PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιβλίο για την ιστορία του ραδιοερασιτεχνισμού.



Τρελός Επιστήμονας
14-12-08, 14:58
Πριν από μερικά χρόνια αγόρασα ένα βιβλίο για την ιστορία του ραδιοερασιτεχνισμού στην Ελλάδα. Είναι γραμμένο από το γιατρό και ραδιοερασιτέχνη Κώστα Παναγόπουλο (SV1AIA) και αποτελείται από 576 σελίδες. Είναι έκδοση του περιοδικού "Ραδιοτηλεπικοινωνίες" και δεν γνωρίζω αν πωλείται πια στα βιβλιοπωλεία. Περιέχει προσωπικές μαρτυρίες από ραδιοερασιτέχνες, πολλοί από τους οποίους δεν είναι πια ανάμεσά μας. Από όσο γνωρίζω είναι το μοναδικό ελληνικό βιβλίο που αναφέρεται στον ελληνικό ραδιοερασιτεχνισμό. Μερικά ενδεικτικά αποσπάσματα από το βιβλίο μπορείτε να δείτε παρακάτω...

Τρελός Επιστήμονας
20-12-08, 21:32
Ανεβάζω ακόμη δυο αποσπάσματα από το βιβλίο του Κ. Παναγόπουλου που σχετίζονται με την εξέλιξη της Ηλεκτρονικής και, ιδιαίτερα, στη χώρα μας και θα ήθελα τα σχόλιά σας.

weather1967
22-12-08, 00:28
Μπράβο και πάλι Δημήτρη για τα αποσπάσματα που μοιράστηκες μαζί μας.
Αυτά ειναι συλεκτικά βιβλία με πολύ συγκινητικές αφηγήσεις,με τα τοσα φειδωλά μέσα τής εποχής τους ,και ομως τα κατάφεραν να φτιαξουν ραδιοφωνα ιδιοκατασκευής .

Τρελός Επιστήμονας
22-12-08, 10:05
Ευχαριστώ, είναι πραγματικά συγκινητική η προσπάθεια αυτών των ανθρώπων που προσπαθούσαν να κάνουν εκπομπή και λήψη με τα πενιχρά μέσα της εποχής. Πενία τέχνας κατεργάζεται! Θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να αγοραστεί αυτό το βιβλίο από κάποια πηγή διότι δεν μπορώ πια να το βρω πουθενά. Το αγόρασα από τα παλιά γραφεία του περιοδικού "Ραδιοτηλεπικοινωνίες". Κρίμα που δεν πρέπει να το σκανάρω ολόκληρο και να το ανεβάσω...
Μια έκδοση για το ραδιοερασιτεχνισμό είχε κάνει ο Στυλιάδης ή ο Πέτρος Κεφαλάς (περιοδικό QRL και βιβλίο, σίγουρα είναι εξαντλημένο). Νομίζω ότι κάπου ίσως έχω ένα αντίγραφο από εκείνο το βιβλίο. Αν μπορέσω, θα ανεβάσω ενδεικτικά κάποιο απόσπασμα για σχολιασμό. Για την ώρα σκανάρω ένα παλιό βιβλίο (Ηλεκτροτεχνία για παιδιά του Μαντζουράνη) που μου δάνεισε κάποιος γνωστός μου ώστε στις γιορτές να το ανεβάσω στα e_Books. Μπορεί να είναι πολύ παλιό (της δεκαετίας του '50) αλλά δίνει με απλό και γλαφυρό τρόπο πολλές γνώσεις πάνω στα ηλεκτρικά κυκλώματα και τις αντίστοιχες έννοιες της φυσικής και της ηλεκτροτεχνίας. Επίσης περιλαμβάνει διάφορα πειράματα με μπαταρίες, λαμπάκια, κουδούνια κλπ