PDA

Επιστροφή στο Forum : κλωνοποίηση σκληρού, γίνετε ?



DT200
14-12-08, 17:47
αγόρασα ένα σκληρό για το Laptop και θέλω να
μάθω αν μπορώ να τον κάνω κλώνο του παλιού μου
δίσκου, ώστε να μην ξανά περνάω όλα τα προγράμματα και στήνω
όλο το PC από την αρχή.

gRooV
14-12-08, 17:55
Βεβαίως και γίνεται, εγώ έχω χρησιμοποιήσει το Acronis True Image αλλά και άλλα προγράμματα όπως το ghost φαντάζομαι θα κανουν την δουλειά που θες!

Zener_
14-12-08, 17:56
Με προγράμματα τύπου norton ghost νομίζω.

Εγώ το κάνω με επιλογή που έχει η μητρική μου όταν ξεκινάει.
Η μητρική είναι gigabyte.

billtech
14-12-08, 18:37
φιλε μου εγω δεν θα στο συνιστουσα...
γιατι οτι σκουπιδια η "κακα" πραγματα εχει ο παλιος υπολογιστης και ο δισκος θα πανε στον καινουριο...αφου ειναι καινουριος υπολογιστης αξιζει το κοπο να περασεις τα προγραμματα σου απο την αρχη και να αντιγραψεις τα αρχεια σου.
γενικα ειμαι εναντιον του gost εγω γιατι αμα λες θελω να κανω format σημαινει διαγραφει των παντων. με το gost οτι εχω στον υπολογιστη και στο δισκο που κανω το gost θα περαστουν και στο καινουριο.

DT200
14-12-08, 18:38
για να είμαι σίγουρος ότι όλοι
καταλάβαμε καλά, και ότι δεν
έγινε κάποια παρεξήγηση θα το ξανά πω ,

έχω τον παλιό σκληρό και θα τον
αντικαταστήσω με έναν άλλο (έχω Laptop)
θα μπορέσω να τον κάνω κλώνο ώστε με του που τον
βάλω μέσα να "παίξω" κανονικά , χωρίς καμία εγκατάσταση
προγράμματος ? :blushing:

billtech
14-12-08, 18:52
νπμιζω σωστα καταλαβαμε ολοι...
αλλα εγω σου ξαναλεω...ειναι κριμα για τον καινουριο να κανεις κατι τετοιο..

DT200
14-12-08, 18:59
τελικά λέω να κάνω Format

ευχαριστώ !

Τρελός Επιστήμονας
14-12-08, 20:37
Και εγώ είμαι περισσότερο υπέρ του format και εναντίον του ghost. Έχω χωρίσει το δίσκο σε δυο μέρη (C και D). Το λειτουργικό είναι στο C και τα δεδομένα με τα προγράμματα στο D. Αν χτυπήσει το λειτουργικό, κάνω format μόνο το C. Επίσης, κρατάω backup τα δεδομένα μου (όποτε το θυμάμαι).

billys7
15-12-08, 11:23
τελικά λέω να κάνω Format

ευχαριστώ !


Η καλύτερη λύση, γιατί μπορεί να έχεις μετά προβλήματα και να μην ξέρεις που οφείλονται.

chip
15-12-08, 13:20
Αν έχεις δισκάκια (τα αυθεντικά του φορητού) καν τον format. Αν σκέφτεσαι να περάσεις σπασμένα windows τότε καλύτερα image. Όπως και να έχει τον παλιό δίσκο βάλτον στην άκρη και μην τον σβήσεις οπότε αναπάσα στιγμή πας στην προτέρα κατάσταση.
Image γινεται σίγουρα!

DT200
15-12-08, 18:59
τελικά από την στιγμή του Format μέχρι την στιγμή
που το PC θα είναι κατά 90% έτοιμο, χρειάζομαι 4-5 ώρες ,
αυτά βαριέμαι αλλά το έκανα .

babisko
15-12-08, 20:37
τελικά από την στιγμή του Format μέχρι την στιγμή
που το PC θα είναι κατά 90% έτοιμο, χρειάζομαι 4-5 ώρες ,
αυτά βαριέμαι αλλά το έκανα .

Γιάννη, αφού φέρεις τον υπολογιστή σου στην κατάσταση που επιθυμείς (εγκατάσταση προγραμμάτων, αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις κ.λ.π.) κάνε ένα αντίγραφο του δίσκου σου σε ένα DVD π.χ. με ένα πρόγραμμα κλωνοποίησης (Ghost, Acronis κ.λ.π.). Έτσι θα έχεις ένα αντίγραφο του δίσκου σου ώστε να μπορείς να τον επαναφέρεις σ' αυτήν την κατάσταση αντί να ξανακάνεις format και εγκατάσταση όλων των προγραμμάτων από την αρχή αν κάποια στιγμή χρειαστεί, όπως χρειάστηκε τώρα.

savnik
15-12-08, 21:17
Γιάννη, αφού φέρεις τον υπολογιστή σου στην κατάσταση που επιθυμείς (εγκατάσταση προγραμμάτων, αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις κ.λ.π.) κάνε ένα αντίγραφο του δίσκου σου σε ένα DVD π.χ. με ένα πρόγραμμα κλωνοποίησης (Ghost, Acronis κ.λ.π.). Έτσι θα έχεις ένα αντίγραφο του δίσκου σου ώστε να μπορείς να τον επαναφέρεις σ' αυτήν την κατάσταση αντί να ξανακάνεις format και εγκατάσταση όλων των προγραμμάτων από την αρχή αν κάποια στιγμή χρειαστεί, όπως χρειάστηκε τώρα.
Αυτό το κάνω εδώ και 10 χρόνια με το ghost, και έχω γλυτώσει από πολλά.