PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγραφη τραγουδιων σε CD



nikos121
28-12-08, 19:54
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.Θελω να σας ρωτησω για ενα προβλημα που εχω οταν θελω να γραψω ενα live cd που εχω κατεβασει αποτο rapidshare και οταν το γραφω με ΝΕRO γινεται αισθητος ενας πολυ μικρος ηχος ,σαν χτυπημα στο σημειο που ενωνωνται τα τραγουδια.Αυτον τον ηχο τον κανει στα live και στα μιξαρισμενα τραγουδια. Μηπως ξερει καποιος εδω να μου πει μηπως κανω καποιο λαθος στην εγραφη ,η υπαρχη αλλη λυση στο προβλημα μου.

eebabs2000
29-12-08, 16:39
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ίσως υπάρχουν διαφορές από πρόγραμμα σε
πρόγραμμα. Αν έγραφες με το Nero burning rom δοκίμασε και με το Nero
express. Είχα παρατηρήσει πρόβληματα και γω γενικά στον ήχο, ειδικά
με το burning rom. Βέβαια υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα προγράμματα που μπορείς να βρεις στο internet...

nikos121
25-01-09, 12:05
τελικα το ελεισα με το movie maker εκανε αυτο ακριβως που ηθελα ,δηλαδη ενα μονοκοματο αρχειο ηχου χωρις κενα.

gRooV
25-01-09, 13:14
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.Θελω να σας ρωτησω για ενα προβλημα που εχω οταν θελω να γραψω ενα live cd που εχω κατεβασει αποτο rapidshare και οταν το γραφω με ΝΕRO γινεται αισθητος ενας πολυ μικρος ηχος ,σαν χτυπημα στο σημειο που ενωνωνται τα τραγουδια.Αυτον τον ηχο τον κανει στα live και στα μιξαρισμενα τραγουδια. Μηπως ξερει καποιος εδω να μου πει μηπως κανω καποιο λαθος στην εγραφη ,η υπαρχη αλλη λυση στο προβλημα μου.

αυτό γινόταν επειδή άλλαζε track κατά την αναπαραγωγή και ανάλογα το cd player έχει μερικά msec καθυστέρηση στην αλλαγή. Από ότι κατάλαβα έκανες 0sec τον χρόνο ανάμεσα στα τραγούδια και πάλι ακουγόταν. Αφού το έκανες μονοκόμματο είσαι άρχοντας.... αλλά το μόνο κακό είναι ότι για να προχωρήσεις μερικά λεπτά το τραγούδι δεινοπαθείς!! :biggrin::biggrin:

xifis
25-01-09, 13:28
Η λυση παιδια ειναι να γραφετε τα cd σας με το winamp.φτιαχνετε την playlist που θελετε κ μετα πηγαινετε στο media library (alt+L) επιλεγετε το cdrom που εχετε,πατατε Add και current playlist.

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σε μιξαρισμενα κομματια ακουγοταν η αλλαγη η ειχε κενο.ετσι που σας λεω παραπανω δεν ακουγεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.εγγυηση 100%.εννοειται οτι καθε track γραφεται ξεχωριστα κ οχι ολα μαζι σε ενα.

nikos121
28-01-09, 10:49
Η λυση παιδια ειναι να γραφετε τα cd σας με το winamp.φτιαχνετε την playlist που θελετε κ μετα πηγαινετε στο media library (alt+L) επιλεγετε το cdrom που εχετε,πατατε Add και current playlist.

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σε μιξαρισμενα κομματια ακουγοταν η αλλαγη η ειχε κενο.ετσι που σας λεω παραπανω δεν ακουγεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.εγγυηση 100%.εννοειται οτι καθε track γραφεται ξεχωριστα κ οχι ολα μαζι σε ενα.
Το δοκιμασα αλλα τιποτα ,αφηνει πολυ μεγαλυτερα κενα και απο αυτα του nero.

PCMan
28-01-09, 11:04
Ο μόνος τρόπος να μην ακούγεται το κενό είναι αυτός
Πάτε στο nero > επιλέγετε audio cd > βάζετε ότι τραγούδια θέλετε μέσα > επιλέγετε τα κομμάτια και δεξί κλικ και ιδιότητες > εκεί που λέει παύση 2 δευτερόλεπτα εσείς θα το κάνετε 0 και είστε οκ. Το γράφετε και δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσετε κενό.

Για αυτόν τον ήχο που λες ότι είναι σαν χτύπημα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ενώσεις όλα τα τραγούδια σε ένα. Δηλαδή αν είναι 20 τραγούδια, εσύ να τα κάνεις 1 με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου.
Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και η πηγή που τα παίζει. Σε κάποιες δεν ακούγεται καθόλου το κενό, σε άλλες πάλι ακούγεται.

xifis
28-01-09, 13:23
Το δοκιμασα αλλα τιποτα ,αφηνει πολυ μεγαλυτερα κενα και απο αυτα του nero.

περιεργο,εγω ετσι βρηκα λυση.να πεις οτι εχει κ πολλες επιλογες το winamp!δε μου λες μηπως εχουν "γραμενο" κενο τα τραγουδια σου?ανοιξε τα με εναν editor σαν το cool edit να δεις.η μηπως εχεις παλιο winamp.εχω το 5,541.

nikos121
28-01-09, 19:52
Η ακριβης εκδοση του winamp ειναι 5.5.4.2165.Τα τραγουδια ειναι το προγραμμα του ανακτορο club μιξαρισμενα απο τον dj του μαγαζιου,τα εχω παρει απο το rapidhare και αυτος που τα εχει ανεβασει τα εχει ξεχωρισει ενα -ενα.Μονο αν τα κανω 1 αρχειο μπορω να τα αντιγραψω σε ενα mp3 δισκακι για να παιζουν στο mp3 του αυτοκινητου.Για το λογο αυτο τα <<κολησα>> με το movie maker.

xifis
28-01-09, 21:30
κατσε κατσε μιλαμε για audio cd η για mp3?γιατι αν λες για mp3 χαιρω πολυ,λυση δεν υπαρχει,ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει κενο,κ οφειλεται στο μηχανημα αναγνωσης (πηγη αυτοκινητου πχ).

nikos121
29-01-09, 10:33
κατσε κατσε μιλαμε για audio cd η για mp3?γιατι αν λες για mp3 χαιρω πολυ,λυση δεν υπαρχει,ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει κενο,κ οφειλεται στο μηχανημα αναγνωσης (πηγη αυτοκινητου πχ).
Για το λογο αυτο τα φτιαχνω 1 αρχειο,διοτι και σαν cd και mp3 το αποτελεσμα ειναι το ιδιο,παντα αφηνει κενο αναμεσα τους.Οσο για το winamp του εκανα λιστα αυτα τα τραγουδια του ανακτορο και παλι τους αφησε κενο.Αν το winamp τα <κολουσε> κανονικα οπως ειναι το αυθεντικο προγραμμα του μαγαζιου εστω και σε μορφη αλλη εκτος απο mp3 τοτε δεν θα ηταν δυσκολο μετα να τα αντιγραψω εγω οπως θελω.

xifis
29-01-09, 14:27
φιλε τι να σου πω,οτι ηξερα στο ειπα.το winamp εμενα μου λυσε το προβλημα.τελευταια λυση,επειδη ψυλιαζομαι το μηχανημα σου,δοκιμασε να παιξεις το audio cd που τα εγραψες (audio οχι mp3!) σε οσο το δυνατον απλουστερο player.πχ φορητο diskman παλιο που παιζει μονο audio.

τελος κατι που μουρθε τωρα,νομιζω στο nero wave editor ειχα δει μια επιλογη που πεταγες ενα ολοκληρο αρχειο ηχου μονοκομματο,κ ταγκαρες πανω του σημαδια εκει που ηθελες κ μετα οταν το εγραφες σε audio cd σου εβαζε κενα εκει,αλλα εννοειται οτι δεν ακουγοταν παυσεις κ τπτ.τσεκαρε το δε θυμαμαι καλα.

nikos121
29-01-09, 16:29
τελικα το ελεισα με το movie maker εκανε αυτο ακριβως που ηθελα ,δηλαδη ενα μονοκοματο αρχειο ηχου χωρις κενα.
Μονο οτι το movie maker στο τελος στα αποθηκευει σαν WMA αλλα κι αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι μετα τα μετατρεπω σε οτι μορφη θελω.Παντως ευχαριστω για τη βοηθεια ολα τα παιδια του forum.