PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπεας Παραλληλου σε σειριακο!!



adiakritos
02-01-09, 13:02
Εχω ενα προβλημα με μια εργασια που εχω δεν ξερω πως θα κανω το παρακατω κυκλωμα!!!!οποιος μπορει να ξερει η να μου στηλει καποιο site!!!!

η ασκηση ειναι η εξης.......

να μελετηθει, σχεδιαστει και να υλοποιηθει ψηφιακο κυκλωμα το οποιο να λαμβανει στην εισοδο του μια πληροφορια των 8bit και να την μετατρεπει σε σειριακη πληροφορια!!!!

η μεταδοση της πληροφοριας ξεκιναει με το start bit το οποιο θα ειναι HIGH και ακολουθει η πληροφορια ,πρωτα το MSB και τελευταιο το LSB ,και τελος μεταδιδεται με το Stop bit το οποιο θα ειναι LOW.Ο χρονος μεταξυ των bit θα ειναι ΑΓΟ-3seconds (ΑΓΟ:Αριθμος Γραμματων Ονοματος).
Επισης θα υπαρξει μια ενδειξη ληξης της αποστολης του πακετο της πληροφοριας!!!!

sigmacom
02-01-09, 13:31
Στην εκφώνηση δεν λέει ότι η πληροφορία εισόδου είναι παράλληλη. Είσαι σίγουρος ότι η 8-bit πληροφορία εισόδου θα είναι παράληλλη?

Αν ναί, τότε ετοίμασε μια λύση με 10 flip-flops σε διάταξη όπως του 74HC165 ( http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/sn74hc165.pdf ) εκ των οποίων το δέκατο (τέρμα δεξιά) FF θα έχει την είσοδό του μονίμως σε λογικό 1 (το start bit) και το πρώτο (τέρμα αριστερά) FF θα έχει την είσοδό του μονίμως σε λογικό 0 (το stop bit). Στο ένατο FF θα δίνεις το MSB, στο όγδοο FF το MSB-1, και ούτω καθ' εξής ώστε στο δεύτερο FF να καταλήξεις το LSB.
Βάλε ένα NE555 για τον χρονισμό του κυκλώματος, με υλικά που να ορίζουν το timing στον χρόνο που σου ζητά η εκφώνηση.

Δεν ήπια καφέ ακόμα, μπορεί κάτι να μην στέκει από αυτά που είπα... :001_tongue:

adiakritos
02-01-09, 13:58
ειναι εργασια απο μαθημα ψηφιακα κυκλωματα β εξαμηνο......ειναι 8bit και λογικα ξεκινα απο παραλληλο.....βασικα μας εχουν δωσει και ενα σχημα.....

που ειναι καπως ετσι

Star bit| bit7 |bit 6| bit 5 | bit 4| bit 3| bit 2| bit 1 |bit 0 | stop bit

και επισης μας δινει και ενα μπλοκ διαγραμματος....που περιεχει ενα κυκλωμα χρονισμου ενα κυκλωμα μετατροπης το bit0 που το εχει σαν εισοδο στο κυκλωμα μετατροπησ και εχουμε και την εξοδο.....και σαν σημειωσει εχει οτι για την αναπτηξη του ψηφιακου κυκλωματος μπορει να χρησιμοποιησουμε Ο.Κ. τεχνολογιας TTL η CMOS!!!

τωρα αυτο που μου απαντησες φαινετε οντως ειναι νωρις για σενα.....πειες τον καφε σου και μετα και καθαροτερη σκεψη μπορει να με βοηθησεις....:001_tt2:
παντως δν λεω πως εχεις λαθος για αυτα που εγραπσες...απλα δν νομιζω να ειναι αυτη η λυση....

plouf
02-01-09, 17:23
αυτο το "κυκλωμα" ειναι πολυ απλο και υπαρχει στα ψηφιακα του ΤεχνικουΛυκειου νμομιζω β ταξη
λεγονται SIPO SeirialInParallerOut

και η ποιο ευκολη υλοποιηση ειναι με φλιπφλοπ google it η ανοιξε το βιβλιο του λυκειου

για κατασκευη υπαρχουν σε ετοιμα
74164 datasheets
8 BIT SIPO SHIFT REGISTER

για την ακριβεαι τωρα που το κοιταω το εχει στα datassheet του 74164 ετοιμο !!!!

adiakritos
02-01-09, 17:52
ευχαριστω plouf....θα το πσακσω.....αμα ειναι απο εκει!!!!!!

GEWKWN
02-01-09, 21:38
Εχω ενα προβλημα με μια εργασια που εχω δεν ξερω πως θα κανω το παρακατω κυκλωμα!!!!οποιος μπορει να ξερει η να μου στηλει καποιο site!!!!

η ασκηση ειναι η εξης.......

να μελετηθει, σχεδιαστει και να υλοποιηθει ψηφιακο κυκλωμα το οποιο να λαμβανει στην εισοδο του μια πληροφορια των 8bit και να την μετατρεπει σε σειριακη πληροφορια!!!!

η μεταδοση της πληροφοριας ξεκιναει με το start bit το οποιο θα ειναι HIGH και ακολουθει η πληροφορια ,πρωτα το MSB και τελευταιο το LSB ,και τελος μεταδιδεται με το Stop bit το οποιο θα ειναι LOW.Ο χρονος μεταξυ των bit θα ειναι ΑΓΟ-3seconds (ΑΓΟ:Αριθμος Γραμματων Ονοματος).
Επισης θα υπαρξει μια ενδειξη ληξης της αποστολης του πακετο της πληροφοριας!!!!

φιλε μου και εγω νομιζω οτι με δυο 74ls165 θα γινει η "δουλεια".
Γιατι τα 74ls164 ειναι για σειριακη εισοδο και παραλληλη εξοδο ,
ενω στο αρχικο σου μυνημα κανεις λογο για παραλληλη εισοδο και σεριακη εξοδο.

Pefres
02-01-09, 22:01
...θα το πσακσω...

ψαξω........

έλεος!

adiakritos
15-01-09, 23:23
παιδια ειναι sos οποιος μπορει να μου πει πως θα γινει αυτο το κυκλωμα πανω στο ραστερ!!!!!αμα υπαρχει φωτο ακομα καλυτερα!!!ευχαριστω!!!!

panais
27-05-09, 00:46
το έκανε κανεις σε ραστερ? ?