PDA

Επιστροφή στο Forum : Οποιος γνωρίζει από ήχο παρακαλώ ας με βοηθήσει



haris_t
06-01-09, 21:35
καλησπερα παιδια θελω να παρω 2 επαγγελματικα ηχεια για προβες σε μικρο χωρο (5χ10μ περιπου) μονο φωνη ομως οχι οργανα...κατι σαν καραοκε αλλα καλη ποιοτητα ηχου!!!εχω τωρα και κανω τη δουλεια μου 4 ηχεια κολονες (hi-fi) αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι οταν δωσω ενταση φωνητικα μπουκωνει και παραμορφωνει!!!επισης μολις ανοιξω την ενταση απο τον ενισχυτη αρχιζει και μου σφυραει!!!εχω εναν ενισχυτη οχι επαγγελματικο (denon PMA 655R) αλλα δε ξερω μεχρι ποσα watt ηχεια θα σηκωσει...επισης αγορασα μια κονσολα yamaha για να ρυθμιζω το μικροφωνο...τι ηχεια να προτιμισω για καλυτερο αποτελεσμα χωρις παραμορφωσεις και σφυριγματα...ειναι καλυτερα να παρω αυτοενισχυομενα????

(http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

costas81
09-01-09, 18:00
το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι να πάρεις έναν επαγγελματικό τελικό με τον αντίστοιχο προενισχυτή που θα ταιριάζει στην αντίσταση εξόδου του μικροφώνου που χρησιμοποιείς ή τελικό και μείκτη ..........και φυσικά ηχεία για φωνή με το μεγάφωνο σχεδόν παράλληλο (ξαπλωμένο) με το έδαφος...κοίταξε εδώ (www.musica.gr (http://www.musica.gr)) καθώς και σε παρόμοια sites...

dvidos
10-01-09, 14:55
Χάρη καλημέρα.

Εγώ θα ήθελα να μου πεις ακόμα μερικά πράγματα για να σου απαντήσω.

Πόσα watt είναι ο ενισχυτής σου? Τι μικρόφωνο έχεις; πυκνωτικό ή δυναμικό; Βγάζει βύσμα jack ή XLR; Η κονσόλα σου ποιά είναι; Ο χώρος είναι άδειος ή γεμάτος; Οι τοίχοι έχουν κάποια κάλυψη ή έχεις γυμνό τσιμέντο/σοβά/τζαμαρία; Το ηχητικό σου σύστημα το θέλεις μόνο για αυτόν τον χώρο, ή θα βγαίνει και έξω;

(Τώρα είδα οτι ο denon δίνει 50W RMS... χμμμ.... δεν θα πας μακριά με αυτόν)

Πάντως για να ξέρεις, η παραμόρφωση έχει να κάνει με την υπεροδήγηση του ενισχυτή (χρειάζεσαι μεγαλύτερο ενισχυτή) και ο μικροφωνισμός με την σχέση μικροφώνου - ηχείων.

Σε πρώτη φάση, προσπάθησε να έχεις το μικρόφωνο πίσω από τα ηχεία, ή τουλάχιστον να στέκεσαι ανάμεσα σε αυτά. Σε καμμία περίπτωση το μικρόφωνο να μην "δείχνει" προς τα ηχεία. Θα πρέπει να βρεις τον καλύτερο συνδυασμό θέσης μικροφώνου ηχείων που να σου δίνει το μεγαλύτερο λόγο ισχύος πριν από μικροφονισμό (gain-before-feedback).

Τέλος, να ξέρεις οτι τα επαγγελματικά μηχανήματα χωρίζονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες: τα στούντιο (= πολύ καλή ποιότητα, μέτρια ισχύς, ακριβή τιμή) και στα Public Address (PA) (= μέτρια ποιότητα, μεγάλη ισχύς, ακριβή τιμή)

Α! Και όπως λέει σωστά ο μούτουλος, η απάντησή σου να είναι στα ελληνικά σε παρακαλώ.

passer07
10-01-09, 15:41
Απο οτι ξερω για καθαρο ηχο καλο ειναι να χρησιποιησεις ηχεια monitοr
πχ σαν αυτα εδω http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=10571


μπορει να κανω καποιο λαθος αν ναι διορθοστεμαι

ΝΙΚΟΣ_Τ
10-01-09, 18:14
Όπως πολύ καλά λέει ο φίλος dvidos όπου έχεις τα συγχαρητήρια μου για τον τρόπο που γράφεις μου άρεσε πολύ η προσέγγιση σου να είσαι καλά φίλε dvidos είναι το πρώτο post που διαβάζω από όσα έχω διαβάσει ! Και ήταν περιεκτικό έτσι όπως πρέπει να ξεκινάνε τα θέματα για να μπορείς να δώσεις μια σωστή απάντηση να μην γεμίζει το forum σαβούρα αυτός που ρωτάει κάτι και περιμένει κάποιοι άνθρωποι να ασχοληθούν μαζί του πρέπει να τους σέβεται και να αφιερώνει λίγο παραπάνω χρόνο να γράφει λίγα λόγια ακόμα !


Δες αυτό που πρέπει να πάρεις σου χρειάζεται εν δηκτική είναι η μάρκα μπορείς να πάρεις όποια αντέχει η τσέπη σου !



http://www.behringerdownload.de/DSP1124P/DSP1124P_GRE_Rev_A.pdf

Διόρθωση (PA) (= μέτρια ποιότητα, μεγάλη ισχύς, χαμηλή τιμή)

EARINOS
11-01-09, 14:20
[quote=haris_t;290905]kalhspera paidia thelw na parw 2 epaggelmatika hxeia gia proves se mikro xwro (5x10m peripou) mono fwnh omws oxi organa....kati san karaoke alla kalh poiothta hxou!!!exw twra k kanw th douleia mou 4 hxeia kolones (hi-fi) alla den eimai efxaristhmenos giati otan dwsw entash fwnhtika mpoukwnei k paramorfwnei!!!epishs molis anoiksw thn entash apo ton enisxyth arxeizh k mou sfyraei!!!exw enan enisxyth oxi epagelmatiko (denon PMA-655R) alla de kserw mexri posa Watt hxeia tha shkwsei....epishs agorasa mia konsola yamaha gia na rithmizw to mikrofwno....ti hxeia na protimhsw gia kalytero apotelesma xwris paramorfwseis k sfyrigmata....einai kalytera na parw aftoenisxyomena???


Αν θέλεις σε παρακαλώ και συμφωνα με τους όρους γράφε στα ελληνικά.
Οσο αφορά με τον ήχο αυτο το πρόβλημα έχω και εγώ με αρέσει να τραγουδάω γιατι είμαι και μουσικός και έχω την απαίτηση να έχω κάλο ήχο για τις πρόβες μου.Σωστα θα μπουκόνει γιατί έχεις δυναμικό μικρόφωνο με χαμηλό ενησχιτή.
Αν έχεις ηχεία στούντιο πάρε κάτι φτηνό αλλά να χρησιμοποιήσεις τελικό ενυσχιτή μετά την κονσόλα σου , άν έχεις και limit (συμπιεστής ηχου..εκουαλάιζερ)πάλι καλός . Η ένταση όμως σε μικρό χώρο προκαλεί σφυρίγματα αυτά υποβοηθούντε αν χαμηλόσεις τα πρίμα.Αν όμως το κάνεις θα χάσεις ποιότητα ήχου της φωνής , για αυτό πρέπει τα ηχεία να κοιτάνε 180 μοίρες αντίθετα απο το μικρόφωνο.
θα έχεις πάντα τα reberb στα χαμηλά για να ακούς καλήτερα και το μπάσσο του μικροφώνου στο 2. Ανάλογα πως θα ακούγεται.
Αν όμως θέλεις το καλύτερο πρέπει να έχεις........
1) Μικρόφωνο πικνωτικό υπάρχουν και με 100€
2) Κονσόλα εμπαγγελματική υπάρχουν και με 200€
3) ενυσχιτή 2χ200watt 250€
4) 2 Ηχεία τριών δρόμων εμπαγγελματικά 200€
και έτσι θα μπορείς να κάνεις σωστά τις πρόβες σου αλλά και να τα πάρεις μαζί σου για δουλειά.

haris_t
21-01-09, 19:01
σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια....φιλε μου dvidos το μικροφωνο μου ειναι το sennheiser ew300... οσο για την κονσολα ειναι Yamaha MG 102c!!!ο χωρος ειναι γεματος κ ο τοιχος καλυμενος βαμμενος!!!!σαν πρωτη φαση δε σκεφτομαι να το χρησιμοποιω κ εξω αλλα αν εχεις κατι να προτεινεις καλως....!!!!οσο πιο οικονομικο τοσο καλυτερα....

dvidos
21-01-09, 19:33
Λοιπόν.....
κατ' αρχήν λέγε με Δημήτρη. Επειτα, έχω τα εξής:

1. Το μικρόφωνό σου μου βγαίνει στο google οτι είναι in-ear-monitoring. Μήπως είναι κάτι άλλο;

2. Ο μείκτης σου είναι μια χαρά. Μάλιστα έχει πολύ καλογραμμένο manual! Ομως, δεν μπόρεσα να ξεκαθαρίσω αν το output είναι balanced ή όχι.

Προχωρώ λοιπόν στο σκεπτικό μου.

Δεν υπάρχει ηχητική διαφορά ανάμεσα σε ενισχυτή + ηχεία και αυτοενισχυόμενα. Οι διαφορά είναι στο κουβάλημα, στο στήσιμο κλπ. Στα αυτοενισχυόμενα ο ενισχυτής είναι εσωτερικά, άρα θέλουν και ρεύμα, και καλώδιο Line In (συνήθως balanced).

Η μόνη πρακτική διαφορά που εντοπίζω εγώ είναι: Αν σου χαλάσει ένα απλό ηχείο, είναι εύκολο να το επιδιορθώσεις (αγοράζεις μεγάφωνο). Αν σου χαλάσει το αυτοενισχυόμενο (και δη ο ενισχυτής που έχει μέσα) ... μάλλον κλαις. Ακόμα, πολλοί DJ προτιμούν τα αυτοενισχυόμενα γιατί τα στήνουν και τα ξεστήνουν κάθε βράδυ. Εσύ απ' ότι κατάλαβα θα τα έχεις σταθερά.

Για έναν μέσο χώρο, γεμάτο από πράγματα, 80W με 100W (ανά κανάλι) θα ήταν καλά στο να σου δίνουν την ισχύ που θες χωρίς παραμόρφωση. Αν θες να τα χρησιμοποιήσεις σε συναυλία ή σε ανοικτό χώρο, ανέβα στα 300W.

Για την τοποθέτηση: Βάλτα έτσι που να ακούνε όλοι, αλλά, ή θα στέκεσαι πίσω τους (οπότε δεν θα ακούς τον εαυτό σου), ή θα στέκεσαι αντικρυστά σε αυτά (όπως και στα monitor ηχεία που βλέπεις στις συναυλίες). Σε ένα καρδιοειδές μικρόφωνο, η άκρη του μικροφώνου απ' όπου βγαίνει το καλώδιο έχει την λιγότερη ευαισθησία. Αυτή η άκρη πρέπει να "δείχνει" προς τα ηχεία. Ακόμα, αν μπουκώνει, προσπάθησε να απομακρυνθείς από το μικρόφωνο 5-10 πόντους, για να μην έχεις το proximity effect, ήτοις μπάσα.

Τέλος, αν μικροφωνίζει ακόμα, προσπάθησε να ντύσεις τους τοίχους (κουρτίνες, έπιπλα, σημαίες, το μπλουζάκι του ντράμερ...). Ενα χαλί (ακόμα και παλιο-μοκέτα) στο πάτωμα βοηθάει. Γενικά, η θέση του μικροφώνου σε σχέση με τα ηχεία και ο περιβάλλον χώρος παίζουν τον πιο μεγάλο ρόλο.

Επειδή με βλέπω να γράφω νουβέλα, σταματάω εδώ. Ελπίζω να βγάζεις νόημα. Γενικά σου προτείνω έναν ξεχωριστό ενισχυτή 2x100W και δύο ηχεία δύο δρόμων, με το γούφερ να είναι 12 ιντσών. Μην πάρεις τα φτηνά, των 50 ευρώ με πιεζοηλεκτρική κόρνα, ακούγονται χάλια.

Πειραματίσου με τις θέσεις των ηχείων και του μικρόφωνου και δες πόσο δυνατά μπορείς να το πας χωρίς να μικροφωνίσει.


Κι έπειτα, εδώ είμαστε.
Δημήτρης.

leosedf
21-01-09, 23:39
Συμφωνώ με τους παραπάνω, να προτείνω κι εγώ μια λύση.
Μπορεί να χρησιμοποιήσει monitor speakers της yamaha που είναι σχεδόν στανταρ στα studio πχ http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail/0,,CNTID%25253D49338%252526CTID%25253D560744,00.ht ml .
Και επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσει feedback destroyer της behringer, ως γνωστόν η εταιρία αυτή βγάζει μηχανήματα με μεγάλη απόδοση κόστους ποιότητας όπως αυτό http://www.behringer.com/EN/Products/FBQ2496.aspx
Η με λίγα χρήματα παραπάνω να πάρει ενα τρομερό μηχάνημα όπως το ultracurve pro που περιέχει feedback destroyer με μεγάλα equalizer, compressor, expander, 61 band real time audio analyzer κλπ κλπ κλπ http://www.behringer.com/EN/Products/DEQ2496.aspx
Αυτό θα λύσει και το πρόβλημα με το σφύριγμα.

dvidos
13-05-09, 14:31
Χάρη έχουμε καμμία εξέλιξη;
Τελικά τι έκανες;