PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη σκόνη γύρω από μετασχηματιστές



patridas595
31-12-08, 09:22
Πιστεύω όλοι μας την έχουμε παρατηρήσει.Στο πίσω μέρος οθονών crt,στους μετασχηματιστές από κουδούνια,μόνιτορ, στάσιμα τροφοδοτικά.
Που οφείλεται;:confused1: Αν ξέρετε και την αγγλική ορολογία για το συγκεκριμένο πείτε μου.

electron
31-12-08, 10:45
H σκόνη αυτή συγκεντρώνεται λόγο κυρίως του στατικού ηλεκτρισμού που έλκει τα αρνητικά φορτισμένα σωματίδια της σκόνης επάνω στις διατάξεις που αναφέρεις.

gep58
31-12-08, 21:35
patridas595,
δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το ψάξεις στο διαδίκτυο.
Ο Γιάννης ήδη απάντησε σωστά στο ερώτημά σου. Το γεγονός ότι ενώ ξέρουμε ότι η σκόνη είναι άσπρη και στις CRT και τους FBT την βλέπουμε μαύρη οφείλεται στο "βάψιμό" της από τον... καθαρό αέρα των πόλεων!!!

Στους μ/στές κουδουνιών που ανέφερες συνήθως δεν "δείχνει" τόσο η σκόνη όσο ο μαύρος λεκές στον τοίχο πάνω ακριβώς από το σημείο που βρίσκονται, που δημιουργείται όπως ακριβώς και πάνω από ένα σώμα καλοριφέρ ή όποια άλλη σταθερή συσκευή που αναπτύσσει θερμοκρασία.

Το ανοδικό ρεύμα του αέρα που δημιουργείται λόγω της θερμοκρασίας της συσκευής μεταφέρει σωματίδια που είναι λερωμένα από την ρύπανση της ατμόσφαιρας και μας το δείχνουν με αυτό το τρόπο.

Αν προσέξεις σε επαρχιακό (χωριάτικο) σπίτι κι ας είναι παλιό, δεν θα δείς αυτό το φαινόμενο.
Οι οθόνες μπορεί να έχουν σκόνη αλλά όχι μαύρη!
Οι συσκευές δεν λερώνουν τόσο γρήγορα τους τοίχους!
Εκεί το μαύρισμα θα γίνεται ως επί το πλείστο από τα μπουριά της ξυλόσομπας
γιατί ο αέρας όπως και να το κάνουμε είναι σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα ρύπανσης.

Καλή Χρονιά με υγεία!!!
gep58

patridas595
01-01-09, 00:30
Στο σπίτι μου στην επαρχία το παρατηρώ περισσότερο μάλλον γιατί το σπίτι βρίσκεται πάνω σε σταυροδρόμι κεντρικών δρόμων.Άρα στην ουσία έχουμε να κάνουμε με ένα είδος καπνιάς. Επίσης καλή χρονιά με υγεία ευτυχία!