PDA

Επιστροφή στο Forum : problem με ενισχυτη...



mcnick50
07-01-09, 02:14
παιδιά καλησπέρα και καλή χρονια....έχω ένα προβληματάκι με τον ενισχυτή του car μου...χτες ξαφνικά όταν έβαλα μπρός παρατήρησα ότι ο ενισχυτής ανοιγόκλεινε μονος του συνεχεια.... ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό?

έβγαλα τον ένα πολο απόλα τα ηχεία...το ίδιο πάλι
έβγαλα όλες τις εισόδους του ενισχυτή που έρχονται από την πηγή.... το ίδιο πάλι
έχει δυο ασφάλειες επάνω που είναι ok...

μονο τα καλώδια ρεύματος δεν έβγαλα....

plz heeeeeelpppppp:cursing:

PCMan
07-01-09, 04:13
Όταν έβαλες μπρος? Δηλαδή σβηστό δουλεύει κανονικά?

Για βγάλε και τα καλώδια ρεύματος και σύνδεσε τον σε κάποιο τροφοδοτικό και δες αν κάνει το ίδιο.

Αν κάνει το ίδιο τότε κάτι έχει ο ενισχυτής..

mcnick50
07-01-09, 04:38
και σβηστο το ιδιο κανει....δεν εχω αλλο τροφοδοτικο :S

PCMan
07-01-09, 22:59
Βάλτον κάπου που να έχει 12V...
πχ. πάρτον και σύνδεσε τον με 2 άλλα καλώδια κοντά στην μπαταρία.

xazopartalos
08-01-09, 01:39
και σβηστο το ιδιο κανει....δεν εχω αλλο τροφοδοτικο :S

Οταν λέτε σβηστό εννοείται το ραδιοσιντι που δίνει την εντολή????
Γιατί αλιος κάπου πάει το μυαλό μου γιατί πριν κανα μήνα έφτιαξα ένα που είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά μόνο όταν του έδινες ρεύμα στην εντολή.

PCMan
08-01-09, 02:00
Οχι, εννοεί με σβηστή τη μηχανή.

Γιαυτό του λέω να το συνδέσει σε άλλη πηγή, μήπως έχει πρόβλημα στην τροφοδοσία και παίρνει μόνο ρεύμα απο το remote του ρ/cd..
Το είχε πάθει και ένας φίλος μου. Πήγαινε να ακουστεί και έκλεινε συνέχεια. Τελικά είδαμε ότι είχε λιώσει η ασφαλειοθήκη, δεν έκανε επαφή και δεν είχε καθόλου + απ΄την μπαταρία..

Βασικά κατι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις τα καλώδια + και - απο τον ενισχυτή και να μετρήσεις αν έρχονται 12V

xazopartalos
08-01-09, 14:58
Σωστό και αυτό αλλά εάν είναι πρόβλημα του ενισχυτή αν μπορέσει ας μετρήσει μια δίοδο που υπάρχει μεταξύ τις εντολής και της γείωσης μπροστά μπροστά εκεί που κρατιούνται οι βίδες για τα καλώδια (μέσα στην πλακέτα).
Στην δικιά μου περίπτωση δεν βραχυκύκλωσε αλλά αλλοιώθηκε δηλαδή και από τις δυο μεριές έδειχνε 1400οhm ενώ είναι από τι μια άπυρο και από την άλλη 440οhm.