PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση/απορια



aser
04-12-08, 21:56
Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να αλλάξεις Μ/Τ υψηλής.

Βαζω αυτην την απαντηση του φιλου GR KYROS για να ρωτησω το εξης.

Ο Μ/Τ υψηλης ειναι αυτος που πηγαινει ενα καλωδιο βεντουζα στην οθονη της τηλεορασης;

υγ: ερασιτεχνικα ασχολουμε.

Εχω μια tv Nordmende 16 εκανε ενα περιεργο θορυβο και καηκε η ασφαλεια της στην πλακετα, ειδα οτι το εξαρτημα που εχει ενα καλωδιο σαν βεντουζα που παει στην οθονη στης κολλησεις φαινεται καμενο λετε να ειναι αυτο;

Πριν μου κανει το προβλημα αυτο δεν ανοιγε αμεσως ηθελε παιδεμα με το τηλεχειριστηριο μια το πληκτρο power μια ενα απο τα νουμερα μεχρι να ανοιξει ωσπου στο τελος με αφησε. Θελω να την φτιαξω για να την παρω στο χωριο μιας και εκει το ψηφιακο σημα θα κανει χρονια να φτασει.

GR_KYROS
04-12-08, 22:29
Φίλε μου από ότι βλέπω ο ασθενής υποτροπίασε:001_smile:
Θα σου έλεγα να τα παρατήσεις γιατί είναι και λύγο επικίνδυνα εκεί μέσα.

jakektm
04-12-08, 23:58
οταν λες καμμενο? εχει και δεκα κιλα σκονη να ξερεις ...

Επισης ΜΗΝ αγγιξεις μεταλλο που συνδεεται με την βεντουζα, καποιος να σου δειξει πως την εκφορτιζεις την οθονη πρωτα..

aser
05-12-08, 16:45
οταν λες καμμενο? εχει και δεκα κιλα σκονη να ξερεις ...

Επισης ΜΗΝ αγγιξεις μεταλλο που συνδεεται με την βεντουζα, καποιος να σου δειξει πως την εκφορτιζεις την οθονη πρωτα..

Αυτο το ξερω απο μικρος το ειχα βαλει τοτε το χερι :001_tt2: αξεχαστο μου εχει μεινει :cursing: :angry:


Φίλε μου από ότι βλέπω ο ασθενής υποτροπίασε:001_smile:

Θα προσπαθησω να την κανω μονος την δουλεια, ξερω πολυ λιγα πραγματα απο τα ηλεκτρονικα, εχω φτιαξει και επισκευασει φωτορυθμικο stroboline αλλα η tv ειναι λιγο διαφορετικη περιπτωση για αυτο και ρωταω.

aser
12-12-08, 16:55
Ο Μ/Τ υψηλης ειναι αυτος που πηγαινει ενα καλωδιο βεντουζα στην οθονη της τηλεορασης;

Θα μου απαντηση καποιος αυτην την ερωτηση.

Και πως εκφορτιζω το φορτιο του; ποιες ειναι η τιμες του για να ξερω αν συμφερει να την φτιαξω η οχι.

moutoulos
12-12-08, 17:23
Ναι αυτός είναι.
Εκφορτίζεται με κλειστή την TV, πάνω στο "σασσί", απο σχετικά
μικρή απόσταση (αυτό το τρόπο ξέρω εγώ τουλάχιστον :001_rolleyes:).

RFΧpert
12-12-08, 17:29
Θα μου απαντηση καποιος αυτην την ερωτηση.

Και πως εκφορτιζω το φορτιο του; ποιες ειναι η τιμες του για να ξερω αν συμφερει να την φτιαξω η οχι.
ναι αυτος ειναι... τιμες αναλογα την τηλεοραση απο 15 εως και 70Ευρω!
εκφορτιση οθονης γινεται αφοτου βγαλεις την βεντουζα απο πανω της. Η οθονη κραταει το μεγαλο φορτιο, σαν ενας μεγαλος πυκνωτης που δουλευει σε υψηλες τασεις! Εκφορτιση οπως σε μεγαλους πυκνωτες...

Την βεντουζα γειωσε την απευθειας στο σασσι παντως εστω για λιγο πριν αρχιζεις να κανεις οτιδηποτε αλλο...

costas81
12-12-08, 18:54
προσοχή...δίπλα στον μετασχηματιστή που συνδέεται με την οθόνη υπάρχει ένα μικρό κύκλωμα (συνήθως είναι μια μικρή πλακέτα πάνω σε μια μεταλλική πλάκα) με δύο ποτενσιόμετρα που ρυθμίζουν, αν θυμάμαι καλά, την οριζόντια και κατακόρυφη θέση της εικόνας...αυτό το κυκλωματάκι λοιπόν έχει κάποιο φορτίο ακόμα κι όταν η τηλεόραση δεν είναι στη πρίζα...δεν σκοτώνει όμως είναι πολύ ενοχλητικό...!!!!.....δεν γνωρίζω αν εκφορτίζοντας τον μετασχηματιστή εκφορτίζεται και αυτό...καλύ τύχη και η Παναγιά μαζί σου...!!

aser
12-12-08, 20:15
καλύ τύχη και η Παναγιά μαζί σου...!!
Ενταξη βρε παιδια δεν θα βαλω το χερι γυμνο μεσα :lool: ειχα μια πολυ παλια εμπειρια με των εν λογο μ/σ και ξερω τι με περιμενει σε περιπτωση βλακειας μου. Σας ευχαριστω παντως, κυριακη θα την κοιταξω.

panoskatos
13-12-08, 18:50
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2VA ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ VA??????

panoskatos
13-12-08, 18:51
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΛΕΕΙ 2VA TI EINAI AYTO TO VA????????

panoskatos
13-12-08, 18:53
TI EΙΝΑΙ ΤΟ VA??

babisko
13-12-08, 18:55
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2VA ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ VA??????

Ισχύς εναλλασσόμενου ρεύματος (Ισχύς = Τάση * Ένταση, Βόλτ * Αμπέρ, V*A = VA, λιγάκι απλοϊκά).
Αν έχεις καθαρό ωμικό φορτίο, τότε VA=WATTS.
Έχει ξαναγίνει πρόσφατα κάποια συζήτηση για τα VA στο forum, όπου και αναλύεται η έννοια VA αρκετά.

Βρήκα την συζήτηση
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43438

panoskatos
15-12-08, 13:52
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩ

aser
20-12-08, 13:01
Μ/Σ υψηλης που θα βρω; Σε αντιπρωσωπεια; η και τα γνωστα καταστηματα ηλεκτρονικον ειδων; π.χ κατουμα, Σιδερη κτλ Για Αθηνα λεω. Παντως υπηρχαν και αλλα σημεια που ειναι μαυρισμενα και η κολλησης πολυ ψυχρες λετε να αρπαξαν και αυτα;

manos_3
20-12-08, 16:46
VA=VOLT AMPERE. Είναι μία άλλη μονάδα μέτρησης ισχύος...

ΝΙΚΟΣ_Τ
22-12-08, 20:37
Φίλε μου καλύτερα είναι να την κανείς κάτι άλλο την τηλεόραση αυτή όπως ενυδρείο εκτός αν είσαι συναισθηματικά δεμένος μαζί της και να πάρεις για το χωριό μια καινούρια 20΄΄ από της αγγελίες με τα λεφτά που θα δώσεις για το μετασχηματιστή και όχι μόνο !