PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ;;;;;;;



biznikos
02-12-08, 17:34
Χαιρετω την κοινοτητα!!!!! Νεο μελος εδω και τα τελευταια 2 χρονια μια μουρλα με τα φωτοβολταϊκα την εχω.Εχω κατασκευασει μονος μικρα πανελ των 2w και 8w με στοιχεια 'cis'.Αυτη τη στιγμη εχω παρει απο εξωτερικο πανελ 30w με μονοκρυσταλλικες κυψελες με 150ευρω.Σκεφτομαι να το εμπλουτισω με ακομα 3 πανελ στο αμμεσο μελλον δηλαδη συνολο 120w/h.(τα εχω υπολογισει ολα για μπαταριες και inverter.εκει που εχω εναν ενδιασμο ειναι στη διατομη του καλωδιου απο τη solar.com.gr που ρωτησα-απο κει πηρα και το ρυθμιστη φορτισης-μου ειπε να βαλω 4mm καλωδιο.απο Αμερικη που βρικα καλωδια για φωτοβολταϊκα και του εδωσα τα στοιχεια μου προτεινε 2,5mm καλωδιο.Εχω ενα θεμα με το καλωδιο. ΑΠΟΣΤΑΣΗ 10m) Σε ολα αυτα που ειπα παραπανω εχω να κανω μια ερωτηση : Ειναι παρανομο η εγκατασταση φωτοβολταϊκων χωρις αδεια απο πολεοδομια ή αδεια απο τη ΔΕΗ για τα watt που θελω να εγκαταστησω;;;;;

moutoulos
02-12-08, 17:38
Νίκο δεν θα σου απαντήσω στο ερώτημά σου, γιατί απλά δεν γνωρίζω ...,
όμως θα σε καλωσορίσω στο φόρουμ !!!.

Notios38
02-12-08, 18:27
Επειδη εχω εγκατεστημενο αυτονομο συστημα,το χα ψαξει,,κι εκπτωση στη φορολογικη σου εχεις,αρκει η εγκατασταση σου να ειναι σε ιδιοκτητο χωρο να μην παρενοχλει τυχον γειτονες απο θορυβο windgenerator και σκιαση απο κατασκευες...στην περιπτωση ομως που δινεις στο δικτυο με grid-inverter τα πραγματα αλλαζουν....

biznikos
02-12-08, 19:16
μενω σε ενα 2ροφο στο 2τερο οροφο εγω και η ταρατσα ειναι ανεκμεταλευτη γιατι στο πρωτο οροφο μενει ενοικιαστης και δεν εχει και πολλες απαιτησεις.Αρα δεν υπαρχει προβλημα να βαλω πανελ στη ταρατσα.Οσον αφορα το καλωδιο μεταφορας της ενεργειας καποια συμβουλη;

electronic
02-12-08, 22:23
Νίκο και εγώ ψάχνω πολύ τον τελευταίο καιρό περιμένω να τελειώσει αυτό..

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=897856

Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις..

biznikos
03-12-08, 09:59
Συγνωμη δηλαδη κι ολας!!!! Για να εγκαταστησω ενα τοσο μικρο συστημα (120w/h) χρειαζεται να παρω πολεοδομικη αδεια;O χωρος που θα καταλαμβανει δεν θα υπερβαινει με τιποτα 2 ηλιακους θερμοσιφωνες-και πολυ λεω-.Δηλαδη ο καθενας που εχει βαλει απο ενα ηλιακο θερμοσιφωνα στη ταρατσα του επρεπε να εχει βγαλει πολεοδομικη αδεια;

Chris Valis
03-12-08, 12:51
Ναι θα έπρεπε, γιατί σου κάνει εντύπωση; Στην ελλάδα είσαι :)

xazopartalos
03-12-08, 15:39
Ναι θα έπρεπε, γιατί σου κάνει εντύπωση; Στην ελλάδα είσαι :)

Kαι εγω το λεω αυτο οτι ειμαστε στην Ελλαδα αλλα με διαφορετικο τροπο δηλ. οτι ολλα επιτρεπονται και ολλα απαγορευωνται.
Εγω παντως εαν δεν ειχε προβλημα ο ιδιοκτητης δεν θα δισταζα.

Chris Valis
04-12-08, 12:52
Εννοείται :)

sakiselectronics
16-12-08, 21:05
Θα σου απαντήσω για τα καλώδια προσεχώς .:001_rolleyes:

biznikos
05-01-09, 11:52
περιμενω φιλε μου!!!! Θελω μεχρι τελος Φεβρουαριου να εχω καταληξει με τα επιμερους αντικειμενα και να αρχισω την κατασκευη.

Notios38
12-01-09, 23:29
νομος για παραγωγη ενεργειας υπ 3468 αρ φυλου 129 27 Ιουνιου2006 εφημεριδα κυβερνησεως....ολα τα λεει εκει μεσα για τον biznikos..

iorant
19-12-09, 16:26
οχι δεν ειναι παρανομο ια το συστημα που εχεις , αδειοδοτηση ή εξαιρεση αδειοδοτησης απαιτηται για πωληση στο δυκτιο.

Telisss
07-05-11, 14:40
Φίλε biznikos σου παραθέτω 2 sites που θα σε βοηθήσουν για την εύρεση του κατάληλου καλωδίου

http://www.freesunpower.com/wire_calc.php#startGrn
http://www.engineeringtoolbox.com/awg-wire-gauge-d_731.html

έχεις 12v πάνελ 120w δηλαδή 10Α. Υπόψιν οτι η απόσταση είναι σε πόδια (1μέτρο = 3 πόδια). Εμένα πάντως μου έβγαλε οτι θές καλώδιο 3,26mm με 3% απώλεια. όσο μικρότερη διατομή καλωδίου τόσο μεγαλώνει η απώλεια εάν παρατηρήσεις στο site.

taxideytis
12-05-11, 18:04
δεν είναι τίποτε παράνομο...όλα έιναι εδώ... http://www.desmie.gr/up/files/FEK_%CE%91_129_27_06_2006_N3468_%CE%A0%CE%B1%CF%81 %CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE_%CE%91%CE%A0%CE%95. pdf

τα βασικά περί αδειών αναφέρονται στο άρθρο 4. Με λίγα λόγια...αν παράγεις ενέργεια για ίδια χρήση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...το θέμα ξεκινά σπο την πώληση...

jimk
14-05-11, 23:38
Επειδη εχω εγκατεστημενο αυτονομο συστημα,το χα ψαξει,,κι εκπτωση στη φορολογικη σου εχεις,αρκει η εγκατασταση σου να ειναι σε ιδιοκτητο χωρο να μην παρενοχλει τυχον γειτονες απο θορυβο windgenerator και σκιαση απο κατασκευες...στην περιπτωση ομως που δινεις στο δικτυο με grid-inverter τα πραγματα αλλαζουν.... δημητρη πως εχει εκπτωση στην φορολογικη αμα δεν πουλας στην δεη?