PDA

Επιστροφή στο Forum : GSM Τηλεχειρισμός



hardcode
26-01-09, 11:05
Πάει πολύς καιρός απο τη τελευταία φορά που παρουσίασα μια κατασκευή. Ο συγκεκριμένος τηλεχειρισμός είναι απο τις καλύτερες κατασκευές που έχω κάνει όσον αφορά το πρόγραμμα του μικροελεγκτή αλλά και την πλακέτα (χρήση πληθώρας smd υλικών). Χρησιμοποιώ mega88, το πρόγραμμα είναι γραμμένο σε assembly (απεχθάνομαι οτιδήποτε άλλο σε μικροελεγκτή), και στο μέλλον θα αλλάξω τον mega88 με mega168 διότι η μνήμη έχει φτάσει στο 96%.
Ο τηλεχειρισμός αποτελείται απο 4 εισόδους και 4 εξόδους. Έλεγχος μπορεί να γίνει με μηνύματα sms και με αναπάντητη κλήση. Διαβάζοντας το περιληπτικό εγχειρίδιο μπορείτε να δείτε ότι πρόκειται για ένα μικρό PLC όσον αφορά τις δυνατότητες που παρέχει.
Ευχαριστώ

plouf
26-01-09, 11:21
τι εγινε πλακώσατε όλοι να κάνετε gsm τηλεχειρισμούς :)

θα κανω και εγώ ;)

πρπ πραγματικα πολυ καλη σαν κατασκευη και επαγγελματική

soulhealer
27-01-09, 17:12
Πέτρο πόσο σου στοίχισε η όλη κατασκευή και πόσες μέρες δουλειά έχει?
σε ρωτάω γιατί θέλω να φτιάξω πολύ κι εγώ κάτι τέτοιο..
και στο εμπόριο έχει γύρω στα 150 ευρώ με 1 είσοδο μόνο

hardcode
27-01-09, 17:57
Τα υλικά δε κοστίζουν, το θεμα ειναι να βρεις φτηνό gsm modem. Και να ξερεις φυσικα να προγραμματίζεις μικροελεγκτή. Εγώ ασχολούμαι με GSM τηλεχειρισμό απο το 2003. Τη συγκεκριμένη κατασκευή τη ξεκίνησα το Μάιο του 2008 και μετά απο πολλές αλλαγές (έβγαλα γύρω στις 6 διαφορετικές πλακέτες), έκανα την τελική πριν απο δυο βδομάδες. Αν δεν εχεις δουλέψει με μικροελεγκτή ή GSM, είναι αρκετά δύσκολο.

soulhealer
28-01-09, 18:49
xm κατάλαβα. το θέμα είναι ότι θέλω να ασχοληθώ πολύ με τηλεχειρισμό
και θα χρειαζόμουν όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ να συγκεντρώσω για να ασχοληθώ με το αντικείμενο.
εσύ έχεις τπτ σημειώσεις ή κάποια συμβουλή πριν αρχίσω?

Γιώργος 231
28-01-09, 19:04
Πέτρο πόσο σου στοίχισε η όλη κατασκευή και πόσες μέρες δουλειά έχει?
σε ρωτάω γιατί θέλω να φτιάξω πολύ κι εγώ κάτι τέτοιο..
και στο εμπόριο έχει γύρω στα 150 ευρώ με 1 είσοδο μόνο

γνωριζεις που και ποσο, πουλανε κατι ετοιμο μα και αξιοπιστο ?

GR_KYROS
28-01-09, 19:28
http://www.telematica.gr/Products/elec/GSM/tiny.html

hardcode
28-01-09, 21:30
Οι μόνες σημειώσεις που έχω είναι το datasheet του modem και του μικροελεγκτή.

tzum
21-01-10, 16:22
Πέτρο απ'όσο βλέπω δουλεύεις το μινι gsm modem από Κίνα πολύ πιο μικρό κ φθηνότερο από το γαϊδούρι της siemens πουδούλευα εγώ.Assembly ε;Συμφωνώ απόλυτα είναι ο μόνος τρόπος να ξες ανά πάσα στιγμή τι γίνεται στον κώδικα.Ίσως κάποιες συμβουλές ή ανταλλαγές απόψεων να μου ήταν πολύτιμες.

Χρήστος

hardcode
01-10-10, 20:32
16040
Μετά απο πολλές αλλαγές, σας παρουσιάζω την τελική πλακέτα του τηλεχειρισμού μου. Διπλής όψης, με το modem και το sim-holder ενσωματωμένα στην πλακέτα. Στο θέμα του software, προστέθηκαν αρκετές εντολές ακόμα (σύνολο γύρω στις 46 εντολές), κάνοντάς το ένα μικρό PLC. Προσφέρει περισσότερες δυνατότητες απο οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά. Μου μένει να γράψω το manual, το οποίο θα είναι σαν μικρό βιβλίο, και να σχεδιάσω το κουτί.
Προς το παρόν έχω γράψει το περιληπτικό τεχνικό εγχειρίδιο εντολών, όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του το στείλω για να πάρει μια ιδέα των δυνατοτήτων της συσκευής.
Ευχαριστώ.

navar
01-10-10, 21:24
μιλάμε πλέον για μια κατασκευή / συσκευή η οποία είναι έτοιμη να βγεί κανονικά στο εμπόριο !
μπράβο !

Stergios_[.gr]
02-10-10, 13:49
Εκπληκτικό!! Μπράβο Πέτρο, εντυπωσιακό! Εύγε!

Περιμένω την αφορμή για να ασχοληθώ με GSM τηλεχειρισμό!!

Modem που βρίσκουμε? Πρέπει να πληρώνουμε σύνδεση/κάρτα (τουλάχιστον 1 φορά τον χρόνο,ε?)..

hardcode
27-09-11, 12:35
23934239352393923940
Αυτό είναι δείγμα απο το software της συσκευής στον υπολογιστή το οποίο μόλις τέλειωσα. Συνδέεται μέσω USB στη συσκευή και παρέχει τη δυνατότητα προγραμματισμού της, live παρακολούθησης εισόδων/εξόδων, σήμα του GSM και άλλα στοιχεία. Και το πιο σημαντικό, μπορείς να κάνεις και firmware update.
Στην ίδια τη συσκευή έχω προσθέσει είσοδο για i-button (μέχρι 6 κλειδιά στη μνημή) καθώς και κάποιες extra λειτουργίες για χρήση ως συναγερμός.

Stergios_[.gr]
27-09-11, 13:06
Εξαιρετική δουλειά Πέτρο!
Όντως HARDCORE :)

Τόσο καλή που θα με αποτρέψεις από το να ασχοληθώ και εγώ με το GSM, αφού το κάλυψες το θέμα..

ΜΠΡΑΒΟ!

deltacon
06-03-14, 12:37
Πέτρο καλημέρα,
Εξαιρετική δουλειά, μπράβο!
Με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω την κατασκευή σου στην δουλειά μου, επικοινώνησε μαζί μου αν θέλεις.
Δημήτρης.