παρακαλω ,θα ηθελα την εξηγηση του ορου ''χωρητικα ρευματα''

και ''EMC χαρακτηριστικά της τροφοδοσίας της γεννήτριας''

Chris Valis
24-11-08, 18:03
Ναι , παρακαλω ,θα ηθελα την εξηγηση του ορου ''χωρητικα ρευματα''

και ''EMC χαρακτηριστικά της τροφοδοσίας της γεννήτριας''

Μεταξύ του τυλίγματος και του οπλισμού του τυλίγματος δημιουργείται μια χωρητικότητα. Εφόσον ανάλογα τα χαρακτηριστικά (γεωμετρικά και άλλα), υπάρχει περίπτωση στις συνθήκες λειτουργείας να περάσει ένα μικρό ρεύμα το οποίο λέγεται χωρητικό ρεύμα.
Αν δεν το έχεις ξανα-ακούσει υπάρχει αναφορά εδω: http://eed.stef.teicrete.gr/labs/epsl/ekpedeusi.htm

Κατα τον έλεγχο για EMC compliance εκτός από το ελεγχόμενο υλικό υπάρχει και μια γενήτρια σήματος. Και αυτή η γεννήτρια έχει χαρακτηριστικά μετρήσημα.

Έτσι οποιαδήποτε Ε-field γενήτρια (άρα και αυτές που συζητάμε έχουν (χρήσιμα) και μετρήσημα χαρακτηριστικά, βλέπε ΕΝ61000-04-05.

Σκέψου για παράδειγμα, αν τροφοδοτούσες ένα linear από μια γεννήτρια που έχει πολλές αρμονικές >>50Hz τι λες να γινόταν;

jeik
24-11-08, 20:44
Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες , αλλα τι σημαινουν τα EMC ? και τι εννοεις οταν λες:

''Κατα τον έλεγχο για EMC compliance εκτός από το ελεγχόμενο υλικό υπάρχει και μια γενήτρια σήματος. Και αυτή η γεννήτρια έχει χαρακτηριστικά μετρήσημα''

Οσον αφορα το πρωτο κομματι , στα χωρητικα , αν καταλαβα καλα ειναι αυτο το ρευμα που σε χτυπαει στον κορμο του Η/Ζ οταν δεν ειναι γειωμενος (με μπλενταζ γειωσεως) λογω των σινεμπλοκ , σωστα ?

Ομολογω οτι δεν φανταστηκα ποτε οτι υπαρχουν αρμονικες στα Η/Ζ !!!

¶ , και το ''Ε-field γενήτρια (άρα και αυτές που συζητάμε έχουν (χρήσιμα) και μετρήσημα χαρακτηρηστικα'' :confused1: ?