PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώς και ηρθά και αμέσως στο ψητό



theodoros1980
27-11-08, 01:06
Επιτελους ενα ελληνικο φορουμ για ηλεκτρονικα! Εψαχνα ενα τετοιο αρκετο καιρο και ελπιζω να με βοηθησετε.
Με ηλεκτρονικα δεν ασχολουμαι (εκτος απο μια δυο πλακετες που εκανα απο ετοιμα κιτ) αλλα με καθοδηγηση μπορω να μπω λιγο στα βαθια.
Μου χρειαζεται ενα bluetooth tag,δηλαδη μια συσκευη bluetooth που να ειναι stand by,δεν θέλω ουτε να συνδεεται,ουτε να στελνει αρχεια η ήχο,απλα να μπορει να βρεθει απο μια αλλη συσκευη,discoverable στα εγγλεζικα!
Αφου εψαξα στο ιντερνετ βρήκα αρκετα Modules και σε καλη τιμη.
Λεω να χρησιμοποιήσω αυτο
http://www.droids.it/data_sheets/990.016%20datasheet.pdf
Εδω ερχονται τα φωτα σας. Αν στο παραπάνω module του δωσω τροφοδοσια στο pin 1 θα δουλεψει right-out-of-the-box?
Το θετω το θεμα πολυ απλα,γιατι απλα ειμαι αρχαριος(αλλωστε η κατηγορια λεγεται "Ερωτησεις αρχαρίων").
Το παραπάνω ειναι εφικτο η θέλει και μικροεπεξεργαστες,πυκνωτες και αλλα συναφη?
Επισης αν πουμε οτι με μονο την τροφοδοσια δουλεψει, πως μπορω να βρω 3.3v στα 100mA? Επισης λογω του οτι θα ειναι "φορετο",σαν καρτουλα,θα ηθελα μια σχετικα μικρη(σε μεγεθος) πηγη ρευματος. Λεω να δοκιμάσω μπαταρία κινητου (νοκια)αλλα αυτες που εχω ειναι 3.7V στα 860mAh(αληθεια mA και mAh ειναι το ιδιο?). Μπορω τις παραπάνω να τις "κατεβάσω" στα επιπεδα που θέλει?

Ελπιζω να με βοηθήσετε,οσο μπορειτε.Ενταξει τα απλοποιω τα πραγματα αρκετα,αλλα δεν ξερω πολλα.
Ευχαριστω!

GR_KYROS
27-11-08, 18:05
Αν κατάλαβα καλά θες ένα πομπό bluetooth που απλά να εκπέμπει.
Για να τον εντοπίζεις με κάποια άλλη συσκευή (δεν ήσουν και τόσο σαφείς)
Αναρτιέμαι γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα bluetooth εμπορίου η ένα wifi USB
Το Modul που βρήκες και όλα τα σχετικά εκτός ότι δεν είναι για τόσο απλή δουλειά, απαιτεί και κάποια περιφερειακά, και κάποιες περισσότερες γνώσεις.
Η τροφοδοσία είναι το λιγότερο.

Με τα στοιχεία που έδωσες αυτά μόνο μπορώ να πω.

theodoros1980
27-11-08, 20:18
Ευχαριστω για την απαντηση.Στην ουσια βομβητη bluetooth θελω και σε ολοκληρο το ιντερνετ υπαρχει μονο ενα μοντελο και αυτο το αγοραζεις απο 5 κομματια και ανω,αρα βαλε 500€!!! Δεν ξερω αν εγινε σαφες οτι θελω να ειναι mobile,δεν θελω να το εχω στον υπολογιστη μου.
Δεν πειραζει,θα ξανακοιταξω και στην τελικη θα το παραγγειλω και θα δω τι θα βγαλω.
ευχαριστω και παλι!