PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτοβολταικα και μπαταριες-ανεμογεννητρια



billos1989
22-01-09, 20:08
καλησπερα..ηθελα να ρωτησω αν κανουν οι μπαταριες αυτοκινητου για φορτιση με φωτοβολταικα,ή μηπως θελει ειδικες μπαταριες??επισης υπαρχει κανενας οικονομικος τροπος να κατασκεβασεις ανεμογεννητρια??ευχαριστω

GR_KYROS
22-01-09, 20:57
Οι μπαταρίες αυτοκινήτου πρακτικά κάνουν για φωτοβολταϊκά.
Οικονομικός τρόπος κατασκευής ανεμογεννήτριας, ακόμα το ψάχνουμε.

billos1989
25-01-09, 21:43
τα μοτερ απο τισ εξωτερικες μοναδες των air-condition που γυρναει και ευκολα η φτερωτη τους δεν κανουν για αυτην την δουλεια?

GR_KYROS
25-01-09, 21:51
Όχι είναι AC (εναλλασσόμενο)

xqtr
26-01-09, 18:41
Όχι είναι AC (εναλλασσόμενο) Χθες 21:43

Τα περισσοτερα μοτερ ειναι ενναλλασομενου ρευματος... απλως πολυ απλα προσθετεις ενα κυκλωμα και το κανεις συνεχες... δεν ειναι προβλημα

Το προβλημα ειναι να βρεις μοτερ το οποιο σε χαμηλες στροφες να παραγει αρκετα volt και amper για την χρηση που το θες.


Οι μπαταρίες αυτοκινήτου πρακτικά κάνουν για φωτοβολταϊκά.
Οικονομικός τρόπος κατασκευής ανεμογεννήτριας, ακόμα το ψάχνουμε.

Οι μπαταριες αυτοκινητου κανουν με την προυποθεση οτι δεν θα τις εκφωρτιζεις πληρως, γιατι χαλανε αμεσως, που σημαινει οτι θα πρεπει να υπολογισεις να βαλεις περισσοτερες μπαταριες απο οτι αν ειχες ακριβως τις ιδιες μπαταριες (σε Volt, Ah) αλλα τεχνολογιας deep cycle.

Για οικονομικο τροπο κατασκευης ανεμογεννητριας, googlαρε το και θα βρεις πολλους, ακομα και με 100-200-300 ευρω, με πολυ ομως προσωπικη εργασια. :blush:

Το βασικοτερο ομως πριν ξεκινησεις οτιδηποτε ειναι να δεις καταρχας αν μπορεις να βαλεις στο σπιτι σου ανεμογεννητρια (μενεις σε πολυκατοικια, μονοκατοικια, πολη, χωρια κ.α) και αν οι ανεμοι που πνεουν ειναι αρκετοι. Σκεψου να παρεις υλικα, να την φτιαξεις και να μην εχεις αερα η να κανουν παραπονα οι γειτονες.. ελπιζω να βοηθησα.

GR_KYROS
26-01-09, 18:52
Φίλε xqtr
Μήπως να μας εξηγούσες την θεωρεία σου περί μοτέρ εναλλασσομένου που θα μπορούσες να το κάνης γεννήτρια dc με ένα κύκλωμα ……
:confused1:

billos1989
27-01-09, 16:14
σε χωριο θα στηθει και οι γειτονες απεχουν παρα πολυ απο το σπιτι οποτε δεν παιζει προβλημα.για να βαλεις πολλες μπαταριες αυτο/του μαζι πρεπει να ειναι ολοιδιες??

billos1989
27-01-09, 16:53
τι ειναι αυτο?? http://www.windstuffnow.com/main/microwave_wind_generator.htm

GR_KYROS
27-01-09, 18:01
Αυτό είναι ανεμο- γεννήτρια ιδιο-κατασκευής.
Ο άνθρωπος έχει πολύ όρεξη και το ψάχνει σε βάθος ,βασίζετε σε πολλαπλά πηνία και μαγνήτες έτσι ώστε να έχει την μεγαλύτερη απόδοση έστω και με ελάχιστο άνεμο.

xqtr
27-01-09, 18:58
Φίλε xqtr
Μήπως να μας εξηγούσες την θεωρεία σου περί μοτέρ εναλλασσομένου που θα μπορούσες να το κάνης γεννήτρια dc με ένα κύκλωμα ……
:confused1:



Bridge Rectifier

Find out more about bridge rectifiers.

electronics (http://www.reuk.co.uk/electronics.htm) | wind (http://www.reuk.co.uk/wind.htm) | wave (http://www.reuk.co.uk/wave.htm)

Printer Friendly Version http://www.reuk.co.uk/img/print.gif (http://www.reuk.co.uk/print.php?article=Bridge-Rectifier.htm)

For most alternative energy applications, we require a direct current (DC) voltage to be generated - for example to charge a bank of batteries. However wind turbines and wave power generators create an alternating current (AC) voltage. This is where the Bridge Rectifier comes in. The AC voltage generated is passed through a circuit of four diodes arranged as shown below and emerged converted into a more useful DC output.

...σκεψου απλα... πως θα φορτισεις μπαταριες με εναλλασομενο ρευμα αν δεν το εχεις κανει πρωτα συνεχες?

ΥΓ: Δεν ειμαι ηλεκτρολογος/ηλεκτρονικος, δεν εχω καμμια σχεση με το χωρο. :001_smile:

GR_KYROS
27-01-09, 19:54
Μάλλον είσαι εκτός θέματος φίλε μου
Το θέμα είναι η χρησιμοποίηση κάποιου μοτέρ σαν γεννήτρια.
Αυτό δεν θα μπορούσε να είναι άλλο από ένα μοτέρ DC με μόνιμα μαγνητικά πεδία.
Μοτέρ AC αποκλείονται γιατί δεν έχουν τα σχετικά πεδία (μαγνήτες)

xqtr
27-01-09, 20:53
Κοιτα λαθος μπορει να κανω, αλλα οχι οτι ειμαι και εκτος θεματος :confused1:

Απο τα λιγα που εχω διαβασει νομιζα οτι αλλο ειναι τα μοτερ με μονιμα μαγνητικα στοιχεια, αλλο τα χωρις μαγνητικο πεδιο, αλλο τα AC, και αλλο τα DC. Τεσπα... αφου ξερεις κανε το διαχωρισμο να μαθαινουμε και εμεις...

GR_KYROS
27-01-09, 21:32
Ok δικαιολογήσε αφού δεν έχεις άμεση σχέση με ηλεκτρολογία
Από την φυσική ίσως θυμάσαι ότι αγωγός κινούμενος εντός μαγνητικού πεδίου, στα άκρα του παρουσιάζει τάση.
Σύμφωνα με την παραπάνω θεωρία μόνο ένα μοτέρ που έχει μόνιμα μαγνητικά πεδία εάν περιστρέψουμε τον ρότορα θα έχουμε τάση (ρεύμα) στην έξοδο των πηνίων.
Υπάρχουν μοτέρ AC τα οποία με την ιδιότητα του εναλλασσόμενου ρεύματος δημιουργούν μαγνητικό πεδίο και περιστρέφονται.
Μοτέρ κλιματιστικών, ανεμιστήρες 220, και άλλα που εάν τους δόσεις κίνηση δεν πρόκυτε να πάρεις ρεύμα, οπότε δεν κάνουν για γεννήτριες.
Υπάρχουν και DC μοτέρ που δεν έχουν μόνιμο πεδίο αλλά πρέπει να το δημιουργήσουμε τεχνητά. Αυτά τα μοτέρ κάνουν και για γεννήτριες υπό προϋποθέσεις, παράδειγμα η γεννήτρια του αυτοκινήτου.
Και υπάρχουν και τα μοτέρ DC που συνήθως τα συναντάμε σε αυτοκίνητα τα οποία έχουν μόνιμους μαγνήτες και μπορούν να δουλέψουν και σαν μοτέρ αλλά και σαν γεννήτριες εάν τους δόσης κίνηση. Αυτά είναι τα ιδανικά μοτέρ για την περιπτωσή μας, παράδειγμα το μοτέρ στο ψυγείο του αυτοκινήτου.
Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία μοτέρ που αφενός δεν μας κάνη αφετέρου είναι πολύπλοκη η θεωρία του.
Είναι τα μοτέρ που συναντάμε στα οικιακά μίξερ, στα ηλεκτρικά τρυπάνια 220

billos1989
27-01-09, 21:59
εγω παντως με ενα πολυμετρο μετραγα ταση οταν γυρνουσα την φτερωτη απο το μοτερ του air condition.το πολυμετρο ηταν φυσικα γυρισμενο στο εναλασσομενο

GR_KYROS
27-01-09, 22:01
Ψευδώρευμα χωρίς καμία σημασία.

billos1989
27-01-09, 22:09
το κανεισ λιγο πιο λιανα αυτο το ψευδορευμα....αν γινεται.δλδ ειναι πολυ λιγο???παντως με ενα γυρισμα με το χερι εφτανε μεχρι 9-9,5βολτ

GR_KYROS
27-01-09, 22:18
Ψεβδώρευμα εννοούμε την φαινομενική τάση που μετράμε με ένα βολτόμετρο, που όμως δεν έχει και το ανάλογο ρεύμα για να τροφοδοτήσει μια κατανάλωση.
Εάν τοποθετήσεις ένα λαμπάκι η τάση θα μηδενιστή.
Αυτό στην προκειμένη περίπτωση σε μοτέρ AC προκαλείτε από κάποιον παραμένοντα μαγνητισμό στα μεταλλικά μέρη του μοτέρ από κακής ποιότητας υλικά.

Hlios
26-03-09, 16:48
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει για την συνδεσμολογία τριών φωτοβολταικών πλακών .
Έχω δύο πλάκες των 167wp με τις τάσεις UMPP 34,6 ,UOC43,1, IMPP 4,83A αυτές οι δύο πλάκες πολυκρυσταλλικές είναι παράλληλα συνδεδεμένες και με ένα ρυθμιστή φόρτισης των 40Α φορτίζουν δύο μπαταρίες των 220ΑΗ στα 24V και με inverter 2200 w παίρνω τα 230 v.
Εχω πάρει αυτή τη στιγμή άλλη μια πλάκα των 167 wp με τάσεις UMPP36V,UOC44,30V, IMPP4,59A μονοκρυσταλλική ,μπορώ να την συνδέσω και αυτή παράλληλα η θα ,εχω κάποιο πρόβλημά στις τάσεις οι οποίες έχουν μια μικρή διαφορά .
Εαν γνωρίζει κανείς ας μου δώσει μια λύσει .Ευχαριστώ.

Notios38
26-03-09, 18:04
κανονικα φιλε μου,ετσι και αλλιως εχουν ενσωματομενες διοδους,,,εγω θα μετρουσα ενα-ενα,μετα θα προσθετα τις τιμες,των επιμερους ρευματων,θεωρητικα δεν εχουν την ιδια εσωτερικη αντισταση αλλα αφου ειναι παραλληλα...εχω βαλει σε σειρα πολυκρυσταλικο με μονοκρυσταλικο ιδιας ισχυος περιπου...για 48v μπαταριες