PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής κεραίας FM για αυτοκίνητο



nchatzitou
16-01-09, 17:25
Υγεία σε όλους ,:001_smile::001_smile::001_smile:

Τυχαία ανακάλυψα το ενδιαφέρον site σας , το οποίο θάλεγα ότι είναι πολύ εξειδικευμένο για μένα που έχω λίγες γνώσεις ηλεκτρονικών.:confused1:
Ο σκοπός της επίσκεψης μου είναι μια ερώτηση.
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ενισχυτή κεραίας FM για αυτοκίνητο , με εγγυημένη την καλή του απόδοση . Και αυτό το λέω γιατί έψαξα στο διαδίκτυο για να αγοράσω (από Ελλάδα και εξωτερικό ) και όλα μου φάνηκαν ίδια , χωρίς να ξέρω πιο είναι το καλό .:angry:
Άλλοι αναγράφουν το gain , άλλοι όχι , άλλοι αναφέρουν το S/N ( θόρυβο) άλλοι όχι .Επίσης εκτός από σκέτο ενισχυτή κεραίας FM , υπάρχουν και ενισχυτές με κεραία.
Πάντως αν υπάρχει και ένα πολύ καλό ηλεκτρονικό κύκλωμα , όχι κάτι απλό , θα το ήθελα , για να το φτιάξω μόνος μου. Ακόμη και μια καλή ιδέα για αυτοσχέδια κεραία στο αυτοκίνητο.
Θα θελα τις γνώμες σας και την εμπειρία σας.
Ευχαριστώ .

FM1
18-01-09, 01:53
Γειά σου Νίκο και καλώς ήρθες:001_rolleyes:

Για δές σε καλύπτει κάτι τέτοιο?

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42513

nchatzitou
05-02-09, 18:29
Τελικά την βρήκα τη λύση .

σας παρουσιάζω μια φθηνή αλλά πολύ καλή υποποίηση λήψης FM στο αυτοκίνητο .
Κατ' αρχήν αγόρασα μία κεραία για αυτοκίνητο (βάσης) την οποία στήριξα στο κέντρο , εσωτερικά , του πίσω παμπρίζ . Αν θέλετε την βάζεται και εξωτερικά .Η τιμή της κεραίας ήταν περίπου 7€ .
Κατόπιν παρήγγειλα από ebay τον ενισχητή κεραίας FM:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350155350855
ο οποίος μου κόστισε 15€ .
Σύνδεσα τον ενισχητή με τα 12V και την έξοδο της κεραίας του στο ράδιο . Κατόπιν σύνδεσα την κεραία από το πίσω παμπρίζ , με μαύρο μικρό ομοαξονικό 75Ω με ένα αρσενικό βίσμα κεραίας , το οποίο σύνδεσα στον ενισχητή.Προσοχή το καλώδιο από κεραία σε ενισχητή ,να μην έχει ενώσεις , να είναι μονοκόματο .Επίσης μην ξεχάσετε να γειώσετε την κεραία.
Ο ενισχητής έχει και κουμπάκι ON OFF για να μη μπουκώνει κάποιο ισχυρό σήμα (σταθμό) που δέχεται.

Περιττό να σας πώ για λήψη :w00t:
Δεν υπάρχει σταθμός που να μην τον πιάνω :001_rolleyes:

Ότι απορείες έχετε , εδώ ήμαστε.

sv6hmn
05-02-12, 17:50
φιλε νικο τι κεραια ειναι αυτη απο το ebay ψαχνομε και εγω, μπορεις να στηλεις φωτο η καποιο λινκ να δω;

SRF
05-02-12, 20:45
φιλε νικο τι κεραια ειναι αυτη απο το ebay ψαχνομε και εγω, μπορεις να στηλεις φωτο η καποιο λινκ να δω;

Τελευταίο μήνυμα ήταν 05-02-2009, 17:29 !!! Πως το ξέθαψες? Δεν νομίζω ότι θα πάρεις απάντηση... αφού αυτός που το έγραψε έχει να γράψει από τότε στο φόρουμ!!! :biggrin:

wizard_xrc
05-02-12, 21:08
χαχαχαχα :lool:
28733

maouna
05-02-12, 22:38
ενδιαφερον ακουγεται ενας τετοιοσ ενυσχυτης για το σπιτι