PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευθεια φορτου και απολαβη



AlevropP
18-12-08, 21:17
Καλησπερα παιδια,

Ειμαι παλαιμαχος φοιτητης και τα βρηκα μπαστουνια με ενα κομματι της εργασιας μου.Θελω σε ενα κυκλωμα ενισχυτη δυο βαθμιδων, να υπολογισω την DC ευθεια φορτου και την ολικη απολαβη.

Αν και εχω βρει τους τυπους των δυο,με δυσκολευει το οτι εχει δυο βαθμιδες και δεν ξερω πως διαμορφωνονται πλεον οι τυποι σε αυτη την περιπτωση.

Μπορει κανεις να βοηθησει?
Παραθετω το κυκλωμα παρακατω:

moulis
19-12-08, 09:49
Φιλε μου και εγω φοιτητης ειμαι οποτε η απαντηση μου μπορει να μην ειναι και η σωστη.Εχω ομως την εντυπωση οτι πρεπει να κανεις καθε διαγραμμα χωριστα(Imax,Vmax σημειο Q,κτλ) για το καθε τρανζιστορ, για να υπολογισεις τα ρευματα που θες αρα και τις αντιστασεις.

Ξεκινα απο τις βασεις των τρανζιστορ δεν σε τη ταση βρισκονται και τι ρευμα τις διαρεει,μετα διαμορφωσε την ταση στους συλλεκτες για να εχεις την επιθυμητη ενισχυση.

Ελπιζω να σε βοηθησα και να τα λεω σωστα!

AlevropP
19-12-08, 20:35
Φιλε Μοulis, σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον. Θα κοιταξω οτι μου ειπες και θα επανελθω με τυχον προβληματα, καθοτι φοιτητης πληροφορικης και οχι ηλεκτρονικης, οι γνωσεις μου ειναι πολυ περιοιρισμενες στο πεδιο αυτο...

GR_KYROS
19-12-08, 21:12
Δες εδώ μήπως και οδηγηθείς στην μεθοδολογία
http://www.oktonia.com/index.php?tomeas=12&mathima_id=38&thechapter=05

moulis
20-12-08, 19:25
Εδω θα βρεις και το Datasheet του 2Ν3904 Ψαξ'τα λιγο, εχει μεσα της ακραιες τιμες που μπορει να παρει το τρανζ.(Icmax Icmax κτλ).Ακομα το Datasheet παντα περιεχει και τυπικες χρησεις του εξαρτηματος(κυκλωματα,και θεωρια)
Ριξε μια ματια.:wiink:

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/2/N/3/9/2N3904.shtml

Στο link θα σου εμφανιστουν πολλες εταιριες παραγωγης του 2Ν3904, μη σε νοιαζει ελαχιστες διαφορες υπαρχουν μεταξυ τους.

AlevropP
21-12-08, 22:04
moulis εχεις pm.

Kyros, σε ευχαριστω αλλα δυστυχως οι θεωρητικες μου γνωσεις δεν επαρκουν ωστε να εφαρμοσω αυτα που βρηκα στο Link που εδωσες στο δικο μου κυκλωμα,να κανω δλδ τις μετατροπες που πρεπει:blushing:

jakektm
22-12-08, 11:46
Αν και εχω βρει τους τυπους των δυο,με δυσκολευει το οτι εχει δυο βαθμιδες και δεν ξερω πως διαμορφωνονται πλεον οι τυποι σε αυτη την περιπτωση.



ποιους τυπους εχεις βρει και δυσκολεύεσαι?

αν εισαι φοιτητης ηλεκτρονικης , τα έχει στα ηλεκτρονικα 1 και στο βιβλιο του malvino.

AlevropP
22-12-08, 12:21
Οχι φιλε μου φοιτητης πληροφορικης ειμαι,δυστυχως η ευτυχως...

Εχω βρει τυπους με gm, χωρις gm, με rπ κτλ. Δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος για αυτο το κυκλωμα...:crying:

jakektm
22-12-08, 12:37
για dc ευθεια φορτου πρεπει να βρεις Ιc και Vce. Βρισκεις ταση βασης, ταση αντιστασης εκπομπου, ρευμα αντιστασης εκπομπου,ταση αντιστασης συλλεκτη, και αφαιρεις ταση αντιστασης εκπομπου και ταση αντιστασης συλλεκτη απο την πηγη, ετσι μενει η vce. το Ic το βρηκες, αρα εκανες dc ευθεια.

AlevropP
22-12-08, 19:14
Jakektm αυτη η dc ευθεια φορτου που μου περιγραφεις αφορα ολο το κυκλωμα η μονο το τρανζιστορ? Μπορει η ερωτηση να ακουγεται ανοητη αλλα οπως ειπα,δεν εχω πολλη σχεση με τα κυκλωματα...

jakektm
22-12-08, 23:28
καθε κυκλωμα ξεχωριστα. Έχεις δυο κυκλώματα κοινου εκπομπου.

Νομίζω αυτό θα σε βοηθήσει. Δυστυχώς με μια ανάγνωση δε θα καταφέρεις και πολλά, πρεπει να δώσεις προσοχή στους υπολογισμούς που κάνει. Οτι δε καταλάβεις ρωτησε μας ...

http://users.ntua.gr/el01741/MyWebPage/Contructions/Amplifiers/DesignCEAmp.htm


jakektm

AlevropP
23-12-08, 22:31
επανερχομαι με ερωτηση:

Τα δυο σημεια που οριζουν την ευθεια φορτου ειναι:

Ic=Vcc/RL και VCE=Vcc που στο κυκλωμα μου ειναι 15volt σωστα μεχρι εδω?
Ποια ειναι ομως η δικια μου RL???Την υπολογιζω ή υπαρχει στο κυκλωμα ηδη?

Στη συνεχεια,το σημειο Q θα βρισκεται στο μεσον της ευθειας και ετσι βρισκω και τα Ic και Vc σωστα?

jakektm
23-12-08, 23:43
Το φορτιο RL θα ειναι οτιδηποτε υπαρχει στην βαση του δευτερου τρανζιστορ, αλλα στο dc δε βλεπεις φορτιο λογω του πυκνωτη. οποτε δε σε ενδιαφερει για την dc ευθεια.

Στον βροχο εξόδου έχεις Vcc=Vrc+Vce+Ve= Ic(Rc+Re) + Vce

λυνεις για Ic=0, Vce= ?

λυνεις για Vce=0, Ic=?

Αυτα ειναι τα δυο σημεια της ευθειας φορτου. (τα άκρα δηλαδή)

Το σημειο Q, το βρίσκεις εάν λύσεις τους παραπάνω τύπους βάζοντας τις τιμές των αντιστάσεων και του ρεύματος.

AlevropP
24-12-08, 20:32
Μαλιστα,

Οποτε, για Ιc=0 , Vce=Vcc=15Volt kai
για Vce=0, Ic=Vcc/Rc+Re

Στο κυκλωμα μου η Rc ειναι η R4 και η Re ειναι η R9 ετσι? αντισταση συλλεκτη και αντισταση εκπομπου αντιστοιχα.

Ευχομαι Καλα Χριστουγεννα jakektm!

jakektm
25-12-08, 09:32
Για το δεύτερο κύκλωμα Rc ειναι η R4 και η Re ειναι η R9+R10

Για το πρωτο κυκλωμα Rc ειναι η R2 και η Re ειναι η R6+R7

Καλές γιορτές!