PDA

Επιστροφή στο Forum : RFI και ADSL2+



filtergr
27-11-08, 17:16
Χαίρετε.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο προϊόν (κατά προτίμηση από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη) το οποίο να λειτουργεί ως φίλτρο ραδιοσυχνοτήτων (rf τσοκ) και να μπορεί να απαλλάξει μια γραμμή ADSL από RF παρεμβολές ραδιοσταθμών στα AM, χωρίς να επηρεάζει το ADSL σήμα όμως.

Ο λόγος που ζητάω κάτι τέτοιο είναι γιατί, εξαιτίας της περιοχής που μένω, έχω πρόβλημα στο ADSL σε 3 σημεία στο φάσμα ως τα 2,2MHz. Τα δύο είναι από γνωστούς AM ραδιοφωνικούς σταθμούς και το τρίτο είναι καινούριο από κάποιον ραδιοερασιτέχνη που ξεκίνησε να εκπέμπει περιοδικά.

Βρήκα κάποια προϊόντα στο εξωτερικό. Δεν ξέρω αν θα κάναν δουλειά, αλλά κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου.

http://www.excelsus-tech.com/index.cfm?fuseaction=Products.ProductDetail&id=1749757
http://www.ky-filters.com/rfchoke.htm

Γνωρίζετε αν πωλείται κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ. Αν έχετε κάποια διαφορετική ιδέα για το πώς θα μπορούσα να εξαλείψω αυτές τις παρεμβολές, ευχαρίστως να την ακούσω.

Τρελός Επιστήμονας
27-11-08, 20:42
Φίλε καλώς ήλθες στο forum. Μια λύση είναι να κατασκευάσεις ένα common mode rf choke δηλαδή να τυλίξεις το καλώδιο της γραμμής σου γύρω από μια ράβδο φερρίτη ή, ακόμη καλύτερα, να το περάσεις αρκετές φορές (5-10) μέσα από ένα δακτυλιοειδή (toroidal) φερρίτη από αυτούς που πουλάνε τα καταστήματα ηλεκτρονικών για φίλτρα (στην Αθήνα έχει ο Φανός, για αλλού πρέπει να ρωτήσεις). Αυτό θα σου εξασθενήσει το επαγόμενο σήμα χωρίς να αλλοιώσει τα χαρακτηριστικά της γραμμής. Εγώ το έχω εφαρμόσει στο τηλέφωνό μου.

GR_KYROS
27-11-08, 21:31
οι φερρίτες ίσως αποδώσουν
για μεγάλη παρεμβολή
να δοκίμαζες ίσως και ένα πακετάρισμα με αλουμινόχαρτο το router

filtergr
28-11-08, 01:08
Παιδιά να είστε καλά και καλώς σας βρήκα.

Θα τη δοκιμάσω τη λύση με το toroidal, αν και έχω κάνει ήδη μια μικρή προσπάθεια μ'έναν τόρο μικρής διαμέτρου που έπεσε στα χέρια μου (υπήρχε μαζί μ'ένα τροφοδοτικό) και δεν είχε αποτέλεσμα. Ίσως να μην ήταν το κατάλληλο υλικό (αν και φερίτης ήταν 99%) ή ίσως δεν ήταν αρκετά μεγάλος για να δουλέψει σωστά.

Άλλωστε και το φιλτράκι από το ένα link που βρήκα παραπάνω, αυτό είναι στην ουσία. Απλά έλεγα μήπως υπήρχε κάτι έτοιμο.

Ελπίζω να βρω την πρώτη ύλη σχετικά εύκολα τουλάχιστον ( αν ξέρει κάποιος για Θεσσαλονίκη; ).

Όσο για το αλουμινόχαρτο, εύχομαι να μη χρειαστεί να κάνω το ρούτερ "μπουγιουρντί" και οι παρεμβολές να περνάνε μόνο από τα καλώδια του τηλεφώνου.

Και πάλι ευχαριστώ.

ΥΓ. Ο ραδιοερασιτέχνης εκπέμπει σε συχνότητα πάνω από τα 1611kHz. Τον βρήκα από το ADSL φάσμα μέσω DMT tool και το επιβεβαίωσα ότι κάνει ζημιά, όταν έπεσε στα χέρια μου ραδιοφωνάκι που έφτανε ως εκεί. Υπάρχει περίπτωση να είναι νόμιμος; Πώς θ'αντιμετωπίζατε κάτι τέτοιο;

electronic
28-11-08, 01:36
Πες μας συχνότητα εκπομπής για να σου πούμε κατα πόσο είναι νόμιμος?????

electronic
28-11-08, 01:36
και αν θες πες και περιοχή????

RFΧpert
28-11-08, 03:40
Και πάλι ευχαριστώ.

ΥΓ. Ο ραδιοερασιτέχνης εκπέμπει σε συχνότητα πάνω από τα 1ΧΧΧkHz. Τον βρήκα από το ADSL φάσμα μέσω DMT tool και το επιβεβαίωσα ότι κάνει ζημιά, όταν έπεσε στα χέρια μου ραδιοφωνάκι που έφτανε ως εκεί. Υπάρχει περίπτωση να είναι νόμιμος; Πώς θ'αντιμετωπίζατε κάτι τέτοιο;

Οχι δεν ειναι νομιμος, αλλα αυτο δεν ειναι λογος να μην επιχειρησεις τουλαχιστον να τον ενημερωσεις οτι δημιουργει ( ? ) προβλημα... και ισως να ξερει να σου δωσει μια λυση... Καμμια φορα η συνεννοηση λυνει προβληματα πολυ καλυτερα και πιο αμεσα, απο πολλες αλλες μεθοδους. :wiink:

Βεβαια να παρατηρησω κατι?
Μιλας οτι δεχεσαι "παρεμβολες" απο 3 !!! ραδιοφωνικους των ΑΜ ?
Αν και δεν ειναι αδυνατον, θεωρω σχετικα απιθανο να σε "παρεμβαλλουν" επι της ουσιας ταυτοχρονα 3 διαφορετικοι σταθμοι... εκτος βεβαια αν εχεις την ατυχια να εχεις παει να μεινεις στο κεντρο ενος "τριγωνου των Βερμουδων" ... :biggrin: απο πλευρας ΑΜ σταθμων. Δηλαδη να ειναι και οι 3 στην γειτονια σου !!!
Πολυ φοβαμαι οτι παρεμβαλλεται το ιδιο το ρουτερ και οχι απο την καλωδιακη συνδεση... αλλα απο κατι στο ιδιο το κυκλωμα του...
Οι φερριτες θα βοηθησουν λιγο πολυ, αλλα ΜΟΝΟ αν οτι "ερχεται" περναει απο την καλωδιωση... αλλοιως δεν θα κανουν τιποτα, αν φταιει το ρουτερ. Τι μαρκα ειναι αυτο?

filtergr
28-11-08, 12:17
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τη συμμετοχή.

Πάμε τώρα ένα ένα.

Η περιοχή είναι δυτικά και η συχνότητα που εκπέμπει είναι μεταξύ των 1650kHz και 1690kHz. Ακριβώς δεν ξέρω, γιατί το ψηφιακό που έχω δεν φτάνει ως εκεί και το gap που φαίνεται στο γράφημα ADSL συχνοτήτων στο DMT Tool έχει μεγάλο εύρος (15 τόνων, δηλαδή 60kHz).

Τώρα, ακόμη δεν έχω αποφασίσει πώς θα το αντιμετωπίσω (γι'αυτό και ψάχνομαι για φιλτράκια κτλ.) και συμφωνώ κι εγώ μαζί σας ότι το καλύτερο πράγμα είναι η συνεννόηση. Δυστυχώς όμως τις τελευταίες μέρες που κάθομαι και τον ακούω, δεν έχει δώσει κάποιο κινητό κάτι ώστε να μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί του. Το μόνο που κάνει είναι δοκιμές και απευθύνεται σε κάποιο "συνάδελφό" του ρωτώντας τον πώς τον ακούει. Μέχρι και μια μικρή βόλτα έκανα στη γειτονιά, μήπως και δω κάποιον να παιδεύεται με καμιά κεραία σε καμιά ταράτσα, αλλά τίποτα.

Οι παρεμβολές τώρα και τα προβλήματα.

Οι 2 σταθμοί όπως είπα και πριν είναι κανονικοί. Είναι το Τρίτο Θεσσαλονίκης στα 1044kHz και το Δεύτερο στα 1179kHz. Δεν προκαλούν ιδιαίτερα προβλήματα αφενός γιατί το κενό που δημιουργείται στις ADSL συχνότητες είναι εύρους μόνο 4kHz και αφετέρου γιατί εκπέμπουν συνεχώς.

Ο 3ος είναι ο καινούριος και οι διαφορές με τους άλλους 2 είναι οι εξής:
1) Μεγαλύτερο gap. Άλλο κενό 4kHz, άλλο κενό 60, αλλά λες άντε μικρό το κακό, ας χάσω και μερικά kbps παραπάνω.
2) Δεν εκπέμπει συνεχώς, με αποτέλεσμα αν το ρούτερ έχει βάλει bits σ'αυτούς τους τόνους, με το που παίξει ένα τραγούδι ή πει μια κουβέντα στο μικρόφωνο, τρως μια ξεγυρισμένη αποσύνδεση. Επιβεβαιωμένο 100% και αρκετά εκνευριστικό.
3) Δε γνωρίζω τι άλλα προβλήματα μπορεί να δημιουργούνται από τους διάφορους πειραματισμούς που τον έχω ακούσει να λέει ότι δοκιμάζει. Αν και δεν βλέπω στο φάσμα συχνοτήτων να του φεύγουν π.χ. αρμονικές, τελευταία η γραμμή μου παρουσιάζει συν τοις άλλοις εξαιρετική αστάθεια και δεν γίνεται να μην περάσει από το μυαλό μου ότι μπορεί να οφείλεται σ'αυτό. Βέβαια το συγκεκριμένο προς το παρόν είναι απλά υπόθεση, γι'αυτό και έχω δηλώσει βλάβη και περιμένω τεχνικό για περαιτέρω ελέγχους.

Τέλος για το ρούτερ, έχω δοκιμάσει και με περισσότερες συσκευές και τ'αποτελέσματα είναι τα ίδια (αυτό που έχω πάνω τώρα είναι ένα speedtouch). Θα συμφωνήσω βέβαια ότι μπορεί να φταίει και να μεγεθύνει το πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση γενικά, που δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη προστασίας, αλλά δυστυχώς στην παρούσα φάση δεν γίνεται να κάνω κάτι παραπάνω γι'αυτό.

RFΧpert
28-11-08, 16:01
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τη συμμετοχή.

Πάμε τώρα ένα ένα.

Η περιοχή είναι δυτικά και η συχνότητα που εκπέμπει είναι μεταξύ των 1650kHz και 1690kHz. Ακριβώς δεν ξέρω, γιατί το ψηφιακό που έχω δεν φτάνει ως εκεί και το gap που φαίνεται στο γράφημα ADSL συχνοτήτων στο DMT Tool έχει μεγάλο εύρος (15 τόνων, δηλαδή 60kHz).

Το θεμα με το ευρος δεν εχει να κανει με τιποτα περισσοτερο απο το οτι μαλλον αυτος ειναι πολυ πιο κοντα σου... απο οτι οι αλλοι δυο...


Τώρα, ακόμη δεν έχω αποφασίσει πώς θα το αντιμετωπίσω (γι'αυτό και ψάχνομαι για φιλτράκια κτλ.) και συμφωνώ κι εγώ μαζί σας ότι το καλύτερο πράγμα είναι η συνεννόηση. Δυστυχώς όμως τις τελευταίες μέρες που κάθομαι και τον ακούω, δεν έχει δώσει κάποιο κινητό κάτι ώστε να μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί του. Το μόνο που κάνει είναι δοκιμές και απευθύνεται σε κάποιο "συνάδελφό" του ρωτώντας τον πώς τον ακούει. Μέχρι και μια μικρή βόλτα έκανα στη γειτονιά, μήπως και δω κάποιον να παιδεύεται με καμιά κεραία σε καμιά ταράτσα, αλλά τίποτα.
Ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει τροπος να επικοινωνησετε...


Οι παρεμβολές τώρα και τα προβλήματα.

Οι 2 σταθμοί όπως είπα και πριν είναι κανονικοί. Είναι το Τρίτο Θεσσαλονίκης στα 1044kHz και το Δεύτερο στα 1179kHz. Δεν προκαλούν ιδιαίτερα προβλήματα αφενός γιατί το κενό που δημιουργείται στις ADSL συχνότητες είναι εύρους μόνο 4kHz και αφετέρου γιατί εκπέμπουν συνεχώς.

Μαλιστα... Δηλαδη εν ολιγοις εχεις προβλημα και απο τους κρατικους... Που εισαι πανω, πανω στα Καστρα και τρως τετοιο σημα??? ωστε να σε παρεμβαλλουν (εστω οπως πιστευεις λιγοτερο) οι 2 κρατικοι της Θεσ/νικης?


Ο 3ος είναι ο καινούριος και οι διαφορές με τους άλλους 2 είναι οι εξής:
1) Μεγαλύτερο gap. Άλλο κενό 4kHz, άλλο κενό 60, αλλά λες άντε μικρό το κακό, ας χάσω και μερικά kbps παραπάνω.
2) Δεν εκπέμπει συνεχώς, με αποτέλεσμα αν το ρούτερ έχει βάλει bits σ'αυτούς τους τόνους, με το που παίξει ένα τραγούδι ή πει μια κουβέντα στο μικρόφωνο, τρως μια ξεγυρισμένη αποσύνδεση. Επιβεβαιωμένο 100% και αρκετά εκνευριστικό.
3) Δε γνωρίζω τι άλλα προβλήματα μπορεί να δημιουργούνται από τους διάφορους πειραματισμούς που τον έχω ακούσει να λέει ότι δοκιμάζει. Αν και δεν βλέπω στο φάσμα συχνοτήτων να του φεύγουν π.χ. αρμονικές, τελευταία η γραμμή μου παρουσιάζει συν τοις άλλοις εξαιρετική αστάθεια και δεν γίνεται να μην περάσει από το μυαλό μου ότι μπορεί να οφείλεται σ'αυτό. Βέβαια το συγκεκριμένο προς το παρόν είναι απλά υπόθεση, γι'αυτό και έχω δηλώσει βλάβη και περιμένω τεχνικό για περαιτέρω ελέγχους..

1) Ειναι πολυ πιο κοντα σου απο τους πομπους των κρατικων και ετσι το σημα του ως αρκετα ισχυροτερο, "μοιαζει" να εχει μεγαλυτερο ευρος...
2)Πολυ φοβαμαι οτι εχεις προβλημα στην εγκατασταση εκει, και απλα "μπαζει" οτι υπαρχει σχετικα ισχυρο στα μεσαια και στο ριχνει στο ρουτερ...
3) Δεν ειναι απαραιτητο οτι παρεμβαλλει τιποτα αλλο... Μαλιστα ισως θα ηταν καλο να δεις αν παρεμβαλλει και κανεναν αλλο γειτονα σου - φιλο σου εκει διπλα... Γιατι φανταζομαι οτι αν φταιει για την παρεμβολη καθ'αυτου δεν θα εισαι ο μονος που θα την "τρωει"...
Αυτο με την ασταθεια γραμμης... υπαρχει ακομα και οταν ο ανωτερω ειναι κλειστος δηλαδη? Αν ειναι ετσι, φοβαμαι οτι το αναποδο συμβαινει... η ασταθεια μαλλον δειχνει προβλημα στην γραμμη που το προβλημα αυτο μπορει να "βουταει" και οτι ραδιοφωνικο η αλλο εκπεμπομενο σημα βρει, και να σου χαλαει την ποιοτητα της ADSL...


Τέλος για το ρούτερ, έχω δοκιμάσει και με περισσότερες συσκευές και τ'αποτελέσματα είναι τα ίδια (αυτό που έχω πάνω τώρα είναι ένα speedtouch). Θα συμφωνήσω βέβαια ότι μπορεί να φταίει και να μεγεθύνει το πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση γενικά, που δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη προστασίας, αλλά δυστυχώς στην παρούσα φάση δεν γίνεται να κάνω κάτι παραπάνω γι'αυτό.

Παντως ριξε κανεναν φερριτη ουτως η αλλως... γιατι και αυτος να μην ειναι ανοιχτος, του κρατικους τους εχεις 24/365 πανω στην γραμμη σου, απ'οτι καταλαβα! :wiink:

filtergr
28-11-08, 16:58
Το θεμα με το ευρος δεν εχει να κανει με τιποτα περισσοτερο απο το οτι μαλλον αυτος ειναι πολυ πιο κοντα σου... απο οτι οι αλλοι δυο...

Συμφωνώ. Γι'αυτό και έψαχνα στις ταράτσες της γειτονιάς.


Ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει τροπος να επικοινωνησετε...

Μακάρι, αν και μου αρκεί απλά να ενημερωθεί ο ίδιος και πιστεύω θα το κοιτάξει. Μερακλή τον άκουσα. :001_smile:


1) Ειναι πολυ πιο κοντα σου απο τους πομπους των κρατικων και ετσι το σημα του ως αρκετα ισχυροτερο, "μοιαζει" να εχει μεγαλυτερο ευρος...
2)Πολυ φοβαμαι οτι εχεις προβλημα στην εγκατασταση εκει, και απλα "μπαζει" οτι υπαρχει σχετικα ισχυρο στα μεσαια και στο ριχνει στο ρουτερ...
3) Δεν ειναι απαραιτητο οτι παρεμβαλλει τιποτα αλλο... Μαλιστα ισως θα ηταν καλο να δεις αν παρεμβαλλει και κανεναν αλλο γειτονα σου - φιλο σου εκει διπλα... Γιατι φανταζομαι οτι αν φταιει για την παρεμβολη καθ'αυτου δεν θα εισαι ο μονος που θα την "τρωει"...

1) Όπως έγραψα και παραπάνω, συμφωνώ. Δεν αναφερόμουν στο εύρος του σήματος που εκπέμπει, αλλά στο εύρος του κενού που δημιουργεί στις ADSL συχνότητες στο ρούτερ.
2) Πρόβλημα πέρα του ότι τα καλώδια είναι απλά και όχι UTP (γι'αυτό ανέφερα πριν για προστασία), λογικά δεν υπάρχει. Άλλωστε τόσο καιρό δούλευε σχετικά εντάξει. Παρόλα αυτά έχω καλέσει και τεχνικό όπως είπα, να το δούμε πιο προσεχτικά. Όσο για τους ισχυρούς σταθμούς, λογικό είναι να περνάνε στο ρούτερ. Το θέμα είναι αν και τι προβλήματα δημιουργούν.
3) Πάρα πολύ πιθανό να έχουν και άλλοι πρόβλημα στη γειτονιά. Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει ADSL ώστε να το επιβεβαιώσω. Επίσης, επειδή η απόσταση είναι οριακή για ADSL2+, λογικά αρκετοί από αυτούς που έχουν ADSL θα παίζουν σε απλό και άρα δεν τους επηρεάζει, μιας και εκεί το σήμα πάει μέχρι τα 1,1MHz.


Αυτο με την ασταθεια γραμμης... υπαρχει ακομα και οταν ο ανωτερω ειναι κλειστος δηλαδη?

Αυτό με την γενικότερη αστάθεια της γραμμής υπάρχει απογευματινές και βραδινές ώρες, οι οποίες είναι και οι ώρες που κάνει τις δοκιμές του συνήθως (ανοίγει - κλείνει, κτλ.) και δεν υπήρχε παλιότερα.

Βέβαια δεν είμαι και συνεχώς πάνω από το ρούτερ να το ελέγχω όλη την ώρα, για να δω αν όντως εκπέμπει ή όχι σε κάθε αποσυγχρονισμό. Και επειδή αυτές οι ώρες είναι και δύσκολες για το ADSL ούτως ή άλλως, γι'αυτό είπα ότι το συγκεκριμένο είναι απλά μια υποψία προς το παρόν. Ίσως να είναι και απλή σύμπτωση. Θα το δούμε και με τον τεχνικό όταν έρθει με το καλό.

Πάντως τ'ότι ρίχνει τη γραμμή με το που μιλάει, έτσι και το ρούτερ έχει κλειδώσει όταν δεν εκπέμπει (και άρα έχει βάλει bits στις συγκεκριμένες συχνότητες), είναι επιβεβαιωμένο 100%.


Παντως ριξε κανεναν φερριτη ουτως η αλλως... γιατι και αυτος να μην ειναι ανοιχτος, του κρατικους τους εχεις 24/365 πανω στην γραμμη σου, απ'οτι καταλαβα! :wiink:

Αυτό θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία. Άλλωστε αυτό σκέφτηκα πρώτα κι αυτός είναι και ο κυρίαρχος λόγος αυτού του thread. Απλά να βρω που πουλάνε. Ο Γεωργιάδης να έχει άραγε; Τη λύση του έτοιμου να την ξεχάσω καλύτερα, έτσι;

antonis_p
04-04-20, 21:11
https://www.tridimas.gr/pdf/adslf-002.pdf

antonis_p
04-04-20, 21:31
http://qso365.co.uk/wp-content/uploads/2012/02/ADSL-filter.pdf

jimk
04-04-20, 23:10
Να πω και εγω την γνωμη αν και μπορει να ειναι λαθος..Μηπως η παρεμβολη που κανει να μην γινεται απευθειας στο ρουτερ η στην γραμμη σου μεσα στο σπιτι αλλα να γινεται στο κοντινοτερο καφαο,ισως εκει με τις ενωσεις να δημιουργειται κατι σαν επαγωγη και να ξεσυχρονιζει τα ρουτερ,ισως γι αυτο και να μην ειδες καμια κεραια εκει κοντα σου...

mikemtb
05-04-20, 00:30
να μην ειδες....
R.I.P.



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kernel Panic
05-04-20, 09:23
Ε ρε πως κυλάει ο χρόνος, σαν χτες σας φαίνεται το 2008!

jimk
05-04-20, 11:32
Ε ρε πως κυλάει ο χρόνος, σαν χτες σας φαίνεται το 2008!

Απιστευτο!Αν δεν το εγραφες δεν Θα το εβλεπα.Αλλα ποτε δεν ξερεις ακομα μπορει να παιδευεται... :lool::lool::lool:

antonis_p
05-04-20, 12:22
Υπάρχει ακόμα RFI και παιδεύει τον κόσμο.

gxry
05-04-20, 13:59
Όχι μόνο απλώς υπάρχει (RFI) ακόμη αλλά η παρουσία της θα είναι εντονότερη.
Αφήνω προς το παρόν στην άκρη όλα τα switching τροφοδοτικά χαμηλού κόστους, κινεζοκατασκευές, φορτιστές κτλ.

Όσον αφορά το ADSL, πρέπει να γνωρίζετε ότι η διαμόρφωση που χρησιμοποιείται στα adsl modem χρησιμοποιεί κανάλια των 4,3125kHz για να μεταφέρει μέχρι 15bit πληροφορίας.
Πόσα τέτοια κανάλια χρησιμοποιεί ταυτόχρονα; Αρχικά, 256 και στο ADSL2+ 512 που σημαίνει 512 x 4,3125kHz = 2208kHz δηλαδή 2,2MHz
Στο VDSL2 φτάνει τα 4096 κανάλια ή 17,664MHz
Συνεπώς το ότι αλληλεπιδρούν xDSL και τηλεπικοινωνιακός ραδιοεξοπλισμός είναι φυσικό αφού λειτουργούν σε κοινές περιοχές συχνοτήτων (ADSL, μερικές εκατοντάδες Hz μέχρι 2,2MHz - ραδιοφωνία AM (MW) 500kHz έως 1,6MHz). Στο δε VDSL2 φτάνουμε σε συχνότητες βραχέων, σχεδόν στα 17m καλύπτοντας το μεγαλύτερο και σημαντικότερο κομμάτι των ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων.
Επίσης εφόσον λειτουργούν στις ίδιες περιοχές συχνοτήτων η λύση δε μπορεί να είναι οποιοδήποτε φίλτρο εκ των υστέρων. Να διαχωρίσει και να φιλτράρει τί από τί;
Οι τηλεφωνικές γραμμές, σαν τεράστιες κεραίες, μαζεύουν RFI από παντού.
Η λύση μπορεί να εστιάσει στην ατρωσία από RFI. Καλές εγκαταστάσεις, θωρακίσεις, γειώσεις.
Και στον καλό σχεδιασμό και κατάπνιξη, με φιλτράρισμα, παρασιτικών εκπομπών στην πηγή δημιουργία τους αλλά αυτό επιβαρύνει το κόστος κατασκευής προϊόντος και όλοι θέλουν φθηνά προϊόντα.

antonis_p
05-04-20, 17:03
Η λύση μπορεί να εστιάσει στην ατρωσία από RFI. Καλές εγκαταστάσεις, θωρακίσεις, γειώσεις.

Το router δεν γειώνεται και τα utp νομίζω πως δεν γειώνονται επίσης. Μπορώ να αντικαταστήσω το vdsl router της vodafone με ένα καλύτερο;

ΥΓ. Είναι φυσιολογικό που χρειάζεται 5 ολόκληρα λεπτά για να συγχρονίσει;

gxry
05-04-20, 19:10
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μιλάμε για την τηλεφωνική γραμμή από το DSLAM του παρόχου σου μέχρι την πρίζα του router σου (DSL modem). Πόσο μήκος από το συνολικό έχεις στον έλεγχό σου για το οποίο μπορείς να κάνεις κάτι;
Ο πάροχος που έχει στην ευθύνη του την καλωδίωση προς τους συνδρομητές (συνήθως ο ΟΤΕ ή όπως αλλιώς λέγεται) στην καλύτερη περίπτωση να έχει καινούργιου τύπου καφάου (KV) στη γειτονιά σου. Αυτό περιλαμβάνει mini DSLAM στα οποία καταλήγουν οι συνδρομητές. Μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας ή μονοκατοικίας είναι δική του υπόθεση.
Ως συνδρομητής έχεις τον έλεγχο από την είσοδο της οικίας μέχρι τον router και μέσα στο σπίτι. Γι αυτό το τμήμα αν συμβαίνει κάτι είναι δική σου υπόθεση και μπορείς (υποχρεούσαι) να φωνάξεις ηλεκτρολόγο ή αν γνωρίζεις να επέμβεις ο ίδιος. Δεν υπάρχει κάποια νομική υποχρέωση με υπογραφές όπως στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις για αδειούχο ηλεκτρολόγο (αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μας ενημερώσει).
Γενικά διάσπαρτες τηλεφωνικές καλωδιώσεις και διακλαδώσεις μέσα στο σπίτι (τηλέφωνο στο χωλλ, στο σαλόνι, στην κουζίνα, στην κρεβατοκάμαρα κ.ο.κ) είναι ό,τι χειρότερο.
Εντόπισε το σημείο εισόδου της τ/φ γραμμής στην είσοδο της οικίας, αποσύνδεσε το υπόλοιπο σπίτι, και σύνδεσε στο σημείο εισόδου τον router σου. Αν δεις διαφορά, το πρόβλημα είναι στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού. Αν όχι, είναι στη γραμμή από την οικία μέχρι το DSLAM. Στη δεύτερη περίπτωση, δε μπορεις να κάνεις και τίποτα εκτος και αν οι ταχύτητές σου είναι εξαιρετικά μικρές σε συνδυασμό με την απόστασή σου από το DSLAM και δηλωθεί ως βλάβη.
Λάβε υπόψη σου ότι δεν είναι σπάνιες μικροασυμβατότητες μεταξύ DSL modems και DSLAMs παρόχων. Σε πολλές περιπτώσεις DSL modem/router άλλου κατασκευαστή μπορεί να παίξει καλύτερα ή το handshaking να είναι επιτυχές γρηγορότερα.

antonis_p
05-04-20, 21:29
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μιλάμε για την τηλεφωνική γραμμή από το DSLAM του παρόχου σου μέχρι την πρίζα του router σου (DSL modem). Πόσο μήκος από το συνολικό έχεις στον έλεγχό σου για το οποίο μπορείς να κάνεις κάτι;
Ελάχιστο!


Γενικά διάσπαρτες τηλεφωνικές καλωδιώσεις και διακλαδώσεις μέσα στο σπίτι (τηλέφωνο στο χωλλ, στο σαλόνι, στην κουζίνα, στην κρεβατοκάμαρα κ.ο.κ) είναι ό,τι χειρότερο.
Εντόπισε το σημείο εισόδου της τ/φ γραμμής στην είσοδο της οικίας, αποσύνδεσε το υπόλοιπο σπίτι, και σύνδεσε στο σημείο εισόδου τον router σου. Αν δεις διαφορά, το πρόβλημα είναι στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού. Αν όχι, είναι στη γραμμή από την οικία μέχρι το DSLAM. Στη δεύτερη περίπτωση, δε μπορεις να κάνεις και τίποτα εκτος και αν οι ταχύτητές σου είναι εξαιρετικά μικρές σε συνδυασμό με την απόστασή σου από το DSLAM και δηλωθεί ως βλάβη.

Το πρόβλημα που με έκανε να ασχοληθώ είναι πως υπήρξε αποσύνδεση με κάποια ισχύ στα 20m, στο contest του ΣΚ.
Υπάρχουν μόνο κάποια ελάχιστα καλώδια που συνδέουν το router με 2 PC και άλλο ένα με ένα access point.


Λάβε υπόψη σου ότι δεν είναι σπάνιες μικροασυμβατότητες μεταξύ DSL modems και DSLAMs παρόχων. Σε πολλές περιπτώσεις DSL modem/router άλλου κατασκευαστή μπορεί να παίξει καλύτερα ή το handshaking να είναι επιτυχές γρηγορότερα.

Αν υπάρχει κάποιο καλύτερο router που θα μπορούσε να αντικαταστήσει το router της vodafone, πες μου με PM. Tnx.