PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτησεις για διατρητη



Polyethylene
16-01-09, 17:20
καλησπερα αρχαριος και γω, εχω μια-δυο ερωτησεις: 1) στην διατρητη, ποια ακριβως ειναι η χρησιμοτητα των χαλκινων μερων γυρω απο τις τρυπες; εχεις σχεση με το σε ποια μερια κολλαμε τα στοιχεια; 2) ολες η ενωσεις που βλεπω στο σχεδιαγραμμα θα γινουν με μονοκλωνο; 3) τι να κανω με το ic που εχω στο σχεδιαγραμμα; να κολλησω κατευθειαν στις επαφες του, ή υπαρχει αλλος τροπος; αυτα μου ρχονται τωρα. ισως χρειαστω και κανα-δυο αλλα πιο μετα.

kopla
16-01-09, 17:49
1) Ο χαλκός είναι για να κολληθούν τα εξαρτήματα. Είναι thru-hole τεχνική, όπου τα σώματα των εξαρτηματων είναι στη μια πλευρα, και οι κολλήσεις γίνονται στην αλλη.

2) Το μονόκλωνο κολλιέται πιο ευκολα. Με πολύκλωνο, δεν πιανει αμεσως η κόλληση και θα πρεπει να το βαλεις πρωτα καλάι και μετα να το κολλήσεις (χρειάζεται tin πρωτα).

3) Σε ολοκληρωμένα συνιστάται η χρήση βασης. Ετσι, η θερμότητα κατα τις κολλήσεις παει στη βαση και όχι στο ολοκληρωμένο. Επίσης, αν γινει κατι και καει το ic, απλά τα βαζεις από τη βαση, και βαζεις καινούργιο. Αν ήταν κολλημένο κατευθείαν τότε θα επρεπε να μπεις στον κόπο του de-soldering. Ενα αποφασίσεις να το κολλήσεις κατευθείαν, τοτε προσπάθησε καθε κόλληση να είναι σχετικά γρήγορη. Αν δεν εχεις εμπειρία, τότε μην κολλάς διαδοχικά πιν.