PDA

Επιστροφή στο Forum : τι το κανω το netmod ?



Pefres
06-12-08, 16:14
Γεια σας,
Ενας φιλος προημερων μου εδωσε ενα παλιο netmod που δεν του χρειαζεται και θα ηθελα να μου πειτε μηπως υπαρχει καποιος τροπος να το αξιοποιησω καπως


εγω θα ηθελα να βαλω δυο αναλογικες συσκευες και να μπορω να καλω την μια απο την αλλη χωρις να εχω εξ. γραμμη
ουσιαστικα το θελω για να κουδουνιζει η συσκευη.......


μου φαινεται και μενα λιγο δυσκολο (ισως και κουλο) αλλα ισως να ξερει καποιος.......

plouf
06-12-08, 21:32
απο όσο ξέρω δεν γινεται
Εδώ ειναι οι οδηγίες του
http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/netmod/downl/netmod_usb_manual.zip

παρόλα αυτά to netmod ειναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ, και το επιστρέφει οταν σταματάει το ISDN/αλάζει εταιρία. μήπως βρεί πρόβλημα ο φίλος ...κάποια στιγμή ότνα αποφασίσει να το κοιτάξει ο υπάλληλος ?

Pefres
06-12-08, 22:09
Μπα το ειχε βρει σε μια στιβα με παλιους υπολογιστες και αλλλα διαφορα τεχνολογικα"ματζαφλαρια" απεξω απο το σχολειο που ηταν να πανε για τα σκουπιδια

Pefres
07-12-08, 09:33
Μηπως θα ηταν καλυτερο να-μιλησουν οσοι γνωριζουν
(δε μπορει ολο και καποιος θα ξερει!)

Σας παρακαλω!

skkostas
08-12-08, 08:03
Μηπως θα ηταν καλυτερο να-μιλησουν οσοι γνωριζουν
(δε μπορει ολο και καποιος θα ξερει!)

Σας παρακαλω!


καλημέρα, όπως λέει και φίλος Plouf δεν μπορείς να το κανεις κάτι αν δεν έχεις ψηφιακή γραμμή από εκεί και πέρα μπορείς να το λύσεις και να το δεις πως είναι και να κρατήσεις ανταλλακτικά :P

Τρελός Επιστήμονας
08-12-08, 11:40
Το Netmod υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένο και να μη συμφέρει η επισκευή του. Εμείς πρόσφατα πετάξαμε στην ανακύκλωση (με πρωτόκολλο καταστροφής) δυο οθόνες 14'' CRT, έναν εκτυπωτή Citizen, έναν εκτυπωτή H-P, ένα χαλασμένο ασύρματο μικρόφωνο, ένα τροφοδοτικό από εκτυπωτή και ένα UPS. Από αυτά, οι οθόνες και ο Citizen δεν ήταν χαλασμένοι αλλά δεν συνέφερε να τα κρατήσουμε. Στη δουλειά μου χρησιμοποιούμε πλέον εκτυπωτές Laser και τα μελάνια του Citizen ήταν ασύμφορα. Οι οθόνες είχαν "φάει τα ψωμιά τους". Τα υπόλοιπά ήταν χαλασμένα. Επίσης μας "χορήγησαν" κάποια PC Pentium II τα οποία εγώ προσωπικά τα πέταξα στην ανακύκλωση. Λοιπόν, αν έχετε τύχη, η "σαβούρα" μπορεί και να δουλεύει... Όσο για το Netmod, μόνο σε συνδέσεις ISDN ταιριάζει αλλά ποιός βάζει πια τέτοιες... Οπότε, βγάλτε κανένα εξάρτημα και βλέπουμε... Α, ναι, πρόπερσι πέταξα δύο μη επισκευάσιμα φωτοτυπικά μηχανήματα και ένα συνδρομητικό φερέσυχνο της ΙΝΤΡΑΚΟΜ...

Pefres
08-12-08, 13:06
Το Netmod υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένο και να μη συμφέρει η επισκευή του.

Όσο για το Netmod, μόνο σε συνδέσεις ISDN ταιριάζει αλλά ποιός βάζει πια τέτοιες... Οπότε, βγάλτε κανένα εξάρτημα και βλέπουμε... Α, ναι, πρόπερσι πέταξα δύο μη επισκευάσιμα φωτοτυπικά μηχανήματα και ένα συνδρομητικό φερέσυχνο της ΙΝΤΡΑΚΟΜ...

Εχω ψηφιακη γραμμη ISDN bra και σε πληροφορω οτι στο ADSL εχει πολυ καλυτερες ταχυτυτες απο το POTS

Εξαλλου δουλευει μια χαρα to netmod

Τι ειναι φερεσυχνο

Τρελός Επιστήμονας
08-12-08, 21:02
Φερέσυχνα έλεγαν παλιά στον ΟΤΕ τα αναλογικά συστήματα πολυπλεξίας συχνότητας FDM (υποομάδα-ομάδα-υπερομάδα κλπ). Ήταν μέθοδος μεταβίβασης πολλών συνδρομητών από τον ίδιο φορέα. Το συνδρομητικό φερέσυχνο της ΙΝΤΡΑΚΟΜ ήταν ένα κουτί που μπορούσε από την ίδια δισύρματη γραμμή να περάσει δυο ανεξάρτητους συνδρομητές χρησιμοποιώντας για τον δεύτερο συνδρομητή μια φέρουσα συχνότητα 12 KHz.

Pefres
08-12-08, 22:50
Τελικα δεν εχει καποιος κατι υποψιν!
εχω παρατηρησει οτι οταν ειχει κανει link καιειναι συνδεδεμενο στον Η\Υ
μπορεις να κανεις τα τηλεφωνα να κουδουνιζουν να βγαλεις τονους επιλογης και διαφορα αλλα
μπορουμε ισως να το καταφερουμε μεσω ρυθμισεων software

stom
09-12-08, 10:16
Εχω ψηφιακη γραμμη ISDN bra και σε πληροφορω οτι στο ADSL εχει πολυ καλυτερες ταχυτυτες απο το POTS

Εξαλλου δουλευει μια χαρα to netmod

Τι ειναι φερεσυχνο


Κανεις λαθος.
Ο χαλκος παραμενει χαλκος.
Ναι μεν η συνδεση σου ειναι isdn, αρα ψηφιακη, ομως για να επιτευχθει αυτο, το netmod λειτουργει σαν ενα dsl modem ταχυτητας 160kbit περιπου..
Στην περιπτωση που εχεις και ADSL τοτε μπαινει ΑΛΛΟ ενα modem πανω στη γραμμη. Και επειδη το χαμηλοτερο φασμα ειναι ηδη δευσμευμενο απο το isdn πρακτικως η ταχυτητα που πετυχαινεις με isdn ειναι πρακτικα περιπου 3 mbit λιγοτερα απο οτι αν ησουν pots...
(αυτο για την περιπτωση που εισαι συνδεδεμενος σε adsl2+ μεχρι 24.. για αλλες ταχυτητες ειναι αδιαφορο, μιας και "χωρανε" και τα δυο modem)

Οσο για το πιος βαζει isdn, οποιος χρειαζεται τηλεφωνια καπως συγχρονη.
Με δυνατοτητα αναγνωρισης κλησης ΕΝΩ ΜΙΛΑΕΙ, με δευτερη ταυτοχρονη γραμη, με δυνατοτητα εναλλαγης γραμμης σιγουρα και οχι αμα πιασει το flash, με πληροφοριες χρεωσης, με δυνατοτητα αποστολης sms σαν να ειναι κινητο κλπ κλπ.
Να τονισω οτι για να γινουν ολα αυτα τα "ωραια" πρεπει και η συνδεση να ειναι isdn μεχρι και την (κατα προτιμηση ασυρματη) συσκευη.
Οι περισσοτεροι περνουν ενα απλο pots ασυρματο και το βαζουν στην αναλογικη πορτα του netmod, χανοντας ολα τα αλλα πλεονεκτηματα.
Με λιγο κοστος παραπανω μπορει κανεις να παρει isdn, απλα θελει λιγο ψαξιμο περισσοτερο.

Θεωρητικα ολα αυτα ειναι παρωχημενα και θα αντικατασταθουν καποια στιγμη απο sip wifi ασυρματα (και πιθανοτατα σαν μερος ενος κοινου κινητου τηλεφωνου), που θα εχουν ολες αυτες της δυνατοτητες και ακομα περισσοτερες. Ομως μεχρι να υπαρξει καποιος αξιοπιστος provider που να δωσει υπηρεσιες sip της προκοπης (και με φορητοτητα αριθμου), ολα αυτα ειναι (στην Ελλαδα τουλαχιστον) φούμαρα...


ΥΓ και το (ψηφιακο) φερεσυχνο ειναι μιας μορφης broaband modem που μεταφερει μονο φωνη.

Pefres
09-12-08, 10:35
Αλλο εννοω
εννοω οτι το isdn εχει λιγοτερους συνδρομητες στο dslam στο κεντρο με αποτελεσμα πιο γρηγορες ταχυτητες(απο το pots)

Εχω isdn bra και adsl 1mbit/256kbits


το ξερω οτι το isdn ειναι προβληματικο απο γεννησιμιου του αλλα παντα ηταν πρακτικο να εχεις δυο γραμμες!

δηλαδη αν κανω αναβαθμιση στην υπαρχουσα γραμμη adsl σε 2mbits(το μεγιστο στο κεντρο της περιοχης) απο 1 mbit
θα υπαρξει προβλημα?

plouf
09-12-08, 17:18
Το ISDN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προβληματίκό
αυτά τα λένε μόνο όσοι έχουν πρόβλημα να "δουν" το κάτι παραπάνω

Το ISDN ΕΙΝΑΙ μια απόλυτα ψηφιακή γραμμή με δυνατότητα μέχρι και 8-1 αριθμόυς και η βέλτιστη λύση όταν είναι να συνδεθεί με τηλεφωνικό κεντρο.

και πολές ακόμα δυνατότητες

Pefres
10-12-08, 10:03
Το ISDN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προβληματίκό
αυτά τα λένε μόνο όσοι έχουν πρόβλημα να "δουν" το κάτι παραπάνω

Το ISDN ΕΙΝΑΙ μια απόλυτα ψηφιακή γραμμή με δυνατότητα μέχρι και 8-1 αριθμόυς και η βέλτιστη λύση όταν είναι να συνδεθεί με τηλεφωνικό κεντρο.

και πολές ακόμα δυνατότητες

Σαν τεχνολογια που λουλευει απο μονη της το Isdn ειναι φοβερη απλα οταν χρειαζεται να γινει "παντρεμα" Isdn και Adsl(Adsl over isdn)
Ισως υπαρχουν "παρενεργειες" (το εχω ζησει το σκηνικο)


Ειχαμε στο τηλ κεντρο στα εν. δωματια Isdn και το Adsl ειχε προβληματα
(αποσυνδεσεις, δεν κουμπωνε παντα, χαμηλες ταχυτητες)
τελικα το γυρισαμε σε pots την γραμμη του κεντρου στα δωματια
αλλα στο σπιτι το κρατησαμε isdn (ξερω οτι ακουγεται οξυμωρο αλλα ετυχε το κεντρο να ειναι πιο κοντα στο χειμωνιατικο σπιτι και να μην εχουμε ΚΑΝΕΝΑ προβλημα)


Δεν ειπα οτι το Isdn δεν ειναι καλο απλα εχει καποια μειονεκτηματα σε συνδυασμο με το Adsl που προσφερει μεγαλυτερες ταχυτητες!

καμοια ιδεα για το netmod κανεις?

Haridimos
16-04-09, 17:55
Όσο για το Netmod, μόνο σε συνδέσεις ISDN ταιριάζει αλλά ποιός βάζει πια τέτοιες... Μην το λες. Αν θες να στείλεις data με ρυθμό μετάδοσης μερικών kbps είναι ότι πρέπει.