PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα σταθεροποιητη τασης για τηλεωραση



headhynter02
04-12-08, 10:19
Οι χθεσυνες αυξομειωσεις ταση προκαλεσαν βλαβη στην τηλεωραση παρολο που την ειχα συνδεσει σε σταθεροποιητη. Για το λογο αυτο θα ηθελα αν μπορειται να με βοηθήσετε να επιλεξω καποιον καλυτερο. Επισης θα ηθελα να σας ρωτησω αν ισχυει οτι ο σταθεροποιητης ειναι απατη και θα πρεπει να βαλω ups αντι για σταθεροποιητη για να προστατεψω την τηλεωραση. Αυτο μου το ειπε ο τεχνικος της philips οταν επικοινωνησα για την βλαβη, αν και δεν μου εκανε καλη εντυπωση απο αυτα που μου ειπε. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

lynx
04-12-08, 16:13
καπως ετσι ειναι τα πραγματα.

headhynter02
04-12-08, 17:07
δηλαδη καλυτερα να παρω ups ?

Pefres
06-12-08, 07:55
Εγω εχω ακουσει οτι αν η τηλεοραση σου ειναι crt μπορει να καει το ups

εχω βαλει σταθεροποιητη

και πιστεψε ξερω απο αυξομοιωσεις..... στη Συρο μενω

stom
06-12-08, 09:04
Καλο ειναι να μην το γενικευουμε...
Για αρχη, τα ups βγαινουν σε δυο πολυ βασικες "ποιοτητες" ως προς τη μορφη της τασεως εξοδου . Η πρωτη στην οποια ανηκουν τα περισσοτερα φτηνα - φτηνιαρικα βγαζουν τετραγωνο παλμο στην εξοδο και συνηθως ειναι καταλληλα μονο για υπολογιστες (και αυτο παλι υπο συνθηκες). Το τετραγωνικο 230v μπορει να επηρρεασει σοβαρα οποιοδηποτε τροφοδοτικο δεν ειναι σχεδιασμενο για τετοια χρηση.
Ειδικοτερα τις φτηνες κατασκευες που αντι για μετασχηματιστη εχουν πυκνωτη τις τσακιζει...
Η δευτερη κατηγορια βγαζει ημιτονο (η στο περιπου ημιτονο..) με αποτελεσμα πολυ καλυτερες συμπεριφορες με οποιαδηποτε συσκευη.
Τωρα για τους σταθεροποιητες, δεν ειναι εντελως αχρηστοι, απλως μερικες φορες απλα δεν προλαβαινουν να κανουν κατι, ενω οι δυνατοτητες τους ειναι περιορισμενες.
Ομως και με Ups μπορουν να γινουν διαφορα.. Ειδικοτερα με τα φτηνα.

headhynter02
06-12-08, 11:55
Ευτυχως δεν επαθε σοβαρη βλαβη και την επισκευασαν την ιδια μερα που την πηγα στο service. Προς το παρων την εχω βαλει στο ups του υπολογιστη αλλα επειδη ισα ισα τα σηκωνει λεω να παρω ξεχωριστο ups για την τηλεωραση μιας και ο τεχνικος μου ειπε να οτι ειναι καλυτερα να την βαλω στην μπριζα κατευθειαν απ'οτι να βαλω σταθεροποιητη. Λεω να παρω αυτο: http://www.shop13.gr/apc-ups-smart-ups-sc-620va-line-interact-p-760.html , το εχει δοκιμασει κανεις ?

moutoulos
06-12-08, 16:29
Οι χθεσυνες αυξομειωσεις ταση προκαλεσαν βλαβη στην τηλεωραση παρολο που την ειχα συνδεσει σε σταθεροποιητη.
Αν ο σταθεροποιητής σου είναι με ρελέ, απο αυτούς που κάνουν 25 - 30ε,
ε τότε ναι δεν κάνουν δουλειά. Ο ρελές δεν προλαβαίνει να "ανοίξει" γρήγορα
με αποτέλεσμα να καίγεται το φορτίο πρώτα ..., και ειδικά αν δεν έχει και
χρονοκαθυστέρηση ..., άστα.
Υπάρχουν οι "ηλεκτρονικοί".

Το UPS που λες καλό φαίνεται, μόνο που έχει λάθος στην αυτονομία

Χρόνος αυτονομίας (πλήρες φορτίο): 15.7 λεπτά
Χρόνος αυτονομίας (μισό φορτίο)---: 5.5 λεπτά

Το σωστό είναι το αντίστροφο.

Αν θές να δείς τα χαρακτηριστικά του σωστά πας εδώ (http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SC620I).



Καλά όσο γιαυτό ...

ο τεχνικος μου ειπε να οτι ειναι καλυτερα να την βαλω στην μπριζα κατευθειαν απ'οτι να βαλω σταθεροποιητη.
Μάλλον ο "τεχνικός" το πήρε νύχτα το πτυχίο ... :mrgreen:

lynx
06-12-08, 16:44
αν ασχοληθεις λιγακι...
μπορεις να φτιαξεις κατι σαν αυτο.

http://www.mitedu.freeserve.co.uk/Design/overvoltage.htm

headhynter02
06-12-08, 19:35
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Οσο αναφορα την αυτονομια του ups το υπεθεσα οτι δεν ειναι σωστη αλλα δεν με απασχολει τοσο να παραμεινει αναμενη οταν εχει διακοπη ,οσο το να εχω χρονο να την κλεισω και να ειναι προστατευμενει απο τις αυξομειωσεις της τασης. Τελος οσο αναφορα την κατασκευει ενος σταθεροποιητη, δεν πιστευω οτι ειμαι σε θεση να κατασκευασω ενα κυκλωμα απο το οποιο θα εξαρταται η τηλεοραση. Οχι ακομα τουλαχιστων, προς το παρων θελω να αρχισω απο τα βασικα.