PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφοδοσια GPS σε σκουτερ



adagio
07-01-09, 21:17
Καλησπερα!
Σημερα παρηγγειλα ενα GPS κυριως για χρηση πανω σε μηχανη.
Επειδη η αυτονομια τους δεν ειναι μεγαλη (γυρω στην 1 1/2 ωρα)
σκεφτομουν μηπως να το τροφοδοτησω απο την μπαταρια.
Μηπως θα εχω προβλημα ομως με τα Αμπερ και παθει καμια ζημια το μηχανημα?

plouf
07-01-09, 21:24
amper "ζηταει" οσα χρειαζεται δεν παιρνει παραπανω
σωστη ταση να δωσεις και εισαι ΟΚ

angelkos
12-01-09, 21:59
Όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω τα amper δεν παίζουν κανένα ρόλο στην περίπτωση σου. Εκείνο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι το gps να θέλει 12vdc στην είσοδο του γιατί μερικά λειτουργούν με 5vdc (π.χ garmin). Και ένα άλλο που θα πρέπει να κάνεις είναι να φτιάξεις μια πολύ καλή αντικραδασμική βάση. Αλλοιώς σε λίγο καιρό θα αρχίσουν τα προβλήματα, αρχής γενομένης από την TFT.

soulhealer
14-01-09, 22:22
βασικά έχε υπόψιν σου ότι όταν βάζεις μπρος το μηχανάκι πρέπει να μην έχεις τη συσκευή συνδεδεμένη με την μπαταρία.. (γιατί κατά την εκκίνηση έχεις άνοδο της τάσης..)

PCMan
15-01-09, 01:09
(γιατί κατά την εκκίνηση έχεις άνοδο της τάσης..)
Για εξήγησε το μου λίγο αυτό. Δεν το καταλαβαίνω.

Έχει ο πατέρας μου την vstrom 1000 και του έχω φάει τα αυτιά να βάλει διακόπτη για να κλείνει τα φώτα(είναι πάντα αναμένα λόγω νομοθεσίας).
Ρώτησε σε ένα γνωστό του που έχει και συνεργείο και του είπε να μην το κάνει γιατί θα πάθει ζημιά (το δυναμό νομίζω ότι είπε). Του λεει ότι τις λάμπες τις έχει για να εκφορτίζει εκεί το παραπανίσιο ρεύμα? κάτι τέτοιο του είπε.

Σε αυτή τη μηχανή, μόλις ανοίγεις τον διακόπτη ανάβουν τα φώτα(110W) με αποτέλεσμα όταν βαράς μίζα να πέυτει η τάση παραπάνω.

Τώρα στα κοντά θα του βάλουμε ένα xenon kit και ώς γνωστόν δεν θέλουν πεχνιδάκια με το ανεβοκατέβασμα της τάσης αυτές οι λάμπες.

Τι να κάνω?

leosedf
15-01-09, 21:19
βασικά έχε υπόψιν σου ότι όταν βάζεις μπρος το μηχανάκι πρέπει να μην έχεις τη συσκευή συνδεδεμένη με την μπαταρία.. (γιατί κατά την εκκίνηση έχεις άνοδο της τάσης..)
Οι γνήσιοι φορτιστές αυτοκινήτου έχουν σταθεροποιητή τάσης εκτός αυτού ο φορτιστής βρίσκεται μέσα στη συσκευή. Με ενα φορτιστή αυτοκινήτου είναι ΟΚ.

soulhealer
20-01-09, 22:17
ενα πολύμετρο στο φις μινι usb του φορτιστή θα μας πείσει για τα παιχνίδια της τάσης..

PCMan
21-01-09, 00:24
Για εξήγησε το μου λίγο αυτό. Δεν το καταλαβαίνω.

Έχει ο πατέρας μου την vstrom 1000 και του έχω φάει τα αυτιά να βάλει διακόπτη για να κλείνει τα φώτα(είναι πάντα αναμένα λόγω νομοθεσίας).
Ρώτησε σε ένα γνωστό του που έχει και συνεργείο και του είπε να μην το κάνει γιατί θα πάθει ζημιά (το δυναμό νομίζω ότι είπε). Του λεει ότι τις λάμπες τις έχει για να εκφορτίζει εκεί το παραπανίσιο ρεύμα? κάτι τέτοιο του είπε.

Σε αυτή τη μηχανή, μόλις ανοίγεις τον διακόπτη ανάβουν τα φώτα(110W) με αποτέλεσμα όταν βαράς μίζα να πέυτει η τάση παραπάνω.

Τώρα στα κοντά θα του βάλουμε ένα xenon kit και ώς γνωστόν δεν θέλουν πεχνιδάκια με το ανεβοκατέβασμα της τάσης αυτές οι λάμπες.

Τι να κάνω?
Κάποιος να απαντήσει?

KOKAR
27-01-09, 17:16
Τα ποιο πολλά GPS δουλεύουν με 5ν ( έχω το ΕΤΕΝ Χ500 και
φορτίζει και από το USB ) όποτε εάν από τα 12ν της μπαταρίας βάλεις και
Ένα LM317 και να το έχεις υπολογίσει για να βγάζει στην έξοδο του
5ν είσαι οκ
δεσ το παρακατω κυκλωμα

http://www.elecfree.com/electronic/wp-content/uploads/2007/09/lm117_lm217_lm317.jpg

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Συμβουλέψου το manual του κατασκευαστή του GPS
Που έχεις και βεβαιώσου 1) για την τάση που θέλει 5 η 12ν
Και το σημαντικότερο για την πολικότητα στο φις εισόδου της τάσης !

nio-4-
27-01-09, 17:34
παιδια εγω εχω συνδεση το gps etrex H που εχω σε τασεις αλλα δεν δουλευε και ανεβαζα συνεχεια την ταση απο τα 3ν που ηθελε (επαιρνε 2 των 1,5 ν) και τροφοδοτουσα εκει και στο τελος δεν ανοιγε μαλλον καηκε και τελικα εγινε αντικατασταση και τωρα δεν το διακυνδυνευω , υπαρχει καλωδιο τροφοδοσιας αλλα δεν το εχω παρει το οποιο συνδεεται σε αλλο σημειο