PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπάτος Ενισχυτής Philips EL6400 ("ΦΑΚΑ")



Τρελός Επιστήμονας
22-11-08, 00:55
Σας παρουσιάζω φωτογραφίες από έναν ενισχυτή που ανακατασκεύασα δύο φορές μέχρι σήμερα. Πρόκειται για έναν Philips EL6400 με λυχνίες ο οποίος μου χαρίστηκε γύρω στο 1992 από έναν καλό φίλο ο οποίος τον είχε βρει στο Μοναστηράκι. Η αρχική σχεδίαση της Philips είχε πολλές ελλείψεις και η λειτουργία του ενισχυτή δεν ήταν ό,τι καλύτερο. Έβγαζε αρκετή παραμόρφωση και μεγάλη ασυμμετρία ανάμεσα στη θετική και αρνητική ημιπερίοδο του σήματος. Η πρώτη μετασκευή έγινε γύρω στο '92 και η δεύτερη πριν από λίγα χρόνια. Οι φωτογραφίες αυτές είναι από τη δεύτερη μετασκευή. Στον ενισχυτή αυτόν δόθηκε το παρατσούκλι "φάκα" λόγω του χαρακτηριστικού σχήματός του. Συγκεκριμένα, η σύζυγος μου είπε κάποτε: "Δεν ξεφορτώνεσαι επιτέλους αυτή τη φάκα από το σπίτι;" Και έτσι αποφάσισα να τη μετασκευάσω για δεύτερη φορά προς το καλύτερο και να την χαρίσω στο φίλο μου τον fender για να τη χρησιμοποιήσει στο ερασιτεχνικό μουσικό του συγκρότημα. Τα σχέδια και περισσότερες πληροφορίες θα ακολουθήσουν σε επόμενη δημοσίευση, καθώς και φωτογραφίες από την πρώτη μετασκευή.

jan41
22-11-08, 01:13
Τι ειναι τουτο????:blink:

Τρελός Επιστήμονας
22-11-08, 01:22
Είναι ο πρώην ενισχυτής του Βίκτορα!

lynx
22-11-08, 01:41
φακα ε? i'm wondering..... :001_unsure:

χμμ βλεπω και δυο PY88?

jan41
22-11-08, 01:42
2 X EL81 TUBES

Τρελός Επιστήμονας
22-11-08, 15:23
Λοιπόν, ανεβάζω δυο παλιές φωτογραφίες από την πρώτη μετασκευή του ενισχυτή από το 1992-93 καθώς και τα σχέδια των δυο μετασκευών. Ο ενισχυτής αυτός έχει μια ιδιορρυθμία: Έχει 4 εισόδους αλλά μόνο 2 ποτενσιόμετρα έντασης. Τα ποτενσιόμετρα είναι ειδικής κατασκευής της Philips και παρουσιάζουν αντίσταση 2Χ500kΩ. Υπάρχει μια μεσαία λήψη και από κάθε άκρο έως τη μεσαία λήψη η μεταβολή της αντίστασης ακολουθεί λογαριθμικό νόμο. Στο ένα άκρο εφαρμόζεται η είσοδος μικροφώνου και στο άλλο η είσοδος γραμμής. Όταν ο δρομέας είναι στο κέντρο, η ένταση είναι στο μηδέν. Στρέφοντας το δρομέα δεξιά ή αριστερά ενισχύουμε τη μια ή την άλλη είσοδο. Το τρίτο ποτενσιόμετρο που βλέπετε στη φωτογραφία είναι η ρύθμιση τόνου (treble cut).
Ο ενισχυτής αρχικά χρησιμοποιούσε 3 λυχνίες EF86, μια ECC81 και δυο EL81 και ανορθωτές σεληνίου. Η ECC81 καταργήθηκε από driver διότι είναι ανεπαρκής και στη θέση της τοποθετήθηκε η ECC82 η οποία δίνει μεγαλύτερο πλάτος σήματος. Οι ανορθωτές σεληνίου αντικαταστάθηκαν με πυριτίου που παρουσιάζουν μικρότερη εσωτερική αντίσταση και η τάση τροφοδοσίας αυξήθηκε με αποτέλεσμα μεγαλύτερη ισχύ εξόδου. Η ισχύς εξόδου κυμαίνεται από 20-28W ανάλογα με το φορτίο. Η αντίσταση εισόδου του μικροφώνου είναι 1ΜΩ παράλληλα με 68kΩ (63kΩ) ώστε να ταιριάζει σε ηλεκτρική κιθάρα. Αν αφαιρεθεί η 68kΩ, η αντίσταση εισόδου γίνεται 1ΜΩ και προσαρμόζεται σε κρυσταλλικό μικρόφωνο, αν ποτέ χρειαστεί.
Ο ενισχυτής έχει μεταγωγό επιλογής φορτίου (10...100V) και χρησιμοποιείται στη θέση των 10V που αντιστοιχεί σε φορτίο 4-8Ω.
Αξίζει να αναφερθεί ότι ο ενισχυτής αυτός χρησιμοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1973 και μπορείτε να τον δείτε εδώ:

http://www.radiofono.gr/museum/polutexneio.htm

Φαίνεται στη μεσαία φωτογραφία
.................................................. ................

Τρελός Επιστήμονας
22-11-08, 18:44
Να συμπληρώσω ότι κάπως καλύτερα λειτουργεί η δεύτερη μετασκευή (αυτή του 2003) διότι στην αναστροφή του σήματος (phase inverter) οι δυο δρόμοι είναι συμμετρικοί ενώ στην πρώτη μετασκευή η αναστροφή έχει μια τριοδική παραπάνω στη μια διαδρομή από ότι στην άλλη με αποτέλεσμα αυξημένη διαφορά φάσης του ορθού από το αντεστραμμένο σήμα στις υψηλές συχνότητες. Πάντως και οι δύο δούλεψαν πολύ καλά. Η ευαισθησία της εισόδου γραμμής της δεύτερης μετασκευής ταιριάζει καλύτερα σε επαγγελματική κονσόλα που δίνει 0dBm στα 600Ω (περίπου 770mV).
Η απόκριση συχνότητας του ενισχυτή είναι 10Hz-22kHz @3dB που τον κάνει κατάλληλο για κάθε χρήση (φωνή, ηλεκτρική κιθάρα, ηλεκτρικό μπάσο κλπ).

lynx
22-11-08, 21:04
ααα μαλιστα, καλα μου ειπε ο jan41 οτι ειναι EL81...
αγκαλια με τον μετασχηματιστη τις εχει? :001_unsure:

weather1967
22-11-08, 22:30
Δημήτρη Συγχαρητήρια γιά το μεράκι σου, και μονο πού κανεις ανακατασκευή λέει πολλά ,ειχα εναν ενισχυτή Phillips λαμπάτο και εγώ παλιά μέ 2 ΕL 34 λυχνίες εξόδου σαν φάκα η κατασκευή ,(απόλυτο δίκιο η σύζυγος)αλλα λιγο πιο νεώτερο μοντέλο ,οντως ειχε παραμόρφωση, και σε μενα τα ποτενσιόμετρα ηταν στο ίδιο μοτίβο με τα δικά σου .
Συλεκτικό κομμάτι πάντος .

Τρελός Επιστήμονας
23-11-08, 00:49
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Οι λυχνίες εξόδου είναι τοποθετημένες πολύ κοντά στο μετασχηματιστή τροφοδοσίας μάλλον από παραξενιά της Philips (εγώ αυτό το αποφεύγω σε δικές μου κατασκευές, βλέπε Ενισχυτή Ηλεκτρικής Κιθάρας). Αυτός ο ενισχυτής αρχικά κυκλοφόρησε με προενισχύτριες EF40 και ECC40 και αργότερα με EF86 και ECC81. Νομίζω ότι οι παραμορφώσεις προέρχονται από σχεδιαστικό λάθος. Τα υλικά ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές δούλευαν άριστα και δεν αντικαταστάθηκαν. Βέβαια, μετά τη μετασκευή, τοποθετήθηκαν άλλα υλικά όπου χρειάστηκε. Οι λυχνίες εξόδου είναι πολύ δυσεύρετες αλλά τυχαίνει να υπάρχει ένα ανταλλακτικό ζεύγος. Προσέξτε στο σχέδιο τις αντιστάσεις 1ΜΩ πάνω στο τρίμερ που ρυθμίζει την πόλωση των EL81. Αν το τρίμερ χαλάσει και ο δρομέας δεν κάνει επαφή, οι λυχνίες παίρνουν μεγάλη αρνητική πόλωση μέσα από αυτές τις αντιστάσεις, περνούν σε αποκοπή και προστατεύονται και ο ήχος θα είναι παραμορφωμένος σε ένδειξη βλάβης. Αν δεν υπάρχουν, τότε οι λυχνίες μένουν από πόλωση, περνούν στον κόρο και... αντίο!

fender
25-11-08, 23:36
Αγαπητέ φίλε όπως ξέρεις η φάκα παίζει άψογα πάνω από 4 χρόνια στο studio και σε live . Την έχω χρησμοποιήσει σε 2 12ιντσα σαν μόνιτορ φωνής,(Studio&live)
Με 1 15ιντσο σε live πέρασα την κάσα και τα τομ
Με τα 2 12ιντσα celestion 2 κιθάρες πάνω στο στούντιο
Με ηχεία JBL και κονσόλα σαν κύριος ενίσχυτής σε unplugged (ακουστικό live).
Τι να πώ για αυτόν ενισχυτή αθόρυβος, πολύ καλός, ελαφρύς στην μεταφορά
Και πάντα έτοιμος για <<διατάραξη της κοινής ησυχίας>>:thumbup: