PDA

Επιστροφή στο Forum : Scart και... ξερό ψωμί!!!



Γιώργος Ανώνυμος
21-01-09, 17:55
Παραθέτω το κείμενο της επιστολή μου στον κατασκευαστή της TV μου για τα σχόλιά σας.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς
Γιώργος

Παρακαλώ όπως με ενημερώσετε πως υποστηρίζεται η λειτουργία HDMI CEC από την τηλεόραση καθότι με τη σύνδεση της TV με DVD-Player της Philips μέσω HDMI cable και ενεργοποίηση της δυνατότητας HDMI CEC στο menu ρυθμίσεων της TV, όχι μόνο δεν είναι δυνατές οι προηγμένες δυνατότητες που αναφέρονται στο εγχειρίδιο λειτουργίας (άνοιγμα της TV αυτόματα με το άνοιγμα του DVD Player) αλλά δεν υποσστηρίζονται και εκείνες με χρήση του SCART (δηλ. διακοπή του προγράμματος TV και σύνδεση με το DVD-Player με το άνοιγμα του DVD-Player και το ανάποδο για επαναφορά του προγράμμτος TV με κλείσιμο του DVD). Επίσης δεν υποστηρίζεται η αυτόματη αν! ίχνευση και επιλογή της πόρτας HDMI με πάτημα του πλήκτρου επιλογής εισόδων. Με άλλα λόγια η σύνδεση στο HDMI γίνεται πλήρως χειροκίνητα...!!! Μπορώ να κάνω κάτι πέραν του να επανέρθω στο SCART? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

antonis_p
25-01-09, 10:06
μπορει να φταίει και το dvd...
Μπορεί και το καλώδιο...
Και από τα παρακάτω ίσως φταίει διαφορετική version HDMI:

Διαβασε το πιο κάτω άρθρο
http://www.hometheatermag.com/hookmeup/208hook/
να καταλάβεις τί παίζεται με τις νεότερες εκδόσεις HDMI
(version 1.2, 1.3 κλπ...)
"Each version adds new possible features. Perhaps inspired by Philips’ use of A/V control
with the SCART connection in Europe, the HDMI CEC feature, while defined in the original HDMI specification,
was updated for HDMI version 1.2a and HDMI version 1.3. As with most HDMI optional features,
an HDMI 1.3 connection does not guarantee that the component has HDMI CEC."

graphist83
26-02-09, 03:42
Λογω σχετικης ενασχόλησης μου με τον χωρο tv δεν εχω δει HDMI καλωδιο που να μπορει να γυρισει αυτοματα την πηγη οπως στο scart μεσω εντολης (remote). Αυτο γινεται μονο με την χρηση του πληκτρου πηγων. Τωρα το εαν η TV θα παει κατευθειαν στην πηγη που αναπαράγει ειναι καθαρα θεμα TV. Πχ η samsung το κανει στις μεσαίες προς μεγαλες σειρες.

Περαν απο αυτο το μοναδικο πλεονέκτημα του scart δεν βλεπω αλλο λογω να πας σε αυτο και να χασεις την ψηφιακη μεταφορα δεδομένων του HDMI που συνεπάγεται σε ποιοτητα εικονας (μηδαμινές απωλειες, δυνατότητα upscaling υψηλη διαμεταγωγή data) και πολλες αλλες.

PCMan
26-02-09, 06:36
Αυτό το πρόβλημα έχω εγώ. Στο Pc δεν έχω οθόνη αλλα μια TV 32" και είναι συνδεμένη με ένα καλώδιο DVI > HDMI. Θέλω να κλείνει μόνη της αλλα δεν το κάνει και αναγκαστικά είναι ανοιχτή 24ωρες το 24ωρο...
Μπορώ να κάνω κάτι?

ΥΓ. Εχουμε και μια samsung 37" αλλα και αυτή τα ίδια κάνει, όχι με το pc αλλα με DVD, DVB κτλ. Δεν ακούει απο το scart τίποτα και αναγκαστικά πρέπει να την κλείνουμε ξεχωριστα.

graphist83
26-02-09, 14:34
Αυτό το πρόβλημα έχω εγώ. Στο Pc δεν έχω οθόνη αλλα μια TV 32" και είναι συνδεμένη με ένα καλώδιο DVI > HDMI. Θέλω να κλείνει μόνη της αλλα δεν το κάνει και αναγκαστικά είναι ανοιχτή 24ωρες το 24ωρο...
Μπορώ να κάνω κάτι?

ΥΓ. Εχουμε και μια samsung 37" αλλα και αυτή τα ίδια κάνει, όχι με το pc αλλα με DVD, DVB κτλ. Δεν ακούει απο το scart τίποτα και αναγκαστικά πρέπει να την κλείνουμε ξεχωριστα.

Με Scart δεν γινεται ετσι και αλλιως να κλεινει. Μονο να γυρναει αυτοματα στην πηγη οταν ανοιξεις το DVD. Οταν το κλεινεις αυτο θα γυρναει εκει που ηταν. Με το HDMI αυτα τα χαρακτηριστικα δεν τα εχουμε ακομη. Η Samsung το μονο που κανει ειναι οταν πατας το πληκτρο source να βρισκει αυτοματα την πηγη που ειναι συδεμενη και να παει πρωτα εκει.

Κοινως δεν γινεται αυτο που ζητατε αλλα πιστευω δεν ειναι και τοσο τραγικο ωστε να απαρνηθουμε το HDMI.

PCMan
26-02-09, 15:46
Γιατι δεν γίνεται? Κάτι παλιές που έχουμε(telefunken, philips) το κάνουν. Και ανοίγουν και κλείνουν στη συσκευή που ανοίγει.

Μια χαρά είναι το HDMI δε λεω, εξ'άλλου δεν μπορώ να έχω scart στο pc(μπορώ, αλλά δεν θα φαίνεται τίποτα..) αλλά αν έβρισκα έναν τρόπο να κλείνει η tv με το σήμα που δίνει η DVI θα ήμουν κομπλέ.

Γίνεται αυτό με κάποιο ρελαί? Να πάρω σήμα πχ. απο το πιν της DVI που στέλνει σήμα στην οθόνη για να κλείσει και να το οδηγήσω σε ένα ρελαί που θα πατάει τον διακόπτη on/off της οθόνης. Γίνεται κάτι τέτοιο?

xrhstos1978
26-02-09, 18:17
Γεια σας και απο εμενα. Εγω εχω μια Panasonic tv και 1 dvd Panasonic τα κανει ολα αυτα, και μαληστα αμα κλεισω την τβ κλινει και το dvd αυτοματα

graphist83
26-02-09, 21:19
Οταν λετε να κλεινει δεν καταλαβα. Εννοειτε power off η να αλλαξει πηγη? Power Off της tv με το off του DVD παιδια εδω και μια 7 ετια στο χωρο δεν εχω δει καμια να το κανει. Τωρα τα dvd εαν τα αφησουμε πολυ ωρα στο stop mode κλεινουν μονα τους μετα απο μερικα λεπτα.

PCMan
27-02-09, 08:39
Power off εννοω(stand by, πως το λενε?). Αν είναι κλειστή και ανοίξεις πχ. το dvd τότε ανοίγει και η tv, μετά αν το κλείσεις κλείνει και η tv. Αν είναι όμως ανοιχτή η tv και ανοίξεις το dvd, απλά αλλάζει πηγή και αν το κλείσεις δεν κλείνει η tv, απλά πηγαίνει εκεί που ήταν.

Οι καινούριες δεν τα κάνουν αυτά και απορώ γιατί...

graphist83
27-02-09, 13:14
power off ουτε και οι παλιες εκαναν. Αν δεν κανω λαθος. Τουλαχιστο 8 χρονια πισω που ξερω σιγουρα.

PCMan
27-02-09, 18:08
Μα σου λέω ότι το κάνουν...
Γιαυτό τον λόγο δεν θέλαμε να πάρουμε καινούρια tv και μέναμε με την παλιά.
Θες να σου πω και μοντέλα?

graphist83
28-02-09, 13:22
Οχι αλοιμονο δεν δε διαψευδω. Εφοσον το λες. Απλα πουλαω tv απο το 2001 και δεν το εχω συναντησει. Για αυτο ηθελα να σιγουρευτω οτι καταλαβα καλα τι ζητατε.

Σημαντικο πλεονεκτημα το auto power off αλλα οχι ικανο να σε κρατησει στην παλια τεχνολογια.