PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για το WORD



xampos
14-12-08, 18:38
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το word έχω γράψει την πτυχιακή μου εργασία και θέλω να την μορφοποιήσω . έτσι λοιπόν κάνω πλήρη στοίχιση αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : στην τελευταία σειρά η πρώτη λέξη πάει τέρμα αριστερά και η τελευταία τέρμα δεξιά με αποτέλεσμα να μην φαίνεται καθόλου ωραίο αυτό. Όταν πατάω το BACKSPACE για πάει κατά ένα κενό πίσω πάει και κολλάει τη λέξη επάνω στην ακριβώς προηγούμενη. Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ ενώ έχω σε όλο το κείμενο πλήρη μορφοποίηση σε κάποιες σειρές να βάλω αριστερή στοίχιση μιας και αυτό δεν γίνεται επιλέγοντας την σειρά εκείνη μόνο αφού κάνοντας αριστερή στοίχιση σε εκείνη τη σειρά μόνο κάνεις σε όλο το κείμενο.

kopla
14-12-08, 19:21
Γεια σου χάμπε
Καταλαβα τι εννοείς. Μου έχει συμβεί και εμενα. Υπάρχει καποια εξήγηση γιατί γίνεται (καποιος-οι χαρακτήρες (control χαρακτήρες, δλδ αόρατοι) στο τελος του κειμένου?) ... αλλά δεν την γνωρίζω !
Θα σου πω ομως τι να κανεις. Πήγαινε στο τελος της πρότασης και μετα την τελεία, και παντα enter. Αυτό κανω εγω και πετυχαίνει.

Συνήθως αυτό το φαινόμενο γίνεται όταν κανεις αντιγραφή-επικόλληση στο word κείμενο απο ιστοσελίδες :001_huh:

xampos
14-12-08, 21:16
ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια οαλ ειναι οκ τωρα δεν μπορουσα να βρω πουθενα λυση. αν ξερει καποιοσ να μασ εξηγησει καλυτερα το λογο που γινεται αυτο , ετσι απο απλη περιεργεια πλεον.

manos_3
14-12-08, 21:31
Όπως προαναφέρει και ο φίλος kopla υπάρχουν κάποιοι αόρατοι χαρακτήρες που πειράζουν την στοίχιση του κειμένου.Υπάρχει τρόπος να δεις ποιοι είναι αυτοί, επιλέγοντας το κείμενο και πατώντας από την μπάρα "Βασική" το http://i36.tinypic.com/oqlr0m.jpg ...

kopla
15-12-08, 01:25
Good χάμπος:wiink:
Μάνο πολύ σωστά, ετσι βλέπεις αυτούς τους αόρατους χαρακτήρες στο WORD. Αυτό το γνωρίζω. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι γιατί αλλάζει έτσι περίεργα η στοίχιση. Έχω πολύ καιρό να το συναντήσω αυτό, και αν θυμαμαι καλά το word έβγαζε το σήμα της αλλαγής παραγράφου.. αυτό που δείχνεις κιόλας στην εικόνα !
Αλλά δεν πειράζει αφού ξέρουμε πως να το αντιμετωπίσουμε:wiink:

xampos
15-12-08, 22:02
παιδιά έχω άλλο ένα πρόβλημα. Έχω βάλει ένα πίνακα ο όποιος είναι πάνω από μια σελίδα και όταν κάνω επικόλληση ένα κείμενο περίπου 20 σειρών πάνω από τον πινάκα τότε ο πινάκας χωρίζει σε δυο μέρη . στο πρώτο μέρος μένει μόνο η πρώτη σειρά ενώ στο δεύτερο μέρος πάει ο υπόλοιπος πίνακας και το κείμενο μπαίνει ανάμεσα στα δύο μέρη του πίνακα. αν το κείμενο το κάνω επικόλληση κάτω από τον πίνακα τότε όλα είναι ok.

Xarry
14-06-11, 21:43
Πως γινεται να βαλω αυτοματη αριθμιση σελιδων στο word;

GeorgeVita
14-06-11, 23:02
Νομίζω υπάρχει παράμετρος "σελίδα" ή "page" στην "κεφαλίδα" ή το "υποσέλιδο" (την επάνω ή την κάτω γραμμή σημειώσεων που είναι ίδια σε κάθε σελίδα). Μπορεί να μπει και ημερομηνία.

Διάβασε: http://office.microsoft.com/el-gr/word-help/HP001226513.aspx#BM1

G

Xarry
14-06-11, 23:11
Θα το δω ευχαριστω.