PDA

Επιστροφή στο Forum : Led display



diamadiss
25-12-08, 11:40
Παιδιά γειά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Εχω το παρακάτω display με led και θελω να υπολογίσω την αντίσταση η οποία πρέπει να μπει και κάνω τον εξης υπολογισμό,
Εικόνα με το display και των υπολογισμό της αντίστασης.
http://img412.imageshack.us/my.php?image=leddisplay323la1.jpg

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά.:001_smile:

electronic
25-12-08, 11:45
καλημέρα
κανονικά πρέπει να βάλεις σεκαθε ποδαρακι και μια αντίσταση. Ο λόγος είναι ότι αν βάλεισ μονο μια επάνω τότε αν θα αναβουν πάνω απο 1 led τότε θα πευτει και η φωτεινότητα όλου του display
Γιώργος

diamadiss
25-12-08, 11:53
Δηλαδή εαν κατάλαβα καλά τα led είναι παράλληλα και το ρεύμα των 10mA που υπολογίζω θα μοιράζετε σε όσα LED ανάβουν. Έαν θέλω όμως πάντα να ανάβουν για παράδειγμα 5 LED, μπορώ να υπολογισω μια αντίσταση για ρεύμα 50mΑ και να την βάλω ή πρέπει και πάλι να βάλω σε κάθε ποδαράκι απο μια αντίσταση. Ευχαριστώ για την απάντηση.:001_smile:

electronic
25-12-08, 12:12
αν τοιχον υπολογισεις μεγαλλιτερη αντίσταση τότε γενικά η φωτεινότητα θα πεσει παρα πολύ.....
οπότε υπολογίζουνε την αντίσταση για κάθε led.

Γιώργος

diamadiss
25-12-08, 12:21
Εαν υπολογίσω μικρότερη τότε θα πέσει πάλι. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να γλιτώσω εαν γίνετε απο κάποιες αντιστάσεις γιατί το κύκλωμα μου είναι απο μόνο του κάπως μεγάλο και επειδεί θα το φτιάξω σε ράστερ ήθελα εαν γινετε να γλιτώσω κάποιες αντιστάσεις αλλά όπως φαίνετε μάλλον δεν μπορώ να τις αποφύγω.:001_smile:

Zener_
25-12-08, 12:32
Εγώ έψω βάλει μια 330Ω και ναι μεν καταλαβαίνω μικρές διαφορές στην φωτεινότητα αλλά δεν είναι μεγάλες ώστε να με ενοχλούν. Είναι καλύτερα από το να βάλω 6 επιπιπλέον αντιστάσεις στο raster.

diamadiss
25-12-08, 12:36
Τα LED είναι παράλληλα μεταξύ τους. Σωστά δεν έχω καταλάβει!:001_smile:

electronic
25-12-08, 13:03
Κώστα και Γιάννη.

Ε. Εγώ έψω βάλει μια 330Ω και ναι μεν καταλαβαίνω μικρές διαφορές στην φωτεινότητα αλλά δεν είναι μεγάλες ώστε να με ενοχλούν. Είναι καλύτερα από το να βάλω 6 επιπιπλέον αντιστάσεις στο raster.

Α. Αν έχεις το display μονο για να απικωνησεις έναν αριθμό χωρίς αυτό να είναι συνδεμένο σε ένα ολοκληρωμενο τότε ναι μπορείς να τοποθετήσεις την αντισταση όπου θέλεις. Αν το display το οδηγείς απο ολοκληρωμένο και μονίμως έχεις εναλαγη αριθμών τότε το ποιο σωστό είναι να έχεις μια αντίσταση σε κάθε πόδι-led και αυτό για να προστατεθσουμε το ολοκληρωμένο.

Ε. Τα LED είναι παράλληλα μεταξύ τους. Σωστά δεν έχω καταλάβει!:001_smile:
Α. Σωστά τα led όλα όπως το δικό σου που είναι κοινής ανόδου στην ουσία είναι παραλληλα όπως τα σύνδεσες. Αν συνδεθούν τα ποδαρακια στην κάτω πλευρά σε ένα ολοκληρωμενο όπως το 7447 τοτε δεν είναι παραλληλα αλλα ανεξαρτητα.

Για δειτε εδώ..
http://www.tcnj.edu/~cappiel4/Lab6-Counting.doc

diamadiss
25-12-08, 17:21
Οκ κατάλαβα πιστεύω. Δηλαδή εάν θέλω να χρησιμοποιήσω 5 led και θέλω το κάθε led να διαρέετε απο ρεύμα 10 mA θα πρέπει να κάνω τον εξής υπολογισμό:

kopla
25-12-08, 18:40
Οκ κατάλαβα πιστεύω. Δηλαδή εάν θέλω να χρησιμοποιήσω 5 led και θέλω το κάθε led να διαρέετε απο ρεύμα 10 mA θα πρέπει να κάνω τον εξής υπολογισμό:

Ναι σωστά. Δλδ θα βαλεις μια αντισταση των 66 Ωμ. Πρόσεχε όμως: Αν αναψεις ενα led μόνο, θα φαει "στη μαπα" 50mA και θα καει το συγκεκριμενο segment. Ακόμα και 2 να αναψεις, τα 25mA εκαστο, νομίζω πως ειναι εκτός ορίων. Ο μόνος τρόπος για να μην καψεις ενα segment με 50mADC είναι να τα στέλνεις pulsed dc. 20% είναι 10mADC :drool:

Επίσης στο 1ο ποστ σου, γραφεις 5Volt και η εικόνα εχει 12βολτη μπαταρία. :laugh:

Conclusion? Πολλές αντιστασεις. Μια για το καθε segment. Δεν θα κινδυνεύεις να χασεις καποιο, και θα εχεις και σταθερή φωτεινότητα.

diamadiss
25-12-08, 18:45
Ναι σωστά. Δλδ θα βαλεις μια αντισταση των 66 Ωμ. Πρόσεχε όμως: Αν αναψεις ενα led μόνο, θα φαει "στη μαπα" 50mA και θα καει το συγκεκριμενο segment. Ακόμα και 2 να αναψεις, τα 25mA εκαστο, νομίζω πως ειναι εκτός ορίων. Ο μόνος τρόπος για να μην καψεις ενα segment με 50mADC είναι να τα στέλνεις pulsed dc. 20% είναι 10mADC :drool:

Επίσης στο 1ο ποστ σου, γραφεις 5Volt και η εικόνα εχει 12βολτη μπαταρία. :laugh:

Conclusion? Πολλές αντιστασεις. Μια για το καθε segment. Δεν θα κινδυνεύεις να χασεις καποιο, και θα εχεις και σταθερή φωτεινότητα.


Με 5Volt θα είναι απλώς έκνα λάθος στην εικόνα τα volt . Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και καλές γιορτές.:001_smile:

diamadiss
27-12-08, 14:48
Μήπως γνωρίζει κανείς εαν υπάρχει στο εμπόριο αυτό το display και εαν υπάρχει πως θα υπολογίσω τι αντίσταση θα πρέπει να βάλω στο κάθε ποδαράκι? Ευχαριστώ και συγνώμη εαν γίνομαι κουραστικός.:001_smile:

kopla
27-12-08, 18:51
Δεν εχω δει 6-segment display. Δεν φαίνεται και πολύ χρήσιμο καθώς αυτα είναι για να εμφανίζουν αριθμούς, και χωρίς το μεσσαίο segment δεν...
Παρε 7segment και χρησιμοποίησε τα 6.
Για τα μικρά displays (καπου 10x20 mm) εμπειρικά 10mA σταθερά DC (πχ 5volt 470R) φαίνονται ok.

Αν θες να δοκιμάσεις, παρε 5βολτ και ενα 1KOhm ποντεσιόμετρο και πειραματίσου. Θα αρχίσεις φυσικά απο το 1 κίλο αντίσταση και θα κατεβαίνεις. Όταν σε ικανοποιεί η φωτεινότητα (σε ενα οποιοδήποτε segment) τότε θα μετρήσεις την αντίσταση απο το pot (Rpot).
Αν θες εξτρα ασφάλεια, θα βαλεις σε σειρα με το pot μια 220 ωμ αντίσταση. Η επιθυμητή τιμή πλέον θα είναι 220+Rpot

diamadiss
27-12-08, 19:07
Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν ενοοώ αυτό που λες. Αυτο το display εχι 7 τομείς απλα ο ένας δεν φαίνετε. Αυτό που θέλω να μου πεις εαν υπάρχει display με 4 ποδαρκια που όταν το συνδέεις σε εναν 4bit απαριθμιτή να εμφανίζει τους αριθμούς του δεκαεξαδικού. Ευχαριστώ.:001_smile:

Nemmesis
27-12-08, 19:21
δυσκολο να υπαρχει αυτο που λες...
αλλα γιατι ρωτας? με τι τα δουλευεις? απλα bcd counters κτλ??

diamadiss
27-12-08, 19:24
Απλά εχω φτιάξει εναν δεκαδικό απαριθμιτή με flipo-flop που μετρα απο το 0-15 και θέλω να βάλω ενα display να απεικονίζονται οι αριθμοί, αλλα απο ότι βλέπω θα πρέπει να βάλω αποκοδικοποιητή!!!:001_smile:

kopla
27-12-08, 19:45
Για να εχει το display 4 ποδαράκια, τοτε θα πρεπει να εχει εσωτερικα decoder (DCB). Δε νομίζω πως είναι εφικτό διότι λείπει η γείωση... αρα επρεπε να υπάρχουν 5 ποδαράκια.

ΤΕΣΠΑ

Μαλλον για ευκολία εχει 4 ποδαράκια και μόνο για το πρόγραμμα εξομοίωσης. Δλδ "κρύβει" λογική.
Να και ενα ίδιο με το δικό σου http://en.wikipedia.org/wiki/Counter
Θα χρειαστείς **BCD** decoder οπως οι 74LS47 και 74LS48 (αναλογα το display σου... common anode/cathode)

Από 0 εως 9 όλα ΟΚ. Μετα όμως οι BDC αυτοί δεν δουλεύουν οπως θα ήθελες (για τα Α εως F) γιατί είναι BCDecimal. Δε νομίζω ότι σου κανει το 7seg display για 16δικές τιμές. Το "Β" θα είναι ιδιο με το 8 και το "D" με το 0 (1)

Θες κατι τέτοιο.
http://www.physics.wisc.edu/undergrads/courses/fall08/623/ds/TIL-311-hexdisplay.pdf

________
extra:

(1) Χωρις εννοείται τα 74LSxx. Αυτα γραφουν σωστα μόνο τους αριθμούς 0-9. Μιλάω για τους τομείς (segments) του dusplay, οτι δεν θα γραφουν σωστα τα Β και D.

Nemmesis
27-12-08, 19:47
τσαμπα χανεις τον χρονο σου.. καλητερα σκεψου τους pic avr κλπ... το ξεκινημα ειναι ποιο ευκολο απο οτι φαινεται

kopla
27-12-08, 20:08
Nemmesis
συμφωνω, τις εξόδους τις διαβαζει ανετα ο μΕ (ττλ στανταρ:wiink:) το ρολόι είναι οκ και για να οδηγήσει interrupt pin -αν θέλουμε, και το σημαντικότερο, δεν χρειάζονται καν τα Flip Flops και οι πύλες.

Αυτό που δεν ξέρουμε είναι τι "project/εργασία" είναι. Αν είναι με λογικα κυκλώματα μόνο...

ΥΓ: με μικρα B και D, δλδ b και d λύνεται το πρόβλημα :001_huh:

diamadiss
27-12-08, 20:14
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια τελικά εβαλα αποκωδικοποιητή και δουλεύει μια χαρα και όσο για τα νούμερα δεν με πειράζει γιατί το έχω βάλει να μηδενίζει όταν φτάνει στο 9, οπότε μέχρι το 9 θέλω να δείχνει. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Καλες γιορτές.:001_smile: