PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά και ερωτήσεις για UPS



djastral232
15-01-09, 17:57
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να αγοράσω ένα UPS της MGE (ή κάποιο άλλο καλύτερο αν γνωρίζετε) για να τροφοδοτήσω τον Η/Υ και την οθόνη του, στα 475 και 45 watt αντίστοιχα.

- Πόσα watt UPS πρέπει να αγοράσω;
- Έχω βρει ένα 600W στο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701038. Επαρκεί για να τροφοδοτήσει το σύστημά μου που καταναλώνει 475+45=520W;
- Αν στην μία από τις εξόδους του UPS συνδέσω ένα πολύμπριζο (και τπτ άλλο στις άλλες) με διακόπτη (ώστε να μην ανοιγοκλείνω το UPS) και εκεί συνδέσω εκτός του H/Y και της οθόνης, έναν inkjet εκτυπωτή και ένα Μ/Τ ενός modem που έχω θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
- Μπορώ να υπολογίσω το μέγιστο χρόνο που μπορεί να αντέξει ένα UPS, ανάλογα την ισχύ που μπορεί να δώσει και το φορτίο των συσκευών που έχει;

plouf
15-01-09, 18:12
αν ειναι 600W τοτε αντεχει φορτιο 600W για 1 ωρα

το 600αρι σου με 520W θα αντεξει 1 ώρα και 9 λεπτά
το moden (?) ρουτερ υποθετω.. ειναι συνηθως στα 10-15 watt (1amp @ 12V)
αρα εισαι οκ

chip
15-01-09, 18:35
Μεγάλο λάθος.... δεν αντέχει μία ώρα! καμιά 10αρία λεπτά να υπολογίζεις.
Λόγω εμφάνισης (και χαμηλής τιμής για τα Watt και τον επώνυμο κατασκευαστή) με κάνει να πιστέύω οτι πρόκειται για UPS το οποίο στο εσωτερικό του παράγει DC 310V και στη συνέχεια με έναν μετατροπέα γέφυρας δίνει τετράγωνική έξοδο (όχι τραπέζιο που προσεγγίζει ημίτονο).
Οπότε τσεκαρέ το....
Αν ισχύουν τα παραπάνω.. το τροφοδοτικό του Modem το οποίο κατα πάσα πιθανότητα έχει κλασικό τροφοδοτικό μικρής ισχύος κινδυνεύει να καεί.
Επίσης αν το τροφοδοτικό του υπολογιστή σου είναι λίγο καλό και διαθετει ενεργό κύκλωμα διόρθωσης συνημιτόνουν (active PFC) τότε κινδυνεύει και αυτό.

gRooV
15-01-09, 18:56
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να αγοράσω ένα UPS της MGE (ή κάποιο άλλο καλύτερο αν γνωρίζετε) για να τροφοδοτήσω τον Η/Υ και την οθόνη του, στα 475 και 45 watt αντίστοιχα.

- Πόσα watt UPS πρέπει να αγοράσω;
- Έχω βρει ένα 600W στο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701038. Επαρκεί για να τροφοδοτήσει το σύστημά μου που καταναλώνει 475+45=520W;
- Αν στην μία από τις εξόδους του UPS συνδέσω ένα πολύμπριζο (και τπτ άλλο στις άλλες) με διακόπτη (ώστε να μην ανοιγοκλείνω το UPS) και εκεί συνδέσω εκτός του H/Y και της οθόνης, έναν inkjet εκτυπωτή και ένα Μ/Τ ενός modem που έχω θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
- Μπορώ να υπολογίσω το μέγιστο χρόνο που μπορεί να αντέξει ένα UPS, ανάλογα την ισχύ που μπορεί να δώσει και το φορτίο των συσκευών που έχει;


-Καταρχήν αποκλείεται ο υπολογιστής σου να καταναλώνει 475W, αυτό μάλλον θα είναι αυτο που αναγράφει το τροφοδοτικό σου ως συνολική ισχύ εξόδου σε όλες τις εξόδους του. ας πουμε ότι καταναλώnεις γύρω στα 150W. Τα 600W του ups χοντρικά δηλώνουν το ρεύμα που μπορεί να δώσει το εσωτερικό inverter.
-Δεν θα έχεις πρόβλημα.
-Δεν μπορείς να το υπολογίσεις, εξαρτάται από το φορτίο των συσκευών που είναι πάνω, πόσες μπαταρίες έχει το ups, πόσο φορτισμένες είναι, την εσωτερική κατανάλωση του ups.....

djastral232
15-01-09, 20:27
Απ' ότι βλέπω, ο καθένας έχει τη δική του άποψη πάνω στο θέμα αυτό.

Θα αναφερθώ στους plouf και chip που έδωσαν 2 διαφορετικές απαντήσεις. Αν ξαναδούν το thread μου ας μου απαντήσουν για ποιο λόγο το UPS μπορεί να κρατήσει 1+ ώρα και γιατί 10' μέγιστο, όπως υποστηρίζουν αντίστοιχα.

Κάποιος χρήστης που δεν έχει ιδέα από υπολογιστές και ηλεκτρονικά αν θελήσει να αγοράσει ένα UPS για να προστατέψει τον H/Y πως είναι δυνατό να γνωρίζει όλες αυτές τις τεχνικές λεπτομέρειες περί aPFC κλπ; Το πιθανότερο είναι να πάει σε ένα κατάστημα και να ζητήσει ένα UPS και στην καλύτερη περίπτωση ο υπάλληλος του εκάστοτε καταστήματος να τον καθοδηγήσει τι UPS να πάρει (από ότι έχει στο stock του).

Επίσης, δεν έχω δει ποτέ τροφοδοτικά να σκάνε λόγω (ασυμβατότητας?) UPS. Συγνώμη αν κάνω κάποιο λάθος και διορθώστε με.

Τέλος, πείτε μου την άποψή σας για αγορά ενός καλού UPS που καλύπτει τις ανάγκες μου.

chip
15-01-09, 21:15
Η 1 ώρα θα ίσχυε αν το τροφοδοτικό μπορούσε να δώσει 600wh (διαθέσιμη ενέργεια) όμως αυτό που λέει ο κατασκευαστής είναι 600W δηλαδή ποια είναι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να δώσει το UPS. Το χρόνο θα μπορούσαμε να τον υποθέσουμε και έμεσα. UPS 1000VA έχει μία μπαταρία 12V 9AH ή δύο μπαταρίες (καλύτερα) 12v 7Ah. Συνεπώς στην καλύτερη περίπτωση η διαθέσιμη ένεργεια θα ήταν 168Wh. 168/520=0.32h (το 1/3 της ώρας) δηλαδή περίπου 20 λέπτά. Αν συμπεριλάβεις και βαθμό απόδοσης θα δεις κάνα 15λεπτο.
Το οτι πιθανότατα το PC σου καταναλώνει πολύ λιγότερο απο 475 W είναι σχεδόν σίγουρο.
Ουτε εγώ έχω δει, ακόμα, τροφοδοτικό να σκάει αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν γίνεται κι οτι είναι κάτι πολύ σπάνιο. ΈΧω δει όμως PC να βουίζει με UPS ανάλογης τεχνολογίας (της APC) όπως επίσης είδε και κάποιος άλλος που έγραψε πριν λίγες μέρες για το θέμα αυτό στο hlektronika.gr. Βέβαια το PC δεν έσκασε γιατι χρησιμοποιήθηκε στη συνέχεια άλλο τροφοδοτικό με passive PFC. Πάντως η Seasonic (Κορυφαίος κατασκευαστής τροφοδοτικών PC) αναφέρει οτι τα τροφοδοτικά με active PFC μπορεί να πάθουν βλάβη από τέτοια UPS. Τα ίδια αναφέρουν σε ξένα forum για την επίσης κορυφαία enermax. Συγκεκριμένα γράφουν: " Enermax FAQ states if your power supply has Active PFC function, you must purchase a pure sine wave type UPS. " στη σελίδα http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?p=403186&sid=33033dd830842f0bebed9415ab249bdd
Το οτι δεν έχουν σκάσει πολλά τροφοδοτικά οφείλεται και σε κάτι άλλο. Τα περισσότερα PC έχουν φτηνιάρικα τροφοδοτικά και συνεπώς δεν έχουν active PFC. Επίσης οι περισσότεροι δεν αγοράζουν καλές μάρκες όπως MGE και APC αλλά φθηνά κινέζικα (αυτά που έχουν 50-90 ευρώ) τα οποία παράγουν τραπέζιο και συνεπώς δεν δημιουργούν ιδιαίτερο πρόβλημα στο aPFC.
MGE και APC χρησιμοποιούν συνήθως οι επαγγελαματίες και οι δημόσιες υπηρεσίες αλλά αυτοί κατά κανόνα δεν αγοράζουν από αλλυσίδες και ιντερνετικά καταστήματα, οπότε λένε τις ανάγκες τους στο κατάστημα και συνεπώς τους δίνουν το κατάλληλο UPS.
Επίσης τα περισσότερα παλαία τροφοδοτικά (5ετιας +) δεν έχουν aPFC.
Πάντως ναι μεν δεν καίγονται συχνά τροφοδοτικά από υπολογιστές από τα UPS αλλά καίγονται πολύ συχνά από συσκευές όπως τα modem. Συγκεκριμένα θυμάμαι πολύ καλά μία ταμειακή μηχανή που καήκε από UPS με έξοδο τετραγώνου (όχι τραπέζιο) 3 φορές (στο τέλος κάηκε και το UPS μαζί) , 2 ή 3 modem ISDN του ΟΤΕ και ένα τροφοδοτικό από ρουτεράκι. Τυχαίνει σε όλες τις περιπτώσεις τα UPS να ήταν MGE αλλά διαφορετικό μοντέλο από αυτό που προτύνεις.
Να σημειωθεί οτι πολλές φορές ένα UPS λέει οτι είναι κατάλληλο για χρήση μόνο με υπολογιστή και οθόνη αλλά οι χρήστες δεν δίνουν καμία σημασία.
Αν θέλεις εγγυημένη λειτουργία από το modem θα πρέπει να κοιτάξεις για ημίτονική έξοδο χωρίς όμως να είναι σίγουρο οτι θα σου το κάψει το τραπέζιο.
Επίσης να αναφέρω οτι ξέρω τεχνικό γραφείο που έχει το UPS που δείχνεις (σε λιγότερα VA) και δουλεύει εξαιρετικά αλλά είναι συνδεμένο μόνο με το PC (με passive pfc) και την οθόνη.

chip
15-01-09, 21:19
Ένα άλλο θέμα που θα πρότεινα να κοιτάξεις είναι να έχει μεταλικό περίβλημα. Οι περισσότεροι δεν κλείνουν ποτέ τα UPS οπότε καλό είναι να μην είναι πλαστικό για να μειώνεται ο κίνδυνος πυρκαγιάς. (θυμήσου το UPS χρησιμοποιεί υψηλή τάση καθώς και μεγάλα ρεύματα (μπορεί να φτάσουν και τα 100Α οπότε η πυρκαγιά δεν είναι κάτι αδύνατο (έχει συμβεί)))

electronic
16-01-09, 01:42
Καλημέρα σε όλους.
Να απαντήσω ξεχωριστά σε κάθε ερώτησηλίγο στον Γιάννη που ενδιαφέρετε για το ups.
1. & 2. Ναι το 600VoltAmper σου κάνει για το συστημα σου (υπολογιστής-οθόνη).
3. θα σου πρώτεινα να μην συνδέσεις άμεσα άλλες συσκευές δευτερεύουσες πάνω στο ups, αλλά να τις συνδέσεις πριν το ups.
4. Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους παραπάνω ότι παιζουν πολλά ρόλο αλλά κατά μέσω όρο θα σου κρατήσει το πολύ 15λεπτά.

Τώρα ενημερωτικά τα ποιο πολλά ups ανεξάρτητα τον κατασκευαστή στην έξοδο τους δεν βγάζουν ούτε τετράγωνο ούτε τρίγωνο ούτε τραπέζιο. Και τα έχω δει με τα μάτια μου. Βγάζουν κάτι ωραίες αιχμές που είναι σαν σπαθιά και δεν έχουν καθόλου πλάτος βάσης. Μόνο τα live inderactive έχουν διαφορετική εικόνα στην έξοδο που θα την παρομίαζα με τραπέζιο.

Αν θες μπορείς να επισκευθείς το παρακάτω link και να διαφωτιστής πλήρως για αρκετά που ρωτάς.
http://www.mgeups.com/selector/ups/
Καλή αγορά.

Καληνύχτα σε όλους
Γιώργος,

djastral232
16-01-09, 03:50
Γιώργο, πήγα στο link που είπες και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Γιατί εφόσον το site είναι της MGE προτείνει (σε ότι σύνθεση και να τέσταρα) UPS της ΑPC;
Κάποια εξαγορά/συγχώνευση ίσως;

chip
16-01-09, 09:25
Έχει γίνει συννένωση των APC και MGE

headhynter02
16-01-09, 09:58
Ενδιαφερομαι κα εγω για ups και κατεληξα σε αυτο : http://www.shop13.gr/apc-ups-smart-ups-sc-620va-line-interact-p-760.html .Το εχει δοκιμασει κανεις ?

chip
16-01-09, 12:10
Ναι! Πολύ καλό μηχάνημα!!! Αν δεν σκέφτεσαι για λόγω κόστους για κάτι με ημιτονική έξοδο είναι πολύ καλή επιλογή.
Αν και δεν είναι ημιτονική η έξοδος του αλλά τραπέζιο το έχω δει να δίνει ρεύμα (αν και δεν το συστήνω) και σε απλά τροφοδοτικά από ρουτεράκια χωρίς να τα καίει.

stom
16-01-09, 15:07
Το συγκεκριμενο κανει προσομοιωση ημιτονου με μεγιστη παραμορφωση 5%, οποτε θεωρειται ημιτονικης εξοδου.....

djastral232
17-01-09, 04:42
Βρήκα αυτό το link http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=6258 αρκετά ενημερωτικό και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας.

Ελπίζω να σας βοηθήσει.

Επίσης, άλλαξα γνώμη και αποφάσισα να αγοράσω αυτό το UPS της APC ...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701103
http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR800I

Τι πιστεύετε; Σωστή επιλογή;

chip
17-01-09, 09:39
Είναι το ίδιο με το χιλιάρι σε μικρότερη ισχύ. Προσωπικά θα το απέφευγα και θα έπερνα από τη σειρά SC η SUA.
Όσο για το SC-620... Διαφωνώ! δεν είναι ημίτονο. Αυτά που είναι ημίτονο λένε ημίτονο και όχι τροποποιημένο ημίτονο.. κλπ... Βέβαια η αλλήθεια είναι οτι δεν έχω δει ποτε να δημιουργεί προβλήματα το UPS αυτό στα φορτία που τροφοδοτεί.

antonis
17-01-09, 10:43
λοιπον ακουστε πριν δυο χρονια πηρα ενα 800αρι με αυτονομια περιπου 15 λεπτα. Φετος χαλασαν οι μπαταριες οι οποιοες κοστιζαν εδω στο ηρακλειο 47 ευρω εκαστος. Πηρα δυο μπαταριες κλειστου τυπου για μοτοσυκλετες 15Α η μια με 27ευρω εκαστως και εχω αυτονομια περιπου 40 λεπτα αλλα προσοχη οποιος κανει την μετατροπη μην το χρησιμοποιησει για φορτια πανω απο την ονομαστικη ισχυ.

τωρα ημιτονο και τροποποιημενο ημιτονο δεν νομιζω να εχει σημασια αφου τροφοδοτει παλμοτροφοδοτικα. εκτος και αν τροφοδοτησουμε το ..... ψυγειο μας:lool:

chip
17-01-09, 11:37
και όμως έχει σχέση η έξοδος (αν και το τροποποιημένο ημίτονο δεν είναι τόσο κακό όσο το τετράγωνο). Πολλά σύγχρονα τροφοδοτικά έχουν διόρθωση συνημιτόνου με ενεργό κύκλωμα και απαιτούν ημίτονο στην είσοδό τους.
Επισης τα τροφοδοτικά από μικρές συσκευές όπως τα ρουτεράκια συχνα δεν είναι παλμοτροφοδοτικά και κινδυνεύουν να καούν αν δεν δέχονται ημίτονο.

nikkos
17-01-09, 15:14
http://www.mgeops.com/index.php/products__1/230v_products/ups/ellipse_max/technical_characteristics


χοντρικά ο κατασκευαστής δίνει χρόνο 18 λεπτά για παρόμοιο UPS με φορτίο 50% της ονομαστικής ισχύος 660W. Για να μην είσαι αισιόδοξος υπολόγισε 15 λεπτά. Λογικά πρέπει να σου αρκούν για να μην πάθει ζημιά το σύστημά σου.

Το μόνο σίγουρο στις καταναλώσεις σου είναι η οθόνη. Ο υπολογιστής μπορεί να έχει τροφοδοτικό 500W αλλά δε σημαίνει ότι ο υπολογιστής καταναλώνει τόσο συνεχώς...Αν τον έχεις ανοιχτό απλά για να ανεβοκατεβάζει δεδομένα στο ίντερνετ, η κατανάλωση πέφτει στο ελάχιστο

djastral232
17-01-09, 15:28
Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας ...

Καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά μου δημιουργείται η εντύπωση ότι έχει ξεφύγει λίγο η συζήτηση.
Μπορείτε σας παρακαλώ να είστε πιο συγκεκριμένοι σε ότι αναφέρεστε;

πήρα ένα 800αρι με αυτονομία περίπου 15 λεπτά.Τι μάρκα 800αρι;

Είναι το ίδιο με το χιλιάρι σε μικρότερη ισχύ.Σε ποιο 1000αρι UPS αναφέρεστε;

Προσωπικά θα το απέφευγα και θα έπαιρνα από τη σειρά SC η SUA. Ναι, συγκεκριμένα όλα της σειράς SC είναι κορυφαία (και καλύτερα από την SUA), αλλά είναι και πιο ακριβά. Για παράδειγμα, ένα στα 540w της σειράς RS κοστίζει 180e, ενώ ένα αντίστοιχο στα 500w της SC κοστίζει 260e. Βέβαια, ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις".

Επίσης, παρατήρησα στο site της APC http://www.apc.com/products/category.cfm?id=13 ότι στη σειρά RS δεν αναφέρει τίποτα για Waveform Type, ενώ στις σειρές SC/SUA αναφέρει είτε Sine Wave ή Step Approximation to Sine Wave. Επομένως, τι κυματομορφή εξόδου μπορεί να έχουν αυτά της RS;

Θα μπορούσατε να μου απαντήσετε και στις 2 ερωτήσεις που έκανα παρακάτω;

Ευχαριστώ.

djastral232
22-01-09, 14:45
κανείς εδώ;