PDA

Επιστροφή στο Forum : linear 3cx800 (ES1000)



Γιώργος 231
14-01-09, 20:18
ως γνωστο (σας τα εχω πρηξει), αγορασα ενα linear es1000.

ως γνωστο δεν το εχω δουλεψει ακομα, παρα μονο με το dummy load, στο δωματιο της κορης μου, οταν εκεινη παει αγγλικα.

λοιπον στην ουσια
το λινεαρ εχει γραμμη στην εισοδο αλλα και στην εξοδο.

λεει λοιπον οτι η οδηγηση του, πρεπει να ειναι 25 watt.
η λυχνια του εχει αρκετες ωρες στην πλατη της, και η εξοδος του στα 25watt οδηγηση ειναι 800 + watt.

στις δοκιμες που κανω, μετραω την θερμοκρασια που βγαζει.

λοιπον

οδηγαω με 16 watt βγαζει 610 watt με θερμοκρασια 37 C
οδηγαω με 20 watt βγαζει 710 watt με θερμοκρασια 35 C :blink:

πως μπορει να συμβαινει αυτο ?

(οχι ρευμα ανοδου δεν ειδα.)

http://www.imageshack.gr/view.php?file=7g8owr9djjzwf29vidv9.jpg

υγ κατα λαθος εριξα 29 watt για οδηγηση και ειδα κοντα 900

http://www.imageshack.gr/view.php?file=70sdawve04u28qokk29s.jpg

jeik
14-01-09, 23:07
Ελα βρε που εισαι ?
Το πακετο γυρισε πισω :confused1: . Η διευθυνση ηταν σωστη , αλλα ?
Και δεν βρεθηκαμε κιολας :bored:.Για ξυλο ειμαστε , ας οψεται ο καιρος :saad:.

Μήπως στο λινεαρ συντονιζει καλυτερα με τα 25 βαττ και τραβαει τελικα λιγοτερα αμπερ ? Αλλα παλι θα μου πεις το βουβο τα βαττ βλεπει οχι τα αμπερ :confused1:.Τι διαολο , οταν εχεις παραπανω βαττ ζεστενεται λιγοτερο ?

sigmacom
14-01-09, 23:29
Μια προσωπική παρατήρηση: 800 κι 900W μέσω N connector εμένα με τρομάζει λιγουλάκι!!! :)
Για την ισχύ οδήγησης, ας με βοηθήσουν και όσοι θυμούνται καλύτερα, η 800άρα η λάμπα όταν είναι καινούρια δεν θέλει πάνω από 20W για να σου δώσει το 1 kW, με max 500mA ανοδικό στα 2.2kV, και grid ~10mA με ~10V πόλωση.
Για την περίπτωση που αναφέρει ο Γιώργος, αν τσέκαρε ότι δεν του κάνει πτώση τάσης το καλώδιο ρεύματος από τη ΔΕΗ (έχει δηλαδή σταθερή τάση 220 στην είσοδο του μηχανήματος και άρα δεν πέφτει η τάση της υψηλής όσο σηκώνει ισχύ) να υποθέσω ότι μιλάμε για πεσμένη λάμπα.


Γιώργο, είχες συντονίσει το μηχάνημα στα 710W και μετά κατέβασες την ισχύ στα 610 χωρίς να το ξανασυντονίσεις? Έχε υπόψιν σου ότι τα χαρακτηριστικά της λάμπας αλλάζουν ανάλογα το ρεύμα που την διαρρέει, και συνεπώς θέλει ξανά προσαρμογή. αν δεν υπάρχει καλή προσαρμογή, ισχύς RF μένει στην λάμπα και φυσικά ζεσταίνεται περισσότερο. Γενικά τα ρεύματα ανόδου & grid προσπάθησε να τα έχεις πάντα υπόψιν σου, είναι πολύ σημαντικά τόσο για να εκτιμήσεις την κατάσταση συντονισμού, όσο και την μακροζωία της λάμπας.

Γιώργος 231
15-01-09, 00:08
Ελα βρε που εισαι ?
Το πακετο γυρισε πισω :confused1: . Η διευθυνση ηταν σωστη , αλλα ?
Και δεν βρεθηκαμε κιολας :bored:.Για ξυλο ειμαστε , ας οψεται ο καιρος :saad:.

Μήπως στο λινεαρ συντονιζει καλυτερα με τα 25 βαττ και τραβαει τελικα λιγοτερα αμπερ ? Αλλα παλι θα μου πεις το βουβο τα βαττ βλεπει οχι τα αμπερ :confused1:.Τι διαολο , οταν εχεις παραπανω βαττ ζεστενεται λιγοτερο ?

Δημητρη μου, εμεις θα τα πουμε σιγουρα ...

οσο για το λινεαρ, δεν ξερω, δικο μου ειναι, αρα κουφα θα λειτουργει :001_tt2:

Γιώργος 231
15-01-09, 00:30
Μια προσωπική παρατήρηση: 800 κι 900W μέσω N connector εμένα με τρομάζει λιγουλάκι!!! :)

το λινεαρ εχει LC στη εξοδο, και εγω εβαλα ανταπτορα σε Ν,
στην 1 ωρα συνεχους λειτουργιας, ολα τα Ν ηταν κρυα (εκτος απο αυτο στο dummy load)

Για την ισχύ οδήγησης, ας με βοηθήσουν και όσοι θυμούνται καλύτερα, η 800άρα η λάμπα όταν είναι καινούρια δεν θέλει πάνω από 20W για να σου δώσει το 1 kW, με max 500mA ανοδικό στα 2.2kV, και grid ~10mA με ~10V πόλωση.

δεν ξερω για την οδηγηση, για αυτο και περιεγραψα οτι πρεπει να εχει γραμμη στη εισοδο και οχι τα κλασικα πηνια.
απο την αλλη οταν ο κατασκευαστης λεει 25, λογικα, 25 πρεπει να ριξεις.
Ρευματα δεν ειδα, γιατι δεν εμπιστευομαι το οργανο του (στην ισχυ μου διχνει 100 βαττ λιγοτερα απο την bird)

Για την περίπτωση που αναφέρει ο Γιώργος, αν τσέκαρε ότι δεν του κάνει πτώση τάσης το καλώδιο ρεύματος από τη ΔΕΗ (έχει δηλαδή σταθερή τάση 220 στην είσοδο του μηχανήματος και άρα δεν πέφτει η τάση της υψηλής όσο σηκώνει ισχύ) να υποθέσω ότι μιλάμε για πεσμένη λάμπα.

οπως εγραψα πριν, η λαμπα αντι για 1000 βγαζει 800 λογω ωρων/πτωσης (ο ιταλος μου το ειχε πει, και φυσικα με ρωτησε πριν το αγορασω, αν θελω καινουρια λυχνια για να εχω 1 Kw, με το αναλογο κοστος, και του ειπα οχι)

Γιώργο, είχες συντονίσει το μηχάνημα στα 710W και μετά κατέβασες την ισχύ στα 610 χωρίς να το ξανασυντονίσεις? Έχε υπόψιν σου ότι τα χαρακτηριστικά της λάμπας αλλάζουν ανάλογα το ρεύμα που την διαρρέει, και συνεπώς θέλει ξανά προσαρμογή. αν δεν υπάρχει καλή προσαρμογή, ισχύς RF μένει στην λάμπα και φυσικά ζεσταίνεται περισσότερο. Γενικά τα ρεύματα ανόδου & grid προσπάθησε να τα έχεις πάντα υπόψιν σου, είναι πολύ σημαντικά τόσο για να εκτιμήσεις την κατάσταση συντονισμού, όσο και την μακροζωία της λάμπας.

Φυσικα και το ξανασυντονισα οταν εριξα την ισχυ του οδηγου
αααα και κατι ακομα, το φαινομενο αυτο, το τσεκαρα, 2-3 φορες. Ανεβασα drive στα 20 watt, συντονισα, και η θερμοκρασια επεφτε 2 βαθμους. Εριχνα drive στα 16 watt, συντονισα, παρε ανοδο 2 βαθμους.

τρελα πραγματα, ετσι ?

Γιώργος 231
15-01-09, 16:31
Για την ισχύ οδήγησης, ας με βοηθήσουν και όσοι θυμούνται καλύτερα, η 800άρα η λάμπα όταν είναι καινούρια δεν θέλει πάνω από 20W για να σου δώσει το 1 kW, με max 500mA ανοδικό στα 2.2kV, και grid ~10mA με ~10V πόλωση.

εστειλα email στον κατασκευαστη, που τον ρωταω ολα τα παραπανω + του ζηταω και το manual

Για να δουμε αν εχει after sales service

λινκ 95,1
16-01-09, 00:40
ο κονεκτορας οταν λειτουργει με εικονικη κεραια δεν εχει προλημα και ας ειναι Ν αν μετα η κεραια εχει λιγα στασιμα παραπανω τοτε θα ζεσταθει λιγο....αυτο ειναι ολο!
η ΛΑΜΠΟΥΛΑ αυτη οταν λειτουργει με την ονομαστικη ισχυ εξοδου για vhf λειτουργια δηλαδη 750 watt και οχι 1000!!! εχει και την καλυτερη αποδοση αρα και την καλυτερη θερμοκρασια αφου οι απωλειες μειωνονται....σε καθε περιπτωση τιποτα απο αυτα δεν εχει πρακτικη ουσια!!!ο ιταλος θα γελαει (απο μεσα του!)
Δημοσθενης 73΄

Γιώργος 231
16-01-09, 07:13
η ΛΑΜΠΟΥΛΑ αυτη οταν λειτουργει με την ονομαστικη ισχυ εξοδου για vhf λειτουργια δηλαδη 750 watt και οχι 1000!!!

Η eimac γραφει οτι για τα fm (108) η ισχυς που δινει ειναι 900 watt

εχει και την καλυτερη αποδοση αρα και την καλυτερη θερμοκρασια αφου οι απωλειες μειωνονται....σε καθε περιπτωση τιποτα απο αυτα δεν εχει πρακτικη ουσια!!!ο ιταλος θα γελαει (απο μεσα του!)

δεν ρωτησα τον Ιταλο για την θερμοκρασια αλλα για το τι πρεπει να τραβαει το μηχανημα στη maximum ισχυ του, και για την ισχυ οδηγησης

οσο για την θερμοκρασια (αποψη μου), ειναι, οτι οσο πιο κρυος ειναι ο αερας ... τοσο το καλλιτερο (εφοσον και οι αλλες ενδειξεις -ma ανοδου_ ειναι εντος οριων)

η δικη μου λογικη λεει, οτι εφοσον ολα τα αλλα ειναι καλα, τοτε, οσο πιο πολλα βγαζει, τοσο πιο πολυ ζεστη βγαζει.

FANTASY
16-01-09, 10:56
λοιπον μαγκες η 3cx800 με linear της sel electronic και με οδηγησει περιπου 20 watt με 2 διπολακια επανω ιδιοκατασκευει, στην τσιτα,εβγαλε 1,200 watt,και με ανεμιστηρα σαλιγκαρι μεγαλο,σκοτωνε το μηχανακι

λινκ 95,1
16-01-09, 11:08
http://www.g8wrb.org/data/Eimac/3CX800A7.pdf
λοιπον αυτα τα πειρατικα δεν τελειωνουν....υπαρχουν τα στοιχια του κατασκευαστη και η eimac δεν επιβεβαιωνει αυτα που λετε....τουλαχιστον για να ισχυουν οι εγγυησεις ...και εγω αν παρω ενα yugo και του βαλω ναφθαλινη στη βενζινη για λιγο θα τρεξει με 200 αλλα μετα θα κολλησει ...αυτο εννοω!!!
αν θελουμε να κανουμε δουλεια παμε με 750 watt και παιζει για 3-4 χρονια ασταματητα ....αυτο το επιβεβαιωνω γιατι το εκανα με linear της rvr italy....αλλιως θα παιξει για οσο αντεξει.....ετσι γιατι υπαρχουν νεα παιδια που νομιζουν οτι γινονται θαυματα ...οχι δεν ειναι ετσι....Η ΜΑΓΚΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ!
Δημοσθενης

Γιώργος 231
16-01-09, 12:47
http://www.g8wrb.org/data/Eimac/3CX800A7.pdf
λοιπον αυτα τα πειρατικα δεν τελειωνουν....υπαρχουν τα στοιχια του κατασκευαστη και η eimac δεν επιβεβαιωνει αυτα που λετε....τουλαχιστον για να ισχυουν οι εγγυησεις ...και εγω αν παρω ενα yugo και του βαλω ναφθαλινη στη βενζινη για λιγο θα τρεξει με 200 αλλα μετα θα κολλησει ...αυτο εννοω!!!
αν θελουμε να κανουμε δουλεια παμε με 750 watt και παιζει για 3-4 χρονια ασταματητα ....αυτο το επιβεβαιωνω γιατι το εκανα με linear της rvr italy....αλλιως θα παιξει για οσο αντεξει.....ετσι γιατι υπαρχουν νεα παιδια που νομιζουν οτι γινονται θαυματα ...οχι δεν ειναι ετσι....Η ΜΑΓΚΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ!
Δημοσθενης

σιγουρα με 750 και με 650 watt, η λυχνια θα βγαλει πολυ περισσοτερες ωρες.
Διαβασα σημερα στο site της eimac, με μεγαλα γραμματα στην αρχη :

http://www.cpii.com/docs/datasheets/76/3CPX800A7.pdf

Οπου λεει (η eimac)

"this divece is also recommented for fm broadcast service at 108,00 mhz with typical output power of 900watt"

λινκ 95,1
16-01-09, 13:20
Γιωργο,
αυτη η λυχνια που λες ειναι η 3C P X 800 και οχι η 3cx800, ειναι μια πιο συγχρονη εκδοση της γνωστης λυχνιας με αλλα ομως χαρακτηριστικα και αλλη τιμη στην αγορα....μπορει τις περισσοτερες φορες να αντικαταστησει την παλια εκδοση αν το τροφοδοτικο του μηχανηματος εχει reserve power στη σχεδιαση του αλλιως θα στομωσει στην παραπανω ισχυ...η 3cx800 ειναι σχεδιασμενη για 750 watt continues service και οχι intermittent.Πρεπει να δινουμε προσοχη στα χαρακτηριστικα κυριως και οταν η λυχνια κοστιζει καμμια 500 ευρω και οχι 20 30 ευρω ,ακομα και αν εισαι επαγγελματιας το υπολογιζεις το κοστος.
Δημοσθενης

Γιώργος 231
16-01-09, 13:23
Γιωργο,
αυτη η λυχνια που λες ειναι η 3C P X 800 και οχι η 3cx800, ειναι μια πιο συγχρονη εκδοση της γνωστης λυχνιας με αλλα ομως χαρακτηριστικα και αλλη τιμη στην αγορα....μπορει τις περισσοτερες φορες να αντικαταστησει την παλια εκδοση αν το τροφοδοτικο του μηχανηματος εχει reserve power στη σχεδιαση του αλλιως θα στομωσει στην παραπανω ισχυ...η 3cx800 ειναι σχεδιασμενη για 750 watt continues service και οχι intermittent.Πρεπει να δινουμε προσοχη στα χαρακτηριστικα κυριως και οταν η λυχνια κοστιζει καμμια 500 ευρω και οχι 20 30 ευρω ,ακομα και αν εισαι επαγγελματιας το υπολογιζεις το κοστος.
Δημοσθενης

και παλι σωστος :001_rolleyes:

RFΧpert
16-01-09, 15:45
Γιωργο,
αυτη η λυχνια που λες ειναι η 3C P X 800 και οχι η 3cx800, ειναι μια πιο συγχρονη εκδοση της γνωστης λυχνιας με αλλα ομως χαρακτηριστικα και αλλη τιμη στην αγορα....μπορει τις περισσοτερες φορες να αντικαταστησει την παλια εκδοση αν το τροφοδοτικο του μηχανηματος εχει reserve power στη σχεδιαση του αλλιως θα στομωσει στην παραπανω ισχυ...η 3cx800 ειναι σχεδιασμενη για 750 watt continues service και οχι intermittent.Πρεπει να δινουμε προσοχη στα χαρακτηριστικα κυριως και οταν η λυχνια κοστιζει καμμια 500 ευρω και οχι 20 30 ευρω ,ακομα και αν εισαι επαγγελματιας το υπολογιζεις το κοστος.
Δημοσθενης

Απολυτως σωστα ολα αυτα... Για αυτο αλλωστε πολυ συντομα οι ιταλοι γυρισαν τα μηχανακια τους σε 1500ρες λαμπες, αφου οι 800 τα "φτυναν" σχετικα γρηγορα οταν τις δουλευαν στην τσιτα. Βεβαια σε επαγγελματικες λειτουργειες 24/365 παιζει τεραστιο ρολο το ποσο θα κρατησει εντελει η λαμπα. Ομως τωρα σε "ερασιτεχνικες" καταστασεις που καποιος κανει "δοκιμες" γαι κανα δυωρο καθε τοσο, δεν νομιζω οτι θια καταλαβει οτι η λαμπα επεσε κανα 50-100 ωρες πριν απο το νορμαλ. Βεβαια τωρα τι διαφορα σηματος θα δει πραγματικα καποιος, αν παιζει με 850 αντι για 750W ειναι κατι που αφηνεται στην κριση του καθενος (αφου τουλαχιστον εγω δεν θα ενδιαφερομουν τοσο, για τετοια μεγεθη συγκρισεως)! Οπως ειπες, το σωστο (επαγγελματικα) ειναι να δουλευει εκει (~750) αλλα δεν ειναι και απαγορευτικο για καποιον "ερασιτεχνη" να παιξει και λιγο στην τσιτα...

radioamateur
16-01-09, 22:48
Με βάση την όποιες γνώμες αναφέρθηκαν εδώ μάλλον θα ήταν πιο συμφέρουσα μια μετατροπή.
Λεγεται πχ ότι η gs35b για παράδειγμα ότι μπορεί να αντικαταστήσει την 3cx1500a7 με την άνάλογη μετατροπή.
Υπάρχει αντίστοιχη λάμπα που θα μπορούσε να αντικαταστήσει την 3cx800a7 ή 3cpx800a7 σε Siberia;
Είδα κάποια GI46B αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος για την όποια αντιστοιχία σε τρίοδο σε Siberia.
Υπάρχει βέβαια και η τέτροδος αλλά φαντάζομαι ότι αν μπει άλλη τρίοδος η όποια μετατροπή θα πρέπει να γίνει στη βάση κυρίως.

Γιώργος 231
16-01-09, 23:04
Με βάση την όποιες γνώμες αναφέρθηκαν εδώ μάλλον θα ήταν πιο συμφέρουσα μια μετατροπή.
Λεγεται πχ ότι η gs35b για παράδειγμα ότι μπορεί να αντικαταστήσει την 3cx1500a7 με την άνάλογη μετατροπή.
Υπάρχει αντίστοιχη λάμπα που θα μπορούσε να αντικαταστήσει την 3cx800a7 ή 3cpx800a7 σε Siberia;
Είδα κάποια GI46B αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος για την όποια αντιστοιχία σε τρίοδο σε Siberia.
Υπάρχει βέβαια και η τέτροδος αλλά φαντάζομαι ότι αν μπει άλλη τρίοδος η όποια μετατροπή θα πρέπει να γίνει στη βάση.

αν και μια τετοια μετατροπη, σε βαθος χρονου ... συμφερει, δεν βρισκω τον λογο να την κανω.

Ακου γιατι:
θα κανω 15 εκπομπες τον χρονο, με ισχυ περιπου 700 βαττ, για 5 ωρες περιπου η καθε εκπομπη.
εχω μια λυχνια μεσα, με καποιες ωρες, και εχω και μια στο κουτι καινουρια.
αρα
θα πρεπει να αλλαξω την λυχνια, και θα βαλω την καινουρια, οταν θα ειμαι 60 ετων,αν ζω μεχρι τοτε.
αρα
μια χαρα ειναι ετσι. :laugh:


ΥΓ ο τυπος που το αγορασα, δινει με 900 ευρω, ενα es2000, με την 3xc1500..... βρε λες ? :001_rolleyes:

radioamateur
17-01-09, 00:02
Σε κάθε περίπτωση στο HAMFEST μπορείς να χτυπήσεις μια 3cx*** σε καλή τιμή... με λίγη τύχη...γιατί ως γνωστό σε τέτοια μέρη κάθε πέρυσι και καλύτερα...
\\:D/\\:D/\\:D/

Γιώργος 231
17-01-09, 00:17
Σε κάθε περίπτωση στο HAMFEST μπορείς να χτυπήσεις μια 3cx*** σε καλή τιμή... με λίγη τύχη...γιατί ως γνωστό σε τέτοια μέρη κάθε πέρυσι και καλύτερα...
\\:D/\\:D/\\:D/

δεν εχω παει σε hamfest, αλλα καπου διαβασα, οτι τα περισσοτερα πραγματα που πουλανε εkει, ειναι αγορασμενα απο το ιντερνετ.

τι μου λες να κανω ?
να αγορασω και αλλη 800αρα ?
για πότε ?
για μετα τα 70 ?

εδω σε λιγα χρονια, τα αυτοκινητα θα εχουν δορυφορικα ραδιοφωνα :drool:, και τα fm (οπως τα ξερουμε :001_wub:) θα γινουν μεσαια ... δυστυχως

radioamateur
17-01-09, 01:19
Για τα ελληνικά δεδομένα θεωρώ ίσως αρκετά δύσκολο να εγκαταληφθούν τα FM μετά το 2012 αν φανταστεί κανείς ότι ο νέοι σταθμοί περιμένουν να βγουν στον αέρα...
http://hellastv.blogspot.com/2008/07/fm-digital.html

Γιώργος 231
20-01-09, 10:04
λοιπον, παλι στο λινεαρ.

εκανα εναν γρηγορο ελεγχο που αφορα
οδηγο - εξοδο - mA ανοδου
και ειδα τα παρακατω

προσοχη ξαναλεω οτι η λυχνια εχει αρκετες ωρες

εισοδος __εξοδος__ ανοδος

11,5 w ___470 w ___ 380mA
14 w _____580 w ___400 mA
17,9 w ___660 w ____420 mA
20,5 w ___700 w____ 450 mA
24 w _____790 w ____470 mA
25.1 w ___810 w _____500 mA

ερωτησεις
1 τα παραπανω νουμερα ειναι λογικα ?
(ρωταω για να δω, αν το οργανο που μετραει τα mA ειναι ακριβες)

2 Εμπειρικα παντα, και σε σχεση με τα παραπανω νουμερα, με αυτη την λυχνια, ποια πρεπει να ειναι η καλυτερη ισχυ οδηγησης ?
(καλυτερη = μεγαλη ισχυς, αλλα και χαλαρη λειτουργια)

3 αν υποθεσω οτι με καινουρια λυχνια, στα 25 watt οδηγησης, το μηχανημα (3cx) τραβαει 500 mA, και βγαζει περιπου 1 Kw. πιστευετε οτι λειτουργει εκτος οριων ?
(εκτος οριων = υπερβολικα τσιταρισμενο)

Notios38
20-01-09, 11:57
το ρευμα πλεγματος το μετραει στο συγκεκριμενο μηχανημα ? κρισιμο αν εχει ωρες πολλες..για την λυχνια,το ρευμα ανοδου ειναι λιγο,,,γυρω στα 750-800 στα 2.5 KV αν δεν κανω λαθος δωσε τον τυπο του να το δω αν το εχω στα σχεδια ...73 Xανια

Γιώργος 231
20-01-09, 12:02
το ρευμα πλεγματος το μετραει στο συγκεκριμενο μηχανημα ? κρισιμο αν εχει ωρες πολλες..για την λυχνια,το ρευμα ανοδου ειναι λιγο,,,γυρω στα 750-800 στα 2.5 KV αν δεν κανω λαθος δωσε τον τυπο του να το δω αν το εχω στα σχεδια ...73 Xανια

es1000 ειναι ο τυπος
στο πλεγμα μετραει, αλλα δεν το ειδα.

Notios38
20-01-09, 19:07
μιλας για RVR? Δεν το βρηκα καπου να το αναφερεις? ποσο ειναι το πλεγμα?10-15 mA για την 800 την EIMAC οχι ρωσιδα...αυτη παει και ερχεται

Γιώργος 231
20-01-09, 19:14
Η μαρκα ειναι electronic servise, και ο τυπος ES1000.
http://www.electronic-service.com/

Η λυχνια ειναι η eimac 3CX 800 A7 (η κλασικη)

ταση ανοδου δεν γνωριζω.
οταν το ανοιξω, θα δω τι γραφει (σε ac) o μετασχηματιστης.

Notios38
20-01-09, 21:04
παλιο πρεπει να ειναι...ενα τετοιο εχω για επισκευη με την 3cx1500..και με ενα οργανο και μεταγωγο με ενα μπουτον,, σε καθε πατημα βλεπεις την αντιστοιχη ενδειξη,,πρεπει να εχει εναν πυκνωτη ελαιου....χωρις τσοκ εξομαλυνσης,,και χωρις διακοπτες ασφαλειας στα καπακια του...

Notios38
20-01-09, 21:11
στο site που μου εστειλες εχει το ES 2000 αυτο που εχω για επισκευη....μοιαζει με το δικο σου καθολου? αν το ρευμα πλεγματος ειναι στα ορια που προαναφερα < 15 mA μην το γαργαλας αστο...καλο ειναι

Γιώργος 231
20-01-09, 21:23
στο site που μου εστειλες εχει το ES 2000 αυτο που εχω για επισκευη....μοιαζει με το δικο σου καθολου? αν το ρευμα πλεγματος ειναι στα ορια που προαναφερα < 15 mA μην το γαργαλας αστο...καλο ειναι

http://www.imageshack.gr/view.php?file=w0mg7430ginbl79m80wd.jpg
http://www.imageshack.gr/view.php?file=n3tqxilcfry8quthp1o1.jpg
http://www.imageshack.gr/view.php?file=evc35pw8eyx4mzxj7b8p.jpg

Notios38
21-01-09, 11:22
το ιδιο ειναι επ εξω....μοιαζει στο SIEL η στα παλια RVR Προσεξε μονο γιατι δεν εχει ασφαλιστικα στα καπακια...και η συνεχης υψηλη ταση που εχει ...δεν κανει αστεια..