PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ



LORADE
29-11-08, 20:51
Γεια σε ολους σας φιλοι μου. Ειμαι αρκετον καιρο, απλος αναγνωστης στο forum σας και απο σημερα ενεργο μελος σας. Θεωρω οτι ειναι τοσο καλη αυτη η ιστοσελιδα, που ηταν πλεον αναγκαιο να γινω ενεργο μελος και να μοιραζομαι μαζι σας, προβληματισμους και λυσεις άναγκαιες στο χομπυ μας ή καλυτερα στην "τρελλα' μας
Λοιπον στο θεμα μας τωρα.
Σε καποιες πειραματικες δοκιμες που εκανα με ενα πομπο ΑΜ ισχυος 20mW, ειδα οτι οταν σε καποια αποσταση απο την καθετη κεραια εκπομπης φερνουμε οριζοντια τον φεριτη του ραδιοφωνου, το ραδιοφωνο παυει να ανιχνευει τον πομπο. Λογικο, γιατι κατα καποιο τροπο κανουμε null τον πομπο με τον δεκτη. Αν γυριζουμε γυρω -γυρω το ραδιοφωνο απο την κεραια εκπομπης (παντα με τον φεριτη του οριζοντιο) δεν "διαβαζουμε" τον πομπο. Εκτος απο δυο συγκεκριμενα σημεια . Ενα ακριβως προς τον Βορα και ενα ακριβως προς τον Νοτο. Σε αυτα τα δυο σημεια, "ξαφνικα" ακουω το ραδιοφωνο να κανει κανονικη ληψη τον πομπο, παρολο, που εχω σε κατασταση null το συστημα. Επομενως λογικο ειναι να βλεπω οτι αυτο δουλευει σαν μια ηλεκτρονικη πυξιδα. Τι συμβαινει εδω? Γιατι στην διευθυνση Βορα-Νοτο εχω ληψη σηματος, παρολο που διατηρω την αυτη αποσταση το ραδιοφωνο απο την κεραια του πομπου (1.5μετρα) και παντα σε κατασταση null? Πιστευω οτι η ερμηνεια αυτου του φαινομενου, μας δινει την δυνατοτητα για την κατασκευη μιας σπεσιαλ ηλεκτρονικης πυξιδας.
Ευχαριστω για τον χρονο σας

Τρελός Επιστήμονας
29-11-08, 21:20
Καλωσήλθες φίλε στο forum. Πιθανό να μην είναι η ακτινοβολία της κεραίας σου απόλυτα συμμετρική ή το σήμα να προέρχεται από ανάκλαση. Δοκίμασε να περιστρέψεις τον πομπό σου να δεις μήπως το σήμα προέρχεται από το πηνίο ταλάντωσης και όχι από την κεραία. Πάντως αυτή ήταν η αρχή λειτουργίας της ραδιοπυξίδας που είχαν τα παλιά πλοία και αεροπλάνα και που τώρα έχει αντικατασταθεί από σύγχρονα μέσα ραδιοπλοήγησης. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενδιαφέρον πείραμά σου και πες μας σε ποια μέγιστη απόσταση ανιχνεύεται ο πομπός σου από το ραδιόφωνο. Πάντως σε απόσταση 1,5 μέτρων στα μεσαία κύματα δεν έχουμε ανεπτυγμένο ηλεκτρομαγνητικό κύμα από την κεραία αλλά ξεχωριστά ηλεκτρικό και μαγνητικό πεδία που μεταξύ τους δεν είναι συμφασικά. Οι πεδιομετρήσεις και η ραδιογωνιομετρία δουλεύουν καλά στο μακράν πεδίο της κεραίας, εκει που έχουμε κύμα δηλαδή σε απόσταση μεγαλύτερη από 10λ (λ=μήκος κύματος).

LORADE
29-11-08, 21:35
Καλως σε βρηκα Δημητρη. Οχι ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι παρασιτικο πεδιο. Ο πομπος ειναι κλειστος σε αλουμινενιο κουτακι και βγαινει μονο εξω η κεραια πτησομενη. Δουλευει το ιδιο καλα και σε κοντινοτερες αποστασεις, αλλα, ειναι δυσκολο να βρω σε μικροτερη αποσταση το σημειο "μηδεν". Αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος που επελεξα αυτην την αποσταση για λογους ευκολιας και μονο.Για αντανακλαστικο πεδιο το σκεφτηκα και υποχρεωθηκα να αλλαξω τοσο θεσεις μεσα στο εργαστηριο, οπως και να κανω δοκιμη στον κηπο (πανταχοθεν ελευθερο). Παρατηρησα ομως κατι ενδιαφερον, αν το ραδιο ειναι σε αποσταση τοση που ισα-ισα πιανει τον πομπο (ισχυ <1mW), τοσο αυτο γινεται ποιο εντονο. Σαν να "ενισχυεται" ο λοβος του πομπου στην διευθυνση βορας - νοτος. Κατι ειναι πολυ απλο ή κουφο.:cursing: Αξιζει ομως το ψαξιμο. Επομενως τα φωτα σας:001_rolleyes:

Τρελός Επιστήμονας
29-11-08, 21:43
Λοιπόν μου έδωσες μια ιδέα για να δοκιμάσω όταν έχω χρόνο και κέφι. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μας διαφωτίσει. Κάπου έχω ένα πομπό μεσαίων 10mW, θα του προσαρμόσω ένα δίπολο από δυο πτυσσόμενες κεραίες τηλεόρασης και θα τον πάω κάπου έξω για δοκιμή διότι μένω σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και δεν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για δοκιμή. Πολύ χαίρομαι που γίνονται τέτοια πειράματα.

LORADE
30-11-08, 00:44
Κανε το πειραμα και φυσικα οποιος μπορει να μας διαφωτισει, ειναι ευχης εργο. Μονο μια προυποθεση πρεπει να τηρηθει. Το διπολο ή τελος παντων η κεραια (φεριτης ή μαστιγιο) του δεκτη να ειναι καθετο στην κεραια εκπομπης και φυσικα παραλληλη στην γη. Και η κεραια εκπομπης υποχρεωτικα καθετη στην γη. Στον παλμογραφο θα παρατηρησεις, οτι στην διευθυνση βορα-νοτο εχουμε αυξηση του σηματος ληψης