PDA

Επιστροφή στο Forum : προθέρμανση νημάτων σε λυχνίες



costas81
03-01-09, 10:03
τι εννοούμε όταν λέμε ότι είναι καλύτερα σε μια συσκευή με λυχνίες να προθερμαίνουμε τα νήματα για να έχουμε καλύτερη απόδοση και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής???.......πως γίνεται αυτό??...ακόμα και όταν δεν λειτουργεί η συσκευή τα νήματα πρέπει να τροφοδοτούνται με τάση???...δηλαδή ο διακόπτης της συσκευής ανοιγοκλείνει μόνο την υψηλή τάση που εφαρμόζεται στην άνοδο, ενώ το τροφοδοτικό για τα νήματα λειτουργεί συνέχεια..??...είναι σωστό αυτό ή κάνω λάθος..????

Pefres
03-01-09, 11:25
Εγω ας πουμε θυμαμαι οτι στο εξοχικο ειχαμε Α/Μ τηλεοραση πριν να δουλεψει κανονικα ηθελε καν πενταλεπτο να ζεσταθει
πιστευω οτι και στους ενισχυτες ισυει το οτι να μην μαζεις μουσικη πριν δουλεψει κανα λεπτο

εξαλλου τα παλια ραδιοφωνα δεν ανοιγαν αμεσως!

Thanos10
03-01-09, 19:50
Κωστα μπορεις να θερμανεις τα νηματα της λυχνιας και μετα να δωσεις υψηλη ταση στην ανοδο αλλα πρεπει να το κανεις αμεσως και να μην μεινει η λυχνια πολυ ωρα χωρις ανοδικη ταση διοτι υποβαθμιζει την δυνατοτητα εκπομπης της καθοδου ( η καθοδος εκπεμπει ηλεκτρονια ασχετα αν υπαρχει υψηλη ταση στην ανοδο οσο ειναι τα νηματα αναμενα)
οσο αν τροφοδοτησεις υψηλη ταση και ταση στα νηματα μαζι παλι δεν υπαρχει προβλημα.
Το προβλημα συνηθως ειναι οτι πρεπει μην υπαρχει μεγαλη διαφορα τασης
μεταξη καθοδου και νηματος διαφορετικα θα εχουμε φαινομενα δημιουργιας
ηλεκτρικων τοξων γιαυτο η αρνητικη πλευρα του νηματος (οταν την τροφοδοτουμε με συνεχη ταση)πρεπει να συνδεεται με την αρνητικη πλευρα της τροφοδοσιας της υψηλης τασης.

costas81
03-01-09, 20:43
Θάνο, σχετικά με αυτό που λές ότι η αρνητικη πλευρα του νηματος (οταν την τροφοδοτουμε με συνεχη ταση)πρεπει να συνδεεται με την αρνητικη πλευρα της τροφοδοσιας της υψηλης τασης...κοίταξε σε παρακαλώ το παρακάτω απλό σκαρίφημα και πες μου αν είναι σωστό...έστω μια διπλοτρίοδος σαν ενισχύτρια..στην μια άνοδο εφαρμόζεται η θετική γραμμή υψηλής τάσης....χάριν απλότητας δεν έχω σχεδιάσει το κύκλωμα απόζευξης στην κάθοδο...
Α)ο διακόπτης μένοντας ανοιχτός δεν τροφοδοτεί κανένα κύκλωμα, ούτε τα νήματα...είναι σωστό να λειτουργεί έτσι το κύκλωμα???
Β)η γείωση του δικτύου συνδέεται πάνω στο σασσί..είναι σωστό..???
Γ)η αρνητική πλευρά της τροφοδοσίας της υψηλής τάσης συνδέεται με την αρνητική πλευρά της τροφοδοσίας των νημάτων και ακουμπάει πάνω στο σασσί...σωστό ή λάθος???....αν είναι σωστό όμως γιατί στο τροφοδοτικό για τα νήματα του ενισχυτή που έχεις παρουσιάσει έχεις έναν πυκνωτή μεταξύ της γείωσης και της αρνητικής πλευράς της τροφοδοσίας των νημάτων......??????????

Thanos10
03-01-09, 21:46
Κωστα ολες η κατασκευες που κανουμε με λυχνιες και τροφοδοτουμε απο 220ν παντα θα πρεπει να τις γειωνουμε στο μεταλλικο σασι της κατασκευης μας τωρα αν εφαρμοσεις υψηλη ταση και ταση νηματων μαζι δεν υπαρχει προβλημα μονο μην αφησεις πολυ ωρα την λυχνια χωρις ανοδικη ταση η κατασκευες με λυχνιες εχουν πολλες διαφορες απο τις τραντζιστορικες εχουμε να κανουμε με τασεις νηματων υψηλες τασεις και ισχυρους βομβους που μπορει να προερχοντσι αποτι φανταστεις ο πυκνωτης που ειδες στην κατασκευη μου εκανε την καλυτερη δουλεια αν θελεις δες το τροφοδοτικο που ανεβασα με το TL783 ο πυκνωτης ειναι στην τροφοδοσια των νηματων βεβαια σε αλλη θεση διοτι η τροφοδοσια των νηματων ειναι με εναλλασομενη ταση.
Κωστα προσοχη στις κατασκευες με λυχνιες υπαρχει παντου υψηλη ταση.

costas81
03-01-09, 22:18
Θάνο σε ευχαριστώ για την απάντησή σου...έχω επισυνάψει το τροφοδοτικό που θα χρησιμοποιήσω για τα νήματα στην πρώτη κατασκευή με λυχνίες που θα επιχειρήσω..είναι ουσιαστικά το δικό σου τροφοδοτικό...έχεις δίκιο ότι οι κατασκευές με λυχνίες είναι διαφορετικές με τα κυκλώματα transistors...και καθώς δεν έχω την ανάλογη εμπειρία συγχώρεσε με αν δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα και γίνομαι κουραστικός....γι'αυτό επισυνάπτω και το πρόχειρο σχέδιο προσθέτοντας τον πυκνωτή..πες μου λοιπόν αν η συνδεσμολογία είναι σωστή..και κάτι άλλο..το TL783 θα το χρησιμοποιήσω για την ανόρθωση της υψηλής τάσης..η πλάτη του θα κουμπάει απευθείας στην ψύκτρα του..υπάρχει πρόβλημα αν η ψύκτρα βιδοθεί απευθείας στο σασσί..ή υπάρχει κίνδυνος κάπου να βραχυκυκλώνει..??..μήπως να χρησιμοποιήσω κάλυμμα μίκας..??...ή ίδια ερώτηση και για το 7812 που θα χρησιμοποιήσω στην ανόρθωση του τροφοδοτικού των νημάτων..αν βιδοθούν και οι δύο ψύκτρες στο σασσί ουσιαστικά καταργείται ο πυκνωτής 0,22μF, καθώς οι πλάτες τους είναι η γέιωσή τους...σε ό,τι αφορά στην τροφοδοσία των νημάτων και της ανόδου αντιλαμβάνομαι ότι είναι καλύτερα να τροφοδοτούνται ταυτόχρονα με το πάτημα του διακόπτη που θα τοποθετηθεί στα 220V..

Thanos10
03-01-09, 22:31
Κωστα το 7812 και το TL783 θα τα βαλεις σε ξεχωριστους ψυκτες ετσι δεν θελουν μικα τωρα για τον πυκνωτη κανε δοκιμη η γειωση η πυκνωτη.
Αν θελεις για μεγαλυτερο ρευμα 2Α υπαρχει και το 78S12.

costas81
03-01-09, 22:40
ok...ευχαριστώ...έτσι κι αλλιώς σε διαφορετικές ψύκτρες θα τα βάλω..αλλά απ' ό,τι κατάλαβα την ψήκτρα του 7812 δεν θα πρέπει να την βιδώσω στο σασσί..θα πρέπει να είναι στον αέρα για να έχει έννοια και ο πυκνωτής....

ReFas
05-01-09, 00:09
τι εννοούμε όταν λέμε ότι είναι καλύτερα σε μια συσκευή με λυχνίες να προθερμαίνουμε τα νήματα για να έχουμε καλύτερη απόδοση και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής???.......πως γίνεται αυτό??...ακόμα και όταν δεν λειτουργεί η συσκευή τα νήματα πρέπει να τροφοδοτούνται με τάση???...δηλαδή ο διακόπτης της συσκευής ανοιγοκλείνει μόνο την υψηλή τάση που εφαρμόζεται στην άνοδο, ενώ το τροφοδοτικό για τα νήματα λειτουργεί συνέχεια..??...είναι σωστό αυτό ή κάνω λάθος..????

Σε γενικές γραμμές... και μιλώντας για μικρές λυχνίες εμμέσου θερμάνσεως...
Πριν ανοίξουμε τις DC τάσεις τροφοδοσίας και οι λυχνίες τραβήξουν ρεύμα, καλό είναι να έχουν προθερμανθεί έχοντας δώσει τάση μόνο στα νήματα για 2-3 λεπτά τουλάχιστον.
Με αυτό το τρόπο η λυχνία πιάνει μια θερμοκρασία που δίνοντας μετά τάση παθαίνει μικρότερο σοκ εσωτερικά από το να δώσουμε απευθείας ενώ είναι ακόμα κρύα.
Mίας και μιλάτε για HI-FI, στη δεκαετία του 80 αν κάποιος διάβαζε δοκιμές του ΗΧΟΣ & hi-fi θα έβλεπε μέσα συχνά να λέγεται ότι (το μηχάνημα της δοκιμής) απέδωσε καλύτερα αφού έμεινε συνέχεια ανοικτή τροφοδοσία για 200 ώρες, ότι τα νήματα καλό είναι να μη σβήνουν εκτός αν είναι να μην ακούσουμε για μερικές μέρες, και άλλα τέτοια...

sigmacom
05-01-09, 03:38
Σε σοβαρά επαγγελματικά RFατζίδικα λαμπάτα μηχανήματα, έχω δει εκτός του χρόνου προθέρμανσης των νημάτων (μερικά λεπτά όπως είπε κι ο ReFas), γίνεται soft εφαρμογή της τάσης στην αρχή. Δηλαδή αν θέλουμε 7.5V νήματα, με το σήκωμα του διακόπτη δίνει σιγά-σιγά τάση, ώστε να φτάσει τα 7.5V μετά από 15-20 sec.
Αντίστοιχα και όταν έρθει η ώρα να εφαρμοστεί η ανοδική τάση, η οποία δίνεται σε 2 step. Αν και αυτό γίνεται πρωτίστως για να μετριαστούν τα ρεύματα εκκίνησης του μετασχηματιστή υψηλής, κάνει καλό και στη λάμπα.

lynx
05-01-09, 05:12
τα νηματα αποτελουν οτι και τα νηματα στις κοινες λαμπες του σπιτιου μας...εχουν ορισμενη διαρκεια ζωης οπου μετα καιγονται! :001_rolleyes: δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να αφηνουμε εναν ενισχυτη με τα νηματα να ζεστενονται αν οχι για μερες εστω για ωρες... νομιζω πολλες φορες συμβενει λυχνιες να την πατανε απο νηματα και οχι απο φθορα σε αλλα μερη της λυχνιας

πολυ θα ηθελα να διαβασω καποιο κειμενο που να εξηγει κατα ποσο ειναι οφελημο να προθερμενονται οι λυχνιες με τον αναφερθεντα τροπο.

Γιώργος 231
05-01-09, 10:01
απο οτι γνωριζω, η μεγαλυτερη φθορα στα νηματα υπαρχει κατα το ανοιγμα.
δηλαδη, μια λαμπα πυρακτωσης, ζει περισσοτερο αν ειναι μονιμα ανοιχτη.
και αυτο συμβαινει γιατι οταν εφαρμοσουμε μια ταση, το αρχικο ρευμα που περναει, καταστρεφει το νημα.
και αυτος ειναι ενας λογος που οι τηλεορασεις με καθοδικο σωληνα ειναι σε κατασταση σταντ μπαι.

τωρα ειδικα για τις λυχνιες (το νημα), αυτο που εγω ειχα ακουσει (νομιζω απο τον Ηλια 378) ηταν οτι
1 πρεπει το νημα να ειναι ανοιχτο για κανα τετατρο πριν τις αλλες τασεις
2 κατα το σβησιμο, ελεγε, να κλεινω πρωτα τα νημα, και με το που θα δω την ισχυ να πεφτει χαμηλα τοτε να κλεινω ανοδο & σκρην.

τωρα αυτο που εγω μπορω να καταλαβω απο την λεξη προθερμανση ειναι οτι δεν ριχνουμε ολες τις τασεις με την μια. Πρωτα το νημα, και μετα απο λιγο, ολες τις αλλες τασεις.

σκεψη, ισως να ηταν καλυτερα τα πχ τα 6,3 να ξεκιναν σιγα σιγα 1,2,5 ...6,3 βολτ.
Ποιος ομως την ψαχνει τοσο πολυ ?
ο ερασιτεχνης δεν μπορει να κανει ακριβη καταγραφη ζωης μιας λυχνιας
οσο για τον επαγγελματια, εχει τα λινεαρ ανοιχτα 24/24ωρο.

ReFas
05-01-09, 12:45
Οι λυχνίες πυρακτώσεως-φωτισμού δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με τα νήματα των ηλεκτρονικών λυχνιών, μοιάζουν αλλά δεν είναι ίδια.
Στις μικρές λυχνίες εμμέσου θερμάνσεως η θερμοκρασία λειτουργίας και τα ρεύματα του νήματος είναι μικρά και το πρόβλημα απο το ρεύμα εκκίνησης είναι μάλλον μηδαμινό (κάπου είχα διαβάσει για δοκιμές που είχαν γίνει παλιά στον ENIAC που με τις χιλιάδες λυχνίες που είχε, σχεδόν κάθε μέρα κάποια θα καίγοταν, δε μπορώ να βρώ τωρα που το είχα διαβάσει, όμως αν θυμάμαι καλά δεν είχε διαφορά αν άφηναν ανοιχτά τα νήματα η τα έκλειναν.)
Στα διάφορα data λυχνιών μπορεί να δεί κάποιος το μινιμουμ χρόνο που δίνει ο κατασκευαστής πριν ανοίξουμε τις τάσεις. (στην 4CX250R για παράδειγμα 30sec, στην 4D32 είναι 2 λεπτά)
Καλό είναι να μήν κλείνουμε τα νήματα ενω έχουμε τάσεις στη λυχνία γιατί κάποια μικρή "ζημιά" θα την πάθει όταν η θερμοκρασία της θα είναι μικρή την ώρα που σβήνει.

Στις μεγαλύτερες λυχνίες αμέσου θερμάνσεως, βασικά εκπομπής, καλό είναι η τάση να ανεβαίνει σταδικά (λόγω μεγάλων ρευμάτων εκκίνησης) και επίσης καλό είναι να παραμένει σταθερή όσο γίνεται.
Το να μένει σταθερή νομίζω είναι περισότερης σημασίας, (μια καλή λύση είναι σταθεροποιητές τάσης όπως της Sola .. http://www.sola-hevi-duty.com/products/powerconditioning/index.htm )
Μια πρακτική μέσα απο τα χρόνια είναι όταν κλείνει κάποιος πομπός για μερικές ώρες να μη κλείνουν και τα νήματα αλλά να μένουν ανοιχτά συνέχεια, εχει παρατηρηθεί μεγαλύτερη ζωη έτσι.

costas81
05-01-09, 17:30
παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...θέλω να κατασκευάσω έναν απλό προενισχυτή με την ecc82 και επειδή έχω ακούσει ότι αν τα νήματα έχουν προθερμανθεί ο χρόνος ζωής της λάμπας επιμηκύνεται και η ποιότητα του ήχου είναι καλύτερη...έχω διαβάσει ότι ένας ενισχυτής λάμπας που θεωρείται καλή σχεδίαση έχει ανάλογη λειτουργία...σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω αυτό το θεματάκι μήπως πάρω καμμιά ιδέα...απ'ότι κατάλαβα είναι καλύτερο η τάση στα νήματα να αυξάνει σταδιακά και για λιγότερο από ένα λεπτό...όμως πως γίνεται αυτό??...ίσως με κάποιο κύκλωμα R-L...???...μήπως γίνομαι υπερβολικός για ένα απλό κύκλωμα προενισχυτή..και να τον αφήσω έτσι..???

Thanos10
05-01-09, 20:36
Κωστα ανεβαζω ενα κυκλωμα με τον σταθεροποιητη LM317 με ομαλη εκκινηση το τριμμερ μπορεις να ρυθμισεις την ταση εξοδου ειναι πολυ απλο κυκλωμα το LM317 θελει μια μικρη ψυκτρα.

Thanos10
05-01-09, 20:50
Και κατι αλλο αν θες δοκιμασε και την ECC81 που εχει συντελεστη ενισχυσης 60 και ρευμα ανοδου 10mA η ECC82 εχει μονο 17 και 10mA ρευμα ανοδου η ECC83 εχει ακομα μεγαλυτερη ενισχυση 100 και ρευμα ανοδου 1,2 mA κανε μερικες δοκιμες ποια λυχνια σου κανει με την ECC82
δεν θα εχεις την απαιτουμενη ενισχυση.

dovegroup
05-01-09, 23:07
Οι λυχνίες πυρακτώσεως-φωτισμού δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με τα νήματα των ηλεκτρονικών λυχνιών, μοιάζουν αλλά δεν είναι ίδια.
Στις μικρές λυχνίες εμμέσου θερμάνσεως η θερμοκρασία λειτουργίας και τα ρεύματα του νήματος είναι μικρά και το πρόβλημα απο το ρεύμα εκκίνησης είναι μάλλον μηδαμινό (κάπου είχα διαβάσει για δοκιμές που είχαν γίνει παλιά στον ENIAC που με τις χιλιάδες λυχνίες που είχε, σχεδόν κάθε μέρα κάποια θα καίγοταν, δε μπορώ να βρώ τωρα που το είχα διαβάσει, όμως αν θυμάμαι καλά δεν είχε διαφορά αν άφηναν ανοιχτά τα νήματα η τα έκλειναν.)
Στα διάφορα data λυχνιών μπορεί να δεί κάποιος το μινιμουμ χρόνο που δίνει ο κατασκευαστής πριν ανοίξουμε τις τάσεις. (στην 4CX250R για παράδειγμα 30sec, στην 4D32 είναι 2 λεπτά)
Καλό είναι να μήν κλείνουμε τα νήματα ενω έχουμε τάσεις στη λυχνία γιατί κάποια μικρή "ζημιά" θα την πάθει όταν η θερμοκρασία της θα είναι μικρή την ώρα που σβήνει.

Στις μεγαλύτερες λυχνίες αμέσου θερμάνσεως, βασικά εκπομπής, καλό είναι η τάση να ανεβαίνει σταδικά (λόγω μεγάλων ρευμάτων εκκίνησης) και επίσης καλό είναι να παραμένει σταθερή όσο γίνεται.
Το να μένει σταθερή νομίζω είναι περισότερης σημασίας, (μια καλή λύση είναι σταθεροποιητές τάσης όπως της Sola .. http://www.sola-hevi-duty.com/products/powerconditioning/index.htm )
Μια πρακτική μέσα απο τα χρόνια είναι όταν κλείνει κάποιος πομπός για μερικές ώρες να μη κλείνουν και τα νήματα αλλά να μένουν ανοιχτά συνέχεια, εχει παρατηρηθεί μεγαλύτερη ζωη έτσι.

Το καλύτερο είναι σταδιακή αύξηση της τάσης με χρόνους προθέρμανσης που δίνει ο κατασκευαστής, οπως σωστά είπε ο sigmacom και ο Refas παραπάνω.
Σαφώς και μιλάμε για σταθερό DC, λόγω θορύβου, θερμικής ισοροπίας, σταθερής εκπομπής ηλεκτρονίων & κατα συνέπεια longlife.
Ο χρόνος προθέρμανσης είναι σχετικός και έχει να κάνει με τον χρόνο που μένει ανενεργεί η λυχνία, για παράδειγμα αν την "ξεχάσεις" για μερικούς μήνες ο χρόνος προθέρμανσης είναι καλό να πάει στις 1-2 ώρες.
Σε περίπτωση μόνιμης κατάστασης τροφοδοσίας νημάτων, το πλήθος των ηλεκτρονίων που εκπέμπονται απο την κάθοδο μειώνετε διότι το υλικό επικάλυψης της κάθοδου "γερνάει".
Η eimac για όλες τις λυχνίες εκπομπής πρότεινε για την πρώτη φορά τροφοδοσίας νημάτων αρκετά μεγάλο χρόνο στα πρώτα της reference περί προστασίας της λυχνίας.

lynx
06-01-09, 00:31
δεν ξερω εχω μπερδευτει λιγακι εγω προσωπικα.... προθερμανση και σταδιακη ανοδο της τασης στα νηματα τι ακριβως αποτελεσμα εχει ας το πουμε απο ηλεκτρικης αποψης? :001_huh:

Thanos10
06-01-09, 00:58
Να σου πω φιλε whiz την ομαλη εκκινηση μπορεις να την κανεις σε μικρες λυχνιες οπως ECC83-82-81 και πολλες αλλες στην ιδια κατηγορια δεν μπορεις να το κανεις με λυχνιες ισχυος και δεν το κανει και κανεις δεν υπαρχει προβλημα η λυχνια ειναι φιαγμενη για αυτη την δουλεια το μονο
ειναι οτι δεν πρεπει τα νηματα να ειναι αναμενα και να μην υπαρχει ανοδικη ταση γενικα την λυχνια δεν πρεπει να την δουλευεις στα ορια της γιατι μειωνεται ο χρονος ζωης της τα νηματα οταν τα τροφοδοτεις με την ταση που λεει ο κατασκευαστης δεν υπαρχει προβλημα εδω υπαρχουν λυχνιες απο το 1950 και δουλευουν ακομη.

costas81
06-01-09, 10:07
Φίλε Θάνο, όπως πάντα πολύ κατατοπιστικός..σε ευχαριστώ για το σχέδιο...μήπως γνωρίζεις πόσο χρόνο χρειάζεται το κυκλωματάκι για να ανεβάσει την τάση??....και εννοείται ότι ταυτόχρονα η άνοδος τροφοδοτείται με πλήρη τάση..όσο για τις λάμπες προτιμώ την ecc82 καθώς σκοπεύω να συνδυάσω τον προενισχυτή με τελικό transistor ο οποίος έχει ευαισθησία εισόδου 600mV..φαντάζομαι λοιπόν ότι δεν θέλω και την μεγαλύτερη προενίσχυση...

ReFas
06-01-09, 10:15
παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...θέλω να κατασκευάσω έναν απλό προενισχυτή με την ecc82 και επειδή έχω ακούσει ότι αν τα νήματα έχουν προθερμανθεί ο χρόνος ζωής της λάμπας επιμηκύνεται και η ποιότητα του ήχου είναι καλύτερη...έχω διαβάσει ότι ένας ενισχυτής λάμπας που θεωρείται καλή σχεδίαση έχει ανάλογη λειτουργία...σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω αυτό το θεματάκι μήπως πάρω καμμιά ιδέα...απ'ότι κατάλαβα είναι καλύτερο η τάση στα νήματα να αυξάνει σταδιακά και για λιγότερο από ένα λεπτό...όμως πως γίνεται αυτό??...ίσως με κάποιο κύκλωμα R-L...???...μήπως γίνομαι υπερβολικός για ένα απλό κύκλωμα προενισχυτή..και να τον αφήσω έτσι..???

Κώστα για να μη σε μπερδεύουμαι με πολλά τεχνικά.
Μια τροφοδοσία νημάτων, για τέτοιες λυχνίες που συζητάς, με ενα σταθεροποιητή 317 είναι αυτο που χρειάζεσαι και δεν υπάρχει τίποτα να σε ανησυχεί.
Είναι και παραπάνω δηλαδή.
Καλό είναι για μένα να έχεις τα νήματα ανοιχτά για μερικά λεπτά πριν ανοίξεις την τάση των ανόδων, ετσι ώστε οι λυχνίες (τα εσωτερικά πλεγματα στην ουσία) να έχουν πιάσει μια θερμοκρασία πρίν ανέβουν ακόμα παραπάνω..

Thanos10
06-01-09, 14:17
Κωστα 6 δευτελολεπτα θελει να ανεβει η ταση εκει που την εχει ρυθμισει και ανεβαινει σιγα σιγα το κυκλωμα δουλευει πολυ καλα το LM317 οπως σου ειπα θελει μια μικρη ψυκτρα.

dovegroup
06-01-09, 15:19
δεν ξερω εχω μπερδευτει λιγακι εγω προσωπικα.... προθερμανση και σταδιακη ανοδο της τασης στα νηματα τι ακριβως αποτελεσμα εχει ας το πουμε απο ηλεκτρικης αποψης? :001_huh:

Πιστεύω πως θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα διαβάζοντας το Care & Feeding Of Power Grid Tubes της Eimac.
Βρές την πρώτη αυθεντική έκδοση της 195..κάτι , εκεί αναφέρει πώς και τι με τα νήματα και τα υλικά επικάλυψης των καθόδων την γήρανση και την ηλεκτρική και θερμική συμπεριφορά τους.
Λιγότερα αλλά ουσιαστικά στην έκδοση του 1967 που ήταν σχεδόν περιληπτική της πρώτης σε μερικά της σημεία.
Αν έχει κάποιος την πρώτη ας την ανεβάσει αξίζει να την έχετε.
Οι πιό παλιοί που έχουν δεί κατασκευές υψηλής ποιότητας σε λυχνίες θα έχουν προσέξει και τις τάσεις τροφοδοσίας και τα ρυθμιστικά σε αυτές, ιδίως όταν μιλάμε για UHF δεν τροφοδοτούμε ούτε για αστείο με AC και με την μέγιστη ονομαστική τάση νημάτων.
Σε μιά γεννήτρια που είχε πέσει στα χέρια μου με μία 4X150Α που ξεκινούσε απο 60-450Mhz με ισχύ εξόδου μέγιστη 50W η τάση νημάτων ήταν μόλις 4.5V και την έγραφε και στο σασσί.
Επίσης εχω δεί και έχω κάνει κατασκευές με θερμίστορ στα νήματα ετσι ώστε να υπάρχει μιά καθυστέρηση στην αύξηση της τάσης μικρή αλλά ουσιαστική.

costas81
09-01-09, 17:54
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...και τα σχέδια φυσικά...σήμερα έτυχε και μίλησα με τον υπέυθυνο της audiocraftworks από όπου παρήγγειλα τα υλικά που θα χρειαστώ και μου είπε ότι προθέρμανση γίνεται συνήθως σε μεγάλους ενισχυτές με αρκετές λάμπες...στη δική μου κατασκευή με μια λάμπα ανά κανάλι είναι λίγο-πολύ περιττή πολυτέλεια....η οποία θα ανέβαζε κατά πολύ το κόστος...μάλιστα αυτό που κάνουν αυτοί είναι να ανεβάζουν την τάση της ανόδου σταδιακά ενώ τα νήματα τροφοδοτούνται κανονικά...

lynx
09-01-09, 18:09
Πιστεύω πως θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα διαβάζοντας το Care & Feeding Of Power Grid Tubes της Eimac.


πολυ ενδιαφερον το e-book της eimac ομως δεν βρηκα αυτο που μου λες