PDA

Επιστροφή στο Forum : ηχεία 3 δρόμων 80Wrms/8Ω



costas81
31-12-08, 15:38
πρόκειται για την πιο αγαπημένη μου κατασκευή...βρίσκονται τον τελευταίο χρόνο στο σαλόνι μου στην μορφή που τα βλέπετε εδώ...τα σχεδίασα με βάση μετρήσεις που έκανα σε ήχεια διάφορων κατασκευαστών διαπιστώνοντας έτσι ότι υπάρχει αναλογία πλάτους, ύψους, βάθους σε σχέση με τη διάμετρο του woofer..τα ηχεία είναι τύπου κλειστής καμπίνας, φέρουν woofer Tonsil 10" (πραγματικά καταπληκτικό μεγάφωνο), ενώ το midrange, το tweeter και το crossover (12db/oct-6db/oct) είναι της Gemini...προτίμησα κλειστού τύπου καμπίνα από 19mm MDF σε συνδυασμό με μέτριας σκληρότητας αφρολέξ σαν ηχοαπορροφητικό προκειμένου τα μπάσα να είναι σφιχτά και να μην καλύπτουν τις υπόλοιπες συχνότητες...το ηχείο πιστεύω ότι κατεβαίνει αρκετά χαμηλά και ώρες ώρες δίνει την αίσθηση ότι σε απόσταση 5m το ωστικό κύμα σε χτυπά...φυσικά έχω κατασκευάσει 2 πανομοιότυπα αλλά στις φωτό εμφανίζεται μόνο το 1...επίσης λόγω του φλας της μηχανής διακρίνονται τα μεγάφωνα μέσα από το ηχοπερατό ύφασμα κάτι που δεν συμβαίνει στο φυσικό φως του ήλιου ή το τεχνητό της λάμπας...