PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιβλια ηλεκτρικων κυκλωματων



johny16
25-01-09, 00:19
Καλησπερα σας εχετε να μου πρωτεινετε καποιο βιβλιο ηλεκτρικων κυκλωματων εχω κανει στο τει ηλεκτρικα κυκλωματα 1 απο τον edminister ο οποιος τα εξηγει καλα οσο ομως αφορα το μαθημα ηλεκτρικα κυκλωματα 2 το βιβλιο του μαργαρη δεν βοηθαει καθολου να μαθεις 5 πραματα οπως μεταβατικα φενομενα,φιλτρα,και αποκριση κυκλωματων. Σου δινει 5 τυπους και αυτο ειναι ολο ουτε ασκησεις ουτε τπτ χωρια που δεν σου περναει καποιο τροπο σκεψης ετσι ωστε να επιλυσεις τα κυκλωματα.
Εσεις εχετε να μου πρωτεινετε καποιο ΚΑΛΟ βιβλιο?

υγ:το βιβλιο που σας λεω ειναι μπλε με 2 τομους και λεγεται αναλυση και συνθεση κυκλωματων.

player1
25-01-09, 01:20
Ένα βιβλίο που έχω είναι του Χατζαράκη εκδόσεις Τζιόλα.Λέγεται ηλεκτρικά κυκλώματα και έχει 2 τόμους.Ο πρώτος έχει μέσα θέματα για τελεστικούς,αποκρίσεις κυκλωμάτων 1ης-2ης τάξης,θεωρήματα και κάποιες τεχνικές.Ο δεύτερος αναφέρεται σε συντονισμό,τριφασικά κυκλώματα και γραμμικά κυκλώματα στην Η.Μ.Κ.

grg
27-01-09, 13:58
Ένα βιβλίο που έχω είναι του Χατζαράκη εκδόσεις Τζιόλα.Λέγεται ηλεκτρικά κυκλώματα και έχει 2 τόμους.Ο πρώτος έχει μέσα θέματα για τελεστικούς,αποκρίσεις κυκλωμάτων 1ης-2ης τάξης,θεωρήματα και κάποιες τεχνικές.Ο δεύτερος αναφέρεται σε συντονισμό,τριφασικά κυκλώματα και γραμμικά κυκλώματα στην Η.Μ.Κ.

εγω παλι που πηρα το 1ο τομο οχι δν με βοηθησε καθολου αλλα με μπερδεψε κιολας.Αλλα μας ελεγαν στη σχολη και αλλα εφαρμοζε το βιβλιο.(Μιλαμε για τρελο μπερδεμα:head:)

johny16
28-01-09, 11:49
κανα αλλο βιβλιο εχετε να προτεινετε?

johny16
31-01-09, 17:41
δεν υπαρχει κανενα αλλο βιβλιο?

plouf
31-01-09, 18:50
http://www.allaboutcircuits.com

θεωρια , ασκησεις online
(δεν ξερω αν ειναι χαμηλο για το επιπεδό σου.. η αν ζητας κατι άλλο)

johny16
01-02-09, 00:59
καλο φενεται αλλα αυτο που χρειαζομαι ειναι να εξηγει μεταβατικα φενομενα και παθητικα φιλτρα.