PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΑ VHF



IC-IS
15-12-08, 20:13
Αγαπητοί φίλοι,

Έχω αγοράσει τον πομποδέκτη Puxing PX-888 (έκανα καλή αγορά?), γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν ελεύθερες συχνότητες τις οποίες θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μαζί με φίλους μου οι οποίοι έχουν VHF;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τρελός Επιστήμονας
15-12-08, 20:25
Όχι, δεν υπάρχουν εκεί ελεύθερες συχνότητες αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις νόμιμα στη ζώνη 144.000-146.000 MHz αν πάρεις άδεια ραδιοερασιτέχνου.

babisko
15-12-08, 20:43
Αγαπητοί φίλοι,

Έχω αγοράσει τον πομποδέκτη Puxing PX-888 (έκανα καλή αγορά?), γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν ελεύθερες συχνότητες τις οποίες θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μαζί με φίλους μου οι οποίοι έχουν VHF;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συμφωνώ με τον Τρελό Επιστήμονα και να σου υπενθυμίσω ότι, από όσο γνωρίζω,απαγορεύεται όχι μόνο η χρήση του χωρίς άδεια, αλλά και η κατοχή του, που σημαίνει ότι αν σε πιάσουν με τον πομποδέκτη πάνω σου χωρίς άδεια, έχεις ποινικές κυρώσεις.

Τρελός Επιστήμονας
15-12-08, 21:58
Ελεύθερες συχνότητες υπάρχουν στις ζώνες ISM (πχ 2,4 GHZ WIFI) και στις συχνότητες PMR όπου εκπέμπουν τα γνωστά φορητά UHF χωρίς άδεια. Επίσης στις συχνότητες CB 27MHz όπου χρειάζεται μια άδεια από το ΥΜΕ.

AKIS
16-12-08, 11:01
Συμφωνώ με τον Τρελό Επιστήμονα και να σου υπενθυμίσω ότι, από όσο γνωρίζω,απαγορεύεται όχι μόνο η χρήση του χωρίς άδεια, αλλά και η κατοχή του, που σημαίνει ότι αν σε πιάσουν με τον πομποδέκτη πάνω σου χωρίς άδεια, έχεις ποινικές κυρώσεις.
+1 εχει λιγο κινδυνο η ολη φαση