PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΙΓΟΝΤΩΣ



SOUR
21-12-08, 13:16
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΙΡΚΟΝΤΙΣΙΟΝ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΖΕΣΤΟ ΣΕ ΚΡΥΟ!!!!
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΙΡΚΟΝΤΙΤΙΟΝ Η ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ??
ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

aser
21-12-08, 14:01
Αν δεν κανω λαθος αλλαγη συχνοτητας δεν γινεται. Αν καταλαβα καλα το αιρκοντισιον ειναι πανω απο την tv; Η μονη λυση να μετακομισης την τηλεοραση και το στερεοφωνικο σε αλλη γωνια.

e-man+++
21-12-08, 14:13
Ένα είναι σίγουρο.Αλλαγή συχνότητας σε τηλεκοντρόλ υπερύθρων δε γίνεται.Ακόμα και αν τα αλλάξεις θέση μπόρει από διάφορες αντανακλάσεις σε αντικειμενα και στον τοιχο να επηρεάζεται. Εκτός από τη συχνότητα, δες τη μάρκα όλων αυτών των συσκευών.Δεν ξέρω τι άλλο να σε συμβουλέψω να κάνεις.Αν μου αναφέρεις τις μάρκες των συσκευών μπορώ να σου πω τι φταίει και ανάλογα να σε συμβουλέψω.

stom
21-12-08, 17:18
Φταιει οτι γραφεις με κεφαλαια μαλλον....

Επι της ουσιας δεν μπορει να γινουν και πολλα..
Εκτος απο το να τα πας σε αλλο δωματιο, θα μπορουσες με ενα τριτο τηλεκοντρολ να απομονωνες/τυφλωνες την εισοδο του κλιματιστικου.
Αλλα σαν λυση ειναι καπως....

JIM_6146B
22-12-08, 12:56
Μια λύση που έρχεται είναι να κάνεις πιο αναίσθητο τον δέκτη του κλιματιστικού επίσης αλλάζοντας και το προς τα που βλέπει ....

Αυτό το κάνεις με αυτοκολυτάκια πάνω στον δέκτη ...και με πολλούς πειραματισμούς

Θα πρέπει να γίνει τόσο αναίσθητος ώστε όταν χρησιμοποιείς το τηλεκτρολ της τηλεόρασης να μην το αντιλαβάνεται .

GeorgeK
28-12-08, 13:49
Ψάξε το τηλεκοντρολ της τηλεόρασης πίσω εκεί που μπαίνουν οι μπαταρίες .
Αν είσαι τυχερός (δεν το έχουν όλες) θα βρείς ένα διακοπτάκι που να έχει δυο
θέσεις και συνήθως λέει 1-2 . Αυτό το έχουν γιαυτό το σκοπό δηλαδή η
τηλεόραση να υπακούει και σε διαφορετικές συχνότητες για να μην συμβαίνουν
αυτά τα μπερδέματα .

Nemmesis
28-12-08, 15:05
Ψάξε το τηλεκοντρολ της τηλεόρασης πίσω εκεί που μπαίνουν οι μπαταρίες .
Αν είσαι τυχερός (δεν το έχουν όλες) θα βρείς ένα διακοπτάκι που να έχει δυο
θέσεις και συνήθως λέει 1-2 . Αυτό το έχουν γιαυτό το σκοπό δηλαδή η
τηλεόραση να υπακούει και σε διαφορετικές συχνότητες για να μην συμβαίνουν
αυτά τα μπερδέματα .
το ιδιο ακριβως μπορει να εχει και το τηλεκοντρολ του A/C αλλα ειναι ποιο σπανιο