PDA

Επιστροφή στο Forum : γιατί μονόκλωνα καλώδια ?



DT200
24-11-08, 19:49
έχω μία μικρή απορία , γιατί στις ηλεκτρολογικές
εγκαταστάσεις (Π.Χ. σπίτια) περνάμε μονόκλωνα καλώδια
και όχι πολύκλωνα ? (που είναι και εύκαμπτα).

briko
24-11-08, 20:10
Γιατί είναι πιο φθηνα ψαξτο λίγο και θα δεις

GR_KYROS
24-11-08, 20:59
:001_smile:
Διότι το εναλλασσόμενο ρεύμα στα πολύκλωνα δημιουργεί δυνορεύματα ,
με επακόλουθο μεγάλο ποσοστό απωλειών.

Τρελός Επιστήμονας
24-11-08, 21:52
Και διότι αντέχουν περισσότερο στην υγρασία ενώ τα πολύκλωνα αν πάρουν υγρασία οξειδώνονται τα συρματάκια και αχρηστεύονται πιο γρήγορα λόγω μικρού πάχους. Επίσης δεν αντέχουν πολύ κατά την εγκατάσταση στο τράβηγμα της ατσαλίνας και κόβονται πιο εύκολα.

DT200
24-11-08, 22:01
πολλές φορές ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε τέτοια απλά
πραγματάκια, με αποτέλεσμα να έχουμε άγνοια των
πραγματικών λόγων .
όλα αυτά που είπατε σήμερα, είναι πολύ χρήσιμα για την κατανόηση
των καλωδιώσεων.
σας ευχαριστώ !

Υ.Γ. αν κάποιος ξέρει κάτι ακόμα ας το προσθέσει.

moutoulos
24-11-08, 23:06
Το πολύκλωνο ενδέχεται απο το σφήξιμο στις βίδες - κλέμμες, να κοπούν
κάποια συρματάκια, με αποτέλεσμα να "αδυνατίζει" όσον αφορά τη διέλευση Α.

jeik
24-11-08, 23:38
Πραγματι τα μονοκλωνα στις μονιμες εγκαταστασεις ειναι πολυ πρακτικα , στην συνδεση τους σε κλεμες,διακοπτες,ασφαλειες,κουμπωτους και με βιδες διακοπτες ,τελος παντων στα παντα , δουλευεται πιο ευκολα , και το κυριοτερο , ειναι πιο οικονομικα για τον ιδιοκτητη.

CITRO
26-11-08, 17:30
:001_smile:
Διότι το εναλλασσόμενο ρεύμα στα πολύκλωνα δημιουργεί δυνορεύματα ,
με επακόλουθο μεγάλο ποσοστό απωλειών.

Μιλας για το επιδερμικο φαινομενο?

GR_KYROS
26-11-08, 18:20
? Πέστο και έτσι

briko
26-11-08, 18:47
επιδερμικό φαινόμενο σε τόσο χαμηλή συχνότητα δεν υπάρχει
το θέμα είναι καθαρά οικονομικό
εδω βάζουν ότι σκουπίδι καλώδιο του έχει περισσέψει από άλλες δουλείες και πολλές φορές χωρίς σωλήνες

GR_KYROS
26-11-08, 19:13
Ναι επιδερμικό φαινόμενο θεωρείτε η μετάδοση των μικροκυμάτων μέσα στους κυματοδηγούς.
Στην περιπτωσεί μας έχουμε επαγωγικό φαινόμενο με Δυνορεύματα ,ρεύματα που δημιουργούντα από τις δύνες (τις καμπύλες, τις στροφές) του καλωδίου.
Στα πολύκλωνα και φυσικά στο εναλλασσόμενο ρεύμα υπάρχει εντονότερο το φαινόμενο.
Αποτέλεσμα είναι οι μεγάλες απόλυες στα πολύκλωνα + μηχανικές αντοχές κ.λπ.

soulhealer
29-11-08, 02:33
υπάρχουν μυτάκια- ακροδέκτες για να μην "χάνουμε" αγωγούς από τα NYAF..
ο σημαντικότερος λόγος είναι το κόστος και η μηχανική αντοχή του καλωδίου

CITRO
29-11-08, 23:56
Το καλωδιο δεν δεχεται φορτιο αρα δεν νομιζω να παιζει ρολο η μηχανικη αντοχη.Το μονοκλονο χρησημοποειταιδιοτι δουλευεται πιο ευκολα οσο αφορα στις ενωσεις και επειδη ειναι συμπαγες ενασ αγωγος δεν εχουμε σπινθηρισμους και δεν μαυριζει στις ακρες.Αν δειτε παλια καλωδια πολυκλονα στις παροχες ειναι οι κλονοι καταμαυροι στις ακρες!...Αρα χρησιμοποιουνται για καλυτερες ενωσεις...

soulhealer
01-12-08, 00:01
αντοχή εννοώ όταν προσπαθει΄ς να περάσεις καλώδια μέσα στους τοίχους.. και όχι να προσπαθείς να κρεμάσεις βάρος με αυτά

gRooV
01-12-08, 00:22
αν κάποιος έχει εύκαιρα τα πάχη των καλωδίων και τα Α που μπορούν να περάσουν θα ήταν χρήσιμα στο συγκεκριμένο θέμα!

CITRO
01-12-08, 04:00
Νομιζω σε μια οικοδομη πρωτα περναν τα καλωδια μεσα στα σπιραλ και μετα τα σπειραλ μεσα στους τοιχους!Καμια φορα οκ χρειαζεται και η ατσαλινα αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλες οι μηχανικες τασεις ωστε να ειναι σοβαρος λογος αυτος!Ο κυριοτερος λογος ειναι οτι δουλευεται ευκολα απο μαστορους οι ενωσεις πιο αξιοπιστες και δεν αναπτυσουν σπινθηριζμους στα ακρα οπως τα πολυκλονα!Επισεις μεγαλος και κυριοτερος παραγοντας το κοστος γιατι μιλαμε απο 10αδες μεχρι 100αδες μετρα καλωδιοσης!Και μετα οτιδηποτε αλλο που ισως να υπαρχει..Τουλαχιστον η δικια μου εμπειρια αυτο μου λει χωρις να αρνουμε οτι υπαρχουν ισως και αλλοι πολλοι λογοι!

βαγγέλης
01-12-08, 14:48
τα μονοκλωνα καλωδια στα κουτια διακλαδοσης τα στριβουμε και τους βαζουμε καπελοτα και ειναι ετοιμα στα πολυκλωνα πρεπει να βαζεις ταινια
συν τους παραπανω λογους

DT200
01-12-08, 16:45
αν κάποιος έχει εύκαιρα τα πάχη των καλωδίων και τα Α που μπορούν να περάσουν θα ήταν χρήσιμα στο συγκεκριμένο θέμα!

σε μία προσπάθεια να βγάλω άκρη με τα πάχη των
καλωδίων και τα Ampere έχω φτιάξει αυτό το .pdf.

soulhealer
01-12-08, 20:22
αύριο θα ανεβάσω τη λίστα που ζήτησε ο Θάνος

weather1967
01-12-08, 22:41
Eπίτρεψε μου να διαφωνίσω στο πρώτο σκέλος σου φίλε CITRO,σε μιά καινούργια οικοδομή πρώτα σκάβουν το τούβλο μετά τοποθετούν τα σπιράλ και τά πλαστικά κουτιά γιά τις διακλαδώσεις - διακοπτες-μπρίζες ,και μετά με ατσαλίνα περνάνε τα μονόκλωνα μέσα στό σπιράλ,και όμως χρειάζεται ατσαλίνα 100% οταν θές να περασεις 5 μονόκλωνα 1,5 mm απο ενα σπιράλ αντε περασε τα χωρίς ατσαλίνα :001_smile: εχω δοκιμάσει και ξέρω ,και μάλιστα εβαζα και αρκετή δύναμη τραβώντας λιγο -λιγο μάλιστα τήν ατσαλίνα.
Τώρα γιατί μονόκλωνα και οχι πολύκλωνα οι λογοι οπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε λόγο χαμηλού κόστους,μεγαλύτερης αντοχής το μονόκλωνο,και κατά τήν γνώμη μου εχει καλύτερη αγωγιμότητα απο το πολύκλωνο.


Νομιζω σε μια οικοδομη πρωτα περναν τα καλωδια μεσα στα σπιραλ και μετα τα σπειραλ μεσα στους τοιχους!Καμια φορα οκ χρειαζεται και η ατσαλινα αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλες οι μηχανικες τασεις ωστε να ειναι σοβαρος λογος αυτος!Ο κυριοτερος λογος ειναι οτι δουλευεται ευκολα απο μαστορους οι ενωσεις πιο αξιοπιστες και δεν αναπτυσουν σπινθηριζμους στα ακρα οπως τα πολυκλονα!Επισεις μεγαλος και κυριοτερος παραγοντας το κοστος γιατι μιλαμε απο 10αδες μεχρι 100αδες μετρα καλωδιοσης!Και μετα οτιδηποτε αλλο που ισως να υπαρχει..Τουλαχιστον η δικια μου εμπειρια αυτο μου λει χωρις να αρνουμε οτι υπαρχουν ισως και αλλοι πολλοι λογοι!

CITRO
02-12-08, 17:49
ναι ενταξει οκ..ετσι γινεται τις περισσοτερες..Δεν εχω την τρομερη εμπειρια..Απλα το θεμα μηχανικης αντοχης μου φαινεται λιγο υπερβολικο κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου..

GR_KYROS
02-12-08, 18:40
Μονόκλωνοι αγωγοί
Τρόποι τερματισμού και σύνδεσης:


Γυμνή ενσυρμάτωση
Κόλληση
Αγγύρωση (με την προσθήκη ακροδέκτη)
Βίδωμα (σε ακροσειρές)

Ικανότητα κάμψης:


Μεγάλη γωνία κάμψης
Μικρή αντοχή σε παραμορφώσεις

Εφαρμογές:


Κατάλληλοι για μόνιμη εγκατάσταση
Ακατάλληλοι για κινούμενες καλωδιώσεις

Πολύκλωνοι αγωγοί
Τρόποι τερματισμού και σύνδεσης:


Κόλληση
Αγγύρωση (με την προσθήκη ακροδέκτη)
Βίδωμα (σε ακροσειρές)

Ικανότητα κάμψης:


Μικρή γωνία κάμψης
Μεγάλη αντοχή σε παραμορφώσεις

Εφαρμογές:


Κατάλληλοι για μόνιμη εγκατάσταση
Κατάλληλοι για κινούμενες καλωδιώ

gRooV
02-12-08, 19:32
σε μία προσπάθεια να βγάλω άκρη με τα πάχη των
καλωδίων και τα Ampere έχω φτιάξει αυτό το .pdf.


Πω πω, πολύ ανάλυση!! Πολύ καλό!!:thumbup1:

CITRO
02-12-08, 21:52
οποτε κυρο το πιο βασικο ειναι οσο αφορα τις συνδεσεις και οχι μηαχανικι αντοχι και τετοια τοσο πολι..Απλα κανει πιο καλες συνδεσεις..Αυτο το συμπερασμα μπορω να βγαλω..:blink:

GR_KYROS
02-12-08, 22:00
ΟΧΙ η μηχανική αντοχή είναι μια βασική διαφοροποίηση.
Το πολύκλωνο υπερέχει έναντι του μονόκλωνου.
Για φαντάσου πόσες φορές μπορείς να τσακίσεις και να επαναφέρεις ένα μονόκλωνο?
Κάποια φορά θα κοπή.

pet
02-12-08, 22:22
το μονώκλωνο είναι καλύτερο για σταθερές εγκαταστάσεις, γιαυτό και στις κουζίνες βάζουνε πολύκλωνα

Αντωνης 88
06-12-08, 12:58
το μονώκλωνο είναι καλύτερο για σταθερές εγκαταστάσεις, γιαυτό και στις κουζίνες βάζουνε πολύκλωνα
επισης να ξερεις οτι τα πολυκλωνα εχουν λιγο μεγαλυτερο ονομαστικο ρευμα διελευσης απο τα μονοκλωνα επειδη ψυχωνται περισσοτερο

Γαληνίτης
07-03-09, 11:22
το μονώκλωνο είναι καλύτερο για σταθερές εγκαταστάσεις, γιαυτό και στις κουζίνες βάζουνε πολύκλωνα

Σωστά! Και όχι μόνο στις ηλεκτρικές κουζίνες, όπου το πολύκλωνο είναι μεγάλης διατομής, με ανάλογα μεγάλης διατομής σύρματα και η σύνδεση γίνεται μόνιμα, σε κουτί στον τοίχο. Αλλά και σε κάθε κινητή συσκευή που συνδέεται με ρευματολήπτη (φις) σε ρευματοδότη τοίχου (πρίζα): Ψυγεία, ηλεκτρικά καλοριφέρ, τηλεοράσεις, πολύπριζα, πορτατίφ κλπ. Και αυτό διότι το πολύκλωνο είναι πολύ πιο εύκαμπτο.

sakis
17-03-09, 18:13
1)καποιος να βρει απο καπου και να κανει ενα ποστ για το τι ειναι το επιδερμικο φαινομενο ( καποιοι απο εμας δειχνει να εχουν μπερδεψει τι ακριβως ειναι αυτο )

2) καποιος να παρει σε ενα καταστημα και να ρωτησει ποσο κανει το nyaf 1.5 και ποσο το nya 1.5 ( προφανως θα βρει το μαλλον κανουν το ιδιο οι οποιες διαφορες οφειλονται στο εργοσατσιο και οχι στο υλικο .Ο χαλκος πουλιεται με το κιλο )

3) καλο θα ηταν να εξηγηθει πως """τι θελει να πει ο ποιητης οτι δεν χρησιμοποιουμε πολυκλωνα λογω των δυνορευματων """" ενω για τα μικρα ρευματα οπου καλωδια 1,5-2,5-4 ειναι μονοκλωνα και ολα τα υπολοιπα δλδ 6-10-16-25 και πανω ειναι πολυκλωνα ...... οπως το καταλαβαινω εγω το ενα αναιρει το αλλο .....


να το ξαναδουμε λιγο σε μια πιο σωστη βαση ?????

nikkos
17-03-09, 19:07
τα μονόκλωνα στήνονται πιο εύκολα στις εσωτερικές εγκαταστάσεις, συνδέονται πιο εύκολα, πρέπει να είναι και πιο φτηνά....γιατί να διαλέξει κάποιος το πολύκλωνο?

το επιδερμικό φαινόμενο, σε υψίσυχνα ρεύματα δεν εμφανίζεται? Στα 50Hz δεν παίζει

GR_KYROS
18-03-09, 10:41
Επιδερμικό φαινόμενο

Φαινόμενο που παρατηρείται σε αγωγούς, που διαρρέονται από εναλλασσόμενα ρεύματα συνήθως υψηλής συχνότητας. Στις συχνότητες αυτές τα ηλεκτρικά φορτία κινούνται μόνο μέσα σε μια λεπτή στοιβάδα της επιφάνειας του σύρματος, κι όχι μέσα απ' ύλη τη μάζα του σύρματος.
Στην περίπτωση εγκαταστάσεων που συζητάμε το επιδερμικό φαινόμενο έχει επουσιώδη συμμετοχή.

Πολύκλωνος αγωγός

Αποτελείται από σύρματα συστρεμμένα μεταξύ τους. Ο πολύκλωνος αγωγός παρέχει περισσότερη ευκαμψία και μεγαλύτερη αντοχή σε μηχανική καταπόνηση.

Παράλληλα όμως οι απώλειες ενός καλωδίου με πολύκλωνο αγωγό είναι περίπου 30% μεγαλύτερες από το ίδιο καλώδιο με τον αντίστοιχο μονόκλωνο αγωγό. Έτσι η χρήση πολύκλωνου αγωγού περιορίζεται μόνο στις περιπτώσεις εκείνες όπου η εγκατάσταση του καλωδίου δεν είναι μόνιμη



Αν υπάρχει τεκμηριωμένη άποψη μπορεί να κατατεθεί.
Αν υπάρχει άγνοια τότε τουλάχιστον ας μην γίνονται post για εντυπώσεις.
Και βέβαια για ότι δεν ξέρουμε δεν είναι ντροπή να ρωτάμε.:001_smile:

sv9cvk
18-03-09, 12:48
Αν υπάρχει τεκμηριωμένη άποψη μπορεί να κατατεθεί.
Αν υπάρχει άγνοια τότε τουλάχιστον ας μην γίνονται post για εντυπώσεις.
Και βέβαια για ότι δεν ξέρουμε δεν είναι ντροπή να ρωτάμε.:001_smile:

ΣΩΣΤΟΣ
:thumbup1::thumbup:=D>

sakis
18-03-09, 14:50
το λοιπον .....

ο μονοι λογοι που χρησιμοποιουμε μονοκλωνα ειναι δυο ..

Α) διοτι εχουν καλυτερη μηχανικη αντοχη στο τραβηγμα με ατσαλινα
Β) διοτι για τα πολυκλωνα καλωδια δεν υπαρχει πρωτοτοκολο συνδεσης μεσα στο κουτι διακλαδωσεως


δηλαδη μεταξυ μονωτικης ταινιας ,συστρεψης ,κλεμας κλπ το μονοκλωνο μετο γνωστο κλασσικο καψ εχει την καλυτερη μηχανικη αντοχη και την μεγαλυτερη δυνατοτητα να περασουν περισσοτερα αμπερ απο αυτην ....

αυταααααααα

GR_KYROS
18-03-09, 15:28
Είναι μια επιστημονική άποψη και αυτή…..

JOHNY+
18-03-09, 15:43
Επισης και για να μην αυξανεται η θερμοκρασια στα καλωδια . Και μεγαλωνει η αντισταση . Μεσα στους σωληνες υπαρχει κενο για να περασει ο αερας .
Και γιατι περνιουνται πιο εκολα στις γωνιες δεν εχουν και εξωτερικη πλαστικη μονωση που να δυσκολευει .

sakis
18-03-09, 15:49
οχι βρε βαγγελη ...ειναι μια πραγματικη αποψη ....

και για να λυθουν και οι υπολοιπες αποριες καποιος θα μπορουσε να πει "καλα ολα αυτα γιατι ομως ο σακης αναφερει οτι απο 6 και πνω ολοι αγωγοι ειναι πολυκλωνοι ????" οπου ολα τα παραπανω αυτοματα αναιρουνται ????

διοτι ο υπαρχον κανονισμος εσωτερικων εγκαταστασεων δεν επιτρεπει σε γραμμες πανω απο 4 τετ χιλιοστα ( δλδ παροχες ηλεκτρικο θερμοσιφωνα ) η 6 χιλιοστων ( πχ παροχη ηλεκτρικης κουζινας ) η 10 τετ χιλιοστων ( δλδ παροχη απο το μονοφασικο ρολοι προς πινακα ) ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΚΛΑΔΩΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΤΙ ....

ΒΑΣΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ Η ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΕΣ ...

τελος τα καλωδια απο 6 και πανω δεν ειναι ακριβως πολυκλωνα οπως τα ΝΥΑF ας πουμε αλλα μια ενδιαμεση εκδοση οπου ο αγωγος 6 χιλιοστων δημιουργειται απο 6 αγωγους των 1 τετ χιλιοστων συστερεμενων.

Οπου ειναι η χρυση τομη μεταξυ μονοκλωνου και πολυκλωνου ...

αυτα ...

sakis
18-03-09, 15:57
Επισης και για να μην αυξανεται η θερμοκρασια στα καλωδια . Και μεγαλωνει η αντισταση . Μεσα στους σωληνες υπαρχει κενο για να περασει ο αερας .
Και γιατι περνιουνται πιο εκολα στις γωνιες δεν εχουν και εξωτερικη πλαστικη μονωση που να δυσκολευει .

θεωρητικα τα καλωδια δεν πρπει να ζεσταινονται ποτε ....αν φτασεις σε σημειο που τα καλωδια σου εχουν αρχισει να ζεσταινονται εχεις παρει δρομο για προβλημα ....

στην πραξη ομως αυτο που κινδινευει περισσοτερο ειναι η συνδεση και οχι το καλωδιο ......δλδ μια συνδεση που δεν ειναι σφιγμενη παραγει θερμοκρασια .....

αν εισαι στο σημειο οπου απο την διλευση το ρευματος παραγεται θερμοτητα τοτε σημαινει οτι το καλωδιο που εχεις βαλει ειναι μικρο....

JOHNY+
18-03-09, 17:17
θεωρητικα τα καλωδια δεν πρπει να ζεσταινονται ποτε ....αν φτασεις σε σημειο που τα καλωδια σου εχουν αρχισει να ζεσταινονται εχεις παρει δρομο για προβλημα ....

στην πραξη ομως αυτο που κινδινευει περισσοτερο ειναι η συνδεση και οχι το καλωδιο ......δλδ μια συνδεση που δεν ειναι σφιγμενη παραγει θερμοκρασια .....

αν εισαι στο σημειο οπου απο την διλευση το ρευματος παραγεται θερμοτητα τοτε σημαινει οτι το καλωδιο που εχεις βαλει ειναι μικρο....

απλα ειναι σαν επιλεον μετρο προστασιας να εχουν καποιο κενο χωρο τα καλωδια μεταξυ τους , για να αεριζεται η εγκατασταση .

sakis
18-03-09, 19:10
απλα ειναι σαν επιλεον μετρο προστασιας να εχουν καποιο κενο χωρο τα καλωδια μεταξυ τους , για να αεριζεται η εγκατασταση .

γιατι σε ενα καναλι η σε εαν πλοιο η μια τριφασικη εγκατασταση υπαρχει περιπτωση να περνανε 20 απο αυτα τα καλωδια αρρ φυσικα και δεν πρεπει να ζεσταινονται
οι σωληνες στις εσωτερικες εγκαταστασεις ειναι απλα για να περνανε απο μεσα τα καλωδια

σε καμμια περιπτωση δεν εχει ληφθει υποψιν ο "εξαερισμος "

ο συλλογισμος σου εναι λαθος

GR_KYROS
18-03-09, 20:33
Για να μην αερολογούμε διαβάστε σχετικά από την BIOKAL http://www.biokal.gr/uploads/faq1_constr.pdf (http://www.biokal.gr/uploads/faq1_constr.pdf)
Και φυσικά υπάρχει θέμα (εξαερισμού) και ο ποιητής λέει :Σε περίπτωση που τοποθετούνται περισσότερα του ενός καλώδια στον ίδιο σωλήνα τότε η εσωτερική διάμετρος των σωλήνων θα είναι τουλάχιστον 1,5 φορές μεγαλύτερη από την ισοδύναμη διάμετρο όλων μαζί των καλωδίων που παρέχονται στο σωλήνα
Αλλοίμονο αν οι προδιαγραφές και οι ιδιότητες προέκυπταν από το πόσο εύκολα η δύσκολα τραβιέται το καλώδιο με την ατσαλίνα:001_smile:

sakis
18-03-09, 20:47
βαγγελακη ξεχασες προφανως οτι οταν γραφτηκε ο κανονισμος εσωτερικων εγκαταστασεων ουτε καν υπηρχαν πολυκλωνα καλωδια αλλα τελος παντων ΚΑΙ ΝΑΙ !!!!! ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΣΑΛΙΝΑ !!!!

προσπαθησα πολλες φορες να σου δειξω οτι η προσεγγιση μου απεναντι σου ειναι φιλικη παρολο οτι ωρες ωρες λες απιστευτες χοντραδες ....απο οτι δειχνει δεν θελεις να ακουσεις τιποτα και απο κανενα ....

οποτε θεωρω οτι η προσπαθεια μου πεφτει στο βροντο ..... αποχωρω απο το ποστ και πιστευω οτι οσοι σε διαβαζουν καποια στιγμη θα καταλαβουν τι ειναι σωστο και τι λαθος ....

φυσικα ....και σιγουρα οπως και παλιοτερα θα ακολουθησει μια ως συνηθως επιθεση προσωπικη σε μενα απο σενα αλλα βαγγελη δεν παιρνω χαμπαρι σε αφηνω εκει να λες οτι νομιζεις ....το κακο ειναι οτι τα γραφεις σε φορουμ και διαβαζουν ενα σωρο παιδια ....

οπως το τροφοδοτικο σου με "πατεντα" το οποιο ουτε καν δεν ηταν σταθεροποιημενο οπως το ντιμμερ που δημοσιευσες τοο οποιο ηταν στα 120 βολτ κλπ κλπ ..... δεν λεω ....εχεις γραψει και πολυ σωστα πραγματα αλλα τι να το κανω ???????

τελος εγω δεν εχω τιποτα μαζι σου προσωπικα ..... ομως εχω πολλες ενστασεις σε αυτα που γραφεις γιατι επαναλαμβανω τα διαβαζουν παιδια που αυριο θα βγουν να βγαλουν το μεροκαματο και θα εχουν παρει λαθος αρχες απο εδω ....

αντε γεια !!!!!

ΥΣ τωρα μπορεις να μου επιτεθεις και προσωπικα ..... μπορεις και να με παρεις τηλεφωνο εχω ορεξη να ακουσω

Thanos10
18-03-09, 21:05
Εγω παντος απορω το πως τοσοι ανθρωποι ασχολουνται με ενα τοσο απλο θεμα λες και ειναι καμια υπερκατασκευη και σε αλλα θεματα που εχουν ανεβει στο φορουμ δεν τα τα σχολιασε κανεις μαλλον απο δω και περα θα πρεπει να ανεβαζουμε κατασκευες με καλωδιακια.

GR_KYROS
18-03-09, 21:06
Sakis τι έπαθες :confused1:
Εσύ ξεκίνησες αντιπαράθεση στα γραφομενά μου, σου απαντώ τεκμηριωμένα, και με παραπομπές, και εσύ απαντάς με προσωπικές εμπειρίες.
Δεν κάνουμε τίποτα έτσι, παρουσίασε έναν σχετικό κανονισμό, μια σχετική τεχνική μελέτη, αλλιώς θα συζητάμε για χρόνια.
Και τώρα λες ότι αποχωρείς, που πας ;
Όπου και να πας εμένα θα θυμάσαι….
Αποχωρώ και εγώ σε ένδειξη διαμαρτυρίας.
Forum χωρίς sakis δεν έχει νόημα, τέλος.:001_smile:

sakis
18-03-09, 21:14
ΘΑΝΟ .... δεν μπορουμε να λεμε τωρα οτι τα πολυκλωνα καλωδια δεν μπορουν να χρησιποιηθουν γιατι επηρεαζονται απο τα δυνορευματα !!!!!!....


τα δυνορευματα αναπτυσονται οπου υπαρχει δυνη δηλαδη σπειρα ...περιστροφη κλπ κλπ κλπ ....

τσπ τι να λεμε τωρα σε αυτες τις περιπτωσεις ο βαγγελλης γραφει για να γραφει οχι γιατι εχει κατι ουσιωδες να πει και αυτο ειναι το κακο ......

επισης στα πλοια ας πουμε σε συχνοτητες 440ΗΖ γιατι ολα τα καλωδια ειναι πολυκλωνα ?????? μα φυσικα γιατι εκει η μηχανικη αντοχη εχει μεγαλυτερη σημασια απο το επιδερμικο φαινομενο η την αποδοση του καλωδιου σε ρευμα απλα βαζουν λιγο πιο χοντρα .....

ενω στις εγκαταστασεις εχει μεγαλυτερη σημασια τα καλωδια να αντεξουν το τραβηγμα και να ζησουν 50 χρονια μεσα σε ενα σπιτι ειναι σημαντικοτερο απο την συμπεριφορα τους στο επιδερμικο φαινομενο ....

αλλα τζαμπα τα λεω ρωτηστε το βαγγελη που τα ξερει ολα

sakis
18-03-09, 21:15
Sakis τι έπαθες :confused1:
Εσύ ξεκίνησες αντιπαράθεση στα γραφομενά μου, σου απαντώ τεκμηριωμένα, και με παραπομπές, και εσύ απαντάς με προσωπικές εμπειρίες.
Δεν κάνουμε τίποτα έτσι, παρουσίασε έναν σχετικό κανονισμό, μια σχετική τεχνική μελέτη, αλλιώς θα συζητάμε για χρόνια.
Και τώρα λες ότι αποχωρείς, που πας ;
Όπου και να πας εμένα θα θυμάσαι….
Αποχωρώ και εγώ σε ένδειξη διαμαρτυρίας.
Forum χωρίς sakis δεν έχει νόημα, τέλος.:001_smile:

ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ
ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΤΕ ΓΡΑΦΤΗΚΕ
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΟΤΙ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ......

Thanos10
18-03-09, 21:24
Εγω φιλε σακη ξερω γιατι βαζουν αυτα τα καλωδια και ακομη και για τα πλοια που ειπες σωστο και κατι ακομη εχουν και προστασια η κατασκευη τους ειναι οπως τα μπλενταζ ( το λεω γιατι εχω δουλεψει σε επισκευες ) απλα ειπα την γνωμη μου και απορησα για κατι τοσο απλο.

GR_KYROS
18-03-09, 21:29
είπα αποχωρώ σε ένδειξη διαμαρτυρίας :byebye:

Γαληνίτης
18-03-09, 23:20
Το μονόκλωνο καλώδιο είναι μαλακό, εύκαμπτο και εύπλαστο, δένεται και λύνεται εύκολα και γιαυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για προσδέσεις, αντί για πλαστική ταινία συσκευασίας ή σιδερένιο γαλβανιζέ σύρμα, βλ.&
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=299058#post299058

sv9cvk
19-03-09, 00:48
ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ
ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΤΕ ΓΡΑΦΤΗΚΕ
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΟΤΙ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ......


Σακη εγω αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εσυ ξεκινας το προβλημα (εστω ισως και αν δεν το θες) με τον τροπο και τον τονο που απαντας και σχολιαζεις τις απαντησεις των αλλων.

Τωρα πες μου σε παρακαλω ποιον κανονισμο διαβαζεις που ειναι σε ισχυ ΤΩΡΑ και εχει γραφτει πριν 50 χρονια οπως λες????

Και ελεος πια εδω δεν ειμαστε για να δημιουργουμε αντιπαθειες και εχθρους αλλα για να βοηθησουμε η να ζητησουμε την βοηθεια αλλων σε ορισμενα θεματα που αφορουν τα ηλεκτρονικα (και οχι μονο).
Και δεν ειναι κακο καποιος να λεει κατι που ειναι λαθος ειναι κατι φυσιολογικο και ετσι πρεπει να το αντιμετωπιζουμε .ΧΑΛΑΡΑ.:cursing::angry::angry:
και ΗΡΕΜΑ:angry::cursing::cursing:
Φιλικα Χρηστος

ReFas
19-03-09, 09:26
Για να μην αερολογούμε διαβάστε σχετικά από την BIOKAL http://www.biokal.gr/uploads/faq1_constr.pdf (http://www.biokal.gr/uploads/faq1_constr.pdf)


Το κείμενο της βιοκαλ αναφέρεται σε ομοαξονικά καλώδια RF όπου και υπάρχει το επιδερμικό φαινόμενο.
Στις συχνότητες των λίγων Ηz δέν "παίζει" το επιδερμικό φαινόμενο.

HFProject
19-03-09, 09:36
Παραλληλίζουν ασφάλειες, Βάζουν κουτάκια από Coca Cola κ.α. :biggrin:

GR_KYROS
19-03-09, 11:40
Ας ανακεφαλαιώσουμε να μην πάει χαμένο το θέμα ,καταρχήν με τα επίσημα χαρακτηριστικά καλωδίων

Μονόκλωνοι αγωγοί


Ικανότητα κάμψης:

Μεγάλη γωνία κάμψης
Μικρή αντοχή σε παραμορφώσεις
Εφαρμογές:

Κατάλληλοι για μόνιμη εγκατάσταση
Ακατάλληλοι για κινούμενες καλωδιώσεις
Πολύκλωνοι αγωγοί


Ικανότητα κάμψης:

Μικρή γωνία κάμψης
Μεγάλη αντοχή σε παραμορφώσεις
Εφαρμογές:

Κατάλληλοι για μόνιμη εγκατάσταση
Κατάλληλοι για κινούμενες καλωδιώσεις
Διευρύνοντας το θέμα πέρα από τις οικιακές εγκαταστάσεις, και ανεβαίνοντας σε συχνότητα προκύπτουν και τα επιδερμικά φαινόμενα, μαγνητικά, καθώς και δυνορεύματα. Τα φαινόμενα αυτά είναι υπαρκτά και δεν ευθύνομαι εγώ αν κάποιοι τα άκουσαν για πρώτη φορά στην ζωή τους και (τρόμαξαν)
Όλο το ηλεκτρολογικό υλικό εγκαταστάσεων έχει βασιστεί στο μονόκλωνο καλώδιο από πλευράς συνδέσεων, και φυσικά και καλώδια (πολύκλωνα) άνω των 4Φ με τα χοντρά σύρματα δεν ανήκουν στα πολύκλωνα τύπου αυτοκινήτου.
Εμπειρικά μπορούμε να λέμε διάφορα, και βέβαια κάθε άποψη δεκτή η οποία μπορεί να δεχτεί αντιπαράθεση με ήρεμο πνεύμα.
Άλλωστε συνήθως αυτό το πνεύμα επικρατεί στο forum εκτός από κάποιες άτσαλες επιθέσεις που γίνονται από γνωστούς / άγνωστους.

Αυτά καταθέτω με επιφύλαξη:001_smile:

zoran
17-04-11, 19:11
και πού μπορεί κανείς να βρεί μια μεγάλη γκάμα από μονόκλωνα καλώδια για να βάλει στα φωτιστικά του; με ενδιαφέρει να βρώ καλώδια όχι για την εγκατάσταση μπριζών κλπ. αλλά να είναι εμφανή για σύνδεση προβολακίων κλπ. έχω δεί κάποια που είναι διάφανα και μέσα φαίνεται το καλώδιο, ντιζαϊνιά ε! :001_smile:

Hatzitesla
18-04-11, 21:28
? Πέστο και έτσι
skin effect≠Fοucault current...και επίσης νομίζω πως υπάρχουν και έτοιμες σωλήνες με τα καλώδια περασμένα είδη...σαν λύση για να μην πληγώσουμε τα πολύκλωνα...το πρόβλημα πιστεύω πως έγκειται μόνο στα σημεία σύνδεσης...cheers.

-nikos-
18-04-11, 21:46
ο τεσλα με πειραμα ανακαλυψε οτι το ρευμα λογω της υψυλης ταχυτητας
που εχει [ταχυτητα του φωτος][πειραμα του κυλινδρου]
κυκλοφωρει στα τοιχωματα του καλοδιου και
οχι στον πυρηνα του με συμπερασμα οτι τα πολυκλωνα καλοδια μπορουν να
μεταφερουν μεγαλητερη ποσωτητα ρευματος απο τα μονοκλωνα και ενα
πολυκλωνο καλοδιο μικροτερης διατομης μπορει να κανει την δουλεια ενος
παχυτερου μονοκλωνου λογο μεγαλητερης επιδερμικης επιφανειας και με λιγωτερες
απωλειες.
για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθενουν οι νεοι.

micalis
18-04-11, 22:34
Χαιρετω την παρεα.Η μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα στο μονοκλονο-πολυκλονο ειναι οτι το μονοκλονο "ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ στα ΠΟΝΤΙΚΙΑ"

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
19-04-11, 13:24
ο τεσλα με πειραμα ανακαλυψε οτι το ρευμα λογω της υψυλης ταχυτητας
που εχει [ταχυτητα του φωτος][πειραμα του κυλινδρου]
κυκλοφωρει στα τοιχωματα του καλοδιου και
οχι στον πυρηνα του με συμπερασμα οτι τα πολυκλωνα καλοδια μπορουν να
μεταφερουν μεγαλητερη ποσωτητα ρευματος απο τα μονοκλωνα και ενα
πολυκλωνο καλοδιο μικροτερης διατομης μπορει να κανει την δουλεια ενος
παχυτερου μονοκλωνου λογο μεγαλητερης επιδερμικης επιφανειας και με λιγωτερες
απωλειες.
για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθενουν οι νεοι.

Α γειά σου. Και για αυτό σε γραμμές χαμηλής τάσης πχ για προβολάκια 12v χρησιμοποιούμε πολύκλωνο καλώδιο, λόγω της αυξημένης έντασης του ρεύματος. Εχει μικρότερες απώλειες.

FILMAN
19-04-11, 13:40
Άσχετο. Το επιδερμικό φαινόμενο εκδηλώνεται σε μεγάλες συχνότητες, όχι στα 50 Hz.

johnnkast
19-04-11, 15:29
Χαιρετω την παρεα.Η μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα στο μονοκλονο-πολυκλονο ειναι οτι το μονοκλονο "ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ στα ΠΟΝΤΙΚΙΑ"

+1000 Μηχαλη!!!!.....οπως επισης,αν και ειναι off topic, οι ποντικοι πρεπει να εχουν απειρη ειδικη αντισταση!!!....εχω βρει ροκανισμενα (πολυκλωνα) που διαρρεονταν με 220ν βραχυκυκλωμενα...και ο ποντικος αφαντος!!!!....εφαγα τον τοπο να βρω κανα κουφαρι...αλλα πουθενα!!!!

Καλο Πασχα παιδια!!

theosou
21-04-11, 21:33
Ρε παιδιά μην λέμε ότι νομίζουμε ότι είναι σωστό ,αλλά ότι όντως είναι σωστό και αποδεδειγμένα είναι σωστό....Φαίνεται ότι πολλοί απο εδω μέσα δεν έχουν γνώσης και είναι επικύνδινο να εκφέρουν άποψη χώρις να ξέρουν τι ακριβώς λένε ,μην λέτε ότι διαβάζετε....Ακούστηκαν μέχρι και επιδερμικό φαινόμενο ,δηλαδη ήμαρτον ρε παιδιά,καμία απολύτως σχέση...Και για να καταλήξω στην απάντηση είναι ακριβώς ότι είπε ο σάκης και φαίνεται ότι το παιδί εχει δουλέψει ,τπτ παραπάνω και τπτ λιγότερο...Μην λέμε ότι να ναι,τι σχέση έχει ο εξαερισμός ρε παιδιά θα μας τρελάνεται....Το καλώδιο δεν πρέπει να ζεσταίνεται ποτέ και για να καταλάβαιτε το 1,5mm2 αντέχη μεχρι και 16 Α αλλά εμείς το ασφαλήζουμε με 10 Α ασφάλεια αυτόματα καταλαβαινετε ότι και τα 9,9 Α να λειτουργει το καλώδιο συνέχεια σε σχέση με την μέγιστη αντοχή του που είναι 16 Αδεν έχει κανένα πρόβλημα θερμανσης ,δηλαδη και στα 9,9 Α να λειτουργει πάντα το 1,5mm2 δεν έχει πρόβλημα....

-nikos-
21-04-11, 21:59
+1000 Μηχαλη!!!!.....οπως επισης,αν και ειναι off topic, οι ποντικοι πρεπει να εχουν απειρη ειδικη αντισταση!!!....εχω βρει ροκανισμενα (πολυκλωνα) που διαρρεονταν με 220ν βραχυκυκλωμενα...και ο ποντικος αφαντος!!!!....εφαγα τον τοπο να βρω κανα κουφαρι...αλλα πουθενα!!!!

Καλο Πασχα παιδια!!

μπορει να χρησιμοποιουν τον ηλεκτρισμο για ιατρικους σκοπους :w00t:
-
εκτος αυτου αντιστεκονται και στα τρυπανια,ξερεις σε ποσους αποροφητηρες
και πριζες που εκ των υστερων εχω περασει εχω κανει ορεωτατες ενεσεις σιλικονης ?:biggrin::biggrin:
το πολυκλονο ΕΙΝΑΙ καλυτερο αλλα δυσχρηστο σε πολλες περιπτοσεις.

Kyriakoschar
22-04-11, 12:59
Όπως προείπαν πολλοί συνάδελφοι, το πολύκλωνο καλώδιο χρησιμοποιείται κατά βάση για τη μηχανική αντοχή που (αντ)έχει.
Αντέχει μηχανικές καταπονήσεις.

Παραδείγματα σε εφαρμογές είναι:
Χρησιμοποιείται σε ανελκυστήρες, γερανούς (με βαρούλκα) και σε άλλες τέτοιες εγκαταστάσεις που κάμπτεται το καλώδιο συχνά.

gcostas
22-04-11, 14:14
ειναι καθαρά θέμα οικονομίας, δινορεύματα στα 50HZ ????

Κώστας

sv4lqcnik
22-04-11, 14:58
Γεια σας παλικαρια μου και καλη Ανασταση

και μια που ανοιξατε παλι αυτην την πονεμενη ιστορια περι καλωδιων ,περι fuco ( βλεπε δεινορευματα ) ,και ποντικων , μου θυμησατε καποια καλα χρονια που υπηρχε καλο μεροκαματο και δουλειες ,αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη .
Απο τοτε που κακοχρονο ναχει ηρθε ο ελοτ με τις δικες του θεωριες υπηρξαν τα ποιο πολλα ατυχηματα λογο υπρφωρτοσης καλωδιων και για οικονομια στον βασιλια του χρηματος (αυτη ειναι δικη μου γνωμη) . Ναναι καλα οι δασκαλοι που τοτε μου εμαθαν και θα το τηρω μεχρι να παραδωσο την σκυταλη , λοιπον υπηρχε στην γενια μου με την υπερμαχη σχολη του ΟΑΕΔ ενα θαυματουργο βιβλιο <<ευαγκελειο>> που μεχρι τωρα το συμβουλευωμε και δεν εχω βγει ποτε off σε επομενο ποστ μου θα ανεβασω τα γραφωμενα περι διατομων καλωδιων και ανιστοιχιων σε Α για ναδειτε ποσο φιδωλοι πρεπει να ειμαστε οσοι σχολουμαστε με το αθλημα των ΕΗΕ Εσωτερικων Ηλεκτρικων Εγκαταστασεων δηλαδη την δομημενη καλωδιωση που λεν σημερα . Αληθεια εψαξε κανενας να βρει σημερα ποσα καλωδια πρεπει να βαλει μεσα σε σωληνα 13,5- 16 -κλπ κλπ για να αποφυγει πιαθανη υπερθερμανση απο δεινορευματα ηλεκτρομαγνητικα φαινομενα κλπ και οχι ποσα μπορει ; ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΒΕΙ ΤΟ ΣΤΙΧΕΙΟ ΑΥΤΟ για να κανουμε οικονομια και να βγαλουμε κανα φραγκο παραπανω με το δικιο μας και εμεις οταν εχει ο αλος καβουρια και δεν καταλαβαινει το καλο του οταν του απαντας στο ποσα που σε ρωταει. Και παμε τωρα στα τοσο << συμπαθητικα >> και ζημιαρικα ποντικακια η και αρουρια σαν γατες . Εχει τυχη σε κανενα να παει για βλαβη και να βρει ποντικα ψητο πανω σε τρεις φασεις ; Υπαρχουν περιπτωσεις που σου κανουν τη ζημια και να την κανουν με ελαφρα και εσυ να τραβιεσαι να βρεις τι γινεται ,( ακονιζει μετα τη μασα ο ποντικας τα δοντια του στην μονωση το γδερνει ) και τα υπολοιπα τα αναλαμβανει η φυση , με την υγρασια , καμια διαροη νερου και αλες τετοιες ζαβολιες .και αντε να βρεις γιατι σου ριχνει τους αυτοματους , τα ρελε διαφυγης και σου καιει ασφαλειες και αυτο συμβαινει πριν το μεσημερι και μετα τη δυση του ηλιου που η φυση υσυχαζει ,αλα οταν ο ηλιος καιει ουτε γατα ουτε ζημια. σε ποσους αραγε ετυχε αυτο;;

α μεχρι να κανω την προεργασια για το επομενο ποσταρισμα διαβαστε μερικα :

διατομη αγωγου mm /ασφαλεια Α

1.5............................... 10
2.5............................... 16
4.................................. 20
6 ..................................25
10 ................................35

και παμε παρακατω οπως ειπα θα ενεβασω εναν πινακα με βαση το κατα εγκαταστασεων ευαγκελειο,αυτα μεχρι εδω πιστευω να τα λεω καλα ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ δεκτο καθε σχολειο και απο νεους συναδελφους .

Ηλιας Α
22-04-11, 15:34
, δινορεύματα ????

Κώστας
Δεν νομίζω να χρειάζονται ερωτηματικά, γιατί απλά δεν υπάρχουν δινορεύματα σ΄αγωγό στον οποίο διαραίεται από ένα Ι , συναντάμε δινορεύματα αλλά αλλού.

JOUN
22-04-11, 20:18
με το αθλημα των ΕΗΕ Εσωτερικων Ηλεκτρικων Εγκαταστασεων δηλαδη την δομημενη καλωδιωση που λεν σημερα . Αληθεια εψαξε κανενας να βρει σημερα ποσα καλωδια πρεπει να βαλει μεσα σε σωληνα 13,5- 16 -κλπ κλπ για να αποφυγει πιαθανη υπερθερμανση απο δεινορευματα ηλεκτρομαγνητικα φαινομενα κλπ και οχι ποσα μπορει ;

Προσεξε τι γραφεις για δινορευματα,δομημενες καλωδιωσεις κλπ γιατι κουνας κοκκινο πανι σε μερικους που περιμενουν στην γωνια να την πουν στους ηλεκτρολογους..

FILMAN
26-04-11, 11:45
Γεια σου Ιούνιε.

sv4lqcnik
27-04-11, 00:33
Προσεξε τι γραφεις για δινορευματα,δομημενες καλωδιωσεις κλπ γιατι κουνας κοκκινο πανι σε μερικους που περιμενουν στην γωνια να την πουν στους ηλεκτρολογους..


Ιουνιε καιρος πιστευω ειναι να βαλουμε μυαλο και να γινουμε σωστοι οχι μονο εμεις αλλα και οι καποιοι που περιμενουν στη γωνια για να μας την πουν γιατι πρωτοι αυτοι ειναι με το φαουλ και μετα εμεις νομιζω;; και αν αυτοι ειναι σωστοι με το σ κεφαλαιο ( μονο αν ειναι οσιοι και αναμαρτητοι )ας μας την πουν ,αλα μονο τοτε.

JOUN
27-04-11, 01:13
Ρε παιδια αλλο JUNE αλλο JOUN ..

Ηλιας Α
27-04-11, 02:18
Για δέστε στο τέλος αυτής της σελίδας http://www.krionas.gr/index2.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=45&Itemid=28 γράφει για τα ρεύματα Φουκώ

FILMAN
27-04-11, 11:10
Ρε παιδια αλλο JUNE αλλο JOUN ..Ναι, αλλά και τα δύο "Τζουν" διαβάζονται... Ελπίζω να μη με παρεξηγείς που σε έχω προσφωνήσει έτσι πολλές φορές!

Στο θέμα τώρα. Πράγματι τα πολύκλωνα καλώδια έχουν καλύτερη συμπεριφορά στο θέμα του επιδερμικού φαινομένου. Αλλά επειδή αυτό έχει σημασία στις υψηλές συχνότητες και όχι στις χαμηλές (όπως είναι τα 50Hz), θα βάλουμε απαραίτητα πολύκλωνο εκεί που πράγματι έχουμε τέτοιες συχνότητες, όπως π.χ. στη σύνδεση ενός ηχείου, ενός μοτέρ που ελέγχεται από inverter, κ.λ.π. Στο συνεχές ή στα 50Hz είτε βάλουμε μονόκλωνο είτε πολύκλωνο, είναι ένα και το αυτό.

Το πέρασμα καλωδίων μέσα σε σωλήνες στις εγκαταστάσεις, προϋποθέτει τράβηγμα των καλωδίων. Ενώ ένα μονόκλωνο καλώδιο από το πολύ δυνατό τράβηγμα μπορεί απλώς να τεντωθεί και κατά συνέπεια να λεπτύνει λίγο, με το πολύκλωνο τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα! Μου έχει τύχει σε πολύκλωνο καλώδιο από το τράβηγμα να κοπούν συρματάκια, και κατά το "μάζεμα" του καλωδίου (καθώς παύει το τράβηγμα) οι άκρες των συρμάτων που δημιουργήθηκαν, μπήχτηκαν στην πλαστική μόνωση, τη διαπέρασαν, βγήκαν έξω, διαπέρασαν και τη μόνωση του διπλανού αγωγού και έκαναν βραχυκύκλωμα! Όταν έπιασα το καλώδιο στα χέρια μου είδα ότι ήταν σαν να έχει αγκάθια! (2 φορές το έχω πάθει αυτό).

Επίσης το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να αντέξει το καλώδιο έχει σχέση και με τον εξαερισμό του αλλά και με οτιδήποτε άλλο μπορεί να επηρεάσει τη θερμοκρασία του. Πράγματι, τι παθαίνει ένα καλώδιο από το πολύ ρεύμα; Ζεσταίνεται. Τίποτα άλλο δεν παθαίνει. Αν εγώ φροντίζω να το ψύχω, τότε μπορώ να του περάσω μεγαλύτερο ρεύμα.

FILMAN
27-04-11, 11:12
Για δέστε στο τέλος αυτής της σελίδας http://www.krionas.gr/index2.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=45&Itemid=28 γράφει για τα ρεύματα Φουκώ
Ναι αλλά τί σχέση έχουν αυτά με τα καλώδια;

Ηλιας Α
27-04-11, 17:07
Ναι αλλά τί σχέση έχουν αυτά με τα καλώδια;
Έχει υποστηριχθεί σε μερικά post στο παρόν θέμα , η ανάπτυξη ρευμάτων Φουκώ με τις όποιες επιβαρυντικές συνέπειες στους αγωγούς.
Δεν εξετάζω αν είναι λιγότερα ή περισσότερα ρεύματα Φουκώ στους πολύκλωνους ή μονόκλωνους αγωγούς, γιατί πάντα κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχουν τέτοια ρεύματα (σε εν λειτουργία κύκλωμα), και στο συμπέρασμα αυτό φτάνω με τα εξής σκεφτικά:
Α) ρεύματα Φουκώ αναπτύσσονται εξ επαγωγής και όχι εξ αυτεπαγωγής, άρα το Ι του αγωγού δεν μπορεί να δημιουργήσει στον εαυτό του ρεύματα Φουκώ γιατί θα έπρεπε να ισχύει η αυτεπαγωγή η οποία και έχει αποκλεισθεί.
Β) Αν πάρομε την εκδοχή ότι από άλλον γειτονικό ροηφόρο αγωγό δημιουργηθούν ρεύματα Φουκώ τότε στο υπό κρίση κύκλωμα θα έχομε τις εξής δυο περιπτώσεις:
Β1) Αν το υπό κρίση κύκλωμα έχει ένα Ι από την πηγή του, τότε τα τυχόν ρεύματα Φουκώ θα ακολουθήσουν την πορεία του Ι.
Β2) Αν το υπό κρίση κύκλωμα δεν έχει ένα Ι από την πηγή του, τότε δε νομίζω -και πάλι - τα τυχόν ρεύματα Φουκώ που εξ επαγωγής θα δημιουργηθούν (από γειτονικό ροηφόρο αγωγό) να είναι έχουν τέτοιο μέγεθος ικανό να καταστρέψουν τον αγωγό.

Στα πάρα πάνω πιστεύω πως συνηγορεί και ένα τμήμα τις ιστοσελίδας που με το 70 post ανάρτησα.

FILMAN
27-04-11, 17:23
Φυσικά και δεν υπάρχουν ρεύματα Foucault στα καλώδια...

elias54
09-03-14, 17:28
Βιάβασα μέχρι την σελίδα 4 και έφριξα.
1) Το επιδερμικό φαινόμενο ισχύει στις ΠΟΛΥ υψηλές συχνότητες (τα 50Hz είναι σαν να λέτε μην φτύνεται στην θάλασσα γιατί θα ξεχειλίσει !!!)
2) Τα μονόκλωνα είναι ΦΘΗΝΑ και με ένα στρίψιμο κάνεις ένωση με μόνο εργαλείο μια πένσα (άντε και ένα δοκιμαστικό που ΒΑΡΙΑ να έχει ο Έλληνας ηλεκτρολόγος)
3) Τα πολύκλωνα εκτός του ότι θέλουν μύτες στα άκρα χρειάζεται και το εργαλείο για την διαμόρφωση (σιγά μην αγοράσουμε !)
4) Τα πολύκλωνα αντέχουν περισότερο ρεύμα !

Το ρεύμα το ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ και είναι 5Α στο καρέ (δηλ 1,5 Χ 5 = 10Α). Σε συνεχή λειτουργία στα όρια πολαπλασιάζουμε με 4 και σε ολιγόχρονη λειτουργία με 6

Μετά από 44 χρόνια που δουλεύω ΜΟΝΟ με πολύκλωνα μπορώ να πώ πως είχα 0 (μηδέν) προβλήματα και πάντα σε βιομηχανικές εφαρμογές !!!

Ηλίας Παπαδόπουλος
Ηλεκτρολόγος / Ηλεκτρονικός
System intergrator

Dragonborn
09-03-14, 17:55
1) Το επιδερμικό φαινόμενο ισχύει στις ΠΟΛΥ υψηλές συχνότητες (τα 50Hz είναι σαν να λέτε μην φτύνεται στην θάλασσα γιατί θα ξεχειλίσει !!!)Και όμως, είναι ήδη αισθητό στους 50/60 Hz, όχι βέβαια σε ακραία μορφή όπως στις υψηλές συχνότητες. Αν θες κάποια απτή εφαρμογή σκέψου τους αγωγούς για εναέριες γραμμές. Εξωτερικά αποτελούνται από συρματίδια αλουμινίου για καλή αγωγιμότητα σε λογικό κόστος πρώτης ύλης. Η ψύχα είναι από χάλυβα για αντοχή στον εφελκυσμό. Μπορεί ο χάλυβας να έχει χαμηλή αγωγιμότητα αλλά δεν πειράζει αφού λόγω του επιδερμικού φαινομένου το ρεύμα περνάει βασικά από το αλουμίνιο.

elias54
09-03-14, 23:14
Γνωρίζω πως οι αγωγοί της ΔΕΗ είναι καθαρά αλουμινίου (χωρίς χάλυβα) και αν στην υπερυψηλή (220KV) συμβαίνει, εκεί το αμπεράζ είναι ελάχιστο και ο χάλυβας απαραίτητος λόγω της μεγάλης απόστασης από πυλώνα σε πυλώνα
Ηλίας

Dragonborn
09-03-14, 23:30
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49881&stc=1

Δες καλύτερα το παραπάνω γράφημα και θα διαπιστώσεις ότι το επιδερμικό φαινόμενο είναι σαφώς υπαρκτό (αλλά όχι ιδιαίτερα σημαντικό) και στις βιομηχανικές συχνότητες. Για μεγαλύτερη ανάλυση κατέβασε την εικόνα από εδώ: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skin_depth_by_Zureks.png
(http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skin_depth_by_Zureks.png)
Επίσης η υπερυψηλή τάση σε εμάς (ΑΔΜΗΕ) δεν είναι 220 kV. Έχουμε 150 kV (υψηλή τάση) και 400 kV (υπερυψηλή τάση).

lepouras
09-03-14, 23:44
Βιάβασα μέχρι την σελίδα 4 και έφριξα.



Το ρεύμα το ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ και είναι 5Α στο καρέ (δηλ 1,5 Χ 5 = 10Α). Σε συνεχή λειτουργία στα όρια πολαπλασιάζουμε με 4 και σε ολιγόχρονη λειτουργία με 6

Ηλίας Παπαδόπουλος
Ηλεκτρολόγος / Ηλεκτρονικός
System intergrator

1)χωρίς να θέλω να γίνω κακός θα πρέπει να σου πω ότι 1.5Χ5=7.5
2)το σκεπτικό του 5Α ανά καρέ τότε το 10άρι είναι για 50Α (και έβαζα 16αρί? να γιατί δεν έγινα πλούσιος)
και το 150άρι για 750Α(την βάλαμε φωτιά την βιομηχανία)
3) ευτυχώς που οι τελευταίοι κανονισμοί διευκρινίζουν σε ποιες συνθήκες βάζουμε την κατάλληλη διατομή και γλυτώσαμε να δικαιολογούμαστε γιατί στο έδαφος για 12Α μπορώ να βάλω 1.5άρι ενώ για το ίδιο ρεύμα σε ένα χώρο που έχει 50 βαθμούς θα βάλω ίσως και 4άρι. φυσικά αν μου το επιτρέπει και το μήκος του αγωγού.
4) ο λόγος που οι κατασκευαστές ηλεκτρικών συσκευών δουλεύουν μία διατομή κάτω δεν είναι διότι βάζουν εύκαμπτα και ψύχονται καλύτερα(ναι τα βάζουν για την μηχανική αντοχή) αλλά διότι το μήκος του καλωδίου που βάζουν είναι πάρα πολύ μικρό.(1.5-2 μέτρα το πολύ).
5) και τελευταίο.
Ηλία το να βάζεις τίτλους στο τέλος νομίζοντας ότι επικυρώνει τα λεγόμενά σου μάλλον σε μπελάδες μπορεί να σε βάλουν.
μπορεί να κινδυνεύεις να τους ακυρώσεις.
αλήθεια ηλεκτρολόγος ηλεκτρονικός μπορεί να είσαι από νυχτερινό μέχρι πολυτεχνείο. βάλε και από πού(στην προκειμένη μπορεί να σε σώσει ή να σε θάψει):lool:

υ.γ στην υψηλή και υπερύψηλη ΔΕΝ είναι ελάχιστα τα Αμπέρ αλλά πάρα πολλά.

spiroscfu
10-03-14, 01:28
1)
υ.γ στην υψηλή και υπερύψηλη ΔΕΝ είναι ελάχιστα τα Αμπέρ αλλά πάρα πολλά.
οχι ρε συ γιάννη ελάχιστα είναι σε σχέση με την ισχύ πού κουβαλάνε (p=u*i)

νομίζω πως φυσικά υπάρχει επιδερμικό φαινόμενο και στα 50Hz, ελάχιστο μεν αλλά όχι ανυπολόγιστο

πχ. ο χαλκός από τον πίνακα στο #78 έχει βάθος στα 50hz περίπου 9mm, άρα αν έχω καταλάβει σωστά αν εμείς θέλουμε ΡΕΥΜΑΤΑ και βάλουμε καλώδιο με μεγαλύτερη διάμετρο πχ 15mm
τότε τα υπόλοιπα 15-9=6mm της διαμέτρου (στην τύχη είναι οι διάμετροι δεν γνωρίζω αν υπάρχουν αυτά τα μεγέθη) θα λειτουργούν σαν αντίσταση με αποτέλεσμα θέρμανση του καλωδίου λόγο του επιδερμικού φαινόμενου.

Dragonborn
10-03-14, 08:26
Ως προς τα ρεύματα των εναέριων αγωγών μεταφοράς/διανομής, αυτά δεν είναι ούτε πολλά-πολλά ούτε ελάχιστα. Είναι της τάξης των εκατοντάδων A, τόσο στη μέση τάση (20 kV) όσο και στην υψηλή. Π.χ. 100 MVA στα 150 kV με ΣΙ=0.85 είναι 385 A. Αντίστοιχα 10 MVA στα 20 kV είναι 290 A.

Σχετικά με αυτό που γράφει ο Σπύρος, το επιδερμικό φαινόμενο δεν σημαίνει ότι τα εσωτερικά στρώματα του αγωγού γίνονται αντίσταση. Σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιείται όλη η διατομή ομοιόμορφα, το ρεύμα είναι μεγαλύτερο στα εξωτερικά στρώματα και πολύ μικρό στο εσωτερικό, οπότε είναι σαν να έχουμε καλώδιο μικρότερης διατομής.

spiroscfu
10-03-14, 21:03
Σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιείται όλη η διατομή ομοιόμορφα, το ρεύμα είναι μεγαλύτερο στα εξωτερικά στρώματα και πολύ μικρό στο εσωτερικό, οπότε είναι σαν να έχουμε καλώδιο μικρότερης διατομής.

το ίδιο πράγμα δεν είναι στο περίπου (μικρότερο ρεύμα = μεγαλύτερη αντίσταση = θερμότητα)

πρέπει να έκανα λάθος στο #80 το δ στον πίνακα είναι κάτι σαν ακτίνα

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/61/Skin_depth.svg/325px-Skin_depth.svg.png
δηλ στα 50hz έχουμε ενεργή διάμετρο δ*2 άρα 18mm και όχι 9mm που είπα, άρα διατομής r²*π =>9²*3,14=250mm² (πολύ πράμα :biggrin:)


να κάνω και δυο ερωτήσεις #-o
1. αν αντί για στρογγυλούς αγωγούς χρησιμοποιούσαμε επίπεδους δεν θα ελαττώναμε στο ελάχιστο το παραπάνω φαινόμενο ?
2. στα πολύκλωνα το επιδερμικό δεν υπάρχει (είναι αμελητέο) αν έχουμε πολλούς μικρούς αγωγούς ? δεν πειράζει που θα είναι βραχυκυκλωμένοι ?

Ninetie
10-03-14, 21:27
Υπάρχει, εφόσον οι αγωγοί εφάπτονται και δεν είναι απομωνομένοι ο ένας από τον άλλον. Αν δεν υπήρχε στις πολύ μεγάλες συχνότητες θα έβαζαν απλά πολύκλωνα καλώδια αντί για... σωλήνες.

Dragonborn
10-03-14, 21:53
1. αν αντί για στρογγυλούς αγωγούς χρησιμοποιούσαμε επίπεδους δεν θα ελαττώναμε στο ελάχιστο το παραπάνω φαινόμενο ?Ναι, και μάλιστα οι επίπεδοι αγωγοί έχουν και άλλα πλεονεκτήματα όπως μειωμένη αυτεπαγωγή. Χρησιμοποιούνται σε περιπτώσεις που έχουμε μεγάλα φορτία με χαμηλή ωμική αντίσταση (π.χ. χυτήρια), οπότε η επαγωγική αντίδραση του καλωδίου μειώνει τον συντελεστή ισχύος, καθώς και σε ορισμένες εφαρμογές από 400 Hz και άνω. Σε άλλες περιπτώσεις όμως είναι άβολα, οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν σωλήνες, αφού το μέταλλο στο εσωτερικό δεν συνεισφέρει στην αγωγιμότητα. Αυτό γίνεται όμως σε υψηλότερες συχνότητες, με σημαντική οικονομία στο υλικό.


2. στα πολύκλωνα το επιδερμικό δεν υπάρχει (είναι αμελητέο) αν έχουμε πολλούς μικρούς αγωγούς ? δεν πειράζει που θα είναι βραχυκυκλωμένοι ?Υπάρχει μια μικρή ωφέλεια με το πολύκλωνο. Όμως υπάρχει ένας ειδικός τύπος πολύκλωνου καλωδίου, το Litz (http://en.wikipedia.org/wiki/Litz_wire) (ή HF-Litze στα γερμανικά), το οποίο αποτελείται από μεγάλο πλήθος μονωμένων αγωγών σε ειδική πλέξη, ειδικά για να περιορίσει τις επιπτώσεις του επιδερμικού φαινομένου. Χρησιμοποιείται στα LF και MF (30-3000 kHz).

spiroscfu
10-03-14, 21:54
σίγουρα στους σωλήνες θα είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά μην και στα πολύκλωνα απλά μειώνει το φαινόμενο (ακόμη και ας είναι βραχυκυκλωμένα)

edit:
με πρόλαβε ο κώστας και όπως πάντα κατατοπιστικότατος

pt3
10-03-14, 23:13
Δεν είμαι ειδικός αλλα νομίζω τα εξης :

1. Ο κανονισμός δεν επιβάλει την χρηση μονόκλωνου ή πολυκλωνου αν δεν κάνω λάθος. Αν αυτό είναι σωστό και η χρηση του ενός ή του άλλου είναι στην ευχέρεια του τεχνίτη τότε μάλλον και δεν θα υπάρχει "επιστημονική" εξηγηση και βέβαια δεν θα υπάρχει σοβαρός λόγος που να αποκλείει κάποιο τύπο.

2. Το γιατι οι τεχνιτες επιλέγουν μονόκλωνο μάλλον έχει να κάνει με την ευκολία στην εγκατάσταση. Πράγματι με μονόκλωνο είναι πιο εύκολες οι συνδέσεις και επίσης σε πολλά σημεία μπορεί να χρησιμοποιηθέι χωρίς ατσαλίνα, προωθωντας το ιδιο κατευθείαν στη σωλήνα (σαν ατσαλινα).