PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράκαμψη καμένης λάμπας



tsagas
10-12-08, 20:12
Γεια σας παιδιά! Ελπίζω να γράφω στην σωστή κατηγορία καθώς είμαι νέος στο site.
Μου έχουν βάλει μια εργασία και θέλω την βοήθειά σας. Το θέμα είναι το εξής:
με ένα ρελέ με δυο επαφές, μια ΝC και μια NO, να μπορεί να ανάβει μια δεύτερη λάμπα όταν η πρώτη καεί. Κάτι σαν κι αυτό που χρησιμοποιούν στα φώτα των δρόμων και στους φάρους.

Έχω βρει με ένα αμπερομετρικό ρελέ (πιο χοντρό σύρμα στο πηνίο) σε σειρά με το φορτίο (την πρώτη λάμπα) το οποίο όταν καεί και ανοίξει το κύκλωμα ξεοπλίζει το ρελέ και με μια επαφή συνδέει τη δεύτερη λάμπα στο κύκλωμα αλλά ο καθηγητής μου δεν το δέχεται αυτό! Υπάρχει κάποια ιδέα;

ps: Εννοείται ότι αν ξέρετε και με δύο ρελέ κάνει.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!

kx5
10-12-08, 20:44
Μόνο ρελέ και λάμπες? Δε δέχεται άλλο εξάρτημα?

tsagas
10-12-08, 21:08
οχι! ή τουλαχιστον ετσι λεει...
εχεις καμμια ιδεα γενικα;αν εχει και αλλα δεν πειραζει θα προσπαθησω να τον πεισω!:confused1:

kx5
10-12-08, 21:28
To ρελέ τι πηνίο μπορεί να έχει? Είπες ότι δε δέχεται μ/σ έντασης.
Σπαζοκεφαλιά για το βράδυ μας έβαλες :laugh:

tsagas
10-12-08, 21:34
Η ταση που θα παρει το κυκλωμα στην εισοδο ειναι 12Vdc. Κατά τα άλλα δεν εχουμε καποιους αλλους περιορισμους. Ακομα μιλαμε για λαμπες αρκετων watt.

tsagas
10-12-08, 21:44
αν μπορει να γινει και με δυο ρελε δεν πειραζει δεκτο!

plouf
11-12-08, 00:02
Η λαμπα σε σειρά με το ρελέ ώστε το κρατάει κλειστό

αν καεί η λάμπα το ρελέ κλείνει και δίνε ιρεύμα στην άλλη λάμπα ...

tsagas
11-12-08, 12:35
Η λαμπα σε σειρά με το ρελέ ώστε το κρατάει κλειστό

αν καεί η λάμπα το ρελέ κλείνει και δίνε ιρεύμα στην άλλη λάμπα ...
ευχαριστω τον plouf αλλα σε σειρα αντεχει μονο ρελε σαν αυτο που περιγραφω στο πρωτο μνμ (και μαλιστα χρειαζονται 2 ρελε) αλλα δεν το δεχεται ο καθηγητης....!!!

JIM_6146B
11-12-08, 13:08
Οι λάμπες σε τι τάση θα πρέπει να λειτουργούν και τι ισχύ θα έχουν ???

tsagas
11-12-08, 13:46
προκειται για λαμπες οπως αυτες που βαζουν στους φαρους των λιμανιων ή λαμπες που υπαρχουν στα φωτα του δρομου, πχ εθνικη οδος.
δεν με ενδιαφερει τοσο οι τιμες των στοιχειων αλλα η συνδεσμολογια.
(ταση κυκλωματος: 12Vdc)

tsagas
11-12-08, 14:21
προκειται για λαμπες οπως αυτες που βαζουν στους φαρους των λιμανιων ή λαμπες που υπαρχουν στα φωτα του δρομου, πχ εθνικη οδος.
δεν με ενδιαφερει τοσο οι τιμες των στοιχειων αλλα η συνδεσμολογια.
(ταση κυκλωματος: 12Vdc)
η συνδεσμολογια που επισυναπτω μπορει να βοηθησει;

Thansavv
11-12-08, 14:33
Γεια σου Γιώργο,

Συγνώμη για το σχέδιο αλλά είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να το σχεδιάσω καλύτερα αυτή τη στιγμή... Σίγουρα μπορεί να σχεδιαστεί καλύτερα και να είναι πιο κατανοητό ...Ελπίζω να βγάλεις άκρη....Λοιπόν>



Όταν η λάμπα L1 είναι ΟΚ τότε στο σημείο Μ υπάρχει τάση και έτσι ενεργοποιείται το ρελέ... Οι επαφές Β,Γ κλείνουν και έτσι δεν ανάβει η λάμπα L2 (τα άκρα της βραχυκυκλώνονται...). Η L1 ανάβει κανονικά...

Όταν τώρα καεί η L1, τότε στο σημείο Μ δεν υπάρχει τάση και το ρελε ξε-οπλίζει, με αποτέλεσμα να κλέινουν οι επαφές Α,Β.. Τότε εφαρμόζεται τάση 12V στη λάμπα και ανάβει...

Υποθέτω ότι οι λάμπες και το ρελέ λειτουργουν με την ίδια τάση...

Καλή συνέχεια,
Θανάσης

plouf
11-12-08, 15:57
ευχαριστω τον plouf αλλα σε σειρα αντεχει μονο ρελε σαν αυτο που περιγραφω στο πρωτο μνμ (και μαλιστα χρειαζονται 2 ρελε) αλλα δεν το δεχεται ο καθηγητης....!!!

Για ποιό λόγο δεν το δέχεται ;;;

αν θέλουμε να μπλέκουμε τα πράγματα χωρίς λόγο /ομως

Μπορόυμε να συνδέσουμε τη λάμπα παράληλα με ένα συγκριτή τάσης
όπου το άλο άκρο του συγκριτή θα έιναι στη μαι χαμηλη΄τάση πχ 5 βολτ (τα οποία τα παιρνεις με διαρέτη τασης απο την ίδια πηγή)

οταν καέι η λάμπα θα αλάξει κατάσταση ο συγκριτής και θα ενεργοποιείσει το ρελέ

Thansavv
11-12-08, 18:04
Γεια σου Γιώργο,

Συγνώμη για το σχέδιο αλλά είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να το σχεδιάσω καλύτερα αυτή τη στιγμή... Σίγουρα μπορεί να σχεδιαστεί καλύτερα και να είναι πιο κατανοητό ...Ελπίζω να βγάλεις άκρη....Λοιπόν>



Όταν η λάμπα L1 είναι ΟΚ τότε στο σημείο Μ υπάρχει τάση και έτσι ενεργοποιείται το ρελέ... Οι επαφές Β,Γ κλείνουν και έτσι δεν ανάβει η λάμπα L2 (τα άκρα της βραχυκυκλώνονται...). Η L1 ανάβει κανονικά...

Όταν τώρα καεί η L1, τότε στο σημείο Μ δεν υπάρχει τάση και το ρελε ξε-οπλίζει, με αποτέλεσμα να κλέινουν οι επαφές Α,Β.. Τότε εφαρμόζεται τάση 12V στη λάμπα και ανάβει...

Υποθέτω ότι οι λάμπες και το ρελέ λειτουργουν με την ίδια τάση...

Καλή συνέχεια,
Θανάσης





Γιώργο γράψε ΑΚΥΡΟ.... Δεν το υπολόγισα καλά (και μου βγήκε μακακία)....:blushing:

tsagas
11-12-08, 19:31
Για ποιό λόγο δεν το δέχεται ;;;

αν θέλουμε να μπλέκουμε τα πράγματα χωρίς λόγο /ομως

Μπορόυμε να συνδέσουμε τη λάμπα παράληλα με ένα συγκριτή τάσης
όπου το άλο άκρο του συγκριτή θα έιναι στη μαι χαμηλη΄τάση πχ 5 βολτ (τα οποία τα παιρνεις με διαρέτη τασης απο την ίδια πηγή)

οταν καέι η λάμπα θα αλάξει κατάσταση ο συγκριτής και θα ενεργοποιείσει το ρελέ
Thanks Χρηστο αυτο μπορει να δουλεψει!
Αν μπορεις ριξε μια ματια στο κυκλωμα που ειναι συνημμενο να μου πεις την γνωμη σου. Θα δουλεψει σωστα αυτο;
(Δεν εχω υπολογισει την R1 αλλα τα αλλα θεωρησε τα γνωστα)

plouf
11-12-08, 21:15
Για μένα οχι
Οδηγείς ρεύματα ισχυός (λαμπα) απο τη Βάση του τρανσίστορ που γενικά δεν προτείνετε, εκτος αν ξέρις τι ακριβώς κάνεις.

Γενικά πρέπει να ξέρουμε τι , και για ποιό λόγο δεν επιτρέπει, πχ δεν θέλει να περνάν ρεύματα απο το ρελέ ?

η ιδέα μου έιναι


R1 Λ1
(+)12V -+- \/\/\ ---+-- (8) ----------------------+------ (-)0V
| | Λ2 |
| +[Comparator]--------- (8)----+
| | |
+---\/\/\--+- \/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\--+
R2 R3
όπου (8) = λάμπα
\/\/\ = αντισταση
\/\/\/\/\/\/\/\ = μεγαλθτερη αντισταση

έτσι ώστε


όταν ανάβει η Λ1 εφόσον η αντίσταση της λάμπας είνα μικρότερη της R1 έχουμε στο πάνω ποδαράκι του Comparator λογικό 0
όταν καέι η Λ1 το πάνω ποδαράκι του Comparator έχει λογικό 1


μπορεί να γίνει και με απλή πύλη ΝΟΤ



R1 Λ2
(+)12V -+- \/\/\ ---+-----------+- (8) -----------+------ (-)0V
\ | Λ1 |
+[ΝΟΤ]--[ISOLATOR]---- (8)---+
Προσοχή οτι χρησιμοποιεί ISOLATOR (ΑΠΟΜΟΝΩΤΗ) έτσι ώστε δεν
οδηγέι η πύλη το ρέυμα φορτίου

tsagas
11-12-08, 22:03
Μαλιστα, καταλαβα. Απλα το κυκλωμα με το transistor το βρηκα σ'αυτο το site και ειναι λεει για να οπλιζει ενα ρελε οταν το transistor δει μια μικρη ταση Vbe και ειπα μηπως κανει. Το δικο σου μου φαινεται πιο απλο και γρηγορο!
Ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες!Να 'σαι καλα!