PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα επιστροφής ακρόασης με coaxial ρελέ



Mike1992
26-12-08, 14:16
Γεια σας, εχω ενα ενισχυτη RF και θελω να τον συνδεσω με πομποδεκτη θα χρησιμοποιησω 2 coaxial relay ενα στην εισοδο και ενα την εξοδο του ενισχυτη δεν ξερω το μηκος απο τα RG58 για να συνδεσω τα ρελε μεταξυ τους καθως και στην εισοδο του ενισχυτη.:blushing:

Ευχαριστω

Τρελός Επιστήμονας
26-12-08, 14:25
Εξαρτάται από τη συχνότητα και την ισχύ. Αν δουλεύεις στους 430MHz μέχρι 50W τότε θέλει πχ 10-20 εκατοστά το πολύ για να μην έχεις πολλές απώλειες. Αν είναι στα βραχέα κύματα, τότε το RG58 δεν μπορεί να περάσει πάνω από 250W περίπου. Για την είσοδο και τη λήψη μόνο στα βραχέα δεν έχει μεγάλη σημασία το μήκος. Μπορείς να βάλεις πχ 1-5 μέτρα αν δεν έχεις πολλά στάσιμα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

ΝΙΚΟΣ_Τ
26-12-08, 17:59
Παιδιά σκεφτείτε πριν γράφετε δεν θέλω να κάνω τον πονηρό και δεν θέλω να θίξω κανένα και ζητάω προκαταβολικά συγνώμη αν το νομίζει κάποιος από τα post μου, να κάνετε πιο ολοκληρωμένες ερώτησης η ερώτηση τύπου ''έχω μια τάση και θέλω να τη κατεβάσω τη προτείνετε'' δεν είναι ερώτηση και φίλε μου τρελέ ''Εξαρτάται από τη συχνότητα και την ισχύ.'' έως εδώ πολύ καλά τα υπόλοιπα όμως ? Που σωστά είναι εν μερί και το λέω αυτό όχι ότι έχεις λάθος αλλά το Aircom PLUS έχει περισσότερη από 60% λιγότερη εξασθένιση ας πούμε, το RG58 μπορεί να είναι οικονομικό αλλά έχει μεγαλώσει εγώ το ξέρω από 15 χρονών και τώρα είμαι 36 !
Επίσεις mike δες αυτό και διευρύνετε το μυαλό σας ψαχτείτε εκμεταλλευτείτε το ίντερνετ για να είναι πιο ουσιαστικά τα post




http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36027&page=6
post 05-01-05, 21:23
Απο gRooV (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28672)
Administrator

ReFas
26-12-08, 18:39
Γειά σας...
Νικος_Τ σωστά τα λές, αλλά αν μείνεις καιρό στο φορουμ θα δείς οτι ο καθένας λέει οτι καταλαβαίνει... και δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.

Εδω κάποιος που υποτίθεται οτι "γνωρίζει" έγραψε οτι υπήρχαν κάποτε παλμογράφοι Bruel & Kjaer, όταν ουδέποτε σε αυτο το πλανήτη κυκλοφόρησαν παλμογράφοι απο αυτη τη φιρμα... τι ψάχνεις να βρείς.

Για το αρχικό μήνυμα... αν είναι βραχέα HF δεν χρειάζεται και coaxial relay , απλά relay καλής ποιότητας κάνουν και το μήκος των καλωδίων δε παίζει ρόλο.

ΝΙΚΟΣ_Τ
26-12-08, 19:13
Σίγουρα δεν είναι κακό αλλά όπως έγραψα να είναι πιο ολοκληρωμένα και ουσιαστικά τα post.

Τρελός Επιστήμονας
26-12-08, 21:27
Ας μας δώσει ο φίλος μας Mike1992 περισσότερες πληροφορίες για την κατασκευή του και τι ακριβώς θέλει να κάνει, ώστε και οι απαντήσεις να είναι πληρέστερες.

Mike1992
27-12-08, 10:42
Καλημέρα,το linear λειτουργει στα 2m ειναι με λυχνια 4cx250 ,στη προσοψη ειναι η εισοδος και στο πισω μερος η εξοδος τα 2 coaxial relay θα πανε στο πισω μερος,οποτε θελω 2 καλωδια(RG) 1 απο τον πομποδεκτη προς το ρελε και 1 απο το ρελε στην εισοδο, το μηκος των καλοδιων προκυπτει απο καποιο τυπο η ειναι ενα τυχαιο μηκος;

Ευχαριστω.

Τρελός Επιστήμονας
27-12-08, 12:43
Αν κατάλαβα καλά, έχεις ένα linear χωρίς μεταγωγή κεραίας, πιθανώς ιδιοκατασκευή και θέλεις να προσθέσεις ρελέ μεταγωγής κεραίας. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε καλό ομοαξονικό καλώδιο των 50Ω με την προϋπόθεση ότι το linear και η κεραία σου είναι σωστά συντονισμένα. Το μήκος δεν παίζει ρόλο αφού η χαρακτηριστική του αντίσταση είναι ίδια με την πηγή και την κεραία. Μπορείς να βάλεις όποιο μήκος σε εξυπηρετεί. Μπορείς να μας ανεβάσεις και μια φωτογραφία;

RFΧpert
29-12-08, 15:54
Γειά σας...
... σωστά τα λές, αλλά αν μείνεις καιρό στο φορουμ θα δείς οτι ο καθένας λέει οτι καταλαβαίνει... και δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.

Εδω κάποιος που υποτίθεται οτι "γνωρίζει" έγραψε οτι υπήρχαν κάποτε παλμογράφοι Bruel & Kjaer, όταν ουδέποτε σε αυτο το πλανήτη κυκλοφόρησαν παλμογράφοι απο αυτη τη φιρμα... τι ψάχνεις να βρείς.

θα καταλαβει βεβαια και πως περιαυτολογει ο κανενας...

ReFas
29-12-08, 16:08
Οπως πάντα απάντησες σαν άτεχνος και σαν κινέζος.
Πες μοντέλο και serial number του μηχανήματος που έβαλες φωτογραφία και θα σου πω τι μηχάνημα είναι και τι κάνει, γιατί παλμογράφος (Oscilloscope στα Αγγλικά δέν είναι).
Εναλακτικά (είμαι σίγουρος) μπορείς να συνεχίσεις να μιλάς και να φέρεσαι σαν κινέζος.

Nemmesis
29-12-08, 18:00
ρε παιδια ελεος γμτ.... εχω βαρεθει σε καθε τοπικ να ειναι 2 που κοντραριζονται... τι εχετε να χωρισετε? ελεος...

δυστηχως δεν εχω τις συγκεκριεμενες γνωσεις για να σου απαντησω Mike1992
και μαλλον οι γνωστες μαλλωνουν αν τα μελομακαρονα θελουν ζαχαρι...

χρονια πολλα

electronic
02-01-09, 01:29
Παναγιώτη θέλουν ζάχαρη τα μελομακάρονα???? :confused1:

Και εγώ νόμιζα ότι τα κάνουν με μέλι...:lool: :001_tt2:

Ας τους έχουν πλάκα .... είναι σαν τον σκύλο με την γάτα...:001_tt2: .

Παρακαλώ πολύ τους διαχειριστές να δημιουργήσουν και ένα χώρο στο forum με τίτλο διαμάχες.....:laugh:.

Φίλοι μου χρονιάρες μέρες σας παρακαλούμε μπορείτε να τα βρείτε κάπου στην μέση γιατί έχει δίκιο ο Παναγιώτης.
Γ@Μ@Τ0.

ReFas
02-01-09, 08:31
Χρόνια πολλά...
Η γνώμη μου είναι οτι το φορουμ υπάρχει για ανταλαγή βασικά γνώσεων που μπορεί να έχει ο καθένας, προσφορά λύσεων .. τεχνικών... και φυσικά θα υπάρχει διαμάχη δεν γίνεται αλλιώς..που είναι το κακό;

Ομως στο συγκεκριμένο η αλήθεια είναι οτι η Bruel & Kjaer ουδέποτε κυκλοφόρησε παλμογράφους και βέβαια αποδεικνύεται πολύ ευκολά αυτό.
Δεν γίνεται να τα "βρείτε κάπου στην μέση " γιατί δεν υπάρχει μέση.
Αν σε κάποιους αρέσει να ζούνε με ψέμματα και ανακρίβειες είναι δικαίωμα τους, όμως μέσα απο ενα φορουμ πολλά μπορεί να βρεί κάποιος και αν θέλεις να ικανοποιήση την περιέργεια του απλά να μάθει το κόσμο γύρω του...
Αυτό όμως δε γίνεται με ψέμματα και ανακρίβειες, και αν μπείς σε ξενα φορουμ θα δείς οτι δεν αφήνουν τίποτα στραβο να "πέσει κάτω".
Στο κάτω κάτω δεν έχει κανείς τίποτα προσωπικό με κανέναν (εκτος αν εχει ψυχολογικά) με την τεχνική απόψη είναι η διαμάχη.

Καλή χρονιά!

RFΧpert
02-01-09, 17:04
Παναγιώτη θέλουν ζάχαρη τα μελομακάρονα????

Και εγώ νόμιζα ότι τα κάνουν με μέλι...

Ας τους έχουν πλάκα .... είναι σαν τον σκύλο με την γάτα... .

Παρακαλώ πολύ τους διαχειριστές να δημιουργήσουν και ένα χώρο στο forum με τίτλο διαμάχες......

Φίλοι μου χρονιάρες μέρες σας παρακαλούμε μπορείτε να τα βρείτε κάπου στην μέση γιατί έχει δίκιο ο Παναγιώτης.
Γ@Μ@Τ0.

Επιτελους ενας ανθρωπος με χιουμορ... ! :001_smile:
Παντως προσωπικα με κανει και γελαω αυτος ο κανενας... Τον φανταζομαι να αφριζει μπροστα απο την οθονη του PC... και μου φερνει την εικονα των γελοτοποιων που χτυπιοντουσαν προκειμενου να γελανε οι υπολοιποι... που τους πειραζαν συνεχεια για να γελανε μαζι τους!

Μαλλον επαγγελματιας γελωτοποιος... θα'ναι εντελει! Γιατι εγω (και απο οτι βλεπω οχι μονο εγω) πεφτω ξερος απο τα γελια, καθε φορα! :biggrin: Ε... και για να μην αισθανθει μονος και χασει το επαγγελμα του κιολας τον πειραζω και λιγο να γινεται οπως λες... πλακα! :001_tt2::biggrin:

ReFas
02-01-09, 17:19
Αυτό που η νοημοσύνη σου επέτρεψε να σκεφτείς για μένα, έφερε το ίδιο αποτέλεσμα με της φαντασιώσεις που κάνεις στα τεχνικά θέματα ....
Είσαι μακρία νυχτωμένος και στα δύο...πολύ μακριά όμως...

Οσο για το αν μπορείς να με πειράξεις;;; ναι με πειράζεις... όσο η σκόνη στα παπούτσια μου... για να το πω ευγενικά λόγω του χώρου .:001_smile:

RFΧpert
02-01-09, 17:39
πω-πω ΑΦΡΟΙ!!!
Αληθεια φορας και παπουτσια??? Στα ρεπο σου μαλλον... :001_tt2:

ReFas
02-01-09, 17:52
:001_smile: χάλια ε; τι να κάνεις δε το θές.
Μιας και μπαίνεις "κρυφός" και χωρίς όνομα να διαλέξω ενα όνομα να σε λέω... αντε το Σωτήρης σου πηγαίνει.
Ρε συ Σωτήρη, τη γλώσσα βλέπω τι δουλεύεις πολύ ε; να το έχω υπόψη μου....

Υ.Γ. επι ευκαιρίας μήπως βρήκες το μοντέλο του παλμογράφου της Bruel & Kjaer?

:lool:

RFΧpert
02-01-09, 18:01
Ακομα φαντασιωσεις με Σωτηρη εχεις? οποιος και να σου μιλαει, ετσι νομιζεις οτι λεγεται? Χμμμ... αρχικη μορφη σχιζοφρενειας ειναι αυτο... :biggrin:
Παντως θα δωσω τους χαιρετισμους σου σε οσους Σωτηρηδες ξερω... που ειναι και αρκετοι μαλιστα...

ΥΓ Εχω ξαναπει, σε κανεναν που περιμενει ΟΛΑ πια να τα μαθει απο αλλους, και νομιζει οτι ειναι Σουπερ Μαρκετ, δεν θα πω παραπανω απο οτι μπορει να καταλαβει...

ReFas
02-01-09, 18:14
Δέν είπα άλλον Σωτήρη, μόνο έσενα (παράκρουση;) και σου είπα διάλεξα, αν δε σε αρέσει να σε λέω αλλιώς...
Δεν έβγαλες τη γλωσσίτσα τώρα, αν δώσεις χαιρετίσματα μη ξεχάσεις να τη βγάλεις... σου πηγαίνει...


ΥΓ θέλεις να μάθεις απο μένα το μοντέλο της φωτογραφίας και τι μηχάνημα είναι;;; ΟΚ .. ετσι κ'αλλιώς ήξερες θα σου το έλεγα :wiink:

Pefres
02-01-09, 19:40
http://www.avalontest.com/e-store/prod_details.asp?pid=32&pcid=12157493871983

οπως μπορειτε να δειτε προκειται περι λαθους αναλυτης ηχου ειναι!

ΥΓ ας αλλαχθει ο τιτλος του θεματος!
δεν εχει καμια σχεση με τον καβγα που ανοιχτηκε!

Nemmesis
02-01-09, 23:13
παντος απο ολα αυτα τα ποστ μου αρεσει πως και οι 2 εχουν αυτο υφος οτι την ειπαν στον αλλο... @ electronic τα μελομακαρονα θελουν μελι και οι κουραμπιεδες φαγομα...Pefres ωραιος!!!

ReFas
03-01-09, 00:26
Μάλιστα... :001_rolleyes:

Συγνώμη παιδιά αλλά αν κάποιος πει οτι οι ελέφαντες έχουν φτερά, όποιος θέλει μπορεί να μην αντιδράσει.. δεκτόν... αλλά θέλω να έχω το δικαίωμα να πω την αλήθεια... και αν δέχομαι επίθεση απο κάποιον που λέει συνειδητά ψέματα και ανακρίβειες να μπορώ να μιλήσω...

RFΧpert
04-01-09, 16:56
http://www.avalontest.com/e-store/prod_details.asp?pid=32&pcid=12157493871983

οπως μπορειτε να δειτε προκειται περι λαθους αναλυτης ηχου ειναι!

ΥΓ ας αλλαχθει ο τιτλος του θεματος!
δεν εχει καμια σχεση με τον καβγα που ανοιχτηκε!

Καλο που ενας εκανε τον κοπο να δει τι ειναι... Ασχετα βεβαια που δεν ειναι αυτος που θα επρεπε. Και εν ολιγοις αυτος που θα επρεπε 'μασημενη τροφη' πηρε παλι! Δεν πειραζει... ενα δειγμα του τι εχει φτιαχτει απο την συγκεκριμενη εταιρεια ειναι...

Α! Αληθεια... μηπως ο συγκεριμενος αναλυτης ειναι εκτος των αλλων... ΚΑΙ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟΣ???

RFΧpert
04-01-09, 17:07
Καθενας ανθρωπος αλλα ακομα και κανενας ελεφαντας εχει δικαιωματα σε αυτη την ζωη...
Ερωτηση κρισεως... Τι ειναι αληθεια το Ταλαντοσκοπιον? Ερε... κανενα διαβασμα που θα πεσει! :biggrin:
οσοι θελετε να βοηθησετε κανεναν... ευπροσδεκτοι...
Αλλωστε ετσι μονο μαθαινει... Αναμασωντας οτι λενε η γραφουν παντα αλλοι... κριτικη σκεψη 0...

RFΧpert
04-01-09, 17:19
παντος απο ολα αυτα τα ποστ μου αρεσει πως και οι 2 εχουν αυτο υφος οτι την ειπαν στον αλλο... @ electronic τα μελομακαρονα θελουν μελι και οι κουραμπιεδες φαγομα...Pefres ωραιος!!!

Φιλε προσωπικα δεν "την λεω" σε κανεναν... και ουτε με απασχολει κατι τετοιο... Ειπα αλλωστε λιγο πιο πριν πως προσωπικα βλεπω το ολο στορυ.. :biggrin: Εχει την πλακα του... απο μονο του. Και αυτο ειναι αρκετο. Αλλωστε σε τι να μου την πει κανενας? :001_tt2: Αποψεις ανταλλασουμε ολοι... ε και που και που γελαμε και λιγο...

Και επειδη η ιστορια παντα παιζει καποιο ρολο στην ζωη, ισως ριχνοντας μια ματια στο πως και ποτε & ποιος ξεκινησε ολο αυτο το αστειο να δεις πισω απο την "κουρτινα" το Ζονκ!!!

http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=253092&postcount=65

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39198&page=7

moutoulos
04-01-09, 18:19
RFXpert (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32213) & ReFas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30475) ...

Η προσωπική σας "κόντρα" δεν αφορά το φόρουμ και τα μέλη του.
Απαντήστε αν έχετε κάτι να πείτε επι του τόπικ. Αν παρόλα αυτά,
επιμένετε στην "κόντρα" σας, κάντε το μέσω ΠΜ.

ReFas
04-01-09, 23:09
Πόσο έξυπνος πρέπει να είναι κάποιος για να καταλάβει οτι όταν έγραφα (Εδω κάποιος που υποτίθεται οτι "γνωρίζει" έγραψε οτι υπήρχαν κάποτε παλμογράφοι Bruel & Kjaer, όταν ουδέποτε σε αυτο το πλανήτη κυκλοφόρησαν παλμογράφοι απο αυτη τη φιρμα... τι ψάχνεις να βρείς.)
ήξερα ήδη τι και πώς υπάρχει.
Τυχαίνει να γνωρίζω κάποιον στην Bruel & Kjaer και όταν κάποιος έγραφε στις 11-09-08 αυτά ... http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42607&highlight=bruel ήξερα μέσα σε λίγες ώρες αν είναι αλήθεια.
Μιάς και έχω την γνώμη οτι πρόκειται για ενα άτομο με έντονα ψυχολογικά προβλήματα δέν απάντησα τότε γιατί δεν έχει κανέναν νόημα.
Θα ξαναγράψω όμως αν νοιώσω οτι ωφελεί κάπου οτι (Εδω κάποιος που υποτίθεται οτι "γνωρίζει" έγραψε οτι υπήρχαν κάποτε παλμογράφοι Bruel & Kjaer, όταν ουδέποτε σε αυτο το πλανήτη κυκλοφόρησαν παλμογράφοι απο αυτη τη φιρμα... τι ψάχνεις να βρείς.)
Τώρα αν κάποιος θέλει να λέει τον αναλυτή ήχου σαν ταλαντοσκόπιο όταν η ίδια εταιρία που έχει βγάλει τη συσκευή λέει οτι δεν είναι ταλαντοσκόπιο, ναί έχει δικαίωμα να το λέει αλίμονο...
Και κάποιος μπορεί να πεί οτι αν βάλεις φτερά σε μία porsche τότε είναι αεροπλάνο.. οκ δεν έχω τέτοια λογική...

ΥΓ για τους συντονιστές , διαχειριστές... αν θέλει κάποιος ας σβήσει τα δικά μου άσχετα μηνύματα...

electronic
05-01-09, 00:05
10 euro στον Refas - Νικος.
:001_tt2:

RFΧpert
05-01-09, 12:52
Αντε, θα βγαλει και φραγκα... :biggrin:
Αληθεια, αν εχει δηλαδη καποιος (που υποτιθεται οτι ειναι "σπουδαιος" γνωστης και με φιλιες μαλιστα:biggrin: σε εταιρειες) αυτο το οργανο διαθεσιμο διπλα του σε μια περιπτωση που θα χρειαστει εναν παλμογραφο για να δει κατι σε εναν πχ ενισχυτη AF, ΔΕΝ θα χρησιμοποιησει την ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΩΣ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟΥ, αλλα θα περιμενει να του φερουν ενα οργανο που να γραφει στην ουγια ρητα OSCILLOSCOPE... Και αν δεν του δωσει κανενας εναν ρητα λεγομενο παλμογραφο... εμεινε εκει!
Αψογα... :biggrin:
Α!!! και αντιστοιχως, αν εχει δηλαδη καποιος κανεναν Tek με ενσωματομενη την λειτουργεια FFT αναλυσεως, δεν θα τον λειτουργησει ΠΟΤΕ ως analyzer... ακομα και αν χρειαζεται κατι τετοιο εκεινη την στιγμη και δεν εχει ενα που να γραφει ρητως Analyzer, γιατι στην ουγια γραφει OSCILLOSCOPE!
Η ακομα χειροτερα αν ειχε αν Motorola/IFR/MArconi communication analyzer και χρειαζοταν καπου εναν παλμογραφο, δεν θα τα χρησιμοποιουσε ποτε, και ας εχουν την λειτουργεια αυτη ενσωματομενη, γιατι ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΡΗΤΑ στην ουγια OSCILLOSCOPE... :001_tongue:
Ευγε! Σπουδαια τεχνικη καταρτιση και εμπειρια... Ουτε υποψια για το τι ειναι τα λεγομενα αναλυτικα πολυοργανα και το τι λειτουργειες εχουν! Τι να λεμε... :biggrin:
Ο ηλεκτρονικος που καθε εταιρεια θα ηθελε στο δυναμικο της δηλαδη!!!

ΥΓ, ποσο εξυπνος οντως πρεπει να ειναι καποιος ωστε να υποψιαστει εστω, οτι ξερω απο πριν ΟΛΕΣ τις λειτουργειες που εχει κατι που εβαλα ως απλο δειγμα μια φωτογραφια του!

ΥΓ2 Οντως ειμαστε κανα χιλ η δυο εκτος θεματος... οπως αλλωστε και το αρχικο σχολιο κανενος εδω...