PDA

Επιστροφή στο Forum : πως οδηγώ 4 volt σε ρελέ



kyriakos_electron
14-12-08, 22:48
έχω ένα συναγερμό που εχει 3 εξόδους στις οποιες βγαζει 4 volt ελεγχόμενες απο κινητό τηλ.


Πως μπορώ αυτα τα 4 volt dc να τα οδηγήσω σε ένα ρελέ?

και τι ρελέ θα χρησιμοποιήσω?

gep58
15-12-08, 00:14
Πως μπορώ αυτα τα 4 volt dc να τα οδηγήσω σε ένα ρελέ?


μήπως εννοείς πως μπορείς από τα 4V της κάθε εξόδου να οδηγήσεις 3 διαφορετικά ρελέ ή ισχύει αυτό που γράφεις και θέλεις κάθε έξοδος να ενεργοποιεί το ίδιο και μοναδικό ρελέ;


και τι ρελέ θα χρησιμοποιήσω?

αυτό θα εξαρτηθεί από τα φορτία που θέλεις να ελέγχουν τα ρελέ.

gep58

kyriakos_electron
17-12-08, 12:21
Επαναδιατυπώνω:
Εχω έναν συναγερμό ο οποίος βγάζει 3 εξόδους Ο1,Ο2,Ο3 των 4V dc ελεγχόμενες απο κινητό τηλ. Θέλω να πηγαίνουν σε τρια διαφορετικά ρελέ για να ελέγχω τρια διαφορετικά φορτία όχι μεγαλύτερα από 2-3Αμπερ(κυρίως φωτισμό).
Ελπίζω να είμαι σαφής τώρα.
Τι ρελέ χρησιμοποιώ για τα 4 volt ή τι πρέπει να μεσολαβήσει για να χρησιμοποιήσω ενα 12βολτο ρελέ ή τέλος πάντων τι προτείνεις?

Ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση

hardcode
17-12-08, 15:40
Πάρε ενα κλασσικό τρανζίστορ BC547. Ο εκπομπός στη γείωση, ο συλλέκτης στο ένα πόδι του πηνίου του ρελέ. Τη βάση τη συνδέεις μέσω μιας αντίστασης 3.3Κ στην έξοδο των 4V. Το άλλο πόδι του πηνίου του ρελέ το πας στα 12V. Βάζεις και μια δίοδο ανάστροφα στο πηνίο του ρελέ για τυχόν επιστροφές.

Nemmesis
17-12-08, 19:28
κανε αυτο με τα τρανζιστορακια γιατι δεν ξερουμε τι φορτιο μπορει να σηκωσει ο συναγερμος... και θα σε παρακαλουσε να μην γραφεις ετσι δεν ειναι και τοσο ωραιο!!!

gep58
17-12-08, 19:49
kyriakos_electron,

όπως ανέφεραν και τα παιδιά μπορείς να δεις και στο σχέδιο, 3 διαφορετικούς τρόπους οδήγησης ρελέ.
Όποιον ακολουθήσεις θα πρέπει να το εφαρμόσεις 3 φορές όσες δηλ. είναι και οι έξοδοι του συναγερμού.
Η περίπτωση των solid state relays κατά την γνώμη μου είναι η ευκολότερη αφού υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο και σε διαφορετικές τιμές αμπεράζ και όπως λες θα χειρίζονται ωμικά φορτία (λάμπες).

gep58

soulhealer
20-12-08, 13:56
βασικά βρίσκω τη λύση solid λίγο ακραία και αρκετά ακριβή μιας και τα solid χρησιμοποιούνται κυρίως για πολλά ανοιγοκλεισίματα μιας επαφής στη μονάδα του χρόνου (εκεί δηλαδή που τα κοινά ρελέ την "ακούν")

EARINOS
13-01-09, 18:04
έχω ένα συναγερμό που εχει 3 εξόδους στις οποιες βγαζει 4 volt ελεγχόμενες απο κινητό τηλ.


Πως μπορώ αυτα τα 4 volt dc να τα οδηγήσω σε ένα ρελέ?

και τι ρελέ θα χρησιμοποιήσω?
Υπάρχουν ρελε dc στα 3 βολτ και με παραλληλη σύνδεση στο ρελέ μία δίοδο 1Ν 0001 θα ήταν ότι καλύτερο για εσένα!!!!

stom
13-01-09, 18:13
1N0001? Παραλληλα? Relay στα 3 volt? Μα εδω θελουμε 4.
Αυτα που γραφεις τα σκεφτεσαι πρωτα?

plouf
13-01-09, 19:08
καλα τυπογραφικο απο βιασυνη εκανε ο ανθρωπος .. μην κραζεισ ;)

παρεπιπτώντος , αν και παλιό το θέμα, πιστευώ οτι απλά η χρηση ρελέ με πηνίο 4volt και χαρακτηριστικά επαφής 230βολτ 3-4Amp θα ήταν η ποοι απλή λύση.

aggelospesma
27-01-09, 00:32
Aν έχω καταλαβη σωστά θέλεις ρελε όπου το πηνίο να είναι στα 4vdc.Υπάρχουν τα οποία είναι 1 η 2 η 4 επαφών 10A και με βάση,λέγονται fider.

EARINOS
29-01-09, 13:48
Επαναδιατυπώνω:
Εχω έναν συναγερμό ο οποίος βγάζει 3 εξόδους Ο1,Ο2,Ο3 των 4V dc ελεγχόμενες απο κινητό τηλ. Θέλω να πηγαίνουν σε τρια διαφορετικά ρελέ για να ελέγχω τρια διαφορετικά φορτία όχι μεγαλύτερα από 2-3Αμπερ(κυρίως φωτισμό).
Ελπίζω να είμαι σαφής τώρα.
Τι ρελέ χρησιμοποιώ για τα 4 volt ή τι πρέπει να μεσολαβήσει για να χρησιμοποιήσω ενα 12βολτο ρελέ ή τέλος πάντων τι προτείνεις?

Ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση
Αν στο κινητό σου πατάς π.χ. 1 και η έξοδος 01 ενεργοποιεί 4 βολτ.Θα πάρεις ένα 6βολτο dc ρελε όπου στην τροφοδοδία του θα βάλεις σε παραλληλότητα ένα ηλεκτρολιτικό πυκνωτή στα 10βολτ και θα παρατηρήσεις την τάση του .Αν φτάσει στα 6 βολτ βάζουμε παράλληλα και μιά δίοδο.1Ν001 .Για να καταφέρουμε την τάση αυτή δοκιμάζουμε διάφορους πυκνωτές σε mf .και ξεκινάς απο 100mf και πάνω.
Μετα η επαφή που ανοιγοκλείνει θα την τροφοδοτήσεις με την τάση και την αντοχή που γρ'αφει το ρελέ.Αν θέλεις παραπάνω τότε βάλε και δεύτερο ρελέ υσχίος σε σειρά απο το πρώτο.

johny16
29-01-09, 15:18
τον πυκνωτη γιατι τον βαζουμε απο την στιγμη που ειναι μολις 4 βολτ και το ρελε 6? και κατι ακομα οταν λες να τροφοδοτησει την επαφη που ανοιγκλεινει με την ταση που αντεχει το ρελε φανταζομαι οτι δεν εννοεις το πηνιο αλλα τον διακοπτη που παει πανω κατω σωστα?

pet
29-01-09, 17:02
κανε αυτο με τα τρανζιστορακια γιατι δεν ξερουμε τι φορτιο μπορει να σηκωσει ο συναγερμος... και θα σε παρακαλουσε να μην γραφεις ετσι δεν ειναι και τοσο ωραιο!!!

Γιατί; Μια χαρά ωραιότατα γράφει ο άνθρωπος.

Σας παρακαλώ στο εξής να χρησιμοποιείται όλοι χρώματα. Είναι τόσο ωραίο

:lool::lool:

johny16
29-01-09, 19:23
τον πυκνωτη γιατι τον βαζουμε απο την στιγμη που ειναι μολις 4 βολτ και το ρελε 6? και κατι ακομα οταν λες να τροφοδοτησει την επαφη που ανοιγκλεινει με την ταση που αντεχει το ρελε φανταζομαι οτι δεν εννοεις το πηνιο αλλα τον διακοπτη που παει πανω κατω σωστα?

tyf
01-02-09, 13:41
EIΣΕ ΣΗΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΑ 4 ΒΟΛΤ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΟΣ ΟΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝ 0 ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΟΔΟΥΣ.
ΤΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ ΜΕΤΡΙΣΕΣ 4 ΒΟΛΤ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΕΣ

kyriakos_electron
13-02-09, 04:05
Χαίρομαι που σας απασχόλησε το ζήτημα.
Τελικά σας παραθέτω τη λύση που μου πρότεινε ο τύπος από τον οποίον πήρα τον συναγερμό.
Η φωτό μιλάει από μόνη της.
Έτσι μεταξύ C συλλέκτη κι Ε εκπομπού σύνδεσα ένα 12 βολτο ρελέ/ 7Α.
Μια χαρά..
Η λύση solid state relay ήταν πραγματικά ακριβή. Σε μαγαζί που πήγα ήθελαν 60-70 ευρώ. Για φανταστείτε επί τρία.

stavros_43
15-02-09, 20:48
Ακη εκτος απο το κυκλωματακι με το τρανζιστορ που λειουργει ως βαλβιδα και θα χρειαστεις τρια ιδια κυκλωματα υπαρχει ενας ακομα τροπος πιο πρακτικος και ανεξοδος....περνεις μια επαναφορτιζομενη μπαταρια 9 βολτ και τη συνδεεις εν σειρα στο κοινο ουδετερο και των τριων ρελεδων σε σειρα και με μια διοδο για καθε ρελλε......ετσι οσο οπλιζουν οι ρελλεδες επαναφορτιζει και η μπαταρια.......καλη επιτυχια...