PDA

Επιστροφή στο Forum : ανταλλακτικα απο scaner



sakk
23-11-08, 22:56
εχω ενα παλιο σκανερ της acer και σκεφτομαι να εξασκηθω πανω του στο να αποσυναρμολογω εξαρτηματα απο την πλακετα...τι αλλο ανταλλακτικο θα μπορουσα να παρω απο μεσα????υπαρχει καποιος κινδυνος που θα πρεπει να προσεξω?

manos_3
24-11-08, 00:49
Πάνω στην πλακέτα υπάρχουν πάρα πολλά ηλεκτρονικά εξαρτήματα, τα οποία και μπορείς να τα επαναχρησιμοποιήσεις.Προσοχή, πρέπει να δώσεις στους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές και κυρίως στο τμήμα του τροφοδοτικού...

sakk
24-11-08, 12:08
ευχαριστω φιλε manos_3 για την γρηγορη ανταποκριση σημερα το απογευματακι που θα εχω ελεθερο χρονο θα ασχοληθω!!!!!!
ξερω πως θα ταν καλυτερα αν εβαζα καποια φωτο ωστε να μου εντοπιζατε συγκεκριμενα κομματια αλλα αυτη τη στιγμη μου ειναι δυσκολο

manos_3
24-11-08, 16:05
Ναι, αν μπορείς βάλε μία, αλλά να ναι και λίγο μεγάλη για να δούμε τι εξαρτήματα διαθέτει...

jakektm
24-11-08, 17:23
βασικα προσεχε όπως προείπαν τους ηλεκτρολυτικους, βραχυκυκλωσε τους να εκφορτισουν μην ειναι κανεις φορτισμενος. κυριως αυτους που ειναι πανω απο 50 βολτ. Βρες και τους 300-400βολτους, και ξεφορτισε τους με μια λαμπα.

Σε ενα δικο μου παλιο σκανερ ειχε επανω του μετασχηματιστες υψηλης , οπως τα φλασ των φωτογραφικων μηχανων.

Αυτα..