PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θα ρίξω την τάση?



sinclair_jim
05-01-09, 23:58
Η ερώτηση είναι χαζή, το καταλαβαίνω, αλλά μάλλον έχω πέσει θύμα χαλασμένου πολύμετρου...
Θέλω μια τάση +5V να την κάνω +3V, αρκεί μια αντίσταση?:confused1:
ή είναι πιο πολύπλοκο?:confused1:

(Ναι, ναι, μπορεί να καταχωρηθεί ως η πρώτη χαζή ερώτηση του 2009...:blush:)

Thanos10
06-01-09, 00:04
Οχι δεν αρκει μια αντισταση πες μας τι ρευμα θες να τραβηξεις.

Zener_
06-01-09, 00:06
Μπορείς να κάνεις διαιρέτη τάσης αλλά δεν ενδείκνυται. Για 1 αντίσταση θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι ρεύμα τραβάει το φορτίο σου.
Καλύτερα είναι με μια δίοδο zener, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακριβώς 3.
Μια άλλη λύση είναι με το lm317 με λόγο αντιστάσεων 1,75.

sinclair_jim
06-01-09, 00:16
ΧΜ!:001_huh:
Είναι από παλαιό υπολογιστή, το τροφοδοτικό του έχει ονομαστική τάση 9V.
Δεν είναι σαν τα σημερινά PC, αφού δουλεύει και με μετασχηματιστή μικρό πολλών ρυθμίσεων.
Εσωτερικά το διαχωρίζει σε 5V και 12V.

Θέλω να κάνω μια κατασκευή για σύνδεση με TV μέσω scart.
Η Αυτόματη ρύθμιση που θέλω, θέλει σε ένα PIN τάση από 1V έως 3V και σε μία άλλη 12V, αλλά αυτό το έχει έτοιμο...
(Πολλές παρόμοιες κατασκευές που έχω δει στο internet, βάζουν μια μικρή μπαταρία του 1.5V, αλλά είναι προσωρινή λύση...)

Η δίοδος zener έχει δύο άκρες ή τρεις?

Zener_
06-01-09, 02:09
2 την βάζεις παράλληλα στο φορτίο.

sinclair_jim
06-01-09, 02:17
2 την βάζεις παράλληλα στο φορτίο.
Τώρα μπερδεύτηκα! δεν θα γινόταν το ίδιο και με απλή αντίσταση?
Παράλληλα εννοώ!
(Δεν είμαι ηλεκτρονικός, τρελάρας είμαι που ασχολείται:001_rolleyes:)

jakektm
06-01-09, 09:17
φιλε sinclair_jim (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34040) δωσε το λινκ να το δουμε , και ακριβως να σου πουμε τι να βαλεις.

plouf
06-01-09, 11:38
78L03 σταθεροπειει στα 3βολτ μεγιστο φορτιο 100mah

μια αντισταση σε σειρα σου κανει πτωση τασης αλλα πρεπει να εχεισ σταθερο φορτιο γιατι οταν αλλαζει το φορτίο θα αλαζει και η πτωση τασης πανω της.

sinclair_jim
06-01-09, 13:04
φιλε sinclair_jim (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34040) δωσε το λινκ να το δουμε , και ακριβως να σου πουμε τι να βαλεις.
Είναι δική μου κατασκευή, δεν υπάρχει στο net...:wiink:

78L03 σταθεροπειει στα 3βολτ μεγιστο φορτιο 100mah

μια αντισταση σε σειρα σου κανει πτωση τασης αλλα πρεπει να εχεισ σταθερο φορτιο γιατι οταν αλλαζει το φορτίο θα αλαζει και η πτωση τασης πανω της.
Από το τροφοδοτικό του δεν είναι σταθερό το φορτίο?:confused1:

Zener_
06-01-09, 13:49
Προσοχή όμως με την zener θέλει και αντίσταση σε σειρά με αυτή(και το φορτίο παράλλημα με αυτή) γιατί αλλιώς θα καταστραφεί. Αλλά εφόσον υπάρχει 78L03 είναι η πιο εύκολη λύση, κάντο με αυτό, αν το φορτίο σου δεν υπερβαίνει τα 300mW η αλλιώς το ρεύμα τα 100mA.

Φορτίο ενοοούμε αν το κύκλωμα που θες να τροφοδοτήσεις έχει σταθερή απαίτηση σε ρεύμα γιατί η πτώση τάσης πάνω στην αντίσταση είναι ανάλογη του ρεύματος.

sinclair_jim
06-01-09, 14:03
Προσοχή όμως με την zener θέλει και αντίσταση σε σειρά με αυτή(και το φορτίο παράλλημα με αυτή) γιατί αλλιώς θα καταστραφεί. Αλλά εφόσον υπάρχει 78L03 είναι η πιο εύκολη λύση, κάντο με αυτό, αν το φορτίο σου δεν υπερβαίνει τα 300mW η αλλιώς το ρεύμα τα 100mA.

Φορτίο ενοοούμε αν το κύκλωμα που θες να τροφοδοτήσεις έχει σταθερή απαίτηση σε ρεύμα γιατί η πτώση τάσης πάνω στην αντίσταση είναι ανάλογη του ρεύματος.
Λογικά είναι σταθερό, αλλά μάλλον θα βάλω κάποιο αντίστοιχο με το 78l03 αλλά για μικρότερη τάση π.χ. για 1.5V για σιγουριά, μην κάψουμε καμιά TV...
Ελπίζω να ξέρουν στο κατάστημα ηλεκτρονικών που θα πάω!:001_rolleyes:
Ευχαριστώ πολύ, η βοήθειά σας είναι σημαντική:biggrin:

Zener_
06-01-09, 15:05
Υπάρχει και 78l02 όπως είδα στο net, αλλά σπάνιο να βρείς. Υπάρχει και η λύση του LM317 το οποίο θα το βρείς σίγουρα. Αλλά πρέπει να δεις το datasheet ή ένα από τα πολλά σχηματικά και εδώ μέσα και στο net για το τι ανιστάσεις να βάλεις. Σκέτο βγάζει 1,25V, οπότε βολέψου έτσι αφού και το 1V είναι αρκετό και μην ψάχνεις για λόγους αντιστάσεων.

sinclair_jim
06-01-09, 15:43
...LM317... Σκέτο βγάζει 1,25V, ...
Αψογο! Ευχαριστώ!:biggrin: