PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED



djastral232
26-12-08, 17:20
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

Αρχικά, θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός (Προγραμματιστής είμαι) και ότι γνώσεις έχω είναι απ' το Λύκειο και από μερικά μαθήματα που έκανα στη σχολή μου.

Πρώτον, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς από εσάς τι είναι αυτό το μαύρο που φαίνεται στο κύκλωμα των εικόνων που επισυνάπτω (3led_flasher_down.jpg, 3led_flasher_up.jpg). Η λειτουργία του κυκλώματος είναι να αναβοσβήνει 3 LED διαφορετικού χρώματος διαδοχικά. Την 1η φορά με αργό ρυθμό και τη 2η με γρήγορο. Επίσης, αν δείτε τη 2η φωτογραφία, μου κάνει εντύπωση που στο κύκλωμα δεν διακρίνεται κανένα στοιχείο (αντίσταση ή πυκνωτής ή τρανζίστορ ή κάποιος timer πχ NE555), ώστε να αναβοσβήνουν τα LED. Γνωρίζω ότι υπάρχουν LED που αναβοσβήνουν από μόνα τους (το πως δεν το γνωρίζω), αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν αναβοσβήνουν όλα μαζί, αλλά το καθένα ξεχωριστά. Μπορείτε να καταλάβετε απ' τις φωτό του κυκλώματος πως γίνεται αυτό;

Δεύτερον, θέλω να φτιάξω μια πλακετίτσα η οποία θα τροφοδοτείται από 220VAC (ΔΕΗ) και εναλλακτικά θα αναβοσβήνει δυο διαφορετικές συστοιχίες από LED. To συγκεκριμένο είναι για ένα χριστουγεννιάτικο αστέρι που έχω στην αυλόπορτα, αλλά το δικό του (αρχικό) κύκλωμα κάηκε επειδή πέρασε νερό, λόγω βροχής. Την πλακέτα την πέταξα, καθώς ήταν τόσο χάλια που δεν μπορούσα να διακρίνω το σχεδιασμό της πίστας.
Έχω βρει στο Ίντερνετ διάφορα κυκλώματα που αναβοσβήνουν 2 LED διαδοχικά, τα οποία κάνουν χρήση είτε ενός NE555 timer ή ΝΡΝ τρανζίστορ και RC, αλλά τροφοδοτούνται από 9-12VDC. Σχεδιάζοντας το κύκλωμα στο Electronics Workbench v.5.12 δουλεύει για τα 12VDC, αλλά για τα 220VAC μου βγάζει σφάλμα προσομοίωσης. Έχω επισυνάψει τις εικόνες των κυκλωμάτων. Πιστεύετε ότι θα δουλέψουν για τα 220VAC, άσχετα απ' ότι λέει το πρόγραμμα, ή θα καούν αυτά ή τα στοιχεία; Αν όχι, τι τροποποιήσεις χρειάζονται; Δυστυχώς, δεν μπορώ να μετρήσω πόσα είναι τα LED μέσα στο αστέρι, αν αυτό παίζει ρόλο στο κύκλωμα.

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω για έναν αρχάριο ποιο πρόγραμμα (ή συνδυασμός προγραμμάτων) είναι πιο φιλικό και εύχρηστο να χρησιμοποιεί ώστε να σχεδιάζει ένα κύκλωμα, να κάνει την προσομοίωση και μετά το ίδιο το πρόγραμμα (ή κάποιο άλλο) να του το μετατρέπει σε σχέδιο για PCB;
Έχω κατεβάσει τα Eagle Editor 5, Electronics Workbench 5.12, ExpressSCH/PCB, FreePCB, PCB123, PCBArtist και Τina, αλλά κανένα από αυτά δε με βοήθησε. Επίσης, έχω και το Circuit Wizard demo το οποίο σε συνδιασμό με το PCB Wizard είναι ότι καλύτερο βρήκα, αλλά δεν το βρίσκω "σπασμένο" (έχω μόνο το PCBWizard). Αν κάποιος το έχει και επιθυμεί να μου το δώσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Ζητώ συγνώμη για την έκταση του παρόντος post, αλλά είναι κάποιες απορίες (πιθανώς και ανόητες) που έχω. Μου αρέσουν πολύ τα ηλεκτρονικά και τα gadgets που βλέπω εδώ και θα ήθελα με την πολύτιμη βοήθειά σας να ξεκινήσω τα πρώτα μου βήματα.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Πολλές ευχές & Χρόνια πολλά.

skkostas
26-12-08, 17:35
Xρονια πολλά και σε εσένα φιλε μου και καλός ήλθες και στο forum...

Mια ερώτηση που ακριβώς είναι οι φωτογραφίες, μετά ποσα led θες να τροφοδοτήσεις?? έχω ένα σχέδιο αλλα δεν είναι τελειωμένο περιμένω τον M/T αλλα αυτό που έχω εγώ είναι για σταθερά 120 led δηλαδή να ανάβουν όλα μαζί χωρίς να "παίζουν"

djastral232
26-12-08, 17:51
skkostas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29862),

έχω ανεβάσει τις φωτό με το κύκλωμα που αναβοσβήνει τα 3 LED και αυτές που βρήκα στο Internet για τα 2. Όπως προανέφερα δεν γνωρίζω πόσα είναι τα led, καθώς είναι μέσα στο αστέρι και δεν φαίνονται καθαρά. Θα κάνω όμως μια προσπάθεια να τα μετρήσω και θα σας πω αν βγάλω άκρη.

skkostas
26-12-08, 17:52
Πρώτον, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς από εσάς τι είναι αυτό το μαύρο που φαίνεται στο κύκλωμα των εικόνων που επισυνάπτω (3led_flasher_down.jpg, 3led_flasher_up.jpg). Η λειτουργία του κυκλώματος είναι να αναβοσβήνει 3 LED διαφορετικού χρώματος διαδοχικά. Την 1η φορά με αργό ρυθμό και τη 2η με γρήγορο. Επίσης, αν δείτε τη 2η φωτογραφία, μου κάνει εντύπωση που στο κύκλωμα δεν διακρίνεται κανένα στοιχείο (αντίσταση ή πυκνωτής ή τρανζίστορ ή κάποιος timer πχ NE555), ώστε να αναβοσβήνουν τα LED. Γνωρίζω ότι υπάρχουν LED που αναβοσβήνουν από μόνα τους (το πως δεν το γνωρίζω), αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν αναβοσβήνουν όλα μαζί, αλλά το καθένα ξεχωριστά. Μπορείτε να καταλάβετε απ' τις φωτό του κυκλώματος πως γίνεται αυτό;

για τις 2 πρώτες φωτογραφίες πρέπει να είναι 555SMD η μικρόελεκτής (pic) σίγουρα όμως θα σου πούνε οι ποιο ειδική στο θέμα Βλέπε DT200...:wiink:


Δεύτερον, θέλω να φτιάξω μια πλακετίτσα η οποία θα τροφοδοτείται από 220VAC (ΔΕΗ) και εναλλακτικά θα αναβοσβήνει δυο διαφορετικές συστοιχίες από LED. To συγκεκριμένο είναι για ένα χριστουγεννιάτικο αστέρι που έχω στην αυλόπορτα, αλλά το δικό του (αρχικό) κύκλωμα κάηκε επειδή πέρασε νερό, λόγω βροχής. Την πλακέτα την πέταξα, καθώς ήταν τόσο χάλια που δεν μπορούσα να διακρίνω το σχεδιασμό της πίστας.
Έχω βρει στο Ίντερνετ διάφορα κυκλώματα που αναβοσβήνουν 2 LED διαδοχικά, τα οποία κάνουν χρήση είτε ενός NE555 timer ή ΝΡΝ τρανζίστορ και RC, αλλά τροφοδοτούνται από 9-12VDC. Σχεδιάζοντας το κύκλωμα στο Electronics Workbench v.5.12 δουλεύει για τα 12VDC, αλλά για τα 220VAC μου βγάζει σφάλμα προσομοίωσης. Έχω επισυνάψει τις εικόνες των κυκλωμάτων. Πιστεύετε ότι θα δουλέψουν για τα 220VAC, άσχετα απ' ότι λέει το πρόγραμμα, ή θα καούν αυτά ή τα στοιχεία; Αν όχι, τι τροποποιήσεις χρειάζονται; Δυστυχώς, δεν μπορώ να μετρήσω πόσα είναι τα LED μέσα στο αστέρι, αν αυτό παίζει ρόλο στο κύκλωμα.

τώρα για το δεύτερο που θες να κανεις γιατί δεν βάζεις έναν M/T PCB στα 12V / 1VΑ
και μια γέφυρα ανόρθωσης?

RFΧpert
26-12-08, 18:01
Πρωτον, αυτο που εχεις ειναι κατασκευη με custom made embedded IC που κανει την συγκεκριμενη δουλεια και μονο! το μαυρακι που λες, ειναι απλα επικαλυψη στο τσιπ σιλικονης που ειναι σε μορφη wafer βαλμενο, και ετσι το "προστατευει" απο υγαρσιες, σκουπιδια κλπ... Δεν ειναι καποιο ετοιμο εμποριου που θα το βρεις...
Δευτερον, ασε καλυτερα τους σχεδιασμους και ειδικα οταν ηδη απο υγρασια στα εφτυσε κατι εργοστασιακ φτιαγμενο. Προσωπικα δεν θα συνιστουσα τιποτα που θα δουλευε στα 230VAC και θα το εβαζες στην εξωπορτα σου...

Nemmesis
26-12-08, 18:04
στις φοτο που βαζεις αυτη η μαυρη κουκιδα δεν ειναι τπτ αλλο απο ενα ενσωματομενο chip... τωρα το αν ειναι 555 (πραγμα απιθανο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να κανει ενα 555 ολα οσα λες) η αν ειναι μΕ δεν υπαρχει τροπος να το βρουμε... οσο για προγραμμα τι να σου πω... εμενα το eagle ευκολο μου φανικε απο την πρωτη φορα που το ειδα.. βεβαια δεν ειχε εξομιωση..

djastral232
26-12-08, 18:21
o RFXpert με μπέρδεψε...

Δευτερον, ασε καλυτερα τους σχεδιασμους και ειδικα οταν ηδη απο υγρασια στα εφτυσε κατι εργοστασιακ φτιαγμενο. Προσωπικα δεν θα συνιστουσα τιποτα που θα δουλευε στα 230VAC και θα το εβαζες στην εξωπορτα σου...Δεν ήταν από την υγρασία. Μπήκε νερό μέσα. Όταν άνοιξα το κουτάκι η πλακέτα κολυμπούσε στο νερό...! Και αυτό επειδή λανθασμένα δεν το κάλυψα εγώ με κάτι.

Δηλαδή, μου λες να μην την φτιάξω...; :crying::crying::crying:

Και κάτι άλλο. Απ' όσο είχα παρατηρήσει, δεν υπήρχε κάποιος μετασχηματιστής. Τα μόνα που είδα στην πλακετίτσα (σχεδόν 4x4cm) ήταν πυκνωτής, τρανζίστορ και αντιστάσεις και ένα μαύρο κουτάκι με 3 ποδαράκια αν θυμάμαι καλά. Δεν νομίζω αυτό να ήταν Μ/Τ. Τι στην ευχή...Υπάρχουν και τόσο μικροί...;;:confused1:

djastral232
26-12-08, 21:31
Έφτιαξα ένα κυκλωματάκι στο Electronics Workbench το οποίο αναβοσβήνει εναλλακτικά δύο διαφορετικές συστοιχίες από LED. Αυτό είναι που θέλω να φτιάξω με τη διαφορά ότι θέλω να παίρνει 220VAC αντί 12VDC.

Επίσης, έφτιαξα και ένα άλλο κύκλωμα με εναλλασσόμενη τάση για να δοκιμάσω τι γίνεται στην εν λόγω περίπτωση, αλλά το LED αναβοσβήνει συνέχεια (αντί να παραμένει σταθερό) και το θεωρώ λογικό αφού είναι εναλλασσόμενο το ρεύμα. Σωστά;

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής:

Τι τροποποιήσεις χρειάζονται να κάνω στο 1ο κύκλωμα ώστε να παίρνει είσοδο 220VAC; Πρέπει να συνδυαστούν τα δυο κυκλώματα και αν ναι πως;

Nemmesis
26-12-08, 21:48
ωραια αφου σου δουλευει να 12v και οπως λες εισαι αρχαριος ποιο ασφαλες για σενα δεν ειναι να βαλεις ενα πακακι που να σου δινει 12βολτ μεσα στο σπιτι και αντι να στελνεις 220v εξω (που πιθανος να το κανεις με προεκταση) να στειλεις τα 12v?

djastral232
27-12-08, 05:23
Nemmesis, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ωστόσο δεν με βολεύει αυτή η προσέγγιση. Θέλω το κύκλωμα να δέχεται 220VAC.
(Έχω πρίζα δίπλα στην αυλόπορτα και δεν χρησιμοποιώ επέκταση).

Επίσης, συγχωρέστε με, αλλά μου προέκυψαν ακόμη κάποιες απορίες.

Όταν συνδέω μερικά LED (είτε εν σειρά ή παράλληλα) απευθείας στα 220VAC γιατί καίγονται;
(Έχω δοκιμάσει και με αντίσταση 1ΚΩ, αλλά τότε δεν κάηκαν αλλά και δεν άναψαν. Με μικρότερη αντίσταση φοβήθηκα να δοκιμάσω να μην τα ξανακάψω).

Ακόμα, γιατί σύμφωνα με το προηγούμενο κύκλωμα των 220VAC το LED αναβοσβήνει; Πως μπορεί να σταθεροποιηθεί;

Αντιθέτως, τα κοινά χριστουγεννιάτικα λαμπάκια συνδέονται απευθείας στα 220VAC (μόλις το τσέκαρα) και λειτουργούν μια χαρά.
Μάλιστα, έβγαλα μια 10άδα από αυτά και τα σύνδεσα σε μια 9V μπαταρία και ίσα ίσα που αχνόφεγγαν (λογικό...).
Ποια η διαφορά επομένως σε LED και λαμπάκι; (Τεράστια ε; )
Το LED θέτει κάποιους περιορισμούς στα κυκλώματα;

Τελικά τι μου προτείνετε να κάνω με το κύκλωμα; Μπορεί να τροποποιηθεί για 220VAC;
Αν αντικαταστήσω τα LED με κοινά χριστουγεννιάτικα λαμπάκια θα βολεύει ώστε να λειτουργήσει στα 220VAC ή πρέπει να αλλαχθούν κάποια στοιχεία, ώστε να μην καούν και ποια;

Nemmesis
27-12-08, 21:58
εγω θα ελεγα οτι η γνωσεις σου ειναι παρα πολυ λιγες και δεν θα επρεπε να δουλευεις με τα 220 ετσι απλα δοκιμαζοντας οτι νανε... δεν θελω να σου κοψω την φορα αλλα οτι ρωτας (περι λαμπακιων και led και αντικατασταση του ενως με του αλλου).. στο θεμα μας τωρα...
λοιπον ακομα πιστευω οτι ειναι καλητερα να αγορασεις εναν μετασχηματιστη ετοιμο που να δινει 12v και να τον βαλεις μεσα στο κουτακι που θα ειναι η πλακετιτσα που θα κανεις...σε βολευει ετσι?

djastral232
27-12-08, 22:46
Nemmesis, έχεις κάποιο link να μου στείλεις να δω, ώστε να ξέρω τι θα ζητήσω;
Επίσης, θα ήθελα πρώτα να φτιάξω το κύκλωμα στο πρόγραμμα (Workbench) και μετά να το τυπώσω και στην πλακέτα. Οπότε αν δε σου είναι (ή γενικότερα κάποιος από όλους εσάς που γνωρίζετε) κόπος μπορείς να μου δώσεις ένα σχέδιο βάση του κυκλώματος που σχεδίασα; Πως δλδ θα συνδέσω στο κύκλωμά μου το μετασχηματιστή;

Τέλος, αν κάποιος μπορεί να μου δώσει καμιά ιδέα πως να το δουλέψω στα 220 θα του ήμουν ευγνώμων.

djastral232
29-12-08, 19:40
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τελικά;

leosedf
29-12-08, 21:51
Γιατί δεν κάνεις το πιό απλό να αγοράσεις ένα τροφοδοτικό τοίχου που λέμε για να τελειώνει η ιστορία? Κάτι σαν και αυτό http://gtcocalcomp.org/support/spare/images/205-037-000-R%20Wall%20Mount%20Power%20Supply%20120V.jpg
Έτσι και πιό ασφαλές θα είναι και θα σου μείνει και το τροφοδοτικό για άλλες κατασκευές. Μπορείς να πάς σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών και να ζητήσεις ένα παρόμοιο τροφοδοτικό 12V 500mA που είναι και φτηνό. Είναι πολύ καλύτερη (και φτηνότερη) λύση απ το να βάζεις μετασχηματιστές, γέφυρες, πυκνωτές κλπ.

djastral232
29-12-08, 22:34
Γιατί ρε παιδιά υπάρχουν 3 συστοιχίες από 80 λαμπάκια (δε ξέρω των πόσο volt) η κάθε μια, σύνολο δηλαδή 240 λαμπάκια. Που να ανάψουν τα καημένα με 12volt;;;;;;;;;;;;;;
Εδώ συνδέω ένα σε μια 9volt μπαταρία και ίσα ίσα που φαίνεται ότι ανάβει.

Όλες οι πλακέτες από τα λαμπάκια που έχω 220 παίρνουν. Πιστεύω ότι αν ήξερα πόσα volt είναι τα λαμπάκια να μπορούσα να υπολογίσω πόσα volt έξοδο χρειάζομαι για να τα τροφοδοτήσω χωρίς να καούν και να φτιάξω το κύκλωμα.

Χωρίς να ξέρω γίνεται τίποτα;

leosedf
29-12-08, 23:32
Δεν μας είπες οτι τα led (η λαμπάκια) τροφοδοτούνται σε σειρά και πόσα έχει.
Αλλο αν έχει led και άλλο αν έχει λαμπάκια.
Αν είναι με led το ρευμα εξαρτάται απο το χρώμα των led και τί τύπος είναι κλπ. Αν είναι λαμπάκια τότε είναι πιό απλά τα πράγματα.
Μάλλον είναι 3V ανα λαμπάκι.
Το κύκλωμα σου προφανώς ήταν φτιαγμένο να δουλεύει ολόκληρο μαζί με τα λαμπάκια σε αυτή την περίπτωση ομως πρέπει να τροφοδοτήσεις ξεχωριστά το κύκλωμα σου και με δυο ρελέ η θυρίστορ που θα ανοιγοκλείνουν και θα τροφοδοτούν απ ευθείας με 240V τις συστοιχίες σου.
Δεν αγοράζεις ένα καινούριο μη φάς κανένα σούτ και μετά μας βρίζεις? :P

pit21
29-12-08, 23:32
φιλε john

Αν καταλαβα καλα εχεις 3 συστοιχιες των 80 led(τα οποια να σημειωσουμε δεν εχουν καμια σχεση με τα συνηθησμενα λαμπακια απο τα δεντρα τα οποια δεν εχουν καν πολικοτητα).οποτε με αυτη την προυποθεση σου εξηγω.οτι ειναι σε σειρα ειναι για να μειωνετε η ταση στο καθε λαμπακι κ απο 220VΑC να διαιρειτει κ να παει κοντα στα 3V που ειναι η ταση λειτουργειας τους περιπου.Ο θεμα ειναι το εξης οτι για να λειτουργησεις με 220V θα πρεπει να φτιαξεις το κυκλωμα με το 555 να του δωσεις ταση μεχρι 12V γιατι παραπανω καιγονται ολα κ απο τα τρανζιστορ να οδηγησεις ρελε για να ξεχωρησεις το κυκλωμα υψηλης τασης με το χαμηλης.Αυτα οπως εχω εγω το κυκλωμα στο μυαλο μου.
Το προβλημα ομως πως απ'οτι καταλαβα θες να γλυτωσεις τον μετασχηματιστη αλλα τελικα μαλλον δεν τον γλυτωνεις...οποτε αν αποφασησεις να φτιαξεις το κυκλωμα να χεις υποψην σου οτι θα σου βγει αρκετα ογκοδες το κουτι με το κυκλωμα καλο θα ναι να μεινει μεσα στο σπιτι αλλιως παρα πολυ καλη μονωση κ φυσικα προσοχη με τα ρευματα της ΔΕΗ κ τα νερα μην εχεις κανενα ατυχημα!

Αυτα απο μενα ελπιζω να σε βοηθησα

Υ.Γ.:Α ρε leosedf!μεχρι να γραψω εγω εσυ ειχες γραψει τα ιδια με μενα!

leosedf
29-12-08, 23:40
Τώρα που το ξαναβλέπω ρώτησε το παληκάρι γιατί όταν βάζει led στην μπρίζα καίγεται και όταν βάζει 10 λαμπάκια σε 9βολτη μπαταρία δουλεύουν.

Φίλε γιάννη, τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια είναι όλα συνδεμένα σε σειρά, τα led είναι συνδεμένα παράλληλα. Υπάρχει μεγάλη διαφορα σε αυτό. Πρέπει πρώτα να ψάξεις στο forum για τις δυό διαφορετικές συνδεσμολογίες. Θα σου εξηγήσουμε κι εμείς εδώ φυσικα. Τελικά δεν μας είπες τί θέλεις να αναβοσβήσεις λαμπάκια ή led.

djastral232
29-12-08, 23:41
pit21 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33279), εξήγησα ότι είναι λαμπάκια και όχι led, όπως νόμιζα και έλεγα αρχικά. Ευτυχώς δλδ που είναι λαμπάκια. Τα κοίταξα από κοντά.

Όσο για το σουτ leosedf (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28767), δεν πρόκειται να βρίσω κανένα σας. Η ευθύνη είναι 100% δικιά μου.

Αυτό έλειπε...Δεν φθάνει που προσπαθείτε να ξεστραβώσετε έναν άσχετο...θα σας έβριζα και από πάνω...;;; Είπαμε...Έλεος..!

djastral232
30-12-08, 00:00
φίλε μου,

λαμπάκια είναι, αλλά δεν ξέρω τον πόσα volt. Μπορείς να υποδείξεις κάποια συνδεσμολιγία αν έχεις φυσικά το χρόνο;

Επίσης, πρόσεξα την υπογραφή σου για την κόλληση με μόλυβδο....

Έχω πάει σε πόσα καταστήματα ηλεκτρονικών και (κατόπιν συμβουλής του θείου μου που ήταν ηλεκτρονικός) ζητάω πάντα την εξής κόλληση: μπίλιτον μολύβι (όχι καλάι και τους του τονίζω όχι καλάι) λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας διαστάσεων 40*60 και όλοι τους μου δίνουν ένα μαύρο μασουράκι (100γραμμ. λένε) που δεν έχει καμία ετικέττα πάνω του και κάποια μεταξύ τους διαφέρουν στο πόσο ανοιχτό είναι το χρώμα της κόλλησης. Άρα μήπως με δουλεύουν; Πάντως δεν παρατηρώ διαφορά στις κολλήσεις. Κολλάω με Weller 30W.

leosedf
30-12-08, 00:13
Αν είναι 80 και το διαιρέσεις με το 240 βγαίνει 3βόλτ.
Κάθε λαμπάκι έχει δυο ποδαράκια, άν πρόσεξες η τάση μπαίνει απο το ένα ποδαράκι και συνδέεται στο επόμενο ποδαράκι απ το λαμπάκι, μοιάζει με αλυσίδα όλο το σύστημα και είναι ο πιό κοινός τρόπος σε τέτοιου είδους λαμπάκια. Ανα κάθε λαμπάκι αφαιρείς 3βόλτ οπότε με 80 κάνεις 240 βόλτ. Δέν έχει σημασία το εναλλασόμενο διοτι στα λαμπάκια δεν παίζει και τόσο ρόλο.
Οταν εσύ έβαλες ενα led στα 240 και κάηκε είναι γιατί τα led δουλεύουν με 1,5 μέχρι 3 βόλτ αλλα και ένα κανονικό λαμπάκι να έβαζες που είναι 3 βόλτ θα καιγόταν.
Οταν πήρες όμως 10 λαμπάκια που ήταν ήδη σε σειρά η κανονική τάση που θα έπρεπε να δώσεις είναι 30 βόλτ(3 βόλτ επι 10 λαμπάκια), δίνοντας σχεδόν το ενα τρίτο (9βόλτ) λογικό ηταν να δείς λίγο τα λαμπάκια να ανάβουν, αν έδινες 9 βόλτ στη συστοιχία με τα 80 λαμπάκια η κανονική τάση που θά πρεπε να δώσεις είναι 240 γι αυτό δε θα ανάψει τίποτα.

Σχετικά με την κόλληση σχεδόν όποια και να σού διναν είμαι σίγουρος οτι είναι κατάλληλη για τη δουλειά που το θέλεις. Το 60% και 40% είναι οι περιεκτικότητες σε κασσίτερο και μόλυβδο αλλα λόγω του οτι ο μόλυβδος έχει απαγορευτεί, πλέον χρησιμοποιούντε κολλήσεις χωρίς μόλυβδο(RoHS) με άργιλο, χαλκό ασήμι κλπ κλπ, όποια και να πάρεις δέν έχεις πρόβλημα, γενικώς οι κολλήσεις που περιέχουν και ασήμι έχουν καλύτερη μηχανικη αντοχή και αντοχή στις διαβρώσεις.
Τέλος δεν έχει σημασία αν δεν ξέρεις και πολλά, γι αυτό είμαστε άλλωστε όλοι εδώ και δεν σε παρεξηγεί κανείς. Πάντα χαιρόμαστε οταν μπαίνουν καινούρια άτομα στο χώρο, γι αυτό οτιδήποτε και να θέλεις να ρωτήσεις μή διστάσεις.

djastral232
30-12-08, 00:27
Μεταφέρθηκε στην αρχή της σελίδας... #26

djastral232
30-12-08, 02:12
Μεταφέρθηκε στην αρχή της σελίδας... #26

gep58
30-12-08, 02:26
John,

αν κατάλαβα καλά τα λαμπάκια που συζητάς τα προορίζεις για εξωτερική χρήση και με τροφοδοσία απ΄ευθείας από το δίκτυο.

Μπορείς να μου περιγράψεις το πως σκέφτεσαι να τα προστατέψεις-στεγανοποιήσεις ούτως ώστε να μην υπάρξει ο οποιοσδήποτε κίνδυνος είτε ως προς την υγεία είτε σε περιουσία;

Παρεπιπτώντος, προχθές άκουσα στις ειδήσεις ότι ένα διαμέρισμα καταστράφηκε από πυρκαγιά που εκδηλώθηκε πάλι από τα περιβόητα λαμπάκια!


gep58

djastral232
30-12-08, 14:47
gep58, η πλακέτα θα ψεκαστεί με ειδικό σπρέι σιλικόνης για μόνωση, μετά θα τη βάλω στο κουτάκι που είχε η προηγούμενη πλακέτα που κάηκε διαστάσεων 7*4cm και το κουτάκι καλύπτεται με νάιλον σακουλάκι που επίσης είχε απ'τη μαμά του.Τα λαμπάκια είναι ενσωματωμένα μέσα στο αστέρι και δεν πάει νερό. Επίσης, και το φις που δίνει ρεύμα στα λαμπάκια και αυτό είναι καλυμμένο. Αν θέλετε μπορείτε να προτείνετε και σεις ιδέες.

djastral232
30-12-08, 19:51
Ανακεφαλαιώνω,

Θέλω να φτιάξω μια πλακέτα για να τροφοδοτήσω με 220VAC 3 διαφορετικές συστοιχίες (μπλε, κόκκινο, κίτρινο) από 240 λαμπάκια. Δηλαδή, 240/3=80 λαμπάκια για κάθε συστοιχία. θέλω τα λαμπάκια να αναβοσβήνουν διαδοχικά ανά συστοιχία (1η, 2η, 3η... και ξανά) και όχι όλα μαζί. Δεν ξέρω όμως ποια είναι η τάση για το κάθε λαμπάκι, ώστε να υπολογίσω πόση θα είναι η τάση εξόδου για το κύκλωμα μου.
- Παίζει ρόλο;
- Μπορώ να τη βρω με κάποιο τρόπο;
- Τι συνδεσμολογία προτείνετε;

Περιμένω προτάσεις και διαγράμματα συνδεσμολογίας...

gep58
30-12-08, 22:58
John,

επειδή έχουν γραφτεί διάφορα να σου πω τι έχω καταλάβει για να συνεχίσουμε.

Έχεις ένα αστέρι με φωτοσωλήνα τριών καναλιών που δούλευε κανονικά με το κινέζικο τρεχαντήρι μέχρι που πήρε νερό...
Σωστά μέχρι εδώ;
Το αρχικό κατασκεύασμα λειτουργούσε απ΄ευθείας από το δίκτυο 230V χωρίς μ/σ.
Σωστό;
Θέλεις αυτό το αστέρι να το ξανανάψεις με κάποιο άλλο κύκλωμα με τον ίδιο τρόπο ανάμματος (1-2-3 κανάλι κοκ) αλλά δεν ξέρεις την τάση που λειτουργούν τα κανάλια του φωτοσωλήνα.
Σωστό;
Επίσης
-Έχεις φωτογραφία από την κατεστραμένη πλακέτα;
-Αν σου δώσω ένα θεωρητικό σχέδιο κυκλώματος είσαι σε θέση να το κατασκευάσεις;

Θέλω να καταλάβω καλά αυτό που αντιμετωπίζεις αφού οι γνώσεις σου είναι περιορισμένες όπως ανέφερες και έχει να κάνει και με τα 230V μέχρι να σου δώσω παραπέρα οδηγίες.

gep58

djastral232
30-12-08, 23:50
gep58, σωστά τα έχεις καταλάβει.

Δυστυχώς, δεν έχω την πλακέτα ούτε φωτογραφία της. Ο πατέρας μου από τα νεύρα του, όταν μας έκανε βραχυκύκλωμα και έπεσε η ασφάλεια φωτισμού στον πίνακα, το πέταξε του κουτάκι, αλλά (ευτυχώς) κράτησε το αστέρι.

Όσο για το σχέδιο, θα το προσπαθήσω όσο μπορώ, κάνοντας εξομοίωση στο πρόγραμμά μου και ότι απορίες έχω θα σας ξαναρωτήσω. Ευχαρίστως, να το δεχτώ.

gep58
31-12-08, 01:51
John,

πρώτα απ΄όλα θα ελέγξουμε το αστέρι και την συνδεσμολογία του.
Αφού λες ότι ειναι 3 καναλιών έχει σαν συνδέσεις 4 αγωγούς.
Ο ένας είναι ο κοινός και οι άλλοι 3 για τα κανάλια κόκκινο πράσινο και μπλέ.
Με ένα ωμόμετρο πρέπει να βρείς τον κοινό και να ελέγξεις την συνέχεια των καναλιών.
Μπορείς να το κάνεις;

gep58

djastral232
31-12-08, 05:05
Για καλή μου τύχη τα καλώδια που δίνουν ρεύμα στα λαμπάκια έχουν όλα το ίδιο χρώμα μπλε, ενώ το κοινό είναι κόκκινο. Το κάθε ένα από τα τρία αυτά μπλε καλώδια το σύνδεσα στο ένα ποδαράκι του φις που πάει στα 220 και το άλλο κόκκινο καλώδιο στο άλλο του ποδαράκι. Έτσι, όλα κάθε φορά άναβαν αντίστοιχα. Αυτό σωστό είναι;

Τώρα για το ωμόμετρο (λογικά) πρέπει να συνδέσω το ένα του καλώδιο σε κάθε ένα από τα τρία μπλε καλώδια και το άλλο του καλώδιο στο κόκκινο καλώδιο και σε κάθε περίπτωση να μου βγάζει 0, δηλαδή ότι "κλείνει κύκλωμα". Σωστά;

djastral232
31-12-08, 16:11
Έκανα αυτό που περιγράφω με το ωμόμετρο με τα λαμπάκια στην πρίζα, αλλά δεν έπαιρνα σωστά αποτελέσματα. Ποιος είναι ο σωστός τρόπος και τι αποτελέσματα πρέπει να παίρνω κάθε φορά;

plouf
31-12-08, 19:58
το ομώμετρο ειναι για μέτρηση αντιστασης η χρηση του ειναι
- τοποθετεις το εξαρτημα που θέλεις να μετρησεις την αντισταση ΕΚΤΟΣ ρευματος και κυκλωματος και σου λέει την (Ωμικη) αντισταση του

το πολύμετρο , που είναι ενδεχομένως το οργανο που έχεις εχει κι άλλα πανω εσυ θέλεις να μετρησεις ταση της πριζας ?? (230Βολτ ?) αν ναι
- τοποθετεις οπως το ειπες στη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ κλιματα του ΕΝΝΑΛΣΟΜΕΝΟΥ ρευματος (volt) και το κατεβάζεις ωσπου να εχεις καλη απεικονιση εντος κλιμακας (πχ δεν το κατεβαζεις στα 200Βολτ

ΑΝ θελεις να μετρησεις την ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ στο λαμπακι (για να δεις αν εινι στα 9-12-15-20βολτ) πρεπει να ειναι στη πριζα ΑΠΟ ΠΡΙΝ να εχεςι γυμνωσει τα ακρα του ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ να τοποθετησεις το πολυμετρο σε κλιματα Volt AC και να κατεβαζεις ωσπου να δεις τη πτωση τασης πανω στο λαμπακι

[ΕΙΝΤΙΤ]

τώρα είδα το πρωιγούμενο ποστ

για να βρεις το κοινο παιρνεις το κύκλωμα ΕΚΤΟΣ πριζας και τοποθετεις το ενα απο τα 4 άκρα στο ένα ακρο του ομωμετρου και ενα αλλο στο άλλο.
αν δειξει μια αντισταση το ενα απο τα δυο ειναι το κοινο.
δοκιμαζοντας τα με ολους τους συνδυασμους θα βρεις το ενα που δειχνει αντισταση με ολα τα 3 αλλα .
αυτος ειναι ο κοινος (κοινο 1 ακρο και στα 3 καναλια)



παντως προτεινω και εγω να βαλεις χαμηλη ταση ,τροφοδοτικο, και να παιξεις με ασφαλεια εκει με διαφορα
εξαλου τα ηλεκτρονικα ειναι χαμηλων τασεων κατα κανόνα.

djastral232
31-12-08, 20:18
Το έκανα αυτό με το κύκλωμα εκτός πρίζας και σε όλα δείχνει 1. Εμένα αυτό μου φαίνεται λογικό. Για να δείξει κάποια μέτρηση είτε πρέπει να ενώσω μεταξύ τους τα καλώδια του πολύμετρου, οπότε και θα βγάλει 0, είτε να είναι το κύκλωμα στην πρίζα και η τιμή της αντίστασης να παίζει. Δεν καταλαβαίνω το τι εννοείς και αν έκανα κάτι λάθος. Ας με διορθώσουν και οι άλλοι.

Αλλά εφόσον τα καλώδια που δίνουν ρεύμα στα λαμπάκια είναι ίδιο μπλε χρώμα ενώ το άλλο είναι κόκκινο αυτό δεν είναι και το κοινό τους; Αυτή τη στιγμή έχω ενωμένα τα τρία αυτά μπλε καλώδια στο ένα πόδι του φις και το άλλο κόκκινο στο άλλο πόδι και έτσι ανάβουν όλα μαζί. Οπότε το κόκκινο είναι το κοινό.Σωστά;

gep58
31-12-08, 23:23
Για καλή μου τύχη τα καλώδια που δίνουν ρεύμα στα λαμπάκια έχουν όλα το ίδιο χρώμα μπλε, ενώ το κοινό είναι κόκκινο. Το κάθε ένα από τα τρία αυτά μπλε καλώδια το σύνδεσα στο ένα ποδαράκι του φις που πάει στα 220 και το άλλο κόκκινο καλώδιο στο άλλο του ποδαράκι. Έτσι, όλα κάθε φορά άναβαν αντίστοιχα. Αυτό σωστό είναι;

αφού ήδη το έχεις δοκιμάσει και λειτουργεί με το κόκκινο αγωγό κοινό και το κάθε μπλε να ανάβει το αντίστοιχο κανάλι είσαι εντάξει ! Δεν χρειάζεται να μετρήσεις με το ωμόμετρο.

Να έχεις υπ΄όψη σου ότι όποιο κύκλωμα κι αν κατασκευάσεις δεν πρόκειται να χωρέσει στο κινέζικο κουτάκι (αυτά μόνο οι κινέζοι τα καταφέρνουν).
Επομένως θα πρέπει να εφοδιαστείς από το εμπόριο ένα τετράγωνο πλαστικό κουτί ηλεκτρολογικών συνδέσεων στεγανό με δείκτη ΙΡ55 (μπορείς να δεις παράδειγμα στο http://www.vimar.it/en/catalogo/prodotti/index.php?liv=L1230L2350&code=V55106&page=0) που οι διαστάσεις του θα εξαρτηθούν από το τελικό μέγεθος της πλακέτας.
Τα καλώδια της εισόδου (τροφοδοσίας) και εξόδου (των φορτίων) θα πρέπει να μπαίνουν στο κουτί με στυπιοθλήπτες οι οποίοι πρέπει να βρίσκονται στο κάτω μέρος του κουτιού όταν αυτό θεωρήσουμε ότι στερεώνεται στον τοίχο.
Καμία άλλη τρύπα δεν επιτρέπεται σε οποιοδήποτε σημείο γιατί χάνονται οι προδιαγραφές της στεγανότητας.

Το πρώτο κύκλωμα δεν διαθέτει καμία απομόνωση από το δίκτυο, ενώ το δεύτερο όπως βλέπεις στο σχέδιο, λειτουργεί με ένα μικρό μ/στή και έχει 3 οπτοζεύκτες για πλήρη απομόνωση του ηλεκτρονικού τμήματος από το δίκτυο.

Οπωσδήποτε προτείνω το δεύτερο για μεγαλύτερη ασφάλεια!
Μπορείς να ξεκινήσεις δίνοντας πάντα την ανάλογη προσοχή.

Ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος !!!
gep58

djastral232
01-01-09, 05:54
Καλή χρονιά σε όλους !!!

Το τελευταίο post του gep58 ήταν κάπως αποκαρδιωτικό σύμφωνα με τις γνώσεις μου. Έκανα εξομοίωση στο πρόγραμμά μου (Workbench 5.12), αλλά πότε δούλευε και πότε "πετούσε" σφάλμα. Μάλλον γιατί κάποια από τα στοιχεία δεν τα έχει το πρόγραμμα και χρησιμοποίησα παραπλήσιου τύπου. Εντούτοις, μου δημιουργούνται ορισμένες απορίες, π.χ. τι θα γίνει που θέλω να τροφοδοτήσω περισσότερα λαμπάκια, πως θα υπολογίσω τις τιμές των στοιχείων που χρειάζομαι κλπ. Επίσης, βλέπω ότι τα κυκλώματα έχουν ένα σωρό καλούδια πάνω και απελπίζομαι :saad:. Ειλικρινά σας μιλάω, όταν είδα (πριν την πετάξει ο πατέρας μου ](*,)#-o) την πλακέτα οι διαστάσεις της ήταν πολύ μικρότερες από αυτές του κουτιού της (7x4cm), σχεδόν οι μισές και δεν είχε τόσα στοιχεία πάνω. Ούτε καν ολοκληρωμένο δε θυμάμαι. Κινέζικα κόλπα...; :confused1:
Σε καμία περίπτωση όμως, δε θέλω να σνομπάρω τον Γιώργο. Αντιθέτως, τον ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά του.

Τελικά, σκέφτομαι το εξής. Έχω άλλον ένα σωλήνα με 2 διαφορετικών χρωμάτων λαμπάκια μπλε και κόκκινο, τα οποία συνολικά είναι 72 (2x36), χωρίς πάλι να γνωρίζω την τάση τροφοδοσίας τους (μπορώ να τη βρω?). Ο σωλήνας αυτός είναι εύκαμπτος και μπορεί να πάρει ότι σχήμα θέλω. Αυτή τη στιγμή δεν έχει τίποτα άλλο παρά ένα καλώδιο που συνδέεται κατευθείαν στα 220 και ανάβει όλα τα λαμπάκια μπλε και κόκκινα μαζί.
Αν φτιάξω το κύκλωμα για αυτά τα λαμπάκια (μπλε και κόκκινα) του σωλήνα ώστε να αναβοσβήνουν και τον βάλω στο αστέρι με συμφέρει;
Θα είναι ποιο εύκολο το κύκλωμα και με λιγότερα στοιχεία, ώστε το μέγεθος της πλακέτας να είναι και αυτό πιο μικρό;
Θα χρειάζεται και πάλι ολοκληρωμένο ή απλά 2 τρανζίστορ όπως στο σχεδιάγραμμα που αρχικά είχα επισυνάψει http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7077&d=1230305022;

Συνοψίζοντας...σκέφτομαι να ακολουθήσω τη λύση με τις 2 συστοιχίες μπλε - κόκκινο, καθώς έχω την εντύπωση ότι είναι πιο εύκολο να αναβοσβήνω 2 παρά 3ις. Έχω δίκιο;
θα μου το προτείνατε εσείς αυτό;
- Αν ναι, το κύκλωμα που είχα αρχικά επισυνάψει και δέχεται 15VDC μπορεί να τροποποιηθεί, ώστε να δέχεται 220VAC με την ίδια πάντα λειτουργία;
- Αν όχι, γιατί;

gep58
01-01-09, 14:10
Καλή Χρονιά σ΄όλους μας με υγεία κι ευτυχία!!!

John,
ομόλογώ πως είσαι από τους δύσκολους... πελάτες. :001_tt2:
Μην συγκρίνεις τις κινέζικες κατασκευές με τις δικές μας ερασιτεχνικές. Ο κινέζος, όπως σου έχει πει κι άλλο μέλος, χρησιμοποιεί Custom Εmbedded IC ή αλλοιώς τις "κουτσουλιές" που τις λέω εγώ. Αυτές οι "κουτσουλιές" λοιπόν, μπορεί να περιέχουν από απλές πύλες μέχρι ισχυρούς μC !

Σου στέλνω μια φωτογραφία πλακέτας δικάναλου flasher αφού προσανατολίζεσαι προς αυτό (αν και βλέπω να τα ανάβεις χωρίς μηχανισμό) με διαστάσεις 45x50 mm κι αν νομίζεις ότι σ΄ενδιαφέρει να σου δώσω και το θεωρητικό.
Πιο απλό κύκλωμα δεν έχω.

Σημ. Δυστυχώς τα μέσα που διαθέτω είναι λιτά γι΄αυτό και η χαμηλή ποιότητα της εικόνας.

gep58

djastral232
01-01-09, 14:35
Χρόνια Πολλά σε όλους!

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον το κύκλωμά σου.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις και τη βοήθεια που μου παρέχεις.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις και το αντίστοιχο διάγραμμα;

- Το κύκλωμα αυτό τι τροποποιήσεις θα χρειαστεί για τη δική μου περίπτωση με τα 72 λαμπάκια;
- Πως μπορώ να βρω την τάση λειτουργίας για το κάθε λαμπάκι;
- Τι πρέπει να γνωρίζω ώστε να πάρω και τα αντίστοιχα στοιχεία; Δλδ, τιμές αντιστάσεων, πυκνωτών, κλπ.

djastral232
02-01-09, 00:45
Καλή Χρονιά..!

Εκτός από την πρόταση του gep58, θα μπορούσε/ήθελε και κάποιος άλλος να μου δώσει απάντηση στις ερωτήσεις μου σχετικά με την τροποποίηση του κυκλώματος ;

djastral232
02-01-09, 19:18
Καλησπέρα σε όλους...

Τροποποίησα το κύκλωμά μου ώστε να δέχεται 220VAC και να ανάβει δυο συστοιχίες από LEDs. Η τάση που διαρρέει το κύκλωμα είναι 95-98 VDC, την οποία μέτρησα με παλμογράφο, όπως φαίνεται και από τις εικόνες.

- Ρίξτε του μια ματιά και πείτε μου τις απόψεις σας.
- Αν στη θέση των LED βάλω λαμπάκια τι πρέπει να αλλάξω;

gep58
02-01-09, 19:47
John,
μη τύχει και βάλεις στη πρίζα αυτό το πράγμα! Ούτε με Led ούτε με λαμπάκια ούτε με οτιδήποτε άλλο.
Άστο μόνο στο simulator.
Τα σχέδια που έστειλα τα πήρες;

gep58

djastral232
02-01-09, 19:55
Ναι, Γιώργο τα πήρα!

Θα τα κοιτάξω αργότερα. Απλά προσπαθούσα να βγάλω κάτι μόνος μου... :(

Αν αυτά που βγάζει το πρόγραμμα δεν είναι αξιόπιστα, τότε ποιος ο λόγος να το χρησιμοποιώ και οποιοσδήποτε άλλος;
Έτσι, στην ουσία δεν έχω κάποιο πρόγραμμα για να "τεστάρω" τα κυκλώματα που φτιάχνω.

Οπότε εσείς που γνωρίζετε τι λέτε; Ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιώ από εδώ και πέρα;

gep58
02-01-09, 20:12
Eγώ προσωπικά σου είπα είμαι της παλιάς σχολής και δεν γνωρίζω να σου υποδείξω ποιό είναι καλό και ποιό όχι.
Εξ άλλου δεν έμαθα να τα χρησιμοποιώ και δεν τα έχω εμπιστοσύνη. Απ΄ότι καταλαβαίνω αυτά έχουν συγκεκριμένες δυνατότητες και δεν κάνουν για όλες τις εφαρμογές.
Ίσως άλλοι να έχουν διαφορετική άποψη λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας πάνω σ΄αυτά. Ας την καταθέσουν.
Όμως αυτό που βλέπω από τη δική σου προσπάθεια πρέπει να απέχει πολύ από τη πραγματικότητα.
Για παράδειγμα η πρώτη αντίσταση από ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να έχει ισχύ 20W το λιγότερο δηλ ...σόμπα!
Μη ψάξουμε και παραπέρα.
Am I right?

gep58

plouf
02-01-09, 21:50
με τιποτα !!!!!!!!!!!!!!!!
θα τα καψεις ολα , ακομα και το σπιτι σου.

νομιζω (αν ειναι το electronic workbench/tina) εχει καπου επιλογη ωστε να καιγοντα τα LED απο προεπιλογη αντεχουν απιστευτο ρευμα οπως και οι αντιστασεις...

παει καιρος βεβαι που το χρησιμοποιησα το συγκεκριμενο προγραμμα.

αλλα οπως ειπε και ο προλαλλησας κανονικα οι αντιστασεις πρεπει να εχουν μεγαλυτερες αντοχες..κατα πολυ

εκανα μια δοκιμη με το ΤΙΝΑ demo που εχω και τα LED αντεχουν ακομα κια κατευθειαν πανω στην πριζα........

djastral232
02-01-09, 22:36
OK ρε παιδιά....

τότε τι στην ευχή να κάνω όταν θέλω να δοκιμάσω ένα κύκλωμα προτού το φτιάξω;
δεν υπάρχει κάποιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ πρόγραμμα ???????????!!!!!!!!!!

plouf
03-01-09, 03:09
αξιοπιστα ειναι και κατα πολυ.
απλως καποια πραγματα πρεπει να τα ξερεις.....

το θεμα του καψιματος απο προεπιλογη το εχουν να αντεχουν ενω θυμαμαι οτι υπηρχε επιλογη να σου βγαζει σφαλμα. κτλ

djastral232
03-01-09, 12:51
φίλος, δε σ' έπιασα...

για "ποια" προγράμματα εννοείς ότι είναι ...και κατά πολύ αξιόπιστα; Το workbench?

Εγώ ρώτησα αν δεν είναι αυτό τότε ποιο είναι ώστε να το χρησιμοποιώ...;

plouf
03-01-09, 13:13
νομιζα οτι η συζητηση ειναι ακομα περι του Workbench...

djastral232
03-01-09, 13:23
έχω το Electronics Workbench v.5.12, καθώς αυτό είχαμε και στη Σχολή. Εκεί ποτέ δε μας είπαν πως να θέτουμε περιορισμούς, system environment variables, κλπ, ώστε να ξέρω για αυτά που λες. Υπάρχουν στιγμές που όταν κάνω την προσομοιώση μου βγάζει σφάλμα το πρόγραμμα, αλλά το συγκεκριμένο κύκλωμα το άφησα να τρέχει για 1 ώρα και έτρεχε κανονικά και γι'αυτό πήρα την πρωτοβουλία να σας ρωτήσω. Αφού λοιπόν εσείς μου είπατε μην τυχόν και το βάλω στην πρίζα γιατί θα ανατινάξω το σπίτι μου :P, τότε τι πρέπει να κάνω; Εσείς δηλαδή λέτε να αφήσω το Workbench ή προτείνετε κάποιο άλλο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ πρόγραμμα;

djastral232
03-01-09, 22:32
Μετά από αρκετές ώρες πειραματισμού σε 3 διαφορετικά προγράμματα (Workbench 5.12, Tina 7, Circuit Wizard Professional Edition 1.15) δοκίμασα το κύκλωμα που σας έδειξα σε προηγούμενο post, ώστε να δω αν κάποιο από αυτά μου έβγαζε run-time error κατά τη διάρκεια της προσομοίωσης. Με μεγάλη μου απορία, σας πληροφορώ ότι κανένα δεν μου έβγαλε οποιοδήποτε σφάλμα για μια 1 ώρα που άφησα να τρέχει η προσομοίωση. Έβαλα όσο το δυνατό περισσότερους περιορισμούς, όπως μου είπατε, αλλά και πάλι δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.

Οπότε εύλογα πιστεύω (εφόσον δεν είμαι του κλάδου) μου δημιουργούνται οι εξής απορίες, τις οποίες θα παρακαλούσα να μου απαντήσετε όσο το δυνατό ευκρινέστερα:

- Γιατί μετά από όλες αυτές τις αλλαγές και περιορισμούς τα προγράμματα δεν με προειδοποιούν ότι υπάρχει πρόβλημα με το κύκλωμά μου;
- Γιατί εσείς μου λέτε ότι υπάρχει πρόβλημα και ποιο είναι; Σας παρακαλώ εξηγήστε μου.
- Τι μπορώ να κάνω πλέον; Νιώθω να κολυμπάω στα βαθιά (χωρίς να γνωρίζω κολύμπι) και χωρίς σωσίβιο...:saad: Με ποιο τρόπο θα δοκιμάζω αν είναι σωστά τα κυκλώματα που θέλω να φτιάξω;

Έχω επισυνάψει και εικόνες από το κύκλωμα σε θεωρητική μορφή και σε πλακέτα PCB που μετέτρεψε το πρόγραμμα Circuit Wizard Professional Edition 1.15.

Υ.Γ. Γιώργο μην φωνάξεις... :blush: τα είδα τα κυκλώματά σου, αλλά προσπαθώ να μάθω μέσα από τα λάθη μου :saad: και φυσικά με τη δική σας βοήθεια.

Τα στοιχεία του κυκλώματος είναι τα εξής:

BR1 = KBPC101 Bridge Rectifier
C1 = 100uF - 100V
C2 = 1000uF - 100V
C3, C4 = 50uF - 100V
R1 = 1kOhm - 1/4W
R2, R5 = 470Ohm - 1/4W
R3, R4 = 30kOhm - 1/4W
Q1, Q2 = 2N3904
D1 = green LED 5mm
D2 = red LED 5mm
και οι διαστάσεις της πλακέτας είναι 76x76mm.

plouf
04-01-09, 01:20
βαλε ενα αμπερομετρο πριν το LED και δες ποσο ρευμα τραβαει αν ειναι πανω απο 20ma θα το καψει.

το γεγονος οτι δεν δειχνουν σφαλμα ειναι γιατι ειναι διαφορετικη ενοια του σφαλματος.
το πως θα το κανεις να σου πει οτι p.x. το LED στην πριζα θα λιωσει σε δευτερολεπτα αντι να το δειχνει να αναβει εδω. δεν το θυμαμαι ακι απο οτι καταλαβαινω και κανεις αλλος

σχετικα με το "νιωθω να κολυμπαω στα βαθια" δες τα πρωτα posts που προταθειτε η ασφαλης και ποιο ευχρηστη λυση να κατεβασεις την ταση στα 5-12 βολτς και να παιξεις ανετα.
Τα ηλεκτρονικα επι το πλειστον δουλευουν σε χαμηλες τασεις ο παρε για παραδειγμα τον Η/Υ μεγιστο 12Βολτσ και αυτο στα παλια ... τωρα 5 ή 3,3β (ακομα και 1,8 )

ok τελιακ ωραιο το CircuitWizard
το κοιταζα και το ειδα Tools->Simulation->Explosions
το επελεξα και εσκασε το LED xaxa
κορυφη θα το παρω το προγραμματακι τελικα :)

djastral232
04-01-09, 04:25
plouf αν κατάλαβα καλά τα όσα είπες...

και πάλι κάποιος, που τώρα ξεκινά να μαθαίνει κάτι παραπάνω από τις θεωρητικές "άρες μάρες κουκουνάρες" μιας σχολής (στην περίπτωσή μου Η/Υ & Τηλ/νιων) και περνάει στην πράξη, δε θα είναι σε θέση να γνωρίζει αν αυτό που μόλις σχεδίασε στο πρόγραμμά του θα είναι "έτοιμο" να το βάλει στην πρίζα...

Σωστά;
Οπότε τι κάνει αυτός και στην περίπτωσή μου κ εγώ;
Ας με βοηθήσει κάποιος σας παρακαλώ... :(

Επίσης plouf, είπες ότι κοίταξες το CircuitWizard. Το έχεις demo ή κρακαρισμένο; Γιατί το demo δεν αφήνει να κάνεις προσομοίωση σε κυκλώματα πλην των samples που δίνει. Είπες ότι θα το πάρεις; Εννοούσες να το αγοράσεις; Ποια έκδοση;

plouf
04-01-09, 10:07
χωρις προσωπικη εμπειρια και ενασχόληση . ναι.

η σχολή απο μόνη της δεν σου μαθαινει οτι χρειάζεσαι.
σου δίνει όμως ολες τι απαραιτητες βάσεις.

αλλα το ιδιο ισχύει για όλες τις ειδικότητες σε όλες του τομείς ,
και σε ολες τι χωρες.

και αυτό το ξέρουν όλοι βλέποντας τους "πτυχιούχους" να ειναι άσχετοι σε βαθμό κακουργήματος.



Σωστά;
Οπότε τι κάνει αυτός και στην περίπτωσή μου κ εγώ;
Ας με βοηθήσει κάποιος σας παρακαλώ... :(

στο είπα , δεν το λεω γιατι θελω να σε προσβαλω (μην το παρεις ετσι),
χαμηλες τάσεις.......
το να τροφοδοτησεις το κυκλωμα σου με 5Volt δεν σημεαίνει πως δεν μπορεις να βαλεις 100 LED σε 100 σειρες να αναβοσβήνουν.

djastral232
04-01-09, 22:37
Hi!

χθες δοκίμαζα αυτό το τρικ με τις εκρήξεις στο CircuitWizard που μου είπε ο Χρήστος και έφτιαξα ένα κυκλωματάκι, το οποίο είδα σε site ηλεκτρονικών (http://www.talkingelectronics.com/projects/FlasherCircuits/Page83FlasherCircuitsP1.html). Όταν κάνω την εξομοίωση μερικά στοιχεία σκάνε και δε καταλαβαίνω το γιατί. Μπορείτε να μου πείτε;
Ευχαριστώ.

lbak
04-01-09, 23:12
Καλή Χρονιά.

Κατ΄αρχήν το μαύρο στις επισυναπτόμενες εικόνες είναι IC (ολοκληρομένο κύκλωμα).Έχει αυτή την μορφή γιατί είναι για μαζική παραγωγή και έχει κατασκευαστεί μόνο για αυτήν την εφαρμογή.

Εξαρτήματα (αντιστάσεις,πυκνωτές ,τρανζίστορ κοκ) βρίσκονται μέσα στο "μαύρο" ολοκληρομένο.

Η πλακέτα που έχεις στην φωτογραφία τροφοδοτείται με 5Volt DC.
Για να την τροφοδοτήσεις με 220 Volt ac χρειάζεσαι μετασχηματηστή 220/5Vac.
Αν επιχειρήσεις να την τροφοδοτήσεις με 220 Vac θα την κάψεις.

Το Electronics Workbench 5.12 είναι καλό.
Το Multislim 7 είναι η νεότερη του έκδοση.

To PCB Wizard είναι καλό και εύκολο στη χρήση του.
Για αρχή είναι καλό και αν δεν κάνω λάθος έχεις τη δυνατότητα να σχεδιάσεις πλακέτα μέχρι 200 οπές.
Αρκετά καλά για ξεκίνημα.

Για τους υπολογισμούς με τα LEDs χρησιμοποιούμαι τα εξείς.
Το LED λειτουργεί με τάση 1,2 Volt dc και το ρεύμα από το οποίο διαρέεται το θέτουμε 10mA.Αν η τροφοδοσεία είναι 5Volt dc τότε η πτώση τάσης πάνω στην αντίσταση είναι 5-1.2=3.8Volt dc. Η τιμή της αντίστασης είναι R=V/I=3.8Volt dc /10 mΑ=380Ω.

Καλή επιτυχία.

CHRIS THE BUTCHER
03-02-10, 18:26
παιδια καλησπερα.
εκανα μια κατασκευη στο αμαξι μου στο 3ο στοπ. αντικατεστησα τα λαμπακια πυρακτωσεως (5w, 13 λαμπακια παραλληλα) με λεντ λευκα υψηλης φωτινοτητας 20mamb 3.2v και 470ω αντιστασουλα στο καθενα. ολα οκ στον φωτισμο οταν παταγα φρενο. αλλα ανακαλυψα προχθες που ειμουνα στο γκαραζ οτι τα λεντ αναβανε μονα τους αμυδρα....με αποτελεσμα να μεινω πριν λιγες μερες απο μπαταρια. τι μπορει να εχει συμβει? να εχω καμια απωλεια ρευματος? οταν ξαναεβαλα τα πυρακτωσεως ολα οκ δεν αναβανε καθολου.....

FILMAN
04-02-10, 12:26
Hi!

χθες δοκίμαζα αυτό το τρικ με τις εκρήξεις στο CircuitWizard που μου είπε ο Χρήστος και έφτιαξα ένα κυκλωματάκι, το οποίο είδα σε site ηλεκτρονικών (http://www.talkingelectronics.com/projects/FlasherCircuits/Page83FlasherCircuitsP1.html). Όταν κάνω την εξομοίωση μερικά στοιχεία σκάνε και δε καταλαβαίνω το γιατί. Μπορείτε να μου πείτε;
Ευχαριστώ.
Χαχαχαχαχαχα!!!!! Αυτά βλέπω με τα προγράμματα εξομοίωσης και σκάω στα γέλια! Τα μόνα εξαρτήματα που έχουν λάθος, είναι οι 2 ηλεκτρολυτικοί, και το πρόγραμμα λέει ότι θα καούν αντιστάσεις, τρανζίστορ και led! χαχαχαχαχα!!!!