PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη ηλεκτρονικης για μηχανη.



camen
05-12-08, 23:01
Καλησπερα σε ολους.Γνωριζει κανεις αν καποιος που γνωριζει απο ηλεκτρονικα μπορει να κατασκευασει ηλεκτρονικη για μηχανη?Εχω ενα YAMAHA SEROW XT 225 mod '93 κ επειδη εχω ενα προβλημα με την ηλεκτρονικη σκεφτηκα μηπως μπορουσαμε να φτιαξουμε καμια...Γινετε?:001_rolleyes:

DT200
05-12-08, 23:15
Σίγουρα γίνετε !
μάλιστα εδώ και δύο ημέρες ρίχνω τα σχέδια για να
κάνω μετατροπή σε ένα μικρό μονοκύλινδρο κινητήρα και
να το κάνω injection με ηλεκτρονική ανάφλεξη,

θα βάλω μία οθόνη που να προβάλει τις μοίρες και χρόνο ψεκασμού,
τα οποία θα μπορώ να τα μεταβάλω με ένα μπουτόν .

το όλο project γίνετε για εκπαιδευτικούς λόγους και θα το
χαρίσω στην σχολή που μαθήτευσα μηχανικός αυτοκινήτων (ΤΕΕ).

Υ.Γ. φυσικά θα το κάνω με Pic.

camen
05-12-08, 23:18
Δεν γνωριζω κ πολλα απο ηλεκτρονικα. Αλλα αφου γινετε τι χρειαζεσε για να την φτιακσεις???Εννοω χρειαζεσε καποιο σχαδιαγραμμα ή μια παλια ηλεκτρονικη για να την ανοιξεις κ να δεις πως ειναι???

DT200
05-12-08, 23:34
δεν θα μπορούσα να την αντιγράψω με κανένα τρόπο, διότι
σίγουρα θα έχει μέσα ειδικά IC.

και δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να στην φτιάξω :blush:

αλλά αν θέλεις πες μου πώς κατάλαβες ότι είναι καμένη ?

camen
05-12-08, 23:41
Δεν ειναι καμενη.Απλα ειχε καποιο προβλημα κ εβαλα μια αλλη μεταχειρισμενη.Κ ελεγα μηπως μπορουσαμε να φτιαξουμε καμια!!!!Τελικα γινεται ή οχι?

DT200
05-12-08, 23:43
εγώ δυστυχώς δεν έχω αρκετές γνώσης για να
την επισκευάσω , καλή συνέχεια.

camen
05-12-08, 23:46
Ευχαριστω παντως φιλε... Αν καποιος αλλος μπορει να βοηθησει ας πει...

xazopartalos
05-12-08, 23:57
Eγω πριν 2 μηνες ειχα βαλει ηλεκτρονικη απο town mate 50 σε Dt200 μπωρει αμα ειναι παλιας τεχνολογιας ο κινητηρας κατι να ταιριαζει.

DT200
06-12-08, 00:03
Όπα !!! αυτό με το DT200 και την
παλιά τεχνολογία δεν το έπιασα , υπονοείς κάτι ???:lool:

xazopartalos
06-12-08, 22:46
Όπα !!! αυτό με το DT200 και την
παλιά τεχνολογία δεν το έπιασα , υπονοείς κάτι ???:lool:

Oχι αλλα ετοιχε να δουλεψη.
Δεν ακουγεται λιγο τρελο????:confused1:

DT200
07-12-08, 00:05
όχι ,
αυτές οι ηλεκτρονικές θέλουν τάση , γείωση, σήμα χρονισμού,
σύνδεση με το καλώδιο του πολλαπλασιαστή και "σβηστήρι".

οι μοίρες της ανάφλεξης είναι πάνω κάτω ίδιες .

doupiaki_ole
07-12-08, 14:35
Αν δεν κάνω λάθος οι μοίρες ανάφλεξης ρυθμίζονται από ένα δοντάκι που εξέχει στο βολάν. Στην ουσία δεν μεταβάλεται η προπορεία, εκτός αν μπορεσεις και αλλάξεις μοίρες το πηνιάκι. Τώρα για να φτιάξεις ηλεκτρονική και εγώ τώρα μαθαίνω τα ηλεκτρονικά οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

DT200
08-12-08, 01:55
το σημείο σκανδαλισμού (το δοντάκι που εξέχει στο βολάν) είναι αρκετά
πριν το άνω νεκρό σημείο και ενημερώνει την ηλεκτρονική
ανάφλεξη ότι βρίσκετε στο σημείο "τάδε" ,
μετά η ηλεκτρονική αποφασίζει (βάσει των στροφών στα μηχανάκια)
πόσο θα καθυστερήσει να ελευθερώσει τον σπινθήρα.

vasil
07-01-09, 02:26
καλησπερα παιδια.και εγω ενδιαφερομαι να πειραξω την ηλεκτρονικη απο ενα χοντα xlr250. αλλα εδω και καιρο προσπαθω να βρω ενα κυκλωμα που ειχα δει πριν απο αρκετα χρονια στο ελεκτωρ και αφορουσε την βελτιωση της αναφλεξης με πλατινες σε αυτοκινητο αν θυμαμαι καλα ηταν κατι σαν ενισχυτης και βοηθουσε τον σπινθηρα στα μπουζι.αν καποιος εχει καποιο σχετικο κυκλωμα και μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.ευχαριστω.

angelkos
12-01-09, 22:07
Παιδιά μια συμβουλή. Μην ασχολείστε με κατασκευές ηλεκτρονικής. Έχω φτιάξει μέχρι τώρα δύο, για το αυτοκίνητο. Πριν χρόνια από το elector.(Για όσους ξέρουν το elector θα ξέρουν και ότι είναι πολύ ψαγμένο περιοδικό.) Θα λειτουργήσουν δεν υπάρχει αμφιβολία. Αλλά πρέπει η ποιότητα της κατασκευής να είναι τέτοια ώστε να αντέχει την υγρασία, και προπάντων τους κραδασμούς. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να μπει η όλη κατασκευή μέσα σε ειδική αλουμινοκατασκευή για να γίνεται θερμοαπαγωγή, και μετά να πακτωθεί όλο το κύκλωμα με εποξική κόλλα. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να βρείτε μεταχειρισμένες. Φτηνότερα θα σας στοιχίσουν . Πάντως εμένα μου κράτησαν γύρω στους έξι μήνες. Δηλαδή δεν έβγαλαν δεύτερο χειμώνα.