PDA

Επιστροφή στο Forum : Hitech Ψηφιακό Τροφοδοτικό!



vaggelis_m
28-11-08, 20:49
Να και η δική μου κατασκευή, μελετημένη και κατασκευασμένη από το μηδέν όλη από μένα!

Η περιγραφή είναι στα αγγλικά βέβαια.



http://www.vagyver.gr/Digital%20Bench%20PSU.htm

Ελπίζω να σας αρέσει!

GR_KYROS
28-11-08, 21:30
Πολύ καλές κατασκευές μπράβο.

vaggelis_m
28-11-08, 21:55
Να δώσω λίγες 'γρήγορες' πληροφορίες.
΄


1) Ρυθμίζεται μόνο με πληκτρολόγιο keyboard (όλοι οι παράμετροι).
2) Έχει δύο ανεξάρτητα κανάλια. Και τα δύο ρυθμίζουν 0-15V.
3) Το ένα ρυθμίζει ρεύμα 0-15V και το δεύτερο 0-3Α.
4) Για το κάθε κανάλι υπάρχουν τέσσερις ενδείξεις στην οθόνη:
α) Τάση που ρυθμίσαμε να βγάζει
β) Μέγιστο ρεύμα που ρυθμίσαμε (επιτρέπουμε) να δίνει
γ) Real μέτρηση τάσης στις μπόρνες
δ) Real μέτρηση ρεύματος στις μπόρνες
5) Μέτρηση θερμοκρασίας στον ψύκτη.
6) Ρύθμιση θερμοκρασίας στην οποία ανοίγει ο ανεμιστήρας
7) Ρύθμιση θερμοκρασίας στην οποία κλείνει εντελώς το τροφοδοτικό
8) Σϋνδεση με pc και μεταφορά όλων των ενδείξεων και εκεί.
(δεν ολοκλήρωσα την ρύθμιση από το PC).


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!.

jimk
28-11-08, 23:17
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Zener_
28-11-08, 23:30
Πολύ καλό, συγχαρητήρια.

Nemmesis
28-11-08, 23:32
ωραιος...
μονο να ρωτησω... εβαλες τπτ ειδικους αισθητηρες για τα αμπερομετρα? η απλα εκανες το κολπο με την αντησταση? επισης εχεις avr η πικ πανω στο συστημα?

DT200
29-11-08, 00:23
εβαλες τπτ ειδικους αισθητηρες για τα αμπερομετρα? η απλα εκανες το κολπο με την αντησταση?

η καλύτερη λύση που βρήκα εγώ για την μέτρηση του ρεύματος
είναι αυτή που δίνω στο .jpg.
θέλει 5V και βγάζει μία αναλογική τάση, είναι τρομερά εργαλεία !

vaggelis_m
29-11-08, 13:36
Χαρά μου να περιγράψω την κατασκευή.

Κοντρολάρεται με microchip (το γράφει και στο site).

Για το ρεύμα χρησιμοποιήσα τσιπάκια από την maxim. Λέγονται High-Side Current-Sense Amplifier.
δηλ. βάζεις μια αντίσταση ισχύος πολύ μεγάλη ισχύς και πολύ μικρής τιμής αλλά συγκεκριμένης τιμής και αυτό διαβάζει την πτώση τάσης στα άκρα της και την ενισχύει επί έναν αριθμό που επιλέγεις εσύ.
Λειτουργεί εξαιρετικά και στην δική μου περίπτωση έχω ακρίβεια 2ου δεκαδικού (π.χ. 2.36 Α).

Θέλει όμως πολύ καλό υπολογισμό γιατί έχεις πολλούς περιορισμούς (π.χ. μέγιστη τάση στον pic, υπέρ τάση όταν υπάρχει βραχυκύκλωμα που να μην υπερβαίνει τα 5V, μέγιστη αποδεκτή πτώση τάσης και τρόπο να την διορθώσεις ώστε να τάση εξόδου να είναι ΠΑΝΤΑ σταθερή, specs των current-sense αφού κάποιοι έχουν σταθερό λόγο ενίσχυσης και να υπάρχει και ικανοποιητική ακρίβεια στις χαμηλές τιμές π.χ. λίγα μιλλιαμπερ.

Αυτάαααα!!!

Τρελός Επιστήμονας
29-11-08, 13:37
Μπράβοοοοο!!!!!!

pet
29-11-08, 16:35
Χαρά μου να περιγράψω την κατασκευή.

Κοντρολάρεται με microchip (το γράφει και στο site).

Για το ρεύμα χρησιμοποιήσα τσιπάκια από την maxim. Λέγονται High-Side Current-Sense Amplifier.
δηλ. βάζεις μια αντίσταση ισχύος πολύ μεγάλη ισχύς και πολύ μικρής τιμής αλλά συγκεκριμένης τιμής και αυτό διαβάζει την πτώση τάσης στα άκρα της και την ενισχύει επί έναν αριθμό που επιλέγεις εσύ.
Λειτουργεί εξαιρετικά και στην δική μου περίπτωση έχω ακρίβεια 2ου δεκαδικού (π.χ. 2.36 Α).

Θέλει όμως πολύ καλό υπολογισμό γιατί έχεις πολλούς περιορισμούς (π.χ. μέγιστη τάση στον pic, υπέρ τάση όταν υπάρχει βραχυκύκλωμα που να μην υπερβαίνει τα 5V, μέγιστη αποδεκτή πτώση τάσης και τρόπο να την διορθώσεις ώστε να τάση εξόδου να είναι ΠΑΝΤΑ σταθερή, specs των current-sense αφού κάποιοι έχουν σταθερό λόγο ενίσχυσης και να υπάρχει και ικανοποιητική ακρίβεια στις χαμηλές τιμές π.χ. λίγα μιλλιαμπερ.

Αυτάαααα!!!


μπράβο φίλε πολύ ωραίο. Αντε να το βάλεις on-line να τσουρνέψω τίποτα μπας και φτιάξω κ εγώ τίποτα.

τι μικροελεγκτή έχεις επάνω;

manos_3
29-11-08, 18:04
Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου...

Nemmesis
29-11-08, 18:17
thnks για το info... DT200 για αλλη μια φορα μου εδειξες αυτο ακριβως που εψαχνα να βρω.. (τα ειχα δει καποτε αλλα....) επισης vaggeli για τον ελενχο εχεις φανταζομαι digital ποτ σωστα?

vaggelis_m
29-11-08, 18:54
Τι εννοείς digital pot?
Αν εννοείς, για την ρύθμιση της τάσης όχι.
Βέβαια πουθενά δεν έχω αυτό που λες.

Συγκεκριμένα ΄παίζω με PWM, low pass filter και οδήγηση των power τρανζίστορ με τελεστικό.

Τα λέει ποιο αναλυτικό στο site μου.

DT200
29-11-08, 18:55
για την σταθεροποίηση της τάσεις τι έχεις βάλει ?

vaggelis_m
29-11-08, 19:07
hardware controlled μέσω του τελικού τελεστικού και software controlled από τον pic.

Είναι πραγματικά εξασιρετκά σταθερό μέσα στην μπάντα του ρεύματος που σου επιτρέπει

gsmaster
18-02-09, 00:52
vaggelis_m (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31079), Αν θέλεις ανέβασε κάτι να δούμε γιατί η σελίδα σου έχει πέσει.

Είχα κάνει κι εγώ κάτι παρόμοιο, πιο απλό για να κάνω την δουλειά μου στα γρήγορα είναι εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37051

geoper2
18-02-09, 01:36
το λινκ δεν λειτουργει :001_smile: υπαρχει μαλλον κατεβηκε σελιδα

VaGyver
05-06-09, 08:58
Το λινκ διορθώθηκε.

http://www.vagyver.gr/Digital_Microcontroller_PSU.htm


Όσο για την pop_up διαφήμιση είναι λόγω του δωρεάν web hosting της σελίδας.

KOKAR
05-06-09, 12:19
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !

SV1EDG
05-06-09, 15:27
Συγχαρητήρια !!