PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευή πλακέτας χρονοδιακόπτη για διαχείριση 4ρον usb



kandalis
24-01-09, 00:53
Για σας και από εμενα,αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι την γνώμη σας και αν είναι εφικτό για την δημιουργία μιας πλακέτας οι οποια να διαχειρίζεται 4 πόρτες usb με χρονοδιακόπτη και ένα display το οποιο να δείχνει την αντιστροφη μέτρηση του χρόνου,και για να γίνω πιο συγκεκριμένος να σας δώσω ένα παράδειγμα.αν υποθέσουμε ότι αν δώσουμε τάση στο "πλακετακι" μια φορα ξεκλειδώνει μονο την μια θήρα usb,ξανά δίνοντας τάση στο "πλακετακι" ακόμα μια φορα θέλω να ξεκλειδώνει η δεύτερη πόρτα usb πατώντας ένα κουμπί και το ίδιο για την 3 και 4 πόρτα usb.
συγνωμη αν σας κουρασα,σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας να είστε καλά και καλή χρονια σε ολους μας.

mariosm
24-01-09, 09:52
Αν εννοεις να εχεις τεσσερις διακοπτες usb με χρονοδιακοπτη και display τοτε μπορω να σου πω οτι αυτο το εχω ετοιμο και σε πλακετα!!

Αν δωσεις λιγο ποιο αναλυτικα τι εννοεις με τις φρασεις "δινω ταση στο πλακετακι" και "ξεκλειδωνω την πορτα usb" μπορω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες

kandalis
24-01-09, 13:42
εννοώ ότι όταν ρίχνεις κέρμα να ελευθερώνεται το η πόρτα usb και στην προκειμενη περίπτωση να ξεκλειδώνει το gamepad.

kandalis
24-01-09, 17:17
mariosm (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=36748) σου εστειλα pm το αν δεν το εχεις δει!

mariosm
24-01-09, 17:51
Το εχω δει αλλα δεν θυμαμαι τον κωδικο μου στο msn! Πρεπει να ψαξω να το βρω.
Οσο για το θεμα σου αυτη τη στιγμη εγω δουλευω την πλακετα αυτη με τεσσερα usb αλλα σε δυο ζευγαρια. Με μια μικρη αλλαγη στο προγραμμα
μπορω να το κανω να δουλευουν ολα ανεξαρτητα. Φυσικα πρεπει να αλλαξω και το display απο δυο σε τεσσερις γραμμες.

Ειναι καλο να μου πεις για ποιο λογο ακριβως θα το χρησιμοποιησεις. Αν το χρησιμοποιησεις για το λογο που υποψιαζομαι εγω, τοτε η πλακετα μου τα εχει ολα πανω και δεν χρειαζεται να προσθεσεις απολυτως τιποτα.:001_rolleyes: