PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευή πλακέτας



kostas2790
07-01-09, 23:06
για να κατασκευάσω ένα κύκλωμα σε μια πλακέτα τι χρειάζεται??

για μια απλή κατασκευή...χωρίς θάλαμο υπεριώδους κλπ...

babisko
07-01-09, 23:24
Συνοπτικά:
1. Μια πλακέτα κατάλληλων διαστάσεων
2. Καλό καθάρισμα της επιφάνειας της πλακέτας που είναι ο χαλκός
3. Αποτύπωση του σχεδίου του τυπωμένου με ανεξίτηλο - αδιάβροχο μαρκαδόρο (ή με όποιον άλλο τρόπο επιθυμείς).
4. Αποχάλκωση της πλακέτας με κάποιο διαβρωτικό υγρό, π.χ. τριχλωριούχο σίδηρο, υδροχλωρικό οξύ + περιντρόλ κ.λ.π.
5. Καθάρισμα της πλακέτας από τον μαρκαδόρο ή όποιο άλλο υλικό έχεις χρησιμοποιήσει.
6. Τρύπημα της πλακέτας.
7. Κόλλημα εξαρτημάτων.
8. Καθαρισμός της πλακέτας από σολντερίνη και κατάλοιπα κόλλησης.
9. Πέρασμα του χαλκού της πλακέτας με κάποιο προστατευτικό υλικό (π.χ. διαφανές σπρέι) για προστασία από οξειδώσεις.

Για περισσότερα, μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο forum, όπου υπάρχουν πολλές δημοσιεύσεις για το θέμα αυτό.

kostas2790
07-01-09, 23:33
έχω μια πλακέτα η οποια είναι τρυπημένη και μπορούν να κολληθούν τα εξαρτήματα...η ερώτηση είναι πως ενώνονται αυτά μήπως δηλαδή υπάρχει κάποιο αγώγιμο υλικό σε υγρή μορφή, που απλώνοντας το με κάτι πχ ένα πινέλο κάποια στιγμή στεγνώσει και φτιαχτεί το κύκλωμα

babisko
07-01-09, 23:38
Σ' αυτά που έγραψα παραπάνω εννοώ πλακέτα η οποία έχει στην μια πλευρά της κολλημένο ένα πολύ λεπτό φύλλο χαλκού, το οποίο αφού αφαιρέσεις τα μέρη που δεν σου χρειάζονται, απομένει το κύκλωμα που συνδέει τα διάφορα εξαρτήματα μεταξύ τους.
Τώρα εσύ μάλλον εννοείς για διάτρητη πλακέτα, η οποία είναι γεμάτη τρύπες και έχει στην μια πλευρά της διάφορα τμήματα χαλκού.
Στις περιπτώσεις αυτές οι ενώσεις γίνονται με μικρά κομμάτια συρματάκια.

lunatic
08-01-09, 00:03
η ερώτηση είναι πως ενώνονται αυτά μήπως δηλαδή υπάρχει κάποιο αγώγιμο υλικό σε υγρή μορφή, που απλώνοντας το με κάτι πχ ένα πινέλο κάποια στιγμή στεγνώσει και φτιαχτεί το κύκλωμα

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω καλά, αλλά μιλάς για το καλάι? Έχεις ξανακολλήσει πλακέτα (με κολλητήρι κλπ)? :confused1: ή ειναι η πρώτη φορά που ασχολείσαι?

(Δεν σε ειρωνεύομαι, απλα προσπαθώ να καταλάβω την ερώτηση):001_smile:

player1
08-01-09, 02:01
Αυτό που χρειάζεσαι αν έχω καταλάβει καλά είναι σύρμα κόλλησης,κολλητήρι και υπομονή :001_smile:

chip
08-01-09, 10:15
εγω καταλαβαίνω οτι εννοει αυτό που λεεί! Υγρό που το επικαλύπτεις και είναι αγώγιμο. Η απάντηση είναι οτι παρότι υπάρχουν τέτοια υλικά δεν χρησιμοποιούνται για τέτοιου είδους κατασκευές.
Οι συνδέσεις μεταζύ τους γίνονται με σύρμα από μονόκλονο καλώδιο (σε απλές περιπτώσεις μπορεί να είναι και πολύκλονο).
Το πάχος του σύρματος φυσικά έχει να κάνει και με το ρεύμα που περνάει. Για ψηφιακά κύκλώματα θα είναι λεπτό σύρμα (πχ 0,3 mm) για τροφοδοτικά και ενισχυτές θα είναι σύρμα μεγαλύτερης διατομής (πχ 0,7 ή 1mm).

kostas2790
08-01-09, 11:06
όπως κατάλαβε ο chip. οι αντιστάσεις,πυκνωτές κλπ κολλιούνται στην πλακέτα με το καλαί...το θέμα είναι πως θα θα ενώσεις μετά μεταξύ τους... μου φαίνεται λίγο παράξενο να τα ενώσω με συρματάκια...

leosedf
08-01-09, 20:45
Δηλαδή έχεις διάτρητη πλακέτα έτσι δεν είναι? Μια πλακέτα με πολλές τρύπες και νησίδες χαλκού στις οποίες μπορείς να κολλήσεις τα εξαρτήματα, κάτι σαν και αυτό δηλαδή http://www.dragonmodz.net/images/2.JPG . Αν είναι έτσι τότε μπορείς να συνδέσεις τα εξαρτήματα με γυμνό μονόκλωνο καλώδιάκι απο νησίδα σε νησίδα ή απο ποδαράκι σε ποδαράκι. Δέν είναι καθόλου παράξενο αυτός είναι ο ένας τρόπος που συνδέονται τα εξαρτήματα σε αυτές τις πλακέτες.

dikos
08-01-09, 22:21
Αν θέλεις να δημιουργήσεις εύκολα πλακέτα ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.grobot.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=64:-pcb-&catid=42:video&Itemid=81
Και εδώ: http://www.grobot.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=125

xaris345
18-02-11, 12:52
Τι εγινε ρε παιδια καταργηθηκαν η απλες πλακετες και υπαρχουν μονο φωτοευαισθητες?

xaris345
18-02-11, 12:54
Εσυ φιλε Δημο ξερεις κανεναν στον πειραια να πουλαει πλακετες?Οχι φωτοευαισθητες ομως.Ο ξηρου........ δεν εχει.

aris285
18-02-11, 13:02
Μακριδης στο αιγαλεω

makatas
19-02-11, 18:54
Νομίζω εννοείς Μαρκίδης

http://www.markidis.gr

aris285
20-02-11, 07:58
Sorry σωστος ο makatas